Цікаві факти про хімію
Учень 1. Цей тиждень у нашій школі присвячений природничим наукам. Всі ми вчимо хімію , але що цікавого в цьому предметі — не всім запам’ятовуються довгі формули, валентності, визначення. Мало хто знає цікаві факти про хімію та хімічні елементи.
1. Якщо ви думали , що залізо — міцне і надійне, ви помиляєтеся. Залізо, нагріте до 5000 градусів Цельсія, стає газоподібним .
2. Безліч хімічних елементів отримали свою назву на честь країн або інших географічних об’єктів. Відразу 4 елемента — ітрій , ітербій , тербій і ербій — були названі на честь шведської села Іттербю, біля якого виявили велике родовище цих металів.
3. За легендою, думка про систему хімічних елементів прийшла до Менделєєва уві сні, проте відомо, що одного разу на запитання, як він відкрив періодичну систему, вчений відповів: «Я над нею, може бути, двадцять років думав, а ви думаєте: сидів і раптом … готово».
4. Літій — найлегший метал. Він спливає, наприклад, в гасі.
5. Водень — найпоширеніша речовина у Всесвіті (приблизно 90 % всіх атомів у всесвіті ) .
Учень 2.
6. Водень — найлегший газ. Маса 1 літра водню в газоподібному стані складає всього 0,08988 грам .
7. Вода може замерзнути в трубопроводі при температурі +20 ° C , якщо в цій воді присутній метан ( якщо бути точніше , з води і метану утворюється газовий гідрат ) . Молекули метану «розштовхують» молекули води, так як займають більший об’єм. Це призводить до зниження внутрішнього тиску води і підвищенню температури замерзання.
8. У кожному літрі морської води приблизно 25 грамів солі.
9. У Світовому океані в 1 т води міститься приблизно 7 мг золота. А загальна маса цього металу в водах океану становить 10 млрд. тонн .
Учень 3.
10. Ртуть — не єдиний метал , який перебуває в рідкому стані при кімнатній температурі. Галій ( Ga ) у руках плавиться , цезій ( Cs ) і францій (Fr) також знаходяться в рідкому стані при кімнатній температурі.
11. У хімії є таке поняття — сублімація , яке позначає прямий перехід речовини з твердого в газоподібний стан, минаючи рідку фазу. У побуті найчастіше таке явище зустрічається при випаровуванні сухого льоду, який перетворюється на вуглекислий газ.
12. Менделєєв любив виготовляти валізи, причому деякі сусіди по вулиці знали його саме як відмінного чемоданного майстра, а не геніального хіміка.
Учень 4.
13. Цікава властивість срібла. У IV столітті до нашої ери війська Олександра Македонського вторглися до Індії. На берегах річки Інд у військах вибухнула епідемія шлунково -кишкових захворювань, яка як не дивно , не торкнулася жодного воєначальника. Виявилося , що прості воїни користувалися олов’яним посудом, а їх командири — срібним. Срібло має бактерицидні властивості, а також сприяє швидкому загоєнню ран без нагноєнь .
14. Хлорид кобальту можна успішно використовувати для тайнопису : літери , написані його розчином, що містить 25 мл води і 1 г солі , абсолютно невидимі і проявляються, роблячись синіми, при легкому нагріванні паперу.
15. Шерлок Холмс був першим детективом , що використав хімічні знання для розкриття злочинів.
16. Непробивне скло було винайдено випадково. У 1903 році французький хімік Едуард Бенедиктус ненавмисно впустив колбу, заповнену нітроцелюлозою . Скло тріснуло, але не розлетілося на дрібні шматочки. Зрозумівши, в чому справа, Бенедиктус виготовив перше лобове скло сучасного типу, щоб зменшити кількість жертв автомобільних аварій.