Хімія
Урок на тему: «Корозія металів. Види корозії: хімічна та електрохімічна. Захист від корозії»
Дмитрик О.Б.,
викладач хімії та біології
Дрогобицького професійного
політехнічного ліцею
Тема уроку: Корозія металів. Види корозії: хімічна та електрохімічна. Захист від корозії
Мета уроку:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань
Базові поняття: корозія, хімічна корозія, електрохімічна корозія, інгібітори,
протектори
Обладнання і реактиви: шість пробірок, шість залізних цвяхів, розчин натрій хлориду, вода, розчин натрій гідроксиду, лак, мідний дріт, цинкові пластини; комп’ютер, мультимедійний проектор, тестові завдання
Форми роботи: індивідуальна, групова, фронтальна
Очікувані результати – учень засвоїв і вивчив:
Епіграф
Знати – значить перемагати
Хід уроку
Фронтальне опитування:
а) Mg; б) Al; в) Fe
а) Pb; б) W; в) Cr
а) Ni; б) Cr; в) Mg
а) Mg; б) Li; в) Al
а) йонний; б) ковалентний; в) металічний
а) Fe; б) Al; в) Mg
а) Fe; б) Os; в) Pb
а) Na; б) Br; в) Hg
а) Ag; б) Co; в) Sn
а) сульфіди; б) оксиди; в) нітриди
а) Al; б) Ag; в) Cu
а) Al; б) Au; в) Zn
Ми продовжуємо вивчати тематичний блок «Метали» і сьогодні познайомимося з цікавою властивістю металів, яку можна назвати «хворобою» металів. Я думаю, ви здогадаєтеся про що буде йти мова, вставивши пропущені слова в українські народні приказки:
Так, сьогодні ми поговоримо саме про іржу, найбільшого ворога металів.
Метали часто змінюють свій початковий вигляд. Залізо ржавіє, мідь, срібло тьмянішають і втрачають характерний блиск. Іржавіння заліза є одним із прикладів корозії металів. Корозію називають «ворогом металів». В жертву корозії приноситься 10% металу, який щорічно виробляє людство. Із латинської мови слово «корозія» - роз’їдати. Із корозією металів ми зустрічаємося щодня. Іржавіє сталь, зеленіє мідь, біліє цинк… Корозію можна також порівняти із хворобою, на яку хворіють метали. А хворобу важливо вчасно діагностувати, лікувати, здійснювати заходи профілактики.
Величезні океанські судна час від часу доводиться ставити в доки на капітальний ремонт і замінювати «з’їдену» морською водою обшивку бортів. Внаслідок корозії виходять з ладу машини, прилади, апарати. Корозія металів призводить до аварій (проривів) каналізаційних і водопровідних труб, газопроводів, що часто згубно впливає на навколишнє середовище. Витрати пов’язані із корозією становлять 7-8 % національного доходу.
Вчитель оголошує тему уроку.
Корозія – явище руйнування металів та їх сплавів під впливом речовин навколишнього середовища.
Корозія металів відбувається в різних середовищах:
Швидкість корозії залежить від природи середовища, від температури, кислотності, від природи металу, стану його поверхні, способу його експлуатації тощо.
Корозія може бути хімічна те електрохімічна.
Хімічна корозія – це руйнування металу його окисненням без виникнення електричного струму в системі. В природі практично не зустрічається, але спостерігається в апаратах хімічного виробництва. Хімічна корозія полягає у взаємодії металу із сухими газами (O2, Cl2, H2S). Її результат – утворення на поверхні металу шару або плівки оксиду, сульфіду чи інших сполук. Під час хімічної корозії метал безпосередньо взаємодіє з окисником, наприклад: залізо в сухому повітрі за звичайних умов не змінюється, а під час нагрівання взаємодіє з киснем (в кузнях, на прокатних станах: 3Fe + 2O2 = Fe3O4)
Електрохімічна корозія – руйнування металів у середовищі електролітів з утворенням електричного струму в системі (окиснення металу, що знаходиться в контакті з іншим металом або водою).
Причини виникнення корозії металів полягають в хімічній взаємодії їх з речовинами, які знаходяться в навколишньому середовищі.
Найнебезпечнішими для металів компонентами довкілля є кисень O2 , водяна пара H2O, карбон (IV) оксид CO2, сульфур (IV) оксид SO2 та нітроген (IV) оксид NO2.
Хімічні процеси, що відбуваються під час корозії заліза:
2Fe+ H2O + O2 = 2 Fe(OH)2
4Fe(OH)2 + 2H2O + O2 = 4Fe(OH)3
Сумарне рівняння корозії цинку:
2Zn + O2 + 2H2O = 2Zn(OH)2
Чим більше забруднене середовище, тим швидкість корозії більша. У промислово розвинутих містах метали кородують швидше, ніж у сільській місцевості.
Електрохімічна корозія – це процес, який протікає за наявності 2-3 металів у середовищах з йонною провідністю. На аноді (більш активному металі) відбувається окиснення цього металу, на катоді (менш активному металі) – відновлення водню. Наприклад, для пари Zn - Cu в агресивному середовищі виникає процес
У цьому випадку активніший метал швидше руйнується.
Деякі метали при корозії покриваються щільною, добре скріпленою з металами оксидною плівкою, яка не дозволяє кисню і воді проникнути в більш глибокі шари і тому оберігає метал від подальшого окиснення. Наприклад, алюміній покривається плівкою алюміній оксиду, який захищає метал від дії кисню і води.
Захист металів від корозії.
. Проблема захисту металічних виробів виникла майже з початку використання металів. Люди прагнули захистити метали від атмосферного впливу за допомогою жиру, масел, а пізніше покриттям іншими металами. Так, у працях давньогрецького історика Геродота (5ст. до н.е.) є згадки про використання олова для захисту заліза від корозії.
Заходи захисту металів.
Готуючись до сьогоднішнього уроку ви отримали випереджувальні завдання і утворили дослідницькі групи, отже зараз ми послухаємо ваші звіти про виконану роботу.
Група №1.
Виступ учнів із захистом проекту Дослідження умов швидкості корозії.
В шість пробірок на декілька днів розмістили залізні цвяхи:
Результати нашого експерименту показали:
Група №2 підготувала інформаційний листок про корозію
Кутубська колона
За 20 км від Делі (Індія) височить одна з найзагадковіших споруд світу — залізна Кутубська колона висотою 7,3 м.,вага 6,5 т, діаметр 42 см у основи та 30 см зверху. Колона була побудована на честь царя Чандрагупти ІІ. Вважалося, що у того, хто стане до неї спиною та зведе навколо неї руки, здійсняться заповітні мрії. Попри вологий і жаркий тропічний клімат на колоні немає жодної плями іржі.
Секрет полягає у складі колони: 99,7 % заліза, незначний вміст сірки і вуглецю.
Надчисте залізо практично не піддається корозії.
Трагедія яхти «Поклик моря».
На початку минулого століття на замовлення американського мільйонера була збудована шикарна яхта, «Поклик моря». Дно її було обшите монель-металом (сплав нікелю й міді), а кіль, рама та інші деталі зі сталі. Коли яхту спустили на воду, виник величезний гальванічний елемент. Наслідки були жахливі. Ще до виходу у відкрите море, яхта повністю вийшла з ладу.
Іржа на вустах.
У апокрифічній Книзі Єноха розповідається, як злий ангел Азазель "навчив жінок мистецтву підмальовувати очі й підфарбовувати губи, щоб стати красунями... І світ від цього змінився". З фарбами, правда, були проблеми. Споконвіків для губної помади використовували природні барвники: оксид заліза (сурик), сульфід ртуті (кіновар), шафран і хну. Губи єгипетських модниць пахли іржею, бо у той час вони використовували сурик, змішаний з бджолиним воском. Колір був "вирви око", а поцілунки - гіркими і навіть отруйними.
Група №3 розробила практичні поради боротьби з корозією.
1. В кузові легкового автомобіля після 3 років експлуатації виникає біля 130-150 вогнищ корозії загальною площею в декілька квадратних метрів. Корозії піддаються майже всі елементи кузова автомобіля, але в основному вона виникає на днищі і крилах.
Поради спеціаліста: ”Лікування автомобіля”:
2. Поради спеціаліста, щоб позбавитися іржавих плям на тканині.
На бавовняних, лляних і вовняних тканинах білого кольору іржаві плями видаляють за допомогою розчинів лимонної, оцтової або щавелевої кислот з розрахунку одна чайна ложка кислоти на склянку води. Можна використати і лимонний сік. Забруднену тканину потрібно занурити в нагрітий до кипіння розчин кислоти а після цього ретельно прополоскати водою з кількома краплями нашатирного спирту.
3. Як правильно зберігати інструменти і металеві вироби в домашній майстерні. Перш ніж сховати в гараж ковзани влітку або велосипед взимку потрібно змастити їх вазеліном або саморобним захисним мастилом. Для цього до 400 г гасу додати 30 г стеаринової стружки і добре перемішати.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Поміркуйте, яке відро слугуватиме довше: луджене чи оцинковане і чому?
2. Поміркуйте, як впливає на металеві частини машини те, що дороги взимку по -сипають сумішшю піску і солі?
3. Бліц-опитування
VI. Рефлексія.
Картка самооцінки на уроці.
1. |
Я був на уроці уважним |
0-2 |
2. |
Я зрозумів тему |
0-2 |
3 |
Я запам’ятав нову інформацію |
0-2 |
4. |
Я активно працював у складі дослідницьких груп |
0-3 |
5. |
Я виконав тестові завдання |
0-3 |
|
Всього |
0-12 |
VII. Домашнє завдання.
§18, сторінка 128-131, вправа 168, 169. Складіть сексан до слова «корозія».
VIII. Підсумки уроку.
Література
Додатки
Слайд 1:
Слайд 2:
Слайд 3:
Слайд 4:
Слайд 5:
Слайд 6:
Слайд 7:
Слайд 8:
Слайд 9:
Слайд 10:
Слайд 11:
Слайд 12:
Слайд 13:
Слайд 14:
Слайд 15:
Слайд 16:
Слайд 17:
Слайд 18:
Слайд 19:
Слайд 20: