Уроки екскурсії навчають учнів «бачити» природу: дерева, кущі, квіти, помічати особливості і відтінки пелюсток, листочків, спостерігати, як набухають і розпускаються бруньки чи починають жовтіти листки, бачити, помічати цей дивовижний світ, використовуючи здобуті знання в своєму житті. Учні під час уроку -екскурсії не лише поглибили свої знання, а й отримали солодку винагороду.Такі уроки цікаві учням і викликають захоплення.
Розробка уроку - екскурсії в природу під час літньої практики.
Тема: Подорож до «Солодкого дерева»
Мета: виховання любові до природи, бережливого ставлення до неї шляхом постійного спілкування з природою, вчити дітей «бачити» природу: дерева, кущі, квіти, помічати особливості і відтінки пелюсток, листочків, спостерігати, як набухають і розпускаються бруньки чи починають жовтіти листки намагатися щоб дитина знайшла друзів серед рослин і тварин, необхідно познайомити з ними, навчити бачити, помічати цей дивовижний світ, використовуючи їх в своєму житті.
(Учні отримали випереджаюче завдання)
Вступне слово вчителя:
-Добрий день, дорогі діти!
Сьогодні вас чекає сюрприз — «Солодке дерево».
А чи існує таке в природі?
В кінці подорожі ви переконаєтеся самі.
Але шлях до нього буде складний. Перебороти труднощі зможуть тільки дружні, уважні і допитливі діти. Є серед вас такі? Щоб допомогти вам в пошуках ви отримаєте підказки.
-Як називається територія де ми живемо? (степ.)
-Які рослини можуть рости у степу? ( учні називають)
Розповідь учнів про ковилу, перекотиполе.
Додаткова інформація.
Степи як особливий тип рослинності сформувалися у посушливому континентальному кліматі. В степах переважають багаторічні трав'янисті рослини, насамперед, злаки. Для зростання лісової рослинності клімат степів не підходить. Та й трав'янисті рослини степів відрізняються від тих, що зростають не в таких посушливих умовах — на луках, у лісах. Степові рослини пристосувалися до тривалої посухи. Одні з них мають опушення, інші - восковий наліт, вони нерідко шорстколисті, їхнє коріння глибоко проникає в ґрунт. Є серед степових видів і соковиті рослини сукуленти, які накопичують у своїх тканинах вологу.
За умовами, в яких формуються степи, та рослинами, які переважають в них, на території України розрізняють справжні, лучні, чагарникові, пустельні степи. На Кіровоградщині переважають лучні степи, виявлено чимало ділянок справжніх степів, фрагментарно трапляються чагарникові степи.
В Устинівському районі степи переважно лучні (в травостої їх найбільшу роль відіграють келерія гребінчаста, пирій середній, тонконіг вузьколистий), а на найбільш сухих та освітлених місцях формуються угруповання ковили. Ковила здавна є символом степів, але трапляється нині і особливо утворює угруповання на Кіровоградщині не часто. Найчастіше трапляється ковила волосовидна. Її ості позбавлені сріблястого опушення. Рідше, переважно на півдні та Придніпров'ї, збереглися угруповання пірчастих ковил.
Ковила — незвичайний злак. Плід його - гостра зернівка із довгою остю, вигнутою під прямим кутом. Частина його буває пірчаста, а друга, та, що ближче до землі, гвинтоподібно скручена. При підсиханні вона ще дужче скручується, а при зволоженні -розкручується. Коли плід ковили із остю зустрічає при своїх мандрах по степу яку-небудь перешкоду (камінчик, дернинку трави, стебло), він зупиняється і своїм гострим кінцем вгвинчується в землю, зариваючись все більше. Саме тому не люблять ковилу вівчарі - дуже важко виплутати ковилові остюки із шерсті овець.
Із видів ковили, що зростають на Кіровоградщині, найпоширенішою є ковила волосиста, періодично зустрічаються ковила Лессінга та пірчаста, дуже рідкісними видами є ковили пухнастолиста, вузьколиста та українська. Угруповання ковили волосистої трапляються у степах по всій території області, займаючи добре освітлені ділянки на схилах південної та східної експозицій. Вони трапляються в Україні й на північ від Кіровоградщини, доходячи у своєму поширенні до південної межі Полісся — трапляються під Києвом. Високі куртини ковили волосистої, хоч і не мають опушення на остях, помітні вже здалека, а особливо в першій половині літа, коли "волосатик" виколошується.
Зовсім іншою є ковила Лессінга. Нижча, із жовтуватими пірчастими остями, вона утворює степи у південній та південно-східній частині області — адже її ареал займає степову зону Євразії. На території Кіровоградщини проходить північно-західна межа її ареалу, території Черкащини степи з ковилою Лессінга вже не досягають.
Одним із найкрасивіших видів ковили є ковила пірчаста - досить висока, з гладенькими стеблами та довгою вузькою сріблястою волоттю. В Україні ця ковила зростає переважно на Лівобережжі, оскільки ареал її знаходиться у лісостеповій та степовій зонах. Тому на Кіровоградщині пірчасто-ковилові степи трапляються переважно у східній та південно-східній частинах області, на південних та південно-західних за своєю експозицією схилах. В Придніпров'ї знайдені рідкісні види ковили — вузьколиста та пухнастолиста, які зростають в Україні в основному на південному сході, знахідки цих видів на землі Кіровоградщини дозволять уточнити їхнє поширення в Україні.
Лише в одному місці в області, на Придніпров'ї, в урочищі Бузове біля с. Попівка виявлена ще одна ковила, одна з найкрасивіших серед своїх сестер-ковил - ковила Граффа. Раніше вона називалася "ковила найкрасивіша". Принади їй надають довгі, до 0,5 м, пірчасті остюки. Цей євразійський степовий вид на правому березі Дніпра трапляється дуже рідко.
І все ж таки переважає у Кіровоградських степах не ковила. Тут найчастіше панує на степових ділянках типчак — невисока, щільна степова трава, серед якої зростають куртини ковили, інших злаків, яскраве степове різнотрав'я. Кіровоградщина входить до смуги різнотравно-типчаково-ковилових степів, які в Росії називають "красочными" – їх прикрашають різноманітні види різнотрав'я.
Постійними мешканцями степового різнотрав’я є шавлія дібровна, залізняк. Коли розповідаєш, особливо журналістам, про степові ділянки, неодмінно почуєш питання — а чи зростає там перекотиполе? Зростає, вірніше, зростають, оскільки перекотиполе — це не якась одна рослина, а група степових рослин кулястої форми, що є пристосуванням для перенесення вітром. Перекочуючись по степових просторах по скутій першими морозами посохлій землі, наштовхуючись на горби, вдаряючись об землю, рослина-перекотиполе розсіює своє насіння на значній відстані. При перекочуванні вітром по степу кулі перекотиполя зчіплюються одна з одною і мандрують степом аж до тих пір, поки сніг не засипле землю. Серед степових рослин Кіровоградщини чимало тих, які належать до життєвої форми перекотиполя - залізняк колючий, миколайчики польові, кермек (гоніолімон) татарський, лещиця волотиста та інші. Ось одна із найбільш характерних степових рослин — залізняк колючий. Від його товстого, багатоголового кореня відростають стебла, які поступово формуються у напівкулястий екземпляр залізняку, що здалека помітний у степу. Напрочуд гарний він під час квітування, весь вкритий рожевими квітами, зібраними у кільця. Засихаючи, стає твердим, звідси і назва — "залізняк". Це не лише один із символів степу, але й цілюща рослина.
Середні частини схилів зайняті угрупуванням пирію повзучого та середнього.
Вчитель:
-Отже відправляємося на пошуки солодкого дерева.
Завдання 1: Щоб знайти «солодке дерево», потрібно бути уважним і любити природу, знати цікаву інформацію про рослини.
Хто впорається з цим завданням, той отримає смачне частування.
А перша підказка — у відгадці до загадки.
- Яка це рослина?
«Сидит дед во 100 шуб одет. Кто его раздевает, тот слезы проливает.»
-А як розмножується ця рослина?
-Які ще рослини розмножуються насінням та цибулею?
Цибулю люди часто вживають в їжу. На вашу думку де на території школи можна зустрітися з цибулею? Звісно на навчально-дослідних ділянках.
Завдання 2.
-Завітайте на галявину первоцвітів.
-Назвіть їх.
Розповідь учня.
Серед розмаїття природи є і первоцвіти : підсніжники та проліски, сон чорніючий та горицвіт. Сон чорніючий поширений у Центральній, Східній Європі та у північних районах Балканського півострова. В Україні зустрічається на Поліссі, в Лісостепу та Степу. Спектр місцезростань досить широкий - соснові ліси, узлісся, лучно-степові ділянки, вапнякові та гранітні схили. Ця рослина є окрасою весняної флори. На Україні зростає сім видів сону. І дійсно квітки сону, ніби дзвони, розхитуються під поривами вітру. Квітка сону чорніючого схожа на темно-фіолетові дзвоники, вкриті сизуватим опушенням.
Оберігаючи пилок від роси і туманів, квітка схиляється, ніби дрімає. Тому і назвали в народі цю квітку сон-травою. В негоду та ввечері квітки сону закриваються. Ця квітка овіяна легендами, одна із них — про мисливця, який побачив, як ведмідь лизав корінь сон-трави, а потім солодко заснув. Мисливець і собі покуштував кореня і також заснув. Рослина ця лікарська але вона і отруйна. Сон чорніючий розсіяно зустрічається в багатьох степових балках. На досить стрімких, звернених до сонця схилах, цей вид утворює рано навесні сизувато-фіолетові килими. Квітування сону чорніючого — це неповторна нота в чарівній симфонії весни.
Взагалі степи дуже багаті на види рослин. Важко навіть назвати найголовніші, найцікавіші. Безумовно, одним із символів степу є горицвіт, або адоніс весняний.
Рослина названа на честь красеня-юнака Адоніса, героя грецького міфу, якого покохала Афродіта, богиня вроди і кохання. За рішенням Зевса Адоніс мав проводити частину року на землі, частину — під землею. І щороку навесні в степах з'являється гарна рослина із вузьколінійними частками листків і привабливими квітками яскраво-жовтого кольору.
Це одна із найбільш цілющих рослин нашої флори (згадайте ліки "адоніс-бром") і водночас, як це нерідко буває, — одна з найотруйніших.
А ось — куточки рідної природи,
Які повинні ми оберігати.
Вони всі потребують допомоги,
Та вимушені тихо лиш мовчати.
Ось — сон-трава на пагорбі сільському
Підморгує звабливо, синьооке.
Вона прекрасна, і красу зірвати
Було б підступно, підло і жорстоко.
Ось джерельце співає стоголосе,
Несе водичку чисту і прозору;
Виблискує під сонцем яснолико,
Дарує радість світлу, неозору.
Куди не кинеш оком — рідні й близькі
Куточки життєдайної природи.
Вона дає нам силу безкоштовно,
Не вимагаючи за це винагороди
Проте люди не завжди відносяться бережливо до оточуючого середовища . Я надіюся на ваше бережливе ставлення до цих рослин.
(Вчитель віддає підказку)
Підказка.
-Знайдіть на території школи найвищі дерева в, а там — наступну поляну. (пірамідальні тополі).
Завдання 3
-Що ви знаєте про це дерево?
(Розповідь учня.)
Тополі чудово очищають міське повітря, хоча, щоб звільнитися від шкідливих речовин, їм доводиться часто обновляти листя. Це красиве і корисне дерево. Якби не докучливий пух...
Утім, чоловічі дерева насіння з пухом не дають. Треба тільки навчитися розрізняти «стать» тополі під час посадки.
Вчитель:
-Але не тільки дерева приносять користь. Серед рослин є дуже багато лікарських . Ось зараз ви з ними познайомитесь!
Завітайте на галявину лікарських рослин тих що зустрічаються в природі та тих, що ростуть на підвіконні.
( Розповіді про лікарські рослини)
Вчитель дає підказку.
Якщо ти любиш природу, захоплюєшся нею, то під час спілкування з Природою «душа співає». Завітайте в класну кімнату та отримайте наступне завдання.
«Поетична галявина» 4.
(Учні читають свої твори про природу)
Підказка:
-Знайдіть найбільше плодове дерево на території школи, а воно і буде солодким. Не вірите?
Перевірте!. Вперед!
(учні розшукують дерево з бананами, цукерками)
Вчитель: