Тема: Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Прислівник»
Мета уроку:
навчальна – повторити найважливіші відомості про прислівник як частину мови, відновити, узагальнити й систематизувати знання з теми, удосконалити вміння й навички правильно вживати в мовленні прислівники, грамотно писати й збагатити словниковий запас;
розвивальна – розвивати вміння працювати в групах та самостійно;
виховна- виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: узагальнення і систематизація вивченого.
Перебіг уроку
І. Повідомлення теми, мети
Ми повторимо найважливіші відомості про прислівник як частину мови, відновимо, узагальнимо й систематизуємо знання з теми, удосконалимо вміння й навички правильно вживати в мовленні прислівники, грамотно писати й збагатимо словниковий запас .
ІІ. Емоційний настрій
З яким настроєм ви прийшли на урок? Виберіть смайлик, який відповідає вашому настроєві. (слайд 2)
ІІІ. Мотивація
-Відгадайте загадку.
Без неї жити неможливо,
Для всіх людей вона важлива,
Без неї пісні не співати.
Без неї й слова не сказати.
Хто, діти, цей незвичайний помічник? (Так. Це мова – безмежний океан слів)
Максим Рильський писав:
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
-Діти, красу української мови оспівувало багато поетів. Сьогодні, у ХХІст., наша мова, дійсно, легко, широко, чудово розправляє крила. Тож наше завдання: знати, любити і примножувати багатство нашої нації -- солов'їну, милозвучну українську мову. А для цього треба вдосконалювати, поповнювати власні знання, збагачуючи словниковий запас.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення навчального матеріалу
Орфоепічна розминка
-А почнемо ми з орфоепічної розминки. Прочитайте прислівники, правильно їх наголошуючи. (слайд 4)
босоніж
завчасу
зозла
зрання
разом
віч-на-віч
горілиць
згарячу
-Пригадаємо теоретичні відомості про прислівник.
Клоуз-тест (слайд 5)
-Зараз ми уявно відвідаємо найбільшу і найспекотнішу пустелю Землі. Яку пустелю я маю на увазі? (Так, це Сахара)
Читання тексту, що містить прислівники (слайд 6)
«Троянди» Сахари
Багато легенд складено про Сахару. Є в цих легендах правда і вигадки. А що ви знаєте про «троянди» Сахари? Не живі квіти поволі виростають під барханами. Це кристалічне утворення з піску й гіпсу надзвичайно схоже на справжні квіти. Вони можуть бути малюсінькими, ніби бутон троянди, або ж величезними — метр заввишки і вагою в декілька кілограмів. Природа дуже добре попрацювала над створенням цих «квітів».
Ви не знайдете двох схожих, кожна «квітка» виглядає не/повторно. Вона має безліч пелюсток, які химерно переплітаються. Коли/не/коли на сахарських автотрасах можна спостерігати таку картину: біля дороги притулилася маленька халупка, а біля неї рядами розміщені «сахарські троянди» на продаж.
Ось так виглядають ці дивовижні квіти. (слайд 6) Природа оригінальна в будь-якому куточку світу.
-І перше завдання: відшукайте в тексті всі прислівники. Так які прислівники ви змогли відшукати?
-А від яких прислівників можна утворити ступені порівняння?
-Продемонструйте, як ви вмієте утворювати ступені порівняння. Візьмімо прислівники багато (1 група) і добре (2 група).
-Як ви напишете НЕПОВТОРНО? Чому?
-Пригадаємо написання прислівників з НЕ.
Орфографічний практикум (слайд 7)
Спишіть, розкриваючи дужки, позначте орфограму.
Повернусь (не)вдовзі; ніде (не)видно; сказав (не)голосно; усміхався (не)щиро, а улесливо; зацікавився (не)нароком; плив (не)повільно, а швидко; запам’ятав (не)багато.
-А як слід написати прислівник КОЛИ-НЕ-КОЛИ?
-Пригадаємо написання прислівників разом, через дефіс, окремо.
Вправа «Подолай вершину» (слайд 8)
Запиши всі слова правильно. Прокоментуй!
Молодці! Ваших чудових знань чекає Україна!
Виконання вправи з підручника 379. (Автор Заболотний О., Заболотний В.).
Мовна задача (слайд 9)
Чому в словосполученні «одягнутися по-зимовому» слово «по-зимовому» пишеться через дефіс, а в реченні «Гуляти по зимовому лісі» окремо?
«Відчуй себе вчителем»
У завданні, що виконав Петрик є помилки. Виправ їх, відредагувавши речення.
Вечером не горять фонарі.
Сад взимі припорошений снігом.
Мені неудобно сидіть.
Каса робить круглосуточно.
Літом поїдемо на отдих.
Розсипанка (слайд 10)
Замініть сполучення слів одним словом – прислівником.
Ручним способом, без використання механізмів
Догори обличчям
Зігнувши ноги в колінах і тримаючись на пальцях
Дуже розсердитися
Інтерактивна вправа https://wordwall.net/uk/resource/52452950
ІV. Рефлексія
А зараз я вам демонструю роботу сучасної американської художниці Джуді Гібсон. (слайд 11) Вона пише лісові будиночки, які виглядають дуже затишно і по-домашньому, дарують гарний настрій. А навколо – прекрасна природа. Опишіть свої враження від картини, використовуючи прислівники. Кому важко, доберіть лише прислівники.
-Із яким настроєм ви закінчуєте урок? (слайд 12)
V. Оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання
Повторити вивчене з теми. Підготуватися до діагностувальної роботи.