Відкритий урок з математики у 6 класі
Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань та вмінь учнів з теми «Додавання та віднімання звичайних дробів»
Мета уроку:
1) Навчальна: Узагальнити та систематизувати знання учнів щодо розуміння дробів, порівняння звичайних дробів; додавання і віднімання дробів з різними знаменниками.
2) Розвиваюча: Створити умови для розширення загального кругозору учнів, використовуючи історичний і географічний матеріал. Розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, навички аргументованої мови.
3) Виховна: Виховувати інтерес до математики, шанобливе ставлення до історії та культури Батьківщини, працьовитість, активність, цілеспрямованість, наполегливість, взаємодопомогу.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок учнів.
Обладнання: підручник, зошит, картки для роботи в групах, смайлики чи цукерки.
Наочні матеріали: мапа України
Форми організації діяльності учнів: колективна, групова форма роботи.
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
III. Практична робота.
IV. Весела інтелектуальна хвилинка.
V. Постановка домашнього завдання.
VI. Підведення підсумків уроку.
VII. Рефлексія.
Хід уроку І. Організаційний момент.
Учні класу заздалегідь розподілені на 4 чи 3 «рівносильні» команди.
Вчитель вітається з класом, аналізує виконання домашнього завдання, підводить до теми уроку та пропонує учням записати тему до зошитів.
Вчитель коротко розповідає учням історію про школу відомого всім Піфагора. У піфагорійців був вислів «Потрапити в дроби», який означав опинитися в складній життєвій ситуації. Вислів вчитель записує на дошці і пропонує учням протягом уроку визначитись зі своїм ставленням до дробів.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Перевірка теоретичних знань прийомом «мозковий штурм»
Учні кожної команди задають запитання по темі представникам іншої команди по черзі.
2) Перевірка практичних знань прийомом «знайди помилку»
На дошці пропонуються вже записані розв’язані приклади по темі з помилками. Учні мають знайти недолік, вказати на нього та пояснити правильний хід розв’язання. Проте один чи два приклади виконані правильно, що вимагає від учнів особливої уваги і аналізу.
ІІІ. Практична робота.
Кожній команді пропонується 6 карток з завданнями по темі. Представник команди, яка перша справилась з завданням №1, виходить до мапи України і знімає наліпку з відповіддю своєї команди, при цьому називає область на якій була наліпка, за ним до дошки виходить представник команди, яка наступною заявила про виконання першого завдання, і так всі по черзі. За порядком виходу до дошки, представники отримують для команди відповідний смайл чи цукерку певного кольору.
Після виконання кожного номеру завдання всіма командами, учні роблять коротке обговорення культури, архітектури чи «родзинок» відкритих областей.
1 Команда
|
1 |
𝟏𝟏 𝟏𝟏 𝟓𝟓 3 2 5 10 𝟐𝟐
𝟐𝟐 𝟑𝟑 𝟔𝟔 6 6 6 6 𝟑𝟑 |
|
|
2 |
𝟓𝟓 3 5 9 25 34 𝟐𝟐
|
|
|
3 |
𝟑𝟑 3 1
𝟒𝟒 4 4 |
|
|
4 |
Знайти кількість натуральних розв’язків нерівності: 𝟐𝟐 𝒙𝒙 𝟓𝟓 12 𝑥𝑥 15
|
|
|
5 |
Обчислити зручно: 𝟒𝟒 𝟐𝟐𝟓𝟓 𝟐𝟐𝟓𝟓 𝟏𝟏𝟓𝟓 |
𝟏𝟏𝟏𝟏
𝟏𝟏𝟓𝟓 |
|
6 |
Розв’язати рівняння: 𝟕𝟕 𝟑𝟑
𝟏𝟏𝟔𝟔 𝟒𝟒 |
− 𝑥𝑥 = 𝟏𝟏𝟓𝟓 𝟏𝟏𝟔𝟔 |
2 Команда
|
1 |
𝟑𝟑 𝟏𝟏 𝟏𝟏𝟏𝟏 9 2 11 18 𝟏𝟏
|
|
||
|
2 |
𝟐𝟐 8 2 24 20 44 𝟕𝟕
|
|
||
|
3 |
𝟏𝟏 1 3
𝟒𝟒 4 4 |
|
||
|
4 |
Знайти кількість натуральних розв’язків нерівності: 𝟏𝟏 𝒙𝒙 𝟐𝟐 3 𝑥𝑥 8
|
|
||
|
5 |
Обчислити зручно: 5 + − = 5 𝟒𝟒𝟓𝟓 𝟒𝟒𝟓𝟓 𝟗𝟗 |
+ |
− |
𝟐𝟐 = 𝟓𝟓 𝟗𝟗 |
|
6 |
Розв’язати рівняння: 𝟕𝟕 𝟏𝟏𝟑𝟑
𝟏𝟏 𝟏𝟏𝟔𝟔 |
− |
𝟏𝟏 𝑥𝑥 = 𝟏𝟏𝟑𝟑 𝟏𝟏𝟔𝟔 |
|
3 Команда
|
1 |
𝟐𝟐 𝟑𝟑 𝟏𝟏 4 3 5 12 𝟏𝟏
|
|
|
2 |
𝟑𝟑 6 3 42 30 72 𝟏𝟏
|
|
|
3 |
𝟑𝟑 1 3
𝟒𝟒 4 4 |
|
|
4 |
Знайти кількість натуральних розв’язків нерівності: 𝟐𝟐 𝒙𝒙 𝟓𝟓 12 𝑥𝑥 20
|
|
|
5 |
𝟏𝟏𝟗𝟗 𝟓𝟓 𝟕𝟕
𝟐𝟐𝟒𝟒 𝟐𝟐𝟒𝟒 𝟏𝟏𝟏𝟏 |
𝟏𝟏𝟏𝟏 = 𝟏𝟏 𝟏𝟏𝟏𝟏 |
|
6 |
Розв’язати рівняння: 𝟏𝟏 𝟐𝟐𝟐𝟐
𝟏𝟏𝟓𝟓 𝟑𝟑𝟏𝟏𝟓𝟓 |
|
4 Команда
|
1 |
𝟐𝟐 𝟑𝟑 𝟏𝟏𝟒𝟒 10 9 14 33 𝟏𝟏
|
|
|
|
2 |
𝟑𝟑 7 3 28 30 58 𝟗𝟗
𝟒𝟒 10 4 40 40 40 𝟐𝟐𝟎𝟎 |
|
|
|
3 |
𝟏𝟏 3 1
𝟒𝟒 4 4 |
|
|
|
4 |
Знайти кількість натуральних розв’язків нерівності: 𝟏𝟏 𝒙𝒙 𝟑𝟑 5 𝑥𝑥 9
|
|
|
|
5 |
Обчислити зручно: 𝟕𝟕 𝟑𝟑𝟔𝟔 𝟑𝟑𝟔𝟔 𝟏𝟏𝟏𝟏 |
+ |
𝟕𝟕 = 𝟕𝟕 𝟏𝟏𝟏𝟏 |
|
6 |
Розв’язати рівняння: 𝟒𝟒
𝟏𝟏𝟓𝟓 |
𝟏𝟏 𝑥𝑥 = 𝟑𝟑 𝟏𝟏𝟓𝟓 |
|
В залежності від наявного часу після групової роботи, учні з поясненням біля дошки і в зошитах розв’язують задачі практичного змісту.
Наприклад, задача:
При приготуванні смаколиків захисникам на передову, волонтери витратили на виготовлення рогаликів з вишнями 5
кг тіста, на виготовлення вареників з капустою
10
кг тіста, а на виготовлення пиріжків з різними начинками витратили на 7
кг тіста більше ніж на вареники. Скільки всього тіста витратили волонтери при приготування смаколиків?
ІV. Весела інтелектуальна хвилинка.
Учні розгадують ребуси на математичну тему, які складали однолітки з паралельних класів.
V. Постановка домашнього завдання.
Скласти задачі практичного змісту, кросворди і ребуси за темою .
VІ. Підведення підсумків уроку.
Оцінювання відповідей учнів, коментоване оголошення оцінок за урок: команда яка за смайлами чи кольором цукерок розв’язувала завдання швидше та якісніше за інших набрала найбільше балів, а тому отримує високі оцінки, інші команди відповідно до зайнятих місць.
VІІ. Рефлексія.
Вчитель пропонує учням написати на веселих наліпках своє ставлення до дробів після узагальнення на уроці та свої враження від самого уроку. Наліпки прикріплюють біля вислову піфагорійців.