"Узагальнення та систематизація вивченого про іменник та прикметник" ( урок -- КВК )

Про матеріал
Поглиблення, узагальнення та систематизація вивченого про іменник та прикметник.
Перегляд файлу

                             УРОК НА ТЕМУ:

УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ІМЕННИК ТА ПРИКМЕТНИК

                                                       (урокКВК)

Тема уроку. Узагальнення та систематизація вивченого про іменник та прикметник.

Мета уроку: поглибити, узагальнити і систематизувати знання учнів про іменник та прикметник як частини мови, їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, розвивати усне і писемне мовлення, самостійність мислення.

Обладнання уроку: підручники, папки “Скласти розповідь за картиною”, “Тваринний світ”, узагальнюючі таблиці та схеми, мультимедійний комплекс.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації вивченого (КВК).

                                                  ХІД УРОКУ  

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

                                   Вступне слово вчителя.

Учні! Сьогодні у нас незвичайний урок – КВК, на якому поставимо собі за мету: узагальнити і систематизувати знання про іменник та прикметник як частини мови, а також виховувати любов до України, нашої рідної мови та літератури, історії нашого народу, природи. Для цього ми поділимо наш клас на 2 команди: “Троянда” і “Ромашка”. Для розпізнавання цих команд на столах стоять квіти: троянди і ромашки. Оцінювати відповіді будуть наші гості.

ІІІ. Робота над матеріалом, що узагальнюється.

                            Перевірка домашнього завдання(потрібно було скласти казку про частини мови, які ми вивчили: іменник та прикметник). З кожної команди по одному учню зачитують казку (журі оцінює 10 балами).

                                    1.  ЗАВДАННЯ (5 балів)

Із поезії Д.Білоуса “Україні” виписати іменники (ком. “Троянда”) та прикметники (ком. “Ромашка”); визначити число.

Іменники: сонце, ланом, очі, небо, земле, стане, Шевченка, слово, цвіт калини, думах, серцях, славу, віках.

Прикметники: пшеничним, голубе, рідна, волошковий, добру.

Учні! Зверніть увагу, у якому відмінку вжиті словосполучення рідна земле, волошковий стане (У Кличному). А який рядочок вірша складається тільки з іменників? (Цвіт калини – в думах і серцях).

                                         2. ЗАВДАННЯ (5 балів)

А зараз згадаємо теоретичний матеріал. Я буду ставити кожній команді питання по черзі. За правильну відповідь команда дістає 1 бал.

1. Яка частина мови називається іменником?

2. Яка частина мови називається прикметником ?

3. Як змінюються прикметники?

4. А – іменники?

5. Яким членом речення виступає іменник у реченні?

6. А – прикметник?

7. На які 3 групи діляться прикметники за значенням?

8. А як діляться іменники?

9. Скільки є відмін іменників?

10. Які ви знаєте ступені порівняння прикметників та їх форми?

                                       

                                  3. ЗАВДАННЯ (2 бали )

                    До одного іменника придумати найбільше  прикметників і записати їх:

ДЕНЬ (весняний, теплий, ясний, тихий, довгий, святковий…)

ЛИМОН (жовтий, кислий, соковитий, ароматний, круглий…)

ТРАВА (висока, густа, зелена, молода, запашна…)

Котра команда придумала більше слів, ота перемогла і дістає 2 бали, інша – 1 бал. 

Вчитель: учні, як ми ще називаємо означення до іменників?(епітетами). А зараз згадаємо з теорії літератури, що називається епітетами?

ЕПІТЕТ – це художнє означення, яке додається до назви предмета, виділяючи в нього якусь характерну ознаку та викликаючи певне ставлення до нього.

                                         4. ЗАВДАННЯ (4 бали) 

А зараз повернемося до іменника. Називає по черзі кожна команда тільки такі іменники, які починаються на літеру М. Котра команда не зможе продовжити ланцюжок, ота програла і одержує 2 бали.

                                            5. ЗАВДАННЯ (5 балів)

Учні, а тепер згадаємо відмінки та їх питання (усно називають). Ви, напевно, здогадалися, що зараз провідміняємо словосполучення (іменник з прикметником). Але перед тим, діти, скажіть хто для нас на світі найдорожчий? (БАТЬКО І МАМА)

Отже, йдуть до дошки по один учень з кожної команди провідміняти словосполучення і визначити закінчення (РІДНИЙ БАТЬКО І МИЛА МАМА).

Всі інші учні записують у зошити. Хто скоріше виконає завдання отримує – 5 балів, а інший – 3 бали. 

 Н. рідний батько                   мила мама

      Р. рідного батька                   милої мами  

       Д. рідному батькові              милій мамі

       З.  рідного батька                   милу маму

       О.  рідним батьком                милою мамою

       М. на рідному батькові         на милій мамі

       КЛ. рідний батьку                    мила мамо

                                             6. ЗАВДАННЯ ( 1 бал ) 

Зараз треба замінити іменники прикметниками і записати утворені словосполучення (по черзі кожній команді питання):

1) матерія, яка вироблена з вовни, шовку – вовняна та шовкова      матерія;

2)  берег, який вкритий скелями – скелястий берег;

3)  дорога, яка покрита камінням – камінна дорога;

4)  гребінець, зроблений з пластмаси – пластмасовий гребінець;

5)  наслідки, що приводять до плачу – плачевні наслідки;

6)  будинок, викладений з цегли – цегляний будинок;

7)  перина, зроблена з пуху – пухова перина;

8)  обличчя кольору воску – воскове обличчя.

                                                      7. ЗАВДАННЯ ( 4 бали )

А зараз творча робота: у вас на партах є картинки. Потрібно скласти розповідь з 4 речень, щоб у кожному реченні був іменник та прикметник. Котра з команд виконала скоріше, та отримує 2 додаткові бали.

                                                      8. ЗАВДАННЯ ( 5 балів

Учні, ми з вами пам’ятаємо основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний. За допомогою суфіксів – ЕВ, -- ОВ теж утворюються прикметники. Зараз у нас буде розподільний диктант: команда “Троянда” записує прикметники з суфіксом – ОВ, а “Ромашка” – з –ЕВ.

Бойовий, овочевий, рисовий, жовтневий, польовий, життєвий, шовковий, металевий, паперовий, грудневий, дубовий, яблуневий, березневий.

                                                     9. ЗАВДАННЯ ( 5 балів )

А зараз пізнавальне завдання: як ви знаєте тваринний світ? За картинами, на яких зображені тварини, записати назви тварин, використовуючи іменники з суфіксами здрібніло – пестливого значення.

                                                      10. ЗАВДАННЯ ( 2 бали )

Учні, а який у нас зараз місяць?( грудень ). А чи знаєте ви, як він називався в давнину? (лютень, хмурень, стужайло, студений, студень, мостовик, трусим). На Закарпатті називали МОЧАРЕЦЬ – “вологий, мокрий, мочавий місяць” та АНДРІЄЦЬ – від народного свята Андрія (13 грудня). З цим місяцем у нас пов’язано багато прислів’їв та приказок. Ми зараз з вами запишемо деякі з них, а тоді визначимо рід, число, відміну іменників та рід, число, відмінок прикметників.

1) Грудень холодний та сніжний – хліб буде буйний та пишний.

               Грудень – ч.р., одн., ІІв……….

               Сніжний – ч.р., одн., Н.в…………

2) Як грудень м’який, то зима буде тверда.

3) Як у грудні сніг замете, то в серпні жито виляже.

4) Якщо сухий грудень буває, то суха весна і сухе літо довго триває.

ІV. Підсумок уроку.

Журі робить підсумок уроку і визначає переможця змагання.

Вчитель робить підсумки і виставляє оцінки учням.

V. ЗАВДАННЯ ДОДОМУ.

Написати твір – роздум на тему “А кругом все біле – біле …”, використовуючи іменники та прикметники.       

                          

1

 

docx
Додав(-ла)
Лутак Ганна
Додано
13 лютого
Переглядів
90
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку