Тема. Узагальнення та закріплення з теми.
Мета: узагальнити та закріпити знання дітей з теми; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною картою, історичними джерелами, вміння співпрацювати в парах та малих групах; виховувати повагу один до одного; формувати інтерес до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
називати головні події періоду;
-
характеризувати діяльність київських князів;
-
висловлювати власні судження щодо історичних діячів періоду.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, історичні карти.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Робота з фрагментом вірша.
-
Прочитайте уривок із Вірша Юрія Шкрумеляка.
-
Поміркуйте кому його присвячено. Відповідь сформулюйте за планом.
1)На мою думку, у вірші йдеться про…
2) Тому що…
«Знав тебе народ ласкавим,
Називав теж «Сонцем Ясним»,
Бо зробив ти край великим,
А свій люд – багатим, щасним.
Ти зібрав всі руські землі
Від Кавказу до Карпати –
І від моря аж по Волгу
Став «Великим» панувати.[…]
Християнську вніс ти віру
У народ – мов цвіт обнови.
Що красив нам нашу землю
Світом правди і любови.
Тож за твого князювання
Край зацвів, як квітка рожі –
І за те ти в нас «Великий»,
А «Святий» у церкві Божій!..»
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Поділ на команди.
Учитель ділить клас на дві команди шляхом жеребкування та пояснює правила і завдання уроку.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з контурною картою.
-
Позначте на контурній карті:
-
місце хрещення киян; підпишіть рік;
-
землі, які приєднав до Київської держави Володимир;
-
територію Київської держави наприкінці князювання Ярослава Мудрого;
-
місце остаточної перемоги Ярослава Мудрого над печенігами, підпишіть рік події.
-
Кросворд.
-
Велика імперія, що включає силоміць приєднані інші народи й території. (Імперія)
-
Віровчення про існування єдиного Бога, Творця всього видимого й невидимого. (Монотеїзм)
-
Центральна укріплена частина міста, де розташовувалася князівська резиденція. (Дитинець)
-
Феодальна земельна власність, яку можна було вільно передавати в спадок, продавати, дарувати тощо. (Вотчина)
-
Професійні воїни. (Дружинники)
-
Група населення із закріпленими до неї правами та обов’язками, нормами поведінки й звичаями. (Верства)
-
Рядовий воїн княжої дружини. (Гридь)
-
Жанр героїчного епосу, що прославляє подвиги народних героїв та богатирів. (Билини)
-
Ілюстрації, що оздоблювали рукописну книгу. (Мініатюри)
-
Малюнок мінеральними фарбами на сирій штукатурці. (Фреска)
-
Хронологічна задача.
-
Розв’яжіть хронологічну задачу.
Скільки років минуло від запровадження християнства як державної релігії до утвердження Ярослава Мудрого на великокнязівському столі? Кільки років тому відбулися ці події?
-
Дати та обчислення позначте на лінії часу.
-
Архітектурні пам’ятки.
-
Розгляньте архітектурні пам’ятки та підпишіть їх. Позначте коли вони були побудовані та за правління якого князя.
_______________ _______________ __________________ _______________
_______________ _______________ ___________________ ______________
Десятинна церква Спасо-Преображенський Золоті ворота , Софійський собор
996 р. собор, 1036 р. 1037 р. за Ярослава Мудрого 1037 р. за Ярослава Мудрого
за Володимира Великого за Ярослава Мудрого
-
Вправа «Кола Вена»
Орієнтовний вигляд відповіді
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Терези».
-
Розподіліть твердження на відповідні шальки терезів.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Коротко про головне».
-
Зробіть висновок про правління Володимира та Ярослава одним коротким реченням.
-
Підведення підсумків.
-
Оцінювання.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Повторити вивчений матеріал.