Узагальнюючий урок з теми: "Тип Членистоногі" у формі змагань між двома командами.
Мета:
навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин;
розвиваюча – продовжити формувати у школярів вміння аналізувати одержані знання, користуватися довідковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи;
виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції, кмітливості.
Епіграф:
Я насмілюсь твердити, що з усіх знань найкорисніше для нас знання природи, її законів
Ж.Б.Ламарк
Обладнання: таблиці, малюнки.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань
Біологія
7 клас
Автор:
Никифорова Галина Андріївна, вчитель біології
Жучковецької ЗОШ І-ІІ ст.
Тема: Узагальнення знань з теми Членистоногі.
Мета: навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин;
розвиваюча – продовжити формувати у школярів вміння аналізувати одержані знання, користуватися довідковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи;
виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції, кмітливості.
Епіграф:
Я насмілюсь твердити, що з усіх знань найкорисніше для нас знання природи, її законів
Ж.Б.Ламарк
Обладнання: таблиці, малюнки.
Тип уроку: систематизація та узагальнення знань
Учень:
називає:
наводить приклади:
розпізнає:
характеризує:
пояснює:
порівнює:
описує:
робить висновки:
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення теми, мети уроку.
Добрий день! Вітаю вас, всіх присутніх учасників і гостей. Сьогодні ми проводимо незвичайний урок – урок-гру, мета якого розширити знання, узагальнити і закріпити їх по темі: Тип Членистоногі. Гра буде проходити в 5 турів, за кожен з яких учасники здобуватимуть певну кількість балів. Команди обрані і 1 завдання було домашнє завдання.
ІІ. Узагальнення знань.
1 а завдання.
Придумати назву своїй команді, яка буде пов’язана з матеріалами теми Членистоногі і захистити її. Максимальна кількість балів – 3б.
Наша команда:
«Гіганські павуки»
Ми – « Гіганські павуки»,
Все ми робим залюбки:
Граємо, співаємо
І перемагаємо!»
Наш девіз:
- Будь веселий!
- Завжди так!
- Будь бадьорий!
- Тільки так!
- Настрій – во!
- Погода – клас!
- Всі приєднуйтесь до нас!»
Наша команда:
«Барвисті метелики»
«Ми барвисті метелики,
Ми – одна сім’я.
Дуже дружні і веселі,
Радо носим це ім’я!»
Наш девіз:
Дружба для нас,
Найвище всього -
Один за всіх
І всі за одного!”
1 б. Зараз прошу підійти до столу по одному учаснику від кожної команди, (причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання початкового рівня.) За правильну відповідь – 2б.
2 а. завдання.
БРЕЙН-РИНГ. (3 бали)
По 1 балу. Граємо до 5 балів.
(Прошу підійти по одному учаснику від кожної команди на середину)
(закриваються ходи).
(Мурашники з південної сторони дерева, куща, південна сторона мурашника похила, північна – крута).
(павук-птахоїд з Південної Америки, з них він висмоктує кров)
2 б. Зараз прошу підійти до столу по одному учаснику від кожної команди, причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання середнього рівня.
За правильну відповідь – 3 б.
1. Представники:
1. річний рак. 2.павук-хрестовик. 3.травневий жук.
2. Ділення тіла на відділи:
1. тіло поділене на голову, груди, черевце.
2. тіло складається з головогрудей та черевця.
3. Наявність вусиків на голові:
4. Кількість ніг:
1. Мають 4 пари ніг. 2.Мають 10 і більше пар ніг. 3.Мають 3 пари ніг.
5. Ротові органи:
6. Харчування:
7. Особливості травлення:
8. Органи кровообігу:
9. Органи дихання:
10. Органи нюху:
1. волоски на ногощупальцях. 2. довгі вусики. 3. пара щупиків на голові.
11. Органи зору:
12. Характер добової активності:
13. Відкладка яєць:
14. Тип розвиту:
15. Роль у природі:
Листок для відповідей:
Назва команди _________________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Травневий хрущ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Назва команди _______________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Павук-хрестовик |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Назва команди _________________________________________
Прізвище, ім’я учня _____________________________________
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Річковий рак |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Код крок |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
Річковий рак |
1 |
2 |
1 |
2 |
3 |
1 |
3 |
2 |
1 |
2 |
1 |
3 |
1 |
1 |
3 |
Павук-хрестовик |
2 |
2 |
3 |
1 |
2 |
3 |
1 |
3 |
3 |
1 |
2 |
1 |
2 |
1 |
2 |
Травневий хрущ |
3 |
1 |
2 |
3 |
1 |
2 |
2 |
1 |
2 |
3 |
1 |
2 |
3 |
2 |
1 |
3 а. Зараз прошу підійти до столу по одному учаснику від кожної команди, причому треба виділити таких учнів, які в змозі вирішити завдання достатнього рівня.
За правильну відповідь – 3 б.
Ракоподібні – багатоклітинні тварини, симетрія тіла __________________. Середовище життя ____________. Покрив тіла ___________, він також виконує функції ___________. Тіло сегментоване, поділене на відділи _____. Кінцівки мають _________ будову. Тварини мають ______ пар ходильних ніг. На голові розташовані _______ пари вусиків. Травна система починається ________________, закінчується ____________________. Кровоносна система _______________. Органи дихання _______________. Органи виділення ___________. Центральна нервова система у передньому відділі має вигляд _______________, через усе тіло проходить _____________ нервовий ланцюжок. Ростуть нерівномірно, періодично відбувається _______________. Запліднення __________________, розвиток _______________.
Павукоподібні – багатоклітинні тварини, симетрія тіла __________________. Середовище життя ____________. Покрив ___________, він також виконує функції ___________. Тіло сегментоване, поділяється на відділи ______________. Кінцівки мають _________ будову. Павукоподібні мають ______ пари ходильних ніг. Наявність чутливих органів (є, немає) ________. Травна система починається ________________, закінчується ____________________. Кровоносна система _______________. Органи дихання _______________. Органи виділення ___________. Центральна нервова система у передньому відділі має вигляд _______________, через усе тіло проходить _____________ нервовий ланцюжок. Ростуть нерівномірно, періодично відбувається _______________. Запліднення __________________, розвиток _______________.
Комахи – багатоклітинні тварини, симетрія тіла __________________. Середовище життя ____________. Покрив ___________, він також виконує функції ___________. Тіло сегментоване, поділяється на відділи ______________. Кінцівки мають _________ будову. Тварини мають ______ пари ходильних ніг. У більшості комах ______ пари крил, у багатьох _________ пари крил. На голові розташована _________пара чутливих вусиків. Травна система починається ________________, закінчується ____________________. Кровоносна система _______________. Органи дихання _______________. Центральна нервова система у передньому відділі має вигляд _______________, через усе тіло проходить _____________ нервовий ланцюжок. Ростуть комахи нерівномірно, періодично відбувається _______________. Запліднення __________________, розвиток _______________.
4 а завдання.
„ЩАСЛИВИЙ ВИПАДОК”
У цьому конкурсі бере участь вся команда, але зараховується лише перша відповідь. Перемагають учасники тієї команди, котрі за одну хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.
|
|
1. Чим покрито тіло Членистоногих. (хітин) |
1. Який жук на території України найбільший? (жук-олень) |
2. Скільки пар ходильних ніг у рака? (5) |
2. Скільки пар ніг у павука? (4) |
3. Де зимують річкові раки? (нори) |
3. Яким способом розмножуються раки? (метання ікри) |
4. Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду 200, 300, 400? (330 рухів) |
4. На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара? (груди) |
5. В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз? (голові) |
5. Як довго живуть одноденки? (2-3 години) |
6. Чи розрізняють комахи кольори? (так) |
6. Чи завжди рак лізе назад? (плаває назад, а до їжі лізе вперед) |
7. Яка форма серця у рака? (п’ятикутний мішечок) |
7. Якого кольору кров у павука? (без кольору) |
8. Який тип кровоносної системи у павуків? (незамкнена) |
8. Що належить до органів дихання павука-хрестовика? (легеневі мішки, трахея) |
9. Явище, за якого самці відрізняються від самки? (стат. деморфізм) |
9. Якого типу ротовий апарат у тарганів? (гризучий) |
10. Як називається порожнина тіла членистоногих? (міксоцель) |
10. До якого роду належить річковий рак? (рак Десятиноги) |
11. Двокрила комаха, переносник збудників ряду захворювань людини і тварин? (муха) |
11. Прямокрила комаха з довгим яйцекладом, добре стрибає. (коник) |
12. До якого ряду відносять жука-гробарика? (твердокрилі) |
12. До якого ряду відносять медоносну бджолу? (перетинчастокрилі) |
13. Чи є крила в світляків? (самці мають крила, самки - безкрилі) |
13. Скільки часу може жити, не живлячись, клоп, ліжкова блошиця? (рік) |
(жук - носорог) |
(4) |
(1-2 рази) |
15. Самки чи самці комарів ссуть кров (самки) |
(20-30 років) |
16. Розділ зоології, що вивчає комах називається... (ентомологія) |
(багатокамерна трубка) |
(черевце) |
(дихальця) |
(на гомілках передніх ніг) |
(кровоносна) |
(ні) |
(Лускокрилі) |
|
вдо |
цик |
хі |
ен |
кле |
во |
лі |
лім |
гія |
хе |
ге |
даф |
со |
та |
тин |
то |
ва |
це |
мік |
мо |
пе |
чін |
мо |
нія |
лоп |
ри |
фа |
шня |
ло |
ран |
ву |
ло |
цель |
сик |
тул |
ка |
Продемонструй свої знання у вигляді рішення кросворду:
|
1 |
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
2 |
|
|
А |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
3 |
|
Р |
|
|
|
|
|
|
|
||||
4 |
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
5К |
|
|
|
|
|
||||||
|
6 |
|
|
|
У |
|
|
|
||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
Р |
|
|
|
|
|
||||
8 |
|
|
|
|
Т |
|
|
|
|
|
|
|||||
1. Павук із специфічним малюнком на черевці (хрестовик)
2. Павук, який дав назву відомому танцю: тарантелі (тарантул)
3. Чорні павуки з червоними плямами на черевці (каракурт)
4. Представник павукоподібних, що передає хворобу людині енцефаліт (кліщ)
5. Павук, що мешкає у воді (сріблянка)
6. Отруйні, найбільші павуки в світі (птахоїд)
7. З павутини якого павука можна виробляти тканину? (нефіла – павук шовкопряд)
8. Павук, що може змінювати свій колір (краб)
5 б. Підпишіть позначки на малюнку. (Виберіть із слайда по одному малюнку з яким ви будете працювати, підпишіть його будову і захистіть)
ІІІ. Підведення підсумків.
Підрахунок балів, визначення переможців, виставлення оцінок.
1