Узагальнення знань з теми: " Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності" для 6 класу. Робота містить тести та завдання на установлення відповідності, а також завдання з розгорнутою відповіддю. Завдання всі різнорівневі.
Клас_________ Дата___________
Тема: Узагальнення з теми «Одноклітинні організми»
Мета:
Освітня: виявити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Одноклітинні організми»; здійснити контроль і корекцію їх знань; перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах;
Розвиваюча: розвивати навички письмово висловлювати думку; удосконалювати вміння творчо вирішувати поставлені завдання, відповідати на різнорівневі запитання;
Виховна:виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність.
Обладнання : зошит, картки - завдання
Тип уроку: урок контролю знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Повідомлення змісту уроку. Визначення основної мети й завдань уроку.
ІІІ. Контроль знань
1.Роздача індивідуальних карток із завданнями.
2.Інструктаж щодо виконання завдань, пояснення шкали оцінювання завдань різних рівнів складності.
3.Виконання завдань учнями.
ІV. Підбиття підсумків уроку
1.Підбиття підсумків роботи.
2.Учитель відповідає на запитання, які виникли в учнів під час написання контрольної роботи.
V.Домашнє завдання
Повторити вивчений матеріал. Підготувати повідомлення про рослини-екстремали.
1 варіант
І рівень (по 0,6 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь:
1. До одноклітинних рослин належить:
А) хлорела Б) дріжджі В) вольвокс Г) амеба
2. До прокаріотів належать:
А) бактерії Б) дріжджі В) губки Г) хламідомонади
3. Хламідомонада розмножується:
А) брунькуванням Б) нестатево В) статево Г) статево і нестатево
4. Міксотрофний (змішаний) тип живлення характерний для:
А) дріжджів Б) евглени зеленої В) губки Г) ульви
5. Організм, який не має певної форми тіла, - це:
А) радіолярія Б) амеба протей В) евглена зелена Г) інфузорія-туфелька
6. До бактеріальних захворювань НЕ належить:
А) тиф Б) дифтерія В) холера Г) грип
7. До багатоклітинних належить:
А) Губка Б) Амеба В) Дріжджі Г) Бактерії
8. За якою ознакою одноклітинних тварин відносять до еукаріотів?
А) скоротливі вакуолі Б) клітинний рот В) травні вакуолі Г) ядро
9. Вода потрапляє в губку через:
А) устя Б) пори В) мезоглею Г) амебоцити
10. Центральна порожнина губки сполучається із зовнішнім середовищем через:
А) устя Б) клітинний рот В) ротовий отвір Г) пори
ІІ рівень (по 1,5 балу за кожне завдання)
11 Із запропонованих відповідей виберіть дві або більше правильних.
Виберіть ознаки інфузорії:
А має одну скоротливу вакуолю
Б форма тіла постійна
В рухається за допомогою джгутика
Г рухається за допомогою війок
Д має два ядра
Е має клітинний рот
12. Установіть відповідність між назвами одноклітинних організмів та їхніми зображеннями.
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
1 |
|
2 |
|
3 |
|
4 |
|
1 евглена 3 хламідомонада
2 амеба 4 хлорела
ІІІ рівень (3 бали)
2 варіант
І рівень (по 0,6 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь
А) хламідомонада Б) інфузорія В) вольвокс Г) губка
А) орієнтації в просторі Б) виділення продуктів життєдіяльності В) руху
А) тільки нестатево Б) статево і нестатево В) тільки статево Г) тільки вегетативно
4. Регуляторами внутрішньоклітинного тиску в одноклітинних тварин є:
А) травна вакуоля Б) мітохондрії В) скоротлива вакуоля Г) хлоропласти
5. Центральна порожнина губки сполучається із зовнішнім середовищем через:
А) устя Б) клітинний рот В) ротовий отвір Г) пори
6. До бактеріальних захворювань належить:
А) віспа Б) кір В) гепатит Г) туберкульоз
А) нестатево Б) статево і нестатево В) статево Г) тільки вегетативно
8. Переносником збудника малярії є:
А) паличка ботулізму; Б) самка комара; В) воша людська.
9. Амеба пересувається за допомогою:
А) несправжніх ніжок; Б) джгутика; В) війок; Г) веде нерухомий спосіб життя.
10. Губки мешкають в середовищі: (переважна більшість)
А) прісноводному; Б) морському; В) і в прісній воді, і в солоній.
ІІ рівень (по 1,5 балу за кожне завдання)
11. Із запропонованих відповідей виберіть дві або більше правильних.
Виберіть ознаки хламідомонади:
А рухається за допомогою двох джгутиків
Б має вічко
В має один хлоропласт чашоподібної форми
Г має декілька хлоропластів
Д має скоротливі вакуолі
Е не має скоротливих вакуоль
12. Поєднати тип живлення і живий організм :
А) Амеба 1. Автотроф
Б) Хламідомонада 2. Гетеротроф
В) Губка 3. Паразит
4. Фільтрант
5. Паразит
ІІІ рівень (3 бали)
3 варіант
І рівень (по 0,6 бала за кожне завдання)
Позначте одну правильну відповідь
1. Амеба пересувається за допомогою:
А) несправжніх ніжок; Б) джгутика; В) війок; Г) веде нерухомий спосіб життя
2. До багатоклітинних належить:
А) Губка Б) Амеба В) Дріжджі Г) Бактерії
3. Регуляторами внутрішньоклітинного тиску в одноклітинних тварин є:
А) травна вакуоля Б) мітохондрії В) скоротлива вакуоля Г) хлоропласти
4. До автотрофів відносять
А) амебу протей Б) трипанасому В) евглену зелену Г) інфузорію-туфельку
5. Вода потрапляє в губку через:
А) устя Б) пори В) мезоглею Г) амебоцити
6. Переносником збудника малярії є:
А) паличка ботулізму; Б) самка комара; В) воша людська.
7. Міксотрофний (змішаний) тип живлення характерний для:
А) дріжджі Б) евглени зеленої В) губки Г) ульви
8. Хлорела розмножується:
А) нестатево Б) статево і нестатево В) статево Г) тільки вегетативно
9. У хламідомонади вічко виконує функцію:
А) орієнтації в просторі Б) виділення продуктів життєдіяльності В) руху
10. Центральна порожнина губки сполучається із зовнішнім середовищем через:
А) устя Б) клітинний рот В) ротовий отвір Г) пори
ІІ рівень (по 1,5 балу за кожне завдання)
11. Із запропонованих відповідей виберіть дві або більше правильних.
Виберіть ознаки інфузорії:
А має одну скоротливу вакуолю
Б форма тіла постійна
В рухається за допомогою джгутика
Г рухається за допомогою війок
Д має два ядра
Е має клітинний рот
12. Установіть відповідність між групами бактерій та їхніми характеристиками (один варіант зайвий).
1. молочнокислі бактерії А. Постійні та корисні «мешканці» товстого відділу кишечника.
2. біфідобактерії Б. Багатоклітинні організми, які здатні до фотосинтезу
3. хвороботворні бактерії В. Одноклітинні організми, які можуть спричинити захворювання
людини
Г. Одноклітинні організми, яких використовують для
виготовлення кефіру
ІІІ рівень (дати змістовну та обґрунтовану відповідь - 3 бали)
Відповіді до теоретичних питань Узагальнення з теми «Одноклітинні організми»
Варіант 1. Яка хвороба, що спричинюється одноклітинними твариноподібними організмами, є «хворобою брудних рук»?
«Хворобою брудних рук» є дизентерія, прості правила гігієни — миття рук після відвідування туалету та перед споживанням їжі — дозволяють уникнути зараження дизентерійною амебою.
Дизентерія — небезпечна хвороба, збудником якої є дизентерійна амеба, яка може жити у кишечнику людини. Зазвичай вона не завдає шкоди людині, оскільки харчується бактеріями. Але інколи дизентерійна амеба пошкоджує стінки кишечника і, живлячись клітинами крові, починає дуже швидко ділитися.
Варіант 2. Що спільного у губок і одноклітинних твариноподібних організмів?
Порожнина губок вистелена шаром джгутикових клітин, які похожі на комірцевого джгутиконосця, вони спрямовують до своєї поверхні їжу — бактерії, водорості, дрібні відмерлі рештки. У міжклітинній речовині їжа захоплюється клітинами шляхом фагоцитозу за допомогою псевдоніжок амебоїдними клітинами, які її перетравлюють і спрямовують до інших частин тіла.
Варіант 3. Які способи живлення притаманні одноклітинним еукаріотам?
Частина одноклітинних еукаріот живиться гетеротрофно, інша – автотрофно. У гетеротрофних одноклітинних еукаріот при тваринному способі клітина захоплює тверді часточки їжі (перетравлює їх у цитоплазмі або в особливих органелах — травних вакуолях); при грибному способі клітини можуть поглинати лише розчинені органічні речовини (всмоктують їх всією поверхнею). Автотрофне живлення в одноклітинних еукаріот відбувається виключно завдяки фотосинтезу.
Варіант 1 Варіант 2 Варіант 3
1 |
А |
2 |
А |
3 |
В |
4 |
В |
5 |
Б |
6 |
Б |
7 |
Б |
8 |
А |
9 |
А |
10 |
А |
11 |
Б, Г, Д, Е |
12 |
1-Г 2-А 3-В |
1 |
Б |
2 |
А |
3 |
Б |
4 |
В |
5 |
А |
6 |
Г |
7 |
А |
8 |
Б |
9 |
А |
10 |
Б |
11 |
А, Б, В, Д |
12 |
А- 2 Б -1 В -4 |
1 |
А |
2 |
А |
3 |
Г |
4 |
Б |
5 |
Б |
6 |
Г |
7 |
А |
8 |
Г |
9 |
Б |
10 |
А |
11 |
Б, Г, Д, Е |
12 |
1-В 2-Б 3-Д 4-А |