Узагальнюючий урок"Біосфера — найбільша жива система"

Про матеріал
узагальнення й систематизація знання учнів з теми, виховування дбайливого ставлення до природи, розширення кругозору учнів, розвиток інтересу до вивчення природознавства, вміння робити висновки про взаємозв'язки людини і біосфери, про цілісність біосфери.
Перегляд файлу

УЗАГАЛЬНЮЮЧИЙ УРОК ПО ТЕМІ:

«БІОСФЕРА. ОХОРОНА ПРИРОДИ»

 

Мета: узагальнити знання про біосферу; розвивати спостережливість за тваринним та рослинним світом, уміння виділити головну думку. Виховувати почуття любові до прекрасного, любов до рідного краю, людей та життя, а також почуття людяності, ввічливості, доброти.

 

Обладнання: мультимедійна дошка, кінофільм «Канівський заповідник», набір карток, кольорові фотознімки із зображенням краси природи, природоохоронні знаки.

 

Урок узагальнення.

 

Епіграф: «Людина - творіння природи, вона існує в природі, підкорена її законам, не може звільнитися від неї, не може - навіть в думці - вийти із природи».             

П. Гольбах (французький філософ).

 

Хід уроку

 І. Організаційний момент.

 

Легенда: Було у матері Природи три доньки. Одну звали Краса, другу - Доброта, третю - Любов. Дружньо вони жили, любили свою матір, допомагали і обожнювали її. Та якось виникла суперечка: «Хто ж важливіший для матері Природи, і від кого більше користі?»

  • Я найважливіша, - сказала Краса, - бо я роблю матір Природу неповторною, чарівною.
  • Ні, я важливіша, - с казала Доброта, - бо є люди, які шкодять нашій матері, а я роблю людей добрими до природи.
  • Найважливіша я - Любов, - промовила третя сестра, - адже краса і доброта нічого не варті без мене.  Насамперед природу потрібно любити. Лише тоді люди  будуть  робити  для  неї добро  і  будуть розуміти її красу.

Проблемне питання: Як ви думаєте діти, що сказала Природа - матір своїм донькам?

 

II. Узагальнення матеріалу.

 

Сторінка 1. «Зелений світ навколо нас».

  1. Яка роль рослин у житті людини?
  2. Які рослини людина використовує в їжу?
  3. Які лікарські рослини ви знаєте?
  4. У яких травах купають дітей? (ромашка, череда)
  1. Сік якої рослини давала з медом мама, коли ви хворіли? (чорної редьки)
  2. Які рослини мама примушувала їсти, щоб швидше одужати? (калину,
    варення з малини, часник, цибулю)
  1. Який злісний бур'ян найважче вивести з поля? (пирій)
  2. З якою  рослиною здавна  в Україні  порівнювали  вродливу дівчину?
    (калиною)

 

Сторінка 2. «Народні повір'я»

Кожен місяць року має свою квітку - оберіг. Послухайте і запам'ятайте свою квітку відповідно до місяця вашого народження. Вона вам принесе щастя і  вдачу.

Січень - гвоздика Липень - лілія

Лютий - фіалка Серпень - гладіолус

Березень - пролісок Вересень - айстра

Квітень - нарцис Жовтень - календула

Травень - конвалія Листопад - хризантема

Червень - горох пахучий Грудень - троянда

 

Сторінка 3. Інтерактивний прийом «Так - ні»

1. Атмосфера - водяна оболонка Землі.

  1.   Гідросфера - земна кора.
  2.   Біосфера - оболонка заселена живими організмами.
  1.   Екосистема - сукупність живих організмів, які взаємодіють між собою та умовами середовища.
  1. Акваріум-природна екосистема.
  2. Сонце - основне джерело енергії для мешканців біосфери.
  3. Флора - сукупність видів тварин.
  4. Фауна - сукупність видів рослин.
  5. Царство живих організмів: віруси, бактерії, гриби, рослини, тварини.
  1. Штучні екосистеми - парк, поле,сад
  2. Червона книга України заснована в 1976 році.
  3. Охорона біосфери - міжнародна справа.

 

Сторінка 4. «Складання ланцюга живлення»

 

Сторінка 5. «Правила поведінки в природі»

Народна  мудрість говорить:  «Одна людина  в лісі залишає слід, сто людей - стежку, а тисяча - пустелю». Про вашу поведінку в природі сказав поет П. Ситниченко.

 

Вам у походи ходити і мандрувати, любі діти,

Вмійте ж природу любити. Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром, квіти, дерева і трави -

Цвіту не вирви задаром. Оберігайте ж усюди

Шлях і стежиночку в гаї.

      Все то окрасою буде нашого рідного краю

 

Для закріплення правил поведінки у природі проведемо гру. Я називатиму твердження, а ви будете піднімати руку якщо це можна робити; руки не піднімати, якщо такого робити не можна.

Саджати квіти рослини.              Рвати багато квітів.

Ламати гілки дерев.                  Спостерігати за природою, милуватися нею

Обдирати кору дерев.                Підгодовувати птахів.

Охороняти рідкісні рослини.         Збивати гриби ногами.
Ловити метеликів, жаб.               Руйнувати павутину.

Оберігати молоді рослини.           Прибирати місця відпочинку.

 

Сторінка 6. «Загадки про тварин»

1. Чорне тіло, чорний вус, ніби справжній сажотрус         (жук)

2.  Очі на рогах, а дім на спині.     (слимак)

  1.    Іде в баню чорний, а виходить червоний.       (рак)
  2.    Вдень спить, а ніч прийде - на вогонь летить,     (нічний метелик)
  3.    У якої риби очі з одного боку.           (камбала)
  4.    Хоч не шию я ніколи, а голок у мене доволі.        (їжак)
  5.    У ночі гуляє, вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі, (сова)
  6.    І вдень і вночі у кожусі на печі.            (кіт)
  7.    Спів мій радісний усюди дуже люблять слухать люди.      (соловей)
  1.    Тисяча тисяч бондарів роблять хатку без дворів              (мурашки)
  2.    Не мотор, а шумить. Не пілот, а летить. Не гадюка, а жалить  (бджола)

Два блага в житті -

Будь здоровим і мудрим -

Народ наш завжди виділяв.

Тож бігай, стрибай і учись щиросердно,

А рух - це здоров'я, ти знай!

 

Фізкультхвилинка «Як зберегти природу»

  • Якщо ви знаєте, що треба берегти природу, економити чисту воду -
    встаньте.
  •       Якщо не кидаєте в річку, ставок пляшок, каміння - зімкніть долоні.
  •       Якщо не смітите в лісі, полі, на березі річки - тупніть ногою.
  •       Якщо не збираєте великих букетів квітів - покрутіть головою.
  • Якщо ви вважаєте, що кожний повинен піклуватися про природу -
    протягніть руку сусідові.
  • Усміхніться один одному! Ми всі разом зможемо захистити те, що
    нам дає природа!

 

Сторінка 7. «Бліц-турнір»

  1. Яке дерево у нас цвіте останнім?   (липа)
  2. Як мурашки готуються до зими?   (збираються і закривають усі ходи)
  3. Які тварини сплять з розплющеними очима?   (риби, змії)
  4. Які птахи до нас прилітають першими? (шпаки, зяблики)
  5. Чи буває пташине молоко?   (Буває у голубів)
  6. Що страшніше для птахів узимку: голод чи холод?   (голод)
  7. Які комахи одомашнені людиною?   (бджоли)
  8. Що взимку їсть жаба?   (нічого - бо спить)
  9. Чиї пісні співає шпак?(свої і чужі, може імітувати голос птахів і людський)

10. Яка тварина спить головою вниз?   (кажан)

11. Користь чи шкоду приносять синички людині взимку? (користь: розшукують під корою личинки)

 

Сторінка 8. Інтерактивний прийом «Відгадай»

З якими тваринами порівнюють людей?

Вірний, як - пес.  Слизький, як - черв'як».

Впертий, як - осел.  Сліпий, як - кріт.

Голодний, як-вовк.  Хитрий, як - лис.

Безпорадний, як - дворняга. Боягузливий, як - заєць.

Незграбний, вайлуватий, як - ведмідь.         Прудкий, як - ящірка.

 

Сторінка 9. «Сторінками Червоної книги». Гра «Доведи або спростуй

твердження»

Кожна дитина отримає картку з певним твердженням і обмірковує його.

Роблять власні висновки.

Червона книга - це нагадування про минуле.

Червона книга - це тривога про майбутнє.

Щастя, коли живеш на асфальті, а не серед квітучих рослин.

Без рослин Земля не збідніє.

Рослини - це джерело натхнення для людей.

Рослини - це окраса Землі.

Рослини - це основа життя.

Рослини наші мовчазні й беззахисні друзі, про яких потрібно дбати

 

Сторінка 10. «Природоохоронні території України»

Природні заповідники, біосферні заповідники, природно - національні парки, пам'ятки природи.

Повідомлення учнів про заповідники:

Канівський державний заповідник

Асканія- Нова

Чорноморський заповідник

Дунайські плавні

Український державний степовий заповідник

Демонстрація кінофільму «Канівський заповідник»

 

Сторінка 11. «Закон на сторожі природи»

У Конституції України - Основному Законі нашої держави - у ст. 66 зазначено, кожен зобов'язаний не завдавати шкоди природі, культурній спадщині.

 

Сторінка 12. «Діяльність людини, яка призводить до зменшення чисельності рослин у природі».

Ознайомлення з умовними знаками.

 

III. Заключна частина.

Прости нам, Земле, нерозумних!

Прости нас Земле, нас, людей століття

Яке надбало стільки лиходій,

Що вистачить на кілька поколінь

Внаслідок людської перемоги над усім живим,

Що просить допомоги.

Прости нас, Земле, все-таки, прости,

Бо голова всьому живому-ти.

Можливо розум людства не засне -

І він проснеться і тебе спасе.

Ми бажаємо вам завжди:

Чистого повітря і води.

І сонця промені

Хай завжди Ідуть сюди.

Ми бажаєм щастя Вам,

І воно повинно прийти

Тож рук ви докладіть

І природу збережіть.

IV. Підсумок уроку.
Виставлення оцінок.

 

V.  Домашнє завдання.

Скласти   венгерський   кросворд  «Рослини   і  тварини   Червоної  книги України»

docx
Додано
6 листопада 2021
Переглядів
384
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку