Узагальнюючий урок-змагання з теми "Південна Америка"

Про матеріал
Розробка нестандартного уроку-змагання для узагальнення знань з теми "Південна Америка"
Перегляд файлу

Узагальнюючий урок-змагання

 з теми «Південна Америка»

 

 Мета:                  перевірити й  узагальнити  знання учнів з даної     

                              теми; розвивати вміння застосовувати знання на практиці,

                              навчити логічно викладати думки,

                              формувати в учнів згуртованість, вміння працювати

                              командою, розвивати таку якість як взаємодопомога,

                              виховувати почуття колективізму, прививати любов та

                              інтерес до географії.

Обладнання:      глобус, фізична карта «Південна Америка», атласи.

Тип уроку:          перевірка та оцінювання знань.

Форма проведення:    нестандартний,  урок-змагання

Хід уроку

Оголошення теми та мотивація навчальної діяльності учнів.

Привітання команд

(назва, емблема, девіз)

Конкурс «Розминка»

Кожна команда повинна дати якомога більше правильних відповідей за одну хвилину. За правильну відповідь – 1 бал.

Запитання до команд

Перша команда

1.  Савани Бразильського плоскогір’я  називаються… (кампос).

2.  Вологі екваторіальні ліси Південної Америки називаються…(сельва).

3.  Яке живлення має переважна більшість річок Південної Америки?

     (Дощове).

4.  Як називають нащадків шлюбів негроїдів та європейців? (мулати).

5.  Південноамериканський верблюд – це…(лама).

6.  Який найбільший острів біля берегів Південної Америки? (Вогняна  

     Земля).

7.  З кори якого дерева виробляють препарат для лікування малярії? (Хінного

     дерева).

8.  Природний комплекс  з дерев і чагарників, що пристосувався до життя в

     солоній воді на узбережжях – це…(мангри).

9.  Яка пустеля найсухіша ? (Атакама).

10. Природна зона – батьківщина арахісу…(кампос).

11. Найменша пташка в світі…(колібрі).

12. Тварина – санітар Південної Америки…(броненосець).

 

Друга команда

1.  Трав’янисті степи на південь від саван…(пампа).

2.  Високогірні луки в Андах…(парамос).

3.  Місцева назва хвилі амазуну…(гримлячи вода).

4.  Нащадки шлюбів європейців та індіанців…(метиси)

5.   Каучукове дерево…(гевея).

6.   Як називається найбільша рівнина земної кулі? (Амазонська).

7.   Дерево з щільною деревиною, тоне у воді і не гниє…(кебрачо).

8.   Країна, названа в честь першовідкривача Америки…(Колумбія).

9.   Гори, які перуанці називають мідними…(Анди).

10. Найвища вершина Анд…(Аконкагуа).

11. Чому дерева у вологих екваторіальних лісах не мають річних кілець? (не

       буває зміни пір року).

12. Вулкан «Сяюча гора»…(Котопахі).

Конкурс «Мандрівники»

        До карти виходять по одному учню. На карті потрібно показати географічні об’єкти. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

        Перша команда                                              Друга команда

      Гвіанське плоскогір’я                                 Бразильське плоскогір’я

   Ла – Платська низовина                                    Амазонська низовина 

              гори Анди                                                    гора Аконкагуа

        річка Мараньйон                                                 річка Укаялі

          річка Оріноко                                                  річка Мадейра

      водоспад Анхель                                               водоспад Ігуасу

        озеро Тітікака                                                 озеро Маракайбо

Конкурс «Картографи»

          Команди виконують по 2 завдання. Кожне правильно виконане завдання – 3 бали.

Завдання 1. Визначити географічні координати:

г. Аконкагуа (перша команда);

влк. Котопахі (друга команда).

Завдання 2. Визначити, яке місто має в Південній Америці такі географічні координати?

16 пд.ш., 48 зх.д. (перша команда);

35 пд.ш., 59 зх.д. (друга команда).

Конкурс «Краєзнавці»

         За контуром карти відгадати країну, назвати її столицю. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

Конкурс «Екскурсоводи» (5 балів)

Описати територію на карті за планом:

1. Фізико-географічне положення.

2. Рельєф.

3. Клімат.

4. Внутрішні води.

5. Рослинний, тваринний світ, грунти.

Перша команда :     Бразильське плоскогір’я.

Друга команда :       Гвіанське плоскогір’я.

Конкурс «Коректори» (5 балів)

У тексті виправити географічні помилки.

Перша команда

Бразилія – найбільша за площею держава в Південній Америці. Країна займає центральну частину материка і межує з усіма державами, що розташовані на ньому, крім трьох. Свою назву дістала від чорного дерева «пу-бразил», що росте у місцевих лісах. Територія держави охоплює Амазонську, частину Ла – Платської  низовини, Бразильське і Гвіанське плоскогір’я .

Населення країни сформувалося внаслідок змішання, головним чином, іспанців з індіанцями і завезеними з Африки неграми.

Географічні помилки:   трьох – двох; чорного – червоного; Гвіанське

плоскогір’я (лише його відроги); іспанці –

португальці.

Друга команда

Уздовж Атлантичного узбережжя Південної Америки тягнеться своєрідний природний комплекс базальтових заростей. Базальти – це сукупність дерев і чагарників, що пристосувалися до життя в солоній воді на прибережних мулистих грунтах. Їхня м’а деревина не гниє у воді.

Зарості дають притулок багатьом тваринам. Тут можна натрапити на деревну ящірку і каймана – бразильського крокодила, гуанако і броненосця. У вологих заростях водиться нутрія – цінна хутрова тварина.

Географічні помилки:    базальтові зарості – мангрові зарості; м’яка –

тверда; броненосець водиться в кампосі, гуанако і

нутрія – у пампі.

Підсумок уроку

 

docx
Додав(-ла)
Гуленко Лариса
Додано
17 березня 2025
Переглядів
237
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку