Видатні люди рідного краю
Мета. Створення умови для осмислення нової та вже відомої інформації про відомих людей; розширити знання дітей про життя і творчість відомих історичних осіб, розвивати вміння виділяти головне; формувати інтерес до творчості людей, які залишили про себе слід в історії; виховувати бажання постійно розширювати свій обсяг знань, почуття поваги до людей, які жили і працювали для країни, почуття гордості за видатних людей, розвивати прагнення бути справжніми українцями, прославляти свою країну добрими справами
Обладнання: Портрети, фотографії князів, великих письменників, художників, музикантів.
Девіз уроку «От де, люди, наша слава, слава України» (Т. Г. Шевченко)
Хід заходу
Новгород-Сіверська земля дуже багата на таланти. Чимало видатних людей зробили значний внесок у становлення історії, науки, техніки, освіти, медицини, культури.
Є люди, як свічки, -
Згоряють, відходять в небуття.
Є люди, як зірки, -
Горять і світять все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – сонця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все і не згаснуть.
І не згаснуть …
В. Сухомлинський
1 група. Політики і полководці
2 група. Прозаїки і поети
3 група. Діячі культури і мистецтва
4 група. Винахідники і вчені
Послухаємо інформацію представників від кожної групи про видатних людей Новгород-Сіверщини.
(Своїми думками діляться учні, що досліджували історію та біографіï видатних людей Новгород-Сіверського)
- Ось ми прослухали про видатних людей нашого краю, перевіримо, як добре сприйняли ви цю інформацію.
- Розгадайте кросворди, відшукайте ключові слова.
Робота в групах
І група
|
|
У |
р |
а |
л |
о |
В |
||||||
|
|
Ч |
а |
л |
И |
й |
|
||||||
|
В |
с |
е |
в |
о |
л |
о |
Д |
|
|
|||
|
|
А |
с |
а |
д |
ч |
А |
||||||
|
Т |
у |
р |
|
|||||||||
|
У |
ш |
и |
Н |
с |
ь |
к |
и |
й |
||||
|
А |
к |
у |
л |
І |
н |
а |
|
|||||
Ключове слово ВИДАТНІ
ІІ група
|
|
Л |
е |
о |
н |
і |
д |
|||||
|
Ю |
х |
и |
м |
|
|||||||
|
Д |
ж |
а |
к |
о |
м |
о |
|||||
|
К |
о |
л |
о |
ш |
И |
н |
|
||||
Ключове слово ЛЮДИ
ІІІ група учнів відшукує слова
ТПОАНАСТАСІЯНВТВОЛКОГОНДА – ЖХЦЬВІДВЧИТЕЛЬДЗИ;
ЗШУШИНСЬКИЙДРУКОСТЯНТИН – ЗНМПЕДАГОГРЛЗСУ;
КРЛСТУМИХАЙЛОЗРТЧАЛИЙКТ – КРУСТПЕДАГОГЗНР;
Назвіть їх одним словом. Хто вони? «ПЕДАГОГИ»
ІVгрупа учнів відшукує слова
ЗНСРТГАВРИЛОЗКУРАЧИНСЬКИЙПТС –КРСТКОМПОЗИТОРУФХ;
ЗРТУФРОМАНУПВОЛКОВУРП – ЗПТУФОЛЬКЛОРИСТУВ;
КРСТУДЖАКОМОУРМКВАРЕНГІАД – КРТЛАРХІТЕКТОРЖЗЛ;
Назвіть одним словом цих людей. Хто вони? «МИТЦІ»
Новгород-Сіверщина - батьківщина багатьох видатних діячів науки і культури, письменників, військових, політичних і державних діячів.
Рідний край неможливо уявити без мудрих і талановитих людей, які своєю невтомною працею підносили й звеличували його. Про це і говорив великий педагог Василь Сухомлинський: «Батьківщина відкривається перед нами і в квітучих садах, і в зелених луках, і в гурті птахів, що летять у вирій у блакитному небі але найголовніше, найяскравіше, що на все життя западає в серце патріота і що втілює в собі Батьківщину - це люди».
Гра «Мікрофон»
- Чим ви хочете прославити свій рідний край?
Відповідь: я можу прославити Україну зараз (коли виросту) тим, що …. (Відповіді учнів)
Самооцінка
Учень У віках прославлена земля,
В піснях, у думах і поемах,
У величі, славетні надбання
У всіх ділах, у всіх іменах.
Ім’я прапращурів пом’янем,
Честь віддамо усім живим.
З небес на землю мрійно глянем,
Як рідний край стає новим.
(земляк Михайло Бунак)