Мета:
навчальна: сформувати в учнів уявлення про особливості будови голонасінних рослин, середовище існування;
розвиваюча: продовжувати розвивати мислення, формувати екологічний світогляд, виховна(екологічна ): виховувати дбайливе ставлення до природи; (світоглядна):сприяти формуванню в учнів уявлень про історичний розвиток світу;
естетична: розвивати в учнів почуття прекрасного, розглядаючи представників голонасіннихТема: Відділ Голонасінні. Загальна характеристика голонасінних.Серидовище існування.
Мета:
навчальна: сформувати в учнів уявлення про особливості будови голонасінних рослин, середовище існування;
розвиваюча: продовжувати розвивати мислення, формувати екологічний світогляд, виховна(екологічна ): виховувати дбайливе ставлення до природи; (світоглядна):сприяти формуванню в учнів уявлень про історичний розвиток світу;
естетична: розвивати в учнів почуття прекрасного, розглядаючи представників голонасінних.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Основні терміни і поняття: голонасінні, мікроспора, мегаспора, пилкове зерно, спермії.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, українська мова
Форма уроку: комбінований.
Місце в навчальній темі: вступ.
Методи та прийоми: проблемно-пошукові, словесні, елементи інтерактивних технологій «Уявний мікрофон», «Дерево рішень», «Конкурс запитань».
Обладнання: фрагменти живих рослин, гербарій, таблиці, абетка,
Девіз уроку:
Щоб пізнати,
треба навчитися спостерігати.
Г.Сиборг
Учися, дитино, бо вчитися треба!
Учися, голубко, хай розум не спить,
Хай серце і воля, і дух росте в силу,
Хай книжка розкрита знання нам дає.
Хід уроку.
Інтерактивна вправа «Мої очікування».
Учні на аркушах записують свої очікування від уроку і чіпляють на «Дерево знань».
IІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Основні завдання уроку:
1. Загальна характеристика голонасінних.
2. Середовище існування.
3. Цикл розвитку голонасінних.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
До насінних рослин відносяться два відділи — Голонасінні та Покритонасінні. Насінні папороті дали початок голонасінним. Такі представники голонасінних як араукарія, сосна, кипарис жили сотні мільйонів років тому. їх потіснили квіткові рослини. Голонасінні поширені на всіх континентах. Однак, як і в древні часи, сьогодні голонасінні добре себе почувають.
Переваги насінного розмноження над споровим.
-Де утворюються статеві органи у спорових рослин?
У насінних рослин є певні особливості: насінина багатоклітинна і складається
із зародка та запасу поживних речовин. Зародок складається із корінця, брунечки і зародкових листків, або сім’ядолей.
1. Кількість видів, середовище існування , життєва форма рослин. Додаток 1
2. Ріст стебла у висоту і товщину. Додаток 2
3. Особливості коренів та їхніх систем. Листя. Додаток 3
4.Особливості кори. Що таке шишка? Додаток 4.
Заповнення таблиці
Ознаки |
Відділ голонасінні |
Кількість видів |
|
Середовище існування |
|
Життєва форма |
|
Ріст стебла у висоту |
|
Ріст стебла у товщину |
|
Особливості коренів і кориневої системи |
|
Листки |
|
Особливості кори |
|
Шишка |
|
Доповідь груп по 2 хв.
3. Цикл розвитку голонасінних.(розповідь)
Розмноження хвойних розглянемо на прикладі сосни. Насіння вона починає утворювати на 12-15 році життя. Пилкові зерна та насінні зачатки формуються у шишках.Вони є чоловічі і жіночі. Сосна – однодомна рослина.
Поздовжній зріз
через насінний зачаток
Ендосперм
Пилкове зерно Яйцеклітина
повітряні мішки
зародок
ендосперм насінна луска з
покриви двома насінинами
поздовжній
розріз насінини насінна луска з
пиляк на лусці насінними зачатками
чоловічої шишки
поздовжній зріз
через ділянку
чоловічої шишки
поздовжній зріз
через ділянку
жіночої шишки
а- криюча луска
б-насінна луска
Гілка сосни звичайної з чоловічими(1) та жіночими(2) шишками
3. Інтерактивна вправа «Конкурс запитань».
Після цього учні готують по кілька запитань творчого проблемного характеру. Обмін запитаннями відбувається у формі конкурсу.
VI. Рефлексія.
Вправа «Лови помилку». Учитель зачитує речення, учні знаходять помилку.
Голонасінні поширені тільки на Євразії
Серед голонасінних є дерева, кущі, трави.
Запилюються голонасінні комахами.
Комах приваблюють яскраві великі квіти.
Хвоя щорічно опадає.
Голонасінні дводомні рослини.
Процес запліднення триває 5 років.
VII. Підсумок.
Учні на базі вивченого матеріалу заповнюють «Дерево рішень».
VIII. Домашнє завдання.
Опрацювати матеріал підручника. Підготовити повідомлення про Різноманітність голонасінних
Відповіді до додатків:
1 Відповідь: налічується 750 видів наземних рослин, переважно дерева і кущі.
2 Відповідь :стебло росте з бічних і верхівкових бруньок формуючи крону, камбій забезпечує ріст у товщину.
3 Відповідь :стрижнева коринева система: головний і бічні корені. Листки голкоподібні.
4 Відповідь : Кора має смоляні ходи – заповнені живицею. Шишки вкорочені видовжені пагони, листя пер.(перетворене ) на луски.
Додаток 1.
Модрина сибірська Ялина європейська Сосна сибірська
В-11, чу;Є-8,11,1,82,т, п’; Б-2; Г-6,т;Е-1;Ж-1,т; И-11,13,1,т ,7,3 А- 4,5;Д-12, 1; К- 10,2,1;М-4,2;
З-3; І-3,11; Й-1,6,5, х;Н-3; Ї-7, 4, 5,з, 11; Л-2,3,4,,10,11,8,11,в,5,ж; П-9, 13,у,щ,9.
О-11,8,11,в,5;
Додаток 2.
Шишка Ялиці білої Шишка Сосни Шишка Ялівцю Шишка Мордрини Шишка Ялини
звичайної звичайного сибірської європейської
Ж-11,10;К-11; Р-11; А- 6,т;Є-11;Й-12,2,х; Г-7,19;З-15,18,2,х,8,9;І-8,9; В-16;Д-8,7,14,т;Ї-21,7; Б-16;Е-16;И-16,13,х;Л-13,у,9,
Н-14,2,4,4;П-16,11,5; Т-12;Ф-15,у;Ч-19,9,щ,2,18,у. М-6,у,ю;О-8,7,12,у,, 19,14,4, ф,14,13;С-16;У-15,16;
4,5,16,17;Ц-17,14,т,у,т; Х-11,13;
Додаток 3.
Кипарис Гінкго дволопатеве Плоди гінкго Туя західна Араукарія
А-7; Г-2,ж;Е- 4,1; Д-3,15,16;И-15,8,13; Є-3;З-5,8;М-5,й,7,б,7,ч,8,7, Б-1;Ї-1;К-5:; Р-1; В-2;Ж-2;Н-2;
І-7,2,7;П-2,7; Й-15,м;Л-1,6,10,6,8,3; 9,11;С-9,5,10,11,2,9,11,1,34,7,
О-15,3,2.10; 8,7.
Додаток 4.
Тис ягідний Кедр Араукарія Кипарис Сосна на просторі Сосна у лісі
Е-7,2 – з; А-1; З-2;І-2,ю.ш;К-2; Г-9; Є-4,3;Ї-2,ш,1,2,в,2; Б-2,9,5,м,5,є,1м,2; В-7;Д-4,8,х,2;
И-8,6,ж,2,в,2,ц;Р-8,6; Н-3;П-2; Ш-2,4.; М-2;С-3,4,г; У-2; Ж-2,в,4;Й-2,9,2,ч; Л-4,8, в;О-2,в,ж;
Ц-1,4; Х-2,7; Ч-3;Ю-1,2. Т-2,4; Ф-7; Щ- 4,5,7,6,1;
Модрина сибірська осінню