Миколаївська гімназія
Урок у 2(6) класі
з використанням
інтерактивної дошки
Спорт. Види спорту
Підготувала та провела
вчитель англійської мови
Якубів О.Р
2021
Тема уроку. Спорт та види спорту
Мета. Ознайомити учнів про спорт, про види спорту та значення спорту в житті людей; розвивати мовленнєву реакцію учнів, готовність до участі в спілкуванні; розвивати готовність і здатність до творчої іншомовної діяльності; розвивати в контексті організації англомовної комунікативної діяльності позитивні емоції учнів; виховувати розуміння важливості занять фізкультурою та спортом; заохочувати прагнення до занять спортом;
Тип уроку. Урок формування навичок та вмінь
Форма уроку. Урок- змагання
Наочність. Підручник, робочий зошит, вірш, малюнки, спортивний інвентар, роздатковий матеріал, презентація, інтерактивна дошка
Очікувані результати.
Після цього уроку учні зможуть:
Хід уроку
І. Організаційний момент
T: Good morning, everyone! I am glad to see you! How are you getting on? Tell me, please, who is absent today? Who is on duty today? What day іs іt today? What month? What date? How are you? We begin our lesson.
ІІ. Актуалізація опорних знань
T: Let’s do ex.3, p.36(WB)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми, мети і завдань уроку
Today our lesson is unusual. Look at the blackboard. You can see the poem and some pictures. Read the poem and try to guess the topic of our lesson. What are we going to speak about?
- I think, the topic of our lesson is "Sport, kind of sports."
-Yes, you are right. We are going to speak about sports and different kinds of sports.
4. Вивчення учнями нового матеріалу
1. New Vocabulary
T: Let’s read, translate and write new words in your vocabulary, page 68.
2. Listening
T: Let’s do ex. 1 b, p.69(аудіювання№15). Listen and check your answer.
T: Let’s do ex. 1 c, p.69. Complete the sentences.
T: All over the world people of different ages are fond of sports and games. And what about you? Do you like sport? What things do you associate with word Sport? Let’s draw Mind Map. Go to the blackboard one by one and write one word. (Sport: voleyball, football, tennis, golf…) Thank you. Now let’s make up sentences using Mind Map and write them down into your copybook!
- My favourite sport is…
- I am fond of ...
- My sister/brother likes ...
5. Первинне застосування набутих знань
1. Reading
T: Let’s do ex 1, p.67. Read and say what you know about the games’ rules.
Let’s ask and answer the questions in pair. (ex.1 b, p.68)
2. Writing
T: Let’s make up words (ex. 1, p.36WB)
6. Застосування знань, навичок, вмінь у новій стандартній ситуації
T: Let’s make crossword. The main word is COMPETITION.
7. Творче перенесення знань, навичок, вмінь у зміненій формі, ситуації
T: Let’s make sentences with DO, PlAY, GO.
Let’s match the proverbs!
8. Підсумок уроку
Thanks for the lesson. I am happy. You work very well. I hope this lesson was interesting for you. You marks are.... the lesson is over.
9. Повідомлення домашнього завдання
To write a mini - composition “Sport is fun for girls and boys”