Тема: Подорож Країною Букварією.
Мета: В ігровій формі узагальнити і систематизувати знання дітей
отримані в процесі навчання грамоти. Активізувати пізнавальну
активність школярів. Розвивати усне мовлення, увагу, мислен-
ння, уміння порівнювати, вибирати головне, швидкість реак-
ції під час виконання завдань та відповідей на запитання.
Формувати навички роботи в групах. Сприяти вихованню твор-
чої особистості.
Обладнання: ТЗ, малюнки, звукові моделі, набір фігур для складання ко-
рабля, картки із завданнями, графічні схеми, хатинка, морські
зірочки, коралова гілочка, картки настрою.
1.Організаційний момент.
Вчитель: -Шановні гості, любі діти я рада вас вітати на нашому занятті.
Сьогодні ми здійснимо подорож чарівною казковою Країною Букварією. Наше заняття – це гра. Граючись, ми вчитемимося правильно, точно висловлювати свої думки, фантазувати, злаго-
джено працювати.
На нашому занятті дозволяється вільно висловлюватися, допомагати один одному, працювати з бажанням. І почнемо ми з привітання:
-Здрастуй день і хмарка в небі,
Друзі, школа, світлий клас,
Вчитель і шановні гості,
Ми вітаємо всіх вас!
Давайте прочитаємо девіз нашого заняття:
Ми буквар вивчаємо –
все на світі знаємо.
Повторимо правила роботи в групах:
1.Не кричати.
2. Не перебивати товариша.
3.Поважати думку іншого.
4. Уміти визнавати помилки.
5. Працювати дружно..
- Чи готові ви, діти, відправитися у подорож?
- А чи цікаво вам на чому ми будемо подорожувати?
- Ви зможете про це дізнатися, лише тоді, коли із плоских фігур, які лежать у вас на партах, зберете зображення, яке і підкаже вам на чому ми з вами відправимося в подорож.( Діти збирають корабель)
Шлях Країною Букварією пролягатиме через океан знань, затоки наполегливої праці, моря терпіння та посидючості.
І зараз дітки заплющіть очі. ( шум моря) Море, білосніжні хвилі,
уявіть, що ви сідаєте на корабель. Він піднімає вітрила.
(На моніторі з’являється морський краєвид) Розплющіть оченята, помилуйтеся краєвидом, вдихніть свіжого повітря. Настав час вирушати в далеке та цікаве плавання.
Ви тепер не малята, а справжнісінькі матроси. Тож давайте всі разом подамо гудок: два коротких, один довгий.( Діти гудуть)
- А зараз покладіть руки один одному на плечі і вирушаємо в путь.
(Капітани беруть біноклі)
Один з капітанів: Перед нами на горизонті острів « Всезнайко».
Вчитель: Нас зустрічає найрозумніший мешканець морів – Дельфін. (Писк дельфіна ) Дельфінчик просить у вас допомоги. Він вирушив у гості до друзів, але не знає до кого потрапить, якщо попливе руслом, на якому зображені голосні букви. Простежте його шлях і підкажіть йому малята.
Настав час рушати далі. (Звучить музика, діти виконують рухи)
Вчитель: Діти, наш корабель прибув до острова «Розмовляйко».
На ньому нас зустрічає Золота рибка.
Золота рибка: Любі діточки, я рада вітати вас на морському узбережжі. Пограйте зі мною.
Вчитель: Золота рибка пропонує пограти з нею в гру «Збери прислів’я». Вам необхідно з’єднати частинки прислів’їв і прочитати їх:
Не той друг, хто медом маже,
а той, хто правду каже.
Людина без Батьківщини –
що соловей без пісні.
Де руки й охота,
там добра робота.
- Ще одна гра від Золотої рибки. Вона має назву «Телефоністи». Я промовлятиму скоромовку. За сигналом ви передаєте її один одному пошепки на вушко. Останній з вас повинен голосно озвучити скоромовку. Переможе та команда, яка першою завершить передачу.
Скоромовки:
1. Варвара варила,
а Лариса солила.
2. Бурі бобри брід перебрели,
забули бобри забрати торби.
3. У голубки-горлички
туркотливе горличко.
Горличка туркоче,
горличка воркоче.
Золота рибка: Молодці, дітки, дякую! Мені було з вами дуже весело. Щасливої дороги. (Звучить музика, дітки виконують рухи)
Вчитель: Діти, перед нами острів «Відгадайко». Його захопили пірати. Якщо ми виконаємо їхні завдання, то звільнимо острів. Зараз, якнайшвидше, нам треба поєднати малюнки зі звуковими моделями слів. Це треба зробити за одну хвилину. Час пішов. (Діти виконують завдання)
Голос піратів:
Ви розумні, що ми чуєм?
Іспит справжній вам влаштуєм!
Загадаємо загадки.
А чи знайдете відгадки?
Ловить рибу дуже вміло.
Схожий трішечки на діжку,
Має крильця, має ніжки.
Між крижин відважно плава,
Обганяє пароплави.
Тож ви знаєте, що він
Називається…(пінгвін).
Вона ніколи не біжить.
Під панцерем без страху
Гуляє …(черепаха).
3. Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки
Хижої страшної …(щуки).
Рибка з нього знай кепкує.
Має клешні той дивак,
Здогадалися? Це…(рак)
Вчитель: Діточки, ми з вами звільнили від злих піратів і прямуємо далі до острова «Відпочивайко». (З’являються Русалоньки, під музичний супровід пісні «Серебряное море» виконують руханки)
Вчитель: Дітки, поки ми відпочивали, наш корабель віднесло вітром до острова «Українознайко». Головує тут водяник. Він теж має для вас цікаві завдання.
Перше з яких – скласти графічні схеми до поданих речень:
1 група: Наша Батьківщина зветься Україною.
2 група: Київ – столиця України.
3 група: Україна – це край, де ми живемо.
Друге завдання складніше. Вам необхідно відновити рядочки вірша:
В китицях калина. В зелені діброва,
Наша Україна! В китицях калина.
Глянь, яка чудова Глянь, яка чудова
В зелені діброва, Наша Україна!
(А. Камінчук)
Вчитель: Дуже добре, ви справжні поети! Водяник дарує вам морські зірочки.
- А зараз дітки ми пограємо в гру «Спіймай у долоньки». Я поставлю вам запитання, якщо відповідь на нього правильна, то ви плескаєте в долоньки, а якщо хибна (неправильна) – тупотіть ніжками. Готові? Починаємо.
1. Тарас Григорович Шевченко:
а) великий український поет і художник;
б) великий український письменник і режисер.
2. Що оспівував у своїх віршах і малюнках Тарас Шевченко?
а) він оспівував розмаїття квітів та тварин;
б) він оспівував рідну Україну, її чудову природу.
3. Де в дитинстві часто любив бувати український письменник
І.Я. Франко?
а) він часто бував у батьковій кузні;
б) він часто бував у лісі.
4. Що більш за все любила велика поетеса Леся Українка?
а) вона любила вишивати і слухати музику;
б) вона любила Україну, свій народ.
Вчитель: Які ви дружні, кмітливі, завзяті. Просто молодці!
(Лунає музика, діти виконують рухи)
- А наша подорож продовжується і перед нами острів «Казковий». (Посередині класу з’являється хатинка)
Вчитель: Діти, подивіться, яка дивовижна хатинка стоїть на цьому острові.
Діти: Постукати або подзвонити.,
Вчитель: Давайте легенько постукаємо пальчиками по парті.
Спробуємо перетворитися на краплиночки хвиль.
Діти: Дзінь-дзень, дзінь-дзень.
Господарю, добрий день!
Вчитель: Знову не вийшло … Спробуємо просто погукати його.
Діти: А-у, а-у, ти з’явись господарю! (З’являється Нептун)
Нептун: Хто це мене старенького кличе?
Вчитель: Шановний Нептуне, Дітки першого класу завітали до тебе в гості.
Нептун: Оце так сюрприз! Я дуже радий, що ви прибули до мене і хочу залишити вас тут назавжди.
Вчитель: Вельмишановний господарю морів, діткам ніяк не можна залишатися з тобою. На них вдома чекають батьки і друзі.
Нептун: Тоді пропоную вам самим вирішити свою долю. Якщо справитесь із моїми завданнями попрямуєте далі, а ні – залишитесь тут. Завдання мої не легкі. Слухайте перше питання: (Ілюстрована вікторина «Хто казку знає, той відгадає»)
Інсценізація віршованої казки - п’єси «Колосок»
( Автор М.Ф. Волох)
( Хатка, тин . Під тином стоїть стіл, накритий білою скатертиною. З хатки виходить Півник).
Ведучий: На зеленому горбочку, у вишневому садочку,
Стоїть біла-біла хата, і живуть в ній мишенята,
З ними Півник-трудівник, що вставати рано звик.
Півник: Ку-ку-ріку! Гей, вставайте! До роботи приступайте!
Круть: І чого галасувати…Може, я ще хочу спати?!…
Верть: Все робота та робота…Та й мені поспать охота.
( Мишенятка повертаються до хати).
Півник: Підмету ще двір як слід, а тоді зварю обід.
(Бере мітлу і підмітає).
Півник: Ой, а що це? Колосок! Пощастило! Ну й деньок!
Мишенятка! Гей, просніться! Йдіть, на диво подивіться!
(З хатки виходять двоє мишенят, позіхаючи).
Круть: Де ж тут, Півнику, дива?
Верть: Це ж якась суха трава!
Півник: Колосок ось!
Верть: Дивина!
Півник: Хто поїде до млина?
Круть: Ой, не я, нога болить…
Верть: В мене спина стала нить…
Півник: Добре, сам усе зроблю: змолочу й в млині змелю.
(Півник виходить, а мишенята починають весело стрибати).
(Знову з’являється півник з мішком. Мишенята ховаються за тином.)
Півник: Круть і Верть! Місити тісто!
( Вилазять з-за тину).
Круть: Ми не проти цього, звісно, та натомлені такі,
Що не здіймемо й руки.
( Півник махає рукою і йде до хати. Мишенята радіють.
Хвилину потому з хати чути голос Півника).
Півник: Круть і Верть! Допоможіть пироги мені зліпить!
Круть: Ой, не я! Тільки не я!
Верть: Це робота не моя!
( Мишенята починають принюхуватися).
Круть: Верть, щось смачно пахне дуже!...
Верть: Я такий голодний, друже…
( Виходить Півник. Він несе миску з пирогами і ставить її на стіл.
Мишенята швиденько вмощуються за столом.)
Півник: Не спішіть за стіл сідати. Спершу хочу запитати.
Колосок хто змолотив?
Мишенята: Ти!
Півник: Хто зерно у млин завіз?
Хто мішок додому ніс?
Мишенята: Ти.
Півник: Тісто в діжі хто місив?
Пиріжки оці ліпив?
Мишенята: Ти…
( Засоромлені мишенята виходять з-за столу).
Півник: Пам’ятайте мудру вість:
Хто не робить, той не їсть!
Вчитель: Давайте подякуємо оплесками нашим маленьким артистам. А нам час повертатися додому. (Звучить музика, один з капітанів бере бінокль)
Капітан: На горизонті острів « Шкільний»
Вчитель: Наша подорож по Країні Букварії добігає кінця. Вона була цікавою завдяки вашій дружній роботі.
(Діти показують картки настрою - смайлики)
Діти: Коралову гілочку.
Вчитель: Так, прикрасьте коралову гілочку своїми зірочками.
Подивіться, яка вона гарна у нас вийшла. Це мабуть тому, що всі ви розумні, активні, винахідливі.
Діти, нашу подорож закінчено, але ваша мандрівка океаном знань триватиме все життя. Бажаю вам успіхів!
Література:
М. С. Вашуленко « Буквар», скоромовки, загадки.
М. Ф. Волох, п’єса « Колосок».