Ознайомити учнів із поняттям « Океани», їх розміщення на карті півкуль і глобусі; продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах, парах; сприяти розвиткові пам'яті,уваги, спостережливості, виховувати захоплення неповторністюй величчю природи, бережне ставлення до природних багатств.
ТЕМА. Океани Землі.
МЕТА. Ознайомити учнів із поняттям « Океани», їх розміщення на карті півкуль і глобусі; продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах, парах; сприяти розвиткові пам’яті, уваги, спостережливості, виховувати захоплення неповторністю й величчю природи, бережне ставлення до природних багатств.
ОБЛАДНАННЯ. Карта півкуль, глобус, контурні карти, малюнки рослин і тварин підводних глибин, конверти із словами.
Х І Д У Р О К У
І. Організаційний момент.
- Добрий день! В добрий час! Рада, діти, бачить вас!
- Ви почули всі дзвінок?- Так. Він покликав на урок.
Сядьте, діти всі рівненько, усміхніться всі гарненько.
Настрій в подорож візьмемо, й мандрувати розпочнемо.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
ІІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.
Цей материк – найбільший континент,
колиска багатьох цивілізацій.
І рідна матір більш двох сотень націй,
Ми з вами теж на ньому живем. ( ЄВРАЗІЯ )
Чи насправді так, чи може сон це,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. ( АФРИКА )
Тут живуть великі кенгуру,
Їдять коали зелень соковиту.
Цей материк в південній кулі і тому,
Коли у нас зима , там літо. ( АВСТРАЛІЯ )
На ньому завжди холод лютий,
Там не жили ніколи люди.
Цей материк льодами вкритий,
На карті білий, хто помітив? (АНТАРКТИДА )
Там дивні рослини, там міднії гори.
А річка тече, широченна, як море. ( ПІВДЕННА АМЕРИКА )
Відкритий він був випадково –
Той світ, що називають Новим. ( ПІВНІЧНА АМЕРИКА)
ІV. Актуалізація опорних знань учнів.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Отже розпочинаємо нашу подорож у світ океанів. І як у справжній мандрівці - отримаємо винагороду. А яку ?
- Дізнаєтеся якщо успішно її пройдете.
- Більше половини планети Земля вкрито водою. Це – світовий океан. Материки й осторови розділяють його на 4 частини, які називають ОКЕАНАМИ. Порівняно з материками, розміри океанів дуже великі.
- Відкрийте карту півкуль.( Учитель на великій карті показує по черзі океани, а діти повторюють на своїх картах).
ТИХИЙ ОКЕАН-( слайд 8-24) найбільший океан. Він займає майже таку територію, як усі материки разом узяті. За це його ще називають – Великим.
Цей океан не омиває берегів Європи, але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим.
Тихий океан найглибший і найбурхливіший. У деяких місцях глибина його сягає 11км. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану – Маріанська, глибина якої 11км22м
Рослинний і тваринний світ Тихого океану досить різноманітний. В океані живе близько 10 тисяч видів рослин. Більшість рослин – водорості. На глибині 100м живуть зелені водорості, нижче – бурі, ще нижче – червоні. Тут росте ламінарія, яку в побуті називають « морською капустою».
У водах океану понад 2 000 видів риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус. Є велетенські краби, морські черепахи. Живуть кити, тюлені, котики, дельфіни.
АТЛАНТИЧНИЙ ОКЕАН- ( слайд 25-35) . Другий за розмірами океан. Атлантичний океан – найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов’язана з грецьким міфом про гіганта Атланта: « На крайньому заході цього океану жив велетень Атлант, який на своїх плечах тримав небосхил . . .»
Температура води в різних частинах Атлантичного океану неоднакова. Найтепліше – поблизу екватора. На дні зростають бурі водорості. Серед них і бура саргасова водорость, яка утворює зарості на великих територіях.
Тваринний світ представлений летючими рибами, тунцями, акулами, морськими черепахами, морськими зміями. З птахів – альбатроси і фрегати. Тут живуть тюлені, морські корити, кити.
ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН ( слайд 36-48 ) за розмірами посідає третє місце. Він найтепліший, тому має найбагатший органічний світ. Рослини - це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Водяться численні види риб: скати, сардинела,тунець, скумбрія багато акул. У теплих водах живуть краби, великі медузи, восьминоги. У прибережних водах трапляються крокодили.
У водах цього океану можна виловити риб, які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому.
ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН ( слайд 49 – 59 ) Найменший з океанів планети – Північний Льодовитий океан. Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди покрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним.
Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. В товщі води живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус, морська трава - тостера. В ньому налічуються тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва, палтус,нельма. Риба – головна пожива для морських ссавців – тюленів, моржів, білуг. Полює на тюленів і рибу – білий ведмідь. На скелястих берегах птахи ( чайки, гаги, топірці, баклани ) утворюють масові гніздування – «пташині базари». Тут трапляється найбільша медуза – ціанея, яка в діаметрі сягає 2м,а щупальця її витягуються до 20м.
VI. Осмислення учнями знань.
VII. Узагальнення і систематизація знань учнів.
VIII. Домашнє завдання.