Відкритий урок в 4-му класі "Відповинок і дозвілля"

Про матеріал

Відкритий урок в 4-Б класі з поглибленим вивченням англійської мови. Тема: "Відпочинок і дозвілля". Метою уроку було: поглибити знання учнів про класифікацію продуктів харчування, формувати уявлення учнів про граматичні структури: there is / there are та займенники some / any; закріпити лексику теми; повторити структури there is / there are та займенники some / any; розвивати навички пошукового читання, аудіювання, письма, монологічного та діалогічного мовлення; мислення, пам'ять, фонематичний слух; виховувати патріотизм та інтерес до вивчення англійської мови.

Перегляд файлу

Тема: «Відпочинок і дозвілля». Готувати – це весело. Займенники some / any. Пошукове читання.

Мета: освітня – поглибити знання учнів про класифікацію продуктів харчування, формувати уявлення учнів про граматичні структури: there is / there are та займенники some / any;

практична – закріпити лексику теми; повторити структури there is / there are та займенники some / any;

розвиваюча – розвивати навички пошукового читання, аудіювання, письма, монологічного та діалогічного мовлення; мислення, пам'ять, фонематичний слух;

виховна – виховувати патріотизм та інтерес до вивчення англійської мови.

Обладнання: підручник «Welcome 2», комп’ютер, дидактичні матеріали для гри, для словникової роботи і для повторення ЛО та ГМ, роз даткові матеріали для письмової вправи, відео матеріали, «розумна карта» з теми.

 

Хід уроку:

І. Організаційна частина уроку.

1. Привітання.

2. Фонетико-лексична зарядка.

Ex. 6 p. 87 work with TWISTER: Zak wants some Mozzarella cheese on his pizza.

Be attentive when will listen how z and zz are pronounced.

z is pronounced /z/ as in zoo, Zak

zz is pronounced /ts/ as in Mozzarella, pizza

 

ІІ. Основна частина уроку.

1. Повідомлення теми і мети уроку.

 

2. Перевірка домашнього завдання.

Projects about Ukrainian traditional food. (на А4, з малюнком)

3. Актуалізація опорних знань.

SB p. 85 ex. 6

Let’s compare two pictures and name all of products. But at first look at the Mind Map and repeat grammar rules. We use structure there is with singular or uncountable nouns and we use structure there are with plurals. Also you have to repeat two words: some and any. We use the word some in affirmative sentences and word any in negative or interrogative sentences.

(на Mind Map – граматика: there is / are; some - any)  

4. Робота за підручником р. 86

Ex. 1 reading

a) pre-reading task:

you have to listen to the text and then tell me what was the name of the first pizza and why? (використання аудіозапису track )

b) work with words:

before your reading and writing let’s remember some words:

rich people, Queen Margherita, basil, call

Now read these words and translate them into Ukrainian.  (слова на дошці)

c) write down the missing words.

And now you have to write missing words in the text. I’ll give you one minute.

d) read the text.

At first you have to look through the text.

Now you have to finish the sentences that I’ll start to read.

e) check the understanding of the text.

Answer to my questions:

  1. What was the first pizza like? Like bread.
  2.  Were there any tomatoes long time ago? No, there weren’t.
  3. Who liked tomatoes? Poor people.
  4. What was the Queen Margharita’s favourite pizza? It was tomato, cheese and basil.

Ex. 2 Task about the text.

Put a tick or a cross near the sentences. Read them “by chain”.

Ex. 3 Repeat the words.

Take three pencils: brown, orange and purple. Colour the products which start from letter “B” brown, from letter “C” orange and from letter “P” purple. After that show me your paintings.

Now I’ll give you sheets of papers with a table where you have to write “brown words”, “orange words” and “purple words”. Then make three sentences with these words.

Ex. 4 Work with a dialogue.

a) I’ll ask you some questions and you have to answer.

b)  in pairs make a dialogue about your favourite pizza. You have two minutes for making a dialogue. Turn to each other and play your own dialogues. (перевіряю в парах з місця)

Ex. 7 Lets play!

Look at the board and use the table with pictures. I’ll choose one dish and you have to ask me what products I need. You can use ex. 7 p. 87. 

5. Робота з друкованим зошитом р. 55

Ex. 7 аудіюваннявикористання аудіозапису.   

Listen to the text about Mum’s cake and put a tick or a cross. Then let’s review your workbooks: What does Mum’s cake have?  

 

III. Заключна частина уроку.

1. Домашнє завдання.

SB p. 86 ex. 5 make a project.

2. Підбиття підсумків.

1) What does the first pizza call?

2) If we make the affirmative sentences we use the word …..

And with negative or interrogative form we use the word …. 

3) Did you like our lesson?

3. Оцінювання.

 

doc
До підручника
Англійська мова для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням англійської мови (підручник для загальноосвітніх навчальних закладів) 4 клас (Калініна Л.В., Самойлюкевич І.В.)
Додано
7 травня 2018
Переглядів
810
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку