Відкритий урок з математики для учнів 5 класу на тему:"Розв’язування вправ і задач з теми: «Множення і ділення десяткових дробів»".

Про матеріал
План - конспект відкритого уроку з математики для учнів 5 класу на тему: "Розв’язування вправ і задач з теми: «Множення і ділення десяткових дробів»".
Перегляд файлу

 

Тема: Розвязування вправ і задач з теми: «Множення і ділення десяткових дробів».

Мета: Повторити, узагальнити та систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми: «Множення і ділення десяткових дробів»; розвивати логічне мислення учнів та інтерес до вивчення математики; виховувати працьовитість, охайність, уважність та самостійність на уроках математики.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань та умінь

Обладнання: дошка, телевізор, компютерна презентація, квітка-веселка (прикріплена до дошки), індивідуальні картки.

Хід уроку

І Організаційний етап (привітання).

Пролунав дзвінок

Починається урок!

Працюватимемо старанно,

 щоб почути у кінці.

Що у нашім дружнім класі –

Діти – просто МОЛОДЦІ!

ІІ Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Діти, давайте пригадаємо, які теми ми з вами вивчаємо вже протягом лютого місяця?

  • Множення та ділення десяткових дробів.

Так, отже тема сьогоднішнього уроку: «Розв’язування задач і вправ з теми : «Множення і ділення десяткових дробів».

Відкрийте зошити, запишіть число (шосте березня), класна робота, тема уроку (Розв’язування задач і вправ з теми: «Множення і ділення десяткових дробів»).

Тема, яку ми вивчаємо настільки важлива, бо немає жодної галузі людських знань, куди б не входило поняття десяткового дробу.  Давайте поміркуємо і назвемо ті професії, які пов’язані з обчисленням, в тому числі десяткових дробів?

- Будівельники, економісти, касири, інженери, бухгалтери, продавці…

 

 

 

Але, в найближчому майбутньому вам знадобляться знання з теми «множення та ділення десяткових дробів» для написання контрольної роботи, для вдалого складання ДПА та ЗНО з математики.

Давайте сформулюємо мету сьогоднішнього уроку?

  • Закріпити, повторити, удосконалити всі знання, уміння й навички з теми: «Множення і ділення десяткових дробів».

Девізом сьогоднішнього уроку будуть  слова великого математика і філософа Піфагора: «Добре засвоєна мудрість не забувається ніколи».

Діти, яка пора року настала? – Весна.

А яке свято попереду нас чекає? – 8 Березня.

А з чим асоціюється у вас весна і 8 Березня?- З квітами….

З якими квітами? – проліски, тюльпани…

А у нас сьогодні незвичайна квітка, чарівна квіточка – веселка!

Діти, подивіться уважно, цю квітку можна назвати квіткою - веселкою?

  • Ні, бо кольори пелюсток розміщенні в довільному порядку.

 

 

 

 

 

 

Діти, а ви знаєте порядок кольорів веселки?

  • Червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.

Так, молодці! Щоб наша квітка перетворилась у квітку – веселку я пропоную виконати завдання, які розміщенні на зворотній стороні кожної пелюстки.

Тож з якої починаємо пелюстки? - З червоної пелюстки.

ІІІ Актуалізація опорних знань

1) Перевірка домашнього завдання.

Учень знімає червону пелюстку і зачитує завдання: ВПРАВА «ЗНАЙДИ ПОМИЛКУ!»

 Зверніть увагу на екран! Ви бачите домашню роботу одного з учнів вашого класу. Візьміть, будь – ласка, зелену пасту або олівець,  перевіряємо виконання.

Почнемо з вправи № 3 стр311 (середній рівень)

Розв’яжи рівняння:

  1. х:8,2=311                                             2) 12х=11,4

х=311*8,2                                                  х=11,4:12

х=2550,2                                                    х=0,95

Відповідь: х=2550,2                                Відповідь: х=0,95

Далі вправа № 5 стр 311 (достатній рівень)

Купили 3 кг цукерок і 4 кг печива, заплативши за всю покупку 91,6 грн. Скільки коштує 1 кг печива, якщо 1 кг цукерок коштує 15,6 грн?

Розв’язання.

  1. 3*15,6=46,8 (грн)- заплатили за 3 кг цукерок.
  2. 91,6-46,8=44,8 (грн)- заплатили за 4 кг печива.
  3. 44,8:4=11,2 (грн)- коштує 1 кг печива.

Відповідь: 1 кг печива коштує 11,2 грн.

І остання вправа № 7 (високий рівень)

З двох міст, відстань між якими 103,2 км, одночасно в одному напрямі виїхали мотоцикл і автомобіль. Автомобіль наздогнав мотоцикл через 8 год. Знайди швидкість автомобіля, якщо швидкість мотоцикла 58,9 км/год.

Розв’язання.

? км/год

 

А____8 годМ     58,9км/год

 

           103,2 км 

  1. 8*58,9=471,2 (км)- проїхав мотоцикліст.
  2. 471,2+103,2=574,4 (км)- проїхав автомобіль.
  3. 74,4:8=71,8 (км/год)- швидкість автомобіля.

Відповідь: 71,8 км/год швидкість автомобіля.

Підніміть, будь- ласка руку хто не зробив жодної помилки? Хто зробив одну помилку? Хто зробив 2 помилки? Оцініть кожен свою домашню роботу. Якість оцінки я перевірю зібравши зошити в кінці уроку.

І прикріплюємо першу червону пелюстку на своє місце.

  1. Переходимо до помаранчевої пелюстки.

Учень знімає помаранчеву пелюстку і читає завдання на зворотній стороні: ЗНАННЯ – ЦЕ СИЛА.

Щоб впорядкувати пелюстки нам необхідні знання з теорії, бо без теорії немає практики.

Діти, давайте з вами пригадаємо правила.

  1. Щоб помножити два десяткових дроби треба…
  2. Щоб помножити десятковий дріб на 10 треба…
  3. Щоб поділити десятковий дріб на 100 треба…
  4. Щоб поділити десятковий дріб на десятковий дріб треба…
  5. Основна властивість частки?

За це ви заслуговуєте помаранчеву пелюстку.

  1. Переходимо до жовтої пелюстки. Учень знімає жовту пелюстку і читає завдання на зворотній стороні:  ВИКОНАТИ УСНО ВПРАВУ «КВІТОЧКА».

На слайді зображена квітка.  Завдання виконується фронтально.

Діти, нагадайте мені в якому порядку виконується обчислення?

  • За годинниковою стрілкою.
  1. Кожне число записане на пелюстках помножити на число записане в центрі.
  2. Кожне число записане на пелюстках поділити на число записане в центрі.

                                  Відповідь: 3,6;               0,4

                                                     1,8;                0,2

                                                     0,27;             0,03

                                                     8,1;              0,9

                                                    0,54;             0,6

                                                     0,09;            0,01

                                                   0,63             0,7

Молодці, ви гарно попрацювали усно! І мені здається вже можна розмістити жовту пелюстку на її місце.

Переходимо до зеленої  пелюстки.

ІV Основна частина. Розв’язування вправ і задач

Учень знімає зелену пелюстку і читає завдання на зворотній стороні: ПЕРЕМОЖІТЬ ГУСЕНИЦЮ.

Діти, подивіться який зелений, страшний гусень поселився на нашій квіточці. А для того, щоб він зник  треба розвязати приклади з записом у зошит. Нагадую завдання виконують ланцюжком, за бажанням можна виконувати наперед. А оскільки часу не так багато, друга частина класу виконуватиме завдання на картках.

 

(2,6·3,34-6,434):2,5+99,1=100

 

                      *3,34

                                  -6,434

                                                                   +99,1

                                                      :2,5

1)2,6·3,34=8,684

2)8,684-6,434=2,25

3)2,25:2,5=0,9

4)0,9+99,1=100

Діти, які ви розумні та кмітливі, перемогли гусеня і здобули перемогу, а ось зелену пелюстку ви отримаєте, коли перевіримо завдання на картках

 Завдання на картках:  Задача.

За нормою на кожного учня повинно припадати не менше як 4,5 м3 повітря. Чи можна розмістити учнів 5 – А класу в кабінеті, довжина якого 9 м, ширина менша від довжини в 1,5 рази, а висота в 2 рази менша від ширини?

А поки що перейдемо до блакитної пелюстки.

Учень знімає блакитну пелюстку і на зворотній стороні читає завдання: ВПРАВА «ВСТАНОВІТЬ ВІДПОВІДНІСТЬ».Робота в групах.

Діти, створіть, будь-ласка, групи, щоб в кожній групі було по 4 учні. Ви отримаєте картки. Завдання на картках для всіх груп однакові, але розв’язавши їх, кожна група отримає своє слово – код.

І група: дубки

  1. 27х=27,81                            у:74,8
  2. 0,5·74,8·2=                          б:0
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 и:0,1
  4. 4,8: =                                 к:9,6
  5. 8,07·*=0,807                       д:1,03

*=?                                                      

                                      

1 –               2 -                3 -                4 -                5 -

 

ІІ група: бузок

  1. 27х=27,81                            у:74,8
  2. 0,5·74,8·2=                          о:9,6
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 б:1,03
  4. 4,8: =                                 к:0,1
  5. 8,07·*=0,807                        з:0

*=?                                

                                      

1 –               2 -                 3 -                4 -                5 –

ІІІ група: лілія

  1. 27х=27,81                            і:74,8
  2. 0,5·74,8·2=                          л:1,03
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 л:0
  4. 4,8: =                                 я:0,1
  5. 8,07·*=0,807                        і:9,6

*=?                                

                                      

1 –               2 -                  3 -                4 -                5 -

ІV група: калла

  1. 27х=27,81                            л:0
  2. 0,5·74,8·2=                          л:9,6
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 а:74,8
  4. 4,8: =                                 к:1,03
  5. 8,07·*=0,807                        а:0,1

*=?                                

                                      

1 –               2 -                   3 -                4 -                5 -

V група: віола

  1. 27х=27,81                            в:1,03
  2. 0,5·74,8·2=                          л:9,6
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 о:0
  4. 4,8: =                                 а:0,1
  5. 8,07·*=0,807                        і:74,8

*=?                                 

                                       

1 –               2 -                 3 -                4 -                5 -

VI група: цинія

  1. 27х=27,81                            я:0,1
  2. 0,5·74,8·2=                          ц:1,03
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 н:0
  4. 4,8: =                                 и:74,8
  5. 8,07·*=0,807                        і:9,6

*=?                               

                                     

1 –               2 -                 3 -                4 -                5 -

VIІгрупа: флокс

  1. 27х=27,81                            с:0,1
  2. 0,5·74,8·2=                          ф:1,03
  3. 8,25: (х+3,3)=2,5                 о:0
  4. 4,8: =                                 к:9,6
  5. 8,07·*=0,807                        л:74,8

*=?                                

                                      

1 –               2 -                 3 -                4 -                5 -

Групи отримали завання і працюють самостійно.

Настав час перевірити індивідуальне завдання на картках.

Розвязання. 

Довжина кабінету – 9 м

Ширина кабінету –в 1,5 рази менша

Висота кабінету– в 2 рази менша 

На 1 учня – 4,5 м3 повітря,

В 5 – А начаються – 30 учнів.

  1. 9:1,5=6 (м)- ширина кабінету
  2. 6:2=3 (м) – висота кабінету
  3. 9·6·3=162 (м3) – об’єм класної кімнати
  4. 162:4,5=36 (уч) – можна розмістити в класній кімнаті.

Відповідь: можна розмістити учнів 5 – А класу в кабінеті обємом 162 м3.

Молодці! Ось тепер ви отримуєте зелену пелюстку.

Розв’язання завдань над якими працюють групи:

  1. 27х=27,81

х= 27,81:27                 

х= 1,03                        

Відповідь: х=1,03

  1. 0,5·74,8·2= (0,5·2)·74,8=1·74,8=74,8
  2. 8,25: (х+3,3)=2,5

х+3,3=8,25:2,5

х+3,3=3,3

х=3,3-3,3

х=0

Відповідь: х=0

  1. 4,8: =4,8:0,5=48:5=9,6
  2. 8,07·*=0,807

*= 0,1

Сім груп встановлюють відповідність та оголошують назви квітів.

І за це завдання ви отримуєте блакитну пелюстку.

Ну що заморилися? Учень знімає синю пелюстку і читає завдання: ФІЗИЧНА ХВИЛИНКА.

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали

Будемо відпочивати,

Нумо вправу починати.

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись

На хвилинку зупинились

Пострибали, пострибали

Раз присіли, другий- встали.

Всі за парти посідали.

Учень знімає останню фіолетову пелюстку і читає завдання: РОЗВ’ЯЖІТЬ ЗАДАЧУ

Діти, підніміть оченята та подивіться на екран. Ви бачите умову задачі, прочитайте її уважно.

Задача

З двох квіточок, відстань між якими дорівнює 25,6 м, одночасно в одному напрямі вилетіли дві бджілки. Перша бджілка летіла попереду зі швидкістю 58,4 м/хв, і через 4 хв. після початку руху її наздогнала друга бджілка. Знайдіть швидкість другої бджілки.

Розв’язання.

               ? м/хв

               4 хв

ІІ___25,6м__І  58,4м/хв

  1. 58,4 ·4=233,6 (м) – пролетіла І бджілка за 4 хв
  2. 233,6+25,6=259,2 (м)- пролетіла ІІ бджілка за 4 хв
  3. 259,2:4=64,8 (м/хв) – швидкість ІІ бджілки

Відповідь: швидкість ІІ бджілки 64,8 м/хв

Молодці! Гарно попрацювали! Розв’язавши задачу ви отримуєте фіолетову пелюстку. Учень чіпляє фіолетову пелюстку.

Подивіться яка чарівна квітка – веселка!Хочу подарувати вашому класу цю квіточку на згадку! Щоб ви завжди пам’ятали, що знання робить життя кращим.

V Рефлексія (підсумок уроку)

Діти, дуже хочу дізнатися, чи сподобався нам урок? Чи цікаво вам було на уроці долати труднощі? Що було найважчим для вас? Що найбільш запам’яталось з уроку? І щоб вам було легше я пропоную закінчити ось такі речення:

  1. Мені на уроці сподобалось…
  2. Найбільше з уроку запам’яталось…
  3. На уроці у мене виникали труднощі з …
  4. Найцікавіше було…

Діти, хочу вам подякувати за плідну працю і поставити такі оцінки: тим учням які відповідали усно та розв’язували приклади біля дошки поставити 8 балів, тим учням які працювали з індивідуальними картками та розв’язали правильно задачу та тому учню який розв’язував задачу біля дошки поставити 11 балів. Всім останім поставлю оцінки після того як зберу зошити та перевірю вашу класну роботу в групах, тому будь-ласка, після уроку покладіть свої зошити мені на стіл.

VI Домашне завдання.

І щоб ви завтра гарно і легко справились з завданням контрольної роботи, ви ще повинні попрацювати вдома.

Повторити правила з параграфів 38-41.

Розвязати № 6, №8, №10 стр 310

1

 

docx
Додано
11 серпня 2020
Переглядів
2215
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку