Відпочинок у Буковелі. Звуки [л], [л’], буква Л, л.

Про матеріал
Навчання грамоти, для 1 класу; обладнання: предметні малюнки, фішки для позначення звуків (голосні ●, приголосні тверді ─ , приголосні м’які ═), конверти з пазлами елементів друкованої букви «л», звукові моделі, лего .
Перегляд файлу

25.11.2020 н.р. 

Вчитель Гончаренко Валентина Іванівна

1-А клас

Урок навчання грамоти (читання) 

Тема : Відпочинок у Буковелі. Звуки [л], [л’], буква Л, л.

Мета: Формування предметних компетентностей:

   навчальна :   вивчити нову букву; вчити правильно позначати звуки [л][лꞌ] буквою «л»; вчити плавно читати склади; закріпити вивчені букви, вміння робити звукові моделі слів, використовуючи умовні позначення, виділяти потрібний звук у слові та визначати його місце; продовжити формувати вміння словесно оцінювати результати своєї діяльності;

   розвиваюча :      розвивати зв’язне мовлення учнів; розвивати вміння порівнювати та класифікувати звуки за вимовою, аналізувати, доводити власну думку; вміння працювати за зразком; уміння застосовувати отримані знання в нових ситуаціях, співпрацювати з іншими;

   виховна :  формувати позитивне ставлення до процесу навчання, до інших учасників навчального процесу, поважати думки однокласників, виховувати старанність, наполегливість.

Формування ключових компетентностей:

комунікативної: формування культури усного та писемного мовлення, як засобу вільного спілкування та самовираження; уміння дотримуватись правил поведінки під час роботи в парі; готовність до публічного словесного представлення результату;

вміння вчитися:  формування навичок готовності самостійно працювати з новим, доступним за складністю навчальним матеріалом;

соціальної: виховувати охайність, старанність, наполегливість;

здоровязберігаючої: виховання в учнів особистісних якостей, які сприяють збереженню та зміцненню здоров’я;

соціальної: виховувати охайність та старанність при письмі, інтерес до природи.

Задачі :  відпрацювання вмінь робити звукові моделі за допомогою умовних позначень,  вивчити нову букву, будувати речення, відпрацювання вмінь плавно читати склади, слова.

Тип : комбінований

Обладнання :   предметні малюнки,   фішки для позначення звуків (голосні ●, приголосні тверді ─ , приголосні м’які ═), конверти з пазлами елементів друкованої букви «л», звукові моделі, лего .

Підручник :  .О. Воскресенська, І.В. Цепова «Українська мова. Буквар»

1 клас, в 2 – х частинах. Харків. Видавництво «Ранок», 2018.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Ось знову лунає дзвінок,

запрошує всіх на урок.

Будемо дружно усі працювати,

букви вивчати, щоб гарно читати.

ІІ. Етап актуалізації.

Артикуляційна  хвилинка.
- Для того, щоб гарно працювати, пропоную потренувати свій язичок. Виконаймо вправу

1. Вправа « Проколи щічку»: уявіть, що ваш язичок, наче гостра голочка, що хоче проколоти то одну щічку, то іншу.
2. Вправа « Катаємо кульку»: уявіть, що у ротику кулька чи кругла цукерка. Язичок намагається догнати її по колу.
3.Вправа «Хоботок»: уявіть, що ви – маленькі слоненята. У вас виростає хоботок (губи витягуються вперед трубочкою).
Вправа « Жабенятка»: уявіть, що ви – маленькі жабенятка. Губи розтягуємо в сторони, як ротик жабки.
4. Вправа «Підійми пірїнку»: легенько дуємо  на пірїнку, підіймаємо її вверх.

 5. Вправа « Загаси полум’я свічки»: легенько задуваємо свічку.
- Розумники і розумниці. Наші язички готові до уроку.

1. Кубування.

ІІІ. Етап усвідомлення (осмислення).

1. Підготовка до ознайомлення з буквою.

Звукові аналітико-синтетичні вправи.

  1. Прослухайте віршик і скажіть, який звук чується частіше. (Ейдетика)

Картинки по запросу малюнок лисиціКартинки по запросу малюнок лисиціКартинки по запросу малюнок лісу для дітей

Лис малий і більший лис

По гриби ходили в ліс .

Заздрить білка в лісі лису –

Лис лисички ніс із лісу.

- Звук [л].

- А які лисички лис ніс із лісу ?

2) Звуковий аналіз слів  лис  і  ліс; порівняння вимови звуків [л] і [л].                          

Висновок учні роблять за допомогою  «Буквограда»

За горою біля броду.
Обгорожений город .
Барабанять по городу
бараболя і горох.
Рахувати діти вчились,
барбарисинки лічили...

 

Звук [л] – приголосний (язичок торкається піднебіння і створює перешкоди для повітря), твердий.

Звук [лꞌ] – приголосний, м’який.

Порівняння вимови звуків [л] і [лꞌ].

 3). Чистомовка
Для того, щоб ми краще навчилися вимовляти ці звуки, промовимо чистомовку.
Рано в ранці у середу,
погнав Борис череду.
А коровви в череді
рябі, чорні та руді.
Понеділок,
вівторок,
середа.
Ричить ти... 

4. Групова робота.

  «Збери букву»

З пазлів скласти  букви (яка група швидше).

- На що схожа буква Л?

Ознайомлення з буквою, її алфавітною назвою, аналіз графічної форми друкованої букви «л».

- Звуки [л] і [лꞌ] позначаються буквою «ел».

«Л» як гірка у садочку                                             

На майданчику в куточку.

Хочуть всі на ній кататись,

Весело і любо гратись.

3. Вправи на вдосконалення аналітико-синтетичних вмінь.

 Робота в парі.  З’єднати малюнок і звукову схему. Визначити місце звука в слові. Хто швидше. ( Робота з лего.)

Картинки по запросу малюнок лимона                           ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу малюнок слона                                                        ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу малюнок крокодила

 

                                    

Фізкультхвилинка.

Робота за підручником. Ст.58.

• Розгляд ілюстрацій до тексту.

Учні розглядають сюжетний малюнок у букварі (с. 58).  Зміст малюнка обговорюється за такими запитаннями:

- Де відпочивають діти на зимових канікулах? (У горах, Карпатах.)

- На чому вони катаються?

- Як лижники дбають про свою безпеку? (Одягли шлем і захисні окуляри.)

- Як ви вважаєте, хто зображений на малюнку: хлопчики чи дівчатка?

- Чи хотіли б ви відпочити на зимових канікулах у Карпатах? Чому?

• Аудіювання тексту

- Послухайте текст. Запам’ятайте, хто саме і де відпочиває на зимових канікулах.

• Перевірка розуміння почутого.

- Де і з ким відпочиває Оленка?

- Як ви розумієте слово курорт? (Місцевість із природними цілющими властивостями, пристосована для відпочинку або лікування.)

- На чому дівчинка любить кататися найдужче?

- Ким вона мріє стати?

- Як ви гадаєте, чи здійсниться мрія Оленки?

- Що їй для цього треба робити?

- Подивіться на малюнок у букварі ще раз. Де тут зображена Оленка?

Учні аналізують готові звукові схеми слів, подані на малюнку до тексту

 (лижі, шолом, Буковель), знаходять позначення в них звуків [л], [л’].

Звук [л]: Оленка, на лижах, канікулах, приїхала, мала, пологої, на голову, шлем, окуляри; звук [л’]: любить, Буковель, маля, для.) 

Читання прямих складів парами.

У букварі (с. 58) за стрілочками діти утворюють і читають пари складів: ла – ля, лу – лю, ли – лі.

Ще дві пари складів утворюються інакше. Склади з твердим приголосним звуком [л] збираються з букв і читаються: ло, ле.Про їхні парні склади з м’яким приголосним [л’] учні можуть здогадатися і назвати [л’о], [л’е], хоча літер на позначення м’якості приголосного звука поки не вивчали.

Вибіркове читання складів можна провести за такими завданнями:

1) прочитайте пари складів, які відрізняються між собою тільки  приголосними звуками (ла – ля, лу – лю);

2) прочитайте пару складів, які відрізняютьсяміж собоюобома звуками: і  приголосними, і голосними (ли – лі);

3) прочитайте всі склади, яківідрізняються між собою тільки голосними  звуками (ла, лу, ли,ло, ле;  ля, лю, лі).

Читання слів у стовпчиках.

Учні читають пари слів, надруковані в букварі (с. 58), уточнюють їхнє значення за допомогою малюнків і словесного пояснення, складають усно речення з окремими словами для уточнення значення.

- Розгляньте малюнки, прочитайте слова.

Мул – тварина, батьками якої є осел і кобила, тварини різних видів. 

Віл – бик, якого використовують як тяглову силу, запрягають у воза.

- Розгляньте ще два малюнки. Що таке лава, і хто така лама?

 

Учні зазначають, що лава – це дошка на стояках, на яку сідають або кладуть що-небудь, і лама – це тварина, «родичка» верблюда.

Інші слова, надруковані в букварі, відомі дітям і не потребують уточнення значення. З ними учні після читання усно складають речення.

Читання-слухання букварного тексту.

Читання тексту учнями, хто знає всі букви і навчився це вже добре робити. Або слухання тексту, який читає вчитель.

Аналіз змісту тексту за частинами:

  1. Опис гірського курорту.
  2. Зимові розваги в Буковелі.

Після обговорення змісту можна дати завдання на пошук у надрукованому тексті слів з літерою л, на читання окремих слів.

 

Вправи на закріплення  .

 Групова робота.

Позначте фішками слова, що починаються складами «ла», (1 група) ,«ло», (2група),

«лу»(3 група), «ли»(4 група),  «лі» (5 група),  , «ле» (6 група)  .                                                 

Групова робота.

Складання речень за допомогою мнемотехніки.

Назвати слова в яких є звук [л], [л’].

ІІІ. Рефлексія.   

Гра «Склади башню».

За допомогою смайликів оцініть :

- свою роботу на уроці

- загальне враження від уроку

 

Картинки по запросу смайлики     ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу смайлики      

 

docx
Додано
6 березня 2020
Переглядів
2069
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку