28 січня о 18:00Вебінар: Як організувати ефективну роботу над помилками на уроках української мови

Виховна година "Книга - дивовижний сад, будинок життя та мудрості."

Про матеріал

Мета: розвивати в учнів зацікавленість до читання книг; довести, що читання книг – це насолода і відпочинок; надати практичну допомогу щодо вибору книг для читання та їх пошуку в бібліотеці; розкрити зміст значення книги, як «джерела знань»; виховувати бережливе ставлення до книги та бажання користуватися посібниками для збагачення свої знань; розвивати уміння правильно читати книги, користуватися довідковими виданнями і періодикою.

Перегляд файлу

Виховна година

 

Книга - дивовижний сад, будинок життя та мудрості.

  

Мета:     розвивати в учнів зацікавленість до читання книг; довести, що читання книг – це насолода і відпочинок;  надати практичну допомогу щодо вибору книг для читання та їх пошуку в бібліотеці;    розкрити зміст значення книги, як «джерела знань»; виховувати бережливе ставлення до книги та бажання користуватися посібниками для збагачення свої знань; розвивати уміння правильно читати книги, користуватися довідковими виданнями і періодикою.

 

Обладнання:  вислови відомих людей про книгу, вузлики на пам’ять про те, як читати книгу, як її шанувати, презентація

 

Вступне слово вчителя

 

Дорогі діти! Сьогодні ми з вами поведемо розмову про книгу. З активним розвитком науково-технічного прогресу ви повинні навчитись самостійно здобувати знання, знаходити додаткову інформацію. Тому важливо вміти користуватися книгою. Я хочу, щоб ви дивились на книгу іншими очима, щоб ви переконались, що читання книг – це велика духовна цінність. Розмова у нас буде цікавою, якщо ви будете активними співрозмовниками.

 

Тож я запрошую вас до спілкування на тему: «Людина у світі книг». 

 

Вчитель. Шановні діти! Ви знаєте, що є такий вислів:

„Скажи мені з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти?”

З таким же правом можна сказати:

„Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти”.

 

Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини. Книга – наш найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях і для школяра, і для зрілого, досвідченого мужа. Недарма в народі кажуть: книга вчить як на світі жить; хто багато читає, той багато знає.

Скільки книг треба прочитати, щоб бути освіченим, розумним, мудрим, щоб пізнати світ? Цього ніхто не знає. Читати потрібно все життя. Вік живи, вік учись.

Читають книги навчаючись, здобуваючи знання, читають і в час відпочинку.

Любов до книги з дитинства і продовжується все життя. Гарну книжку часто читаємо багато разів і кожен раз знаходимо в ній щось нове, цікаве, вражаюче.

 

Людина, яка вміє і любить читати – щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі ці – книги. Багато друзів – книг мають і наші однокласники.

 

- Чи є в нашому класі учні, яких можна назвати справжніми книголюбами?

 

-  Дуже часто доводиться чути непоодинокі думки, що сьогодні у час науково-технічного прогресу, потреба у читанні зникає.

 

-Чи хтось з вас розділяє таку точку зору? (Думки учнів).

 

 - Все життя книга допомагає нам вчитись, працювати, жити.

 

 Бесіда

— Чи любите ви книги?

— А чому ви їх любите?

— Про що можна дiзнатися з них?

 • Дуже важко знайти родину, в якій не було б книг, не було б навіть невеличкої сімейної бібліотечки.

 

 • Що означає слово «бібліотека»?

 

Саме слово бібліотекагрецького походження, а перекладається так „бібліо” – книга, а „тека” – зберігання. Отож, це місце, де зберігаються книги.

 

- І в нашій школі є бібліотека. Як звуть нашого бібліотекаря?

 

-  Бібліотека, хай і домашня, створюється не за один день, і не за один рік. Вам дарують книжки родичі, батьки, друзі, купуєте в книгарнях. Розставляєте в певному порядку на полицях. Розкажіть про ваші домашні бібліотеки. (Розповідь учнів)

  Чи є у вас улюбленi книги? Розкажiть про них. (виставка)

 

 Презентація прочитаних книжок.

 

 -  Книга вселяє в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, розкриває красу поетичного слова. Книга вчить нас бути чесними і працьовитими.

 

- Недарма ж народ каже, що у Землі супутник — Місяць, а у людини — книжка.

А воно і справді так. Адже улюблену книжку люди завжди беруть із собою в далекі мандри, бо вона зігріває своїм теплом, мудрими порадами, щирістю. Бо книжка — твій друг, без неї як без рук. Космонавти, на­приклад, брали книжку з собою в космос і вона допо­магала їм у польоті.

  То як книжку не любити, коли вона і навчає, і допомагає, і радить, і бажання виконує. Усе на світі людина з книжок черпає. Хороша книжка яскравіша за зірку. З книжкою не буває скучно, вона завжди роз­важить і звеселить.

 Книга — кому розвага, а кому — навчання.

Чому?  Бо наші підручники — теж книги, але вони створені не для розваги, а для навчання. І в кож­ного учня мають бути завжди під рукою, тому й нази­ваються підручники. Вони діляться з нами своїми знан­нями, роблять дітей тямущими й розумними. Із книгою потоваришуєш — розуму наберешся. Ми зі своїх під­ручників з року в рік розуму набираємося.

А скільки цікавих казок є у книжках. І кожна казка не тільки цікава, а й повчальна. І прийшли ті казки з глибини віків. У них є все, про що мріяло людство.

Колись люди мріяли, а тепер їхні мрії здій­снилися і стали реальністю.

Подивимося на життя сьогодні.

 • Люди мріяли про таку тарілочку, на якій би вони могли все бачити, — і сьогодні є телевізори. Увімкнеш, а тобі про все покажуть з іншого кінця світу, хіба не так?

 

 •  Раніше мріяли люди перелітати на килимі з одного кінця світу в інший, а сьогодні швидкісні лай­нери можуть відвезти за кілька годин куди завгодно. І це здорово!

 

 • Раніше мріяли про те, щоб передавати слова на великі відстані, були такі герої в казках, що го­лосно вміли кричати, а тепер і кричати не треба, взяв телефон — подзвонив.

Отже, мрія людей стала реальністю і в цьо­му величезна заслуга книжки.

 А мені цікаво, чи бага­то казок ви знаєте.

 

Вікторина «З  якої казки?»

 1.    Росте синок, підростає, і такий гарний став, ще ні в казці розказати, ні пером описати. Підріс він та і каже: «Зроби мені, тату, золотий човник і срібне ве­сельце, буду я рибку ловити і вас на старості годува­ти». (Івасик Телесик.)

 

 1.    Ось вийшли вони, натягли луки й почали стрілі пускати. Пустив стрілу старший брат — загула вона в піднебессі і впала аж у другім царстві, прямо до царі в садок. Пустив стрілу середульший — піднялася стрілі нижче від хмар, вище від лісу і впала на княжий двір Настала черга пускати стрілу молодшому. Випустив Іван-Царевич стрілу, злетіла вона ні високо, ні низьке а просто над хатами, та й упала ні далеко, ні близьке а поблизу села, в болото. (Царівна-жаба.)

 

 1.    Жив колись у Києві князь-лицар, і був біля Києва Змій. І щороку посилали йому дань: молодого парубка або дівчину. І ось прийшла черга дочці самого князя. Нічого робити: раз кияни давали, треба і йому віддати свою дочку. Послав князь свою дочку Змієві в данину. А дочка була така красуня, що ні в казці розказати, ні пером описати. От Змій її полюбив. А вона стала до нього по-доброму підбиратися, та й питає:
 • А чи є хто в світі, такий чоловік, що сильніший тебе і міг би тебе побороти?

Є,  — каже Змій, — один   такий у Києві, живе  над Дніпром. (Кирило Кожумяка)

 1.    Підкрався ведмідь і цап його за бочок! І дав
  смолу віддирати. Обдирав, обдирав і зубами зав'яз так, що ніяк не вирветься. Смикав, смикав і затягнув його бозна-куди... (Солом'яний бичок.)

 

 •      Молодці, діти, ви знаєте багато, бо чи­таєте щодня.

 

Тепер ви зрозуміли, навіщо людям книжки?

 

Так. Із них люди дізнаються про все на світі, книжки допомагають людям зробити своє життя кращим і світлішим. А яку силу має книга в людському суспільстві. Правду кажуть, що золото добувають із землі, а знання — із книги.

 

-А хто може сказати, скільки у світі є кни­жок? Мабуть, їх кількості ніхто не знає, так їх багато. Є художні книжки, у яких розповідається про життя жит­тя звичайних людей. Є наукові книжки, у яких описа­но винаходи й досягнення науки. А хто знає, які ще є книжки?

 Є багато підручників, за якими вчаться діти і дорослі.

Є історичні книжки, у яких записано іс­торія народів, є пригодницькі.

Є науково-фантастичні книжки, тобто ті, у яких розповідається про мрії людей. Але цікаво те, що спочатку з'являється така книжка, а буває, що згодом, через певний час ця мрія стає реальністю. І виходить, що автор наче вгадав цю майбутню подію.

А ще є найрізноманітніші енциклопедії для дорослих і дітей. У них міститься коротка інфор­мація про все на світі. Енциклопедію і читаємо по-ін­шому, не так, як художню книжку, а вибиремо те, що ці­кавить на цей час. Хочеш — читай із самого початку, а хочеш — із кінця чи з середини. Це надзвичайно цікаві книжки, багаті на ілюстрації, малюнки, фотографії.

Є книжки для дорослих, а є для дітей. Вони відрізняються за формою і за змістом, а також за оформленням, бо книжки для дітей завжди яскраві, з малюнками, щоб дітям було цікаво читати.

А ще є багато різних словників, які допо­магають навчатися. Це всім вам відомий орфографіч­ний словник, який вказує, як правильно писати слова. А ще є фразеологічний словник. Також існують словники синонімів, слов­ники антонімів. До них також слід частенько заглядати, щоб збагачувати й розвивати свою мову. А ще є словники, за допомогою яких ми вивчаємо іноземні мови. Наприклад, українсько-англійський, українсько-польський та багато інших. Адже мов на Землі є дуже багато, а щоб порозумітися з різними народами, треба знати багато мов. Чим біль­ше мов знає людина, тим вона освіченіша.

А ще є тлумачний словник, який дає пояснення словам, тобто тлумачить їх зміст. Це дуже важливий словник, бо, щоб правильно вживати слово, треба розуміти його значення.

- А зараз добиратимемо останнє слово кожного другого рядочка й разом придумаємо вірш про книжку.

Книжки у світі різні є

І в кожної ім'я ... (своє).

А люди всі книжки читають

Тому і розум світлий ... (мають).

За розмірами книги є тоненькі,

Малі, великі  і... (товстенькі),

Гіганти і мікроскопічні

Прозові є і... (поетичні).

Всі на Землі книжки чудові,

Є історичні й ... (наукові).

Поради є в книжках практичні.

Книжки бувають — ... (фантастичні).

З малюнками є і без них,

Й такі, що викликають ... (сміх).

Бувають енциклопедичні,

Є з нотами книжки — ... (музичні).

У книжках казки й оповідання,

І різні для дітей ... (завдання).

Книжки-розгортки є і звичні,

А в них малюнки ... (симпатичні).

Усякі є, а як інакше?

Є для дорослих, є — ... (дитячі).

Про радість є й про горе-лихо,

Є для навчання, є — для ... (втіхи).

їх для людей — силенна-сила,

Аби читати їх... (хотіла)

Якщо дитина їх читає,

Вона уже багато ... (знає).

Тож перечислим їх таки?

Бо ж є ще різні... (словники),

Тлумачні, фразеологічні,

Є словники ... (орфографічні),

Математичні, тематичні,

Фізичні є та ... (юридичні),

Літературні є чудові,

Є історичні,... (довідкові).

І кожний з них такий багатий,

Щоб більше нам з тобою ... (знати).

Читання прислів’'їв

 1. Дім без книги, що день без ...( сонця);
 2. Книжка мовчки все .. ..(розкаже);
 3. Хто більше читає, той....( більше знає);
 4. Книга вчить, як.....(на світі жить);
 1. Книга корисна, коли її......(читають);
 2. Розум без книги, що птах....( без крил);
 3. Книгу читають не очима, а.....(розумом);
 4. Книги - ключ до.....(знань);

 

 

 

 

Цікавинки   :

 1. Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що містить 8600 сторінок.
 2.         Однією з найменших книг є томик віршів Т.Г.Шевченка "Кобзар", який створив мікромайстер Микола Сядристий.

Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці - портрет поета та зображення хати, де він народився.

 

 1.          Перлиною слов'янської поліграфії вважається книжка "Байки" І.Крилова, видана в Санкт-Петербурзі у 1856 році. Книга менша за поштову марку, тому читати її можна лише за допомогою лупи.

 

 1.        Однією з найбільших старовинних книг є гігантський атлас вагою 120кг, який знаходиться в Державній бібліотеці в Німеччині. Виданий він у 1661 році і має розміри 170 на 110см.

 

 1.       Найзнаменитіша була бібліотека в Олександрії. Вона виникла приблизно у 300 році до нашої ери. Там зберігалися понад 700000 сувоїв папірусу. Усі сувої були класифіковані за 120 темами і описані в каталогах.

 

 1.        Давні римляни першими здогадалися будувати публічні бібліотеки. Юлії Цезар створив систему публічних бібліотек. Після його смерті вони почали користуватися особливою популярністю. Багаті мешканці Риме спеціально засновували бібліотеки для незаможних, а також самі збирали величезні колекції книг для себе.

 

 1. Перша   бібліотека   на   Русі   була   створена   Ярославом   Мудрим   при  Софійському соборі в XI столітті.

 

 1. Одна з найбільших бібліотек світу - Національна бібліотека конгресу.

 

 1. США, яка заснована у 1800 році. її книжковий фонд налічує 40 мільйонів

примірників.

 

 1.  Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній одна книжка.

 

 1. Найбільша бібліотека в Україні - Національна бібліотека України ім.В.І.Вернадського, заснована в 1714 році.

 

 1. У Німеччині виставлено на продаж найбільшу в світі книгу. Атлас розміром 1,82 х 2,74 м продається на книжковому ярмарку за 100 тисяч доларів.

 

 1. Брати-ковалі з Тернопільщини виготовили мета­леву книгу вагою 20 кг,яку представлять на виставці в Барселоні.

 

Учитель. А тепер давайте поговоримо про те, як треба зберігати книги.

 

 Учениця.

 

Я- книжка! Я – товариш твій!

Ти  зберегти мене умій!

Щоб я була нова щораз, оберігай мене від клякс.

Гортаєш – пальців ти не слинь,

Оцю погану звичку кинь.

Листків, гляди, не загинай –

Зроби закладки – їх вкладай.

Мене папером обгорни,

Де взяв, туди і поверни.

Запам’ятай же – я твій друг,

Та не для цих бруднючих рук,

Я – книжка! Я – товариш твій,

Тож зберегти мене зумій.

 

 

1. Необхідно берегти книжки, тримати їх у хорошому стані.

2. При користуванні книгою не слід робити поміток на її сторінках, загинати по корінцю. Треба користуватися спеціальною закладкою чи листівкою.  

3. Не варто вкладати між сторінками зайві предмети.

4. Пам’ятайте, що пил, сирість і волога – запеклі вороги книги. Тому не рідше двох разів на рік книжки треба протерти сухою ганчіркою або почистити пилососом.

5. Згубно діє на книжку і сонячне проміння – вицвітають, блякнуть тексти, ілюстрації, руйнується папір. Не забувайте про це.

6. На полиці книжки мають стояти вільно. Між верхніми обрізами книжок і верхньою поличкою слід залишати вільне місце для проникнення повітря.

 

Вчитель: Отож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо у них мудрість, розум, знання людства, які створювалися впродовж тисячоліть. Книга – найбільший винахід людства.

 

Вчитель: У нас у школі проходить акція „Подаруй книгу бібліотеці”. Якщо у вас вдома є книжки, які ви вже прочитали, то з дозволу тата чи мами подаруйте їх бібліотеці, щоб їх могли прочитати інші діти.

 

Не викинь книгу на смітник!

Її віддай в бібліотеку,

Бо книга – скарб, у ній для тебе

Думок і висловів квітник.

У ній поета віршів море,

Кохання, радість, смуток, біль...

 А ще незвідані простори

Письменник відкриває в ній.

Тож дурно книгу не змарнуй –

Бібліотеці подаруй!

 

Вчитель. Нехай не буде жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з книги.

 

І пам’ятайте слова з „Повісті минулих літ”, що книги – плоди мудрості, джерело мудрості, світло мудрості. Вчіться у героїв книжок любити нашу землю, її мову, мистецтво. Мандруйте рідною країною, пізнавайте себе і людей, знайомтеся з подіями, які відбулися у давнину, заглядайте у майбутнє.

 

 

 

 

docx
Додано
24 жовтня 2018
Переглядів
2802
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку