Мета: розвивати в учнів зацікавленість до читання книг; довести, що читання книг – це насолода і відпочинок; надати практичну допомогу щодо вибору книг для читання та їх пошуку в бібліотеці; розкрити зміст значення книги, як «джерела знань»; виховувати бережливе ставлення до книги та бажання користуватися посібниками для збагачення свої знань; розвивати уміння правильно читати книги, користуватися довідковими виданнями і періодикою.
Виховна година
Книга - дивовижний сад, будинок життя та мудрості.
Мета: розвивати в учнів зацікавленість до читання книг; довести, що читання книг – це насолода і відпочинок; надати практичну допомогу щодо вибору книг для читання та їх пошуку в бібліотеці; розкрити зміст значення книги, як «джерела знань»; виховувати бережливе ставлення до книги та бажання користуватися посібниками для збагачення свої знань; розвивати уміння правильно читати книги, користуватися довідковими виданнями і періодикою.
Обладнання: вислови відомих людей про книгу, вузлики на пам’ять про те, як читати книгу, як її шанувати, презентація
Вступне слово вчителя
Дорогі діти! Сьогодні ми з вами поведемо розмову про книгу. З активним розвитком науково-технічного прогресу ви повинні навчитись самостійно здобувати знання, знаходити додаткову інформацію. Тому важливо вміти користуватися книгою. Я хочу, щоб ви дивились на книгу іншими очима, щоб ви переконались, що читання книг – це велика духовна цінність. Розмова у нас буде цікавою, якщо ви будете активними співрозмовниками.
Тож я запрошую вас до спілкування на тему: «Людина у світі книг».
Вчитель. Шановні діти! Ви знаєте, що є такий вислів:
„Скажи мені з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти?”
З таким же правом можна сказати:
„Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти”.
Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини. Книга – наш найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях і для школяра, і для зрілого, досвідченого мужа. Недарма в народі кажуть: книга вчить як на світі жить; хто багато читає, той багато знає.
Скільки книг треба прочитати, щоб бути освіченим, розумним, мудрим, щоб пізнати світ? Цього ніхто не знає. Читати потрібно все життя. Вік живи, вік учись.
Читають книги навчаючись, здобуваючи знання, читають і в час відпочинку.
Любов до книги з дитинства і продовжується все життя. Гарну книжку часто читаємо багато разів і кожен раз знаходимо в ній щось нове, цікаве, вражаюче.
Людина, яка вміє і любить читати – щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі ці – книги. Багато друзів – книг мають і наші однокласники.
- Чи є в нашому класі учні, яких можна назвати справжніми книголюбами?
- Дуже часто доводиться чути непоодинокі думки, що сьогодні у час науково-технічного прогресу, потреба у читанні зникає.
-Чи хтось з вас розділяє таку точку зору? (Думки учнів).
- Все життя книга допомагає нам вчитись, працювати, жити.
Бесіда
— Чи любите ви книги?
— А чому ви їх любите?
— Про що можна дiзнатися з них?
Саме слово „бібліотека” грецького походження, а перекладається так „бібліо” – книга, а „тека” – зберігання. Отож, це місце, де зберігаються книги.
- І в нашій школі є бібліотека. Як звуть нашого бібліотекаря?
- Бібліотека, хай і домашня, створюється не за один день, і не за один рік. Вам дарують книжки родичі, батьки, друзі, купуєте в книгарнях. Розставляєте в певному порядку на полицях. Розкажіть про ваші домашні бібліотеки. (Розповідь учнів)
— Чи є у вас улюбленi книги? Розкажiть про них. (виставка)
Презентація прочитаних книжок.
- Книга вселяє в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, розкриває красу поетичного слова. Книга вчить нас бути чесними і працьовитими.
- Недарма ж народ каже, що у Землі супутник — Місяць, а у людини — книжка.
А воно і справді так. Адже улюблену книжку люди завжди беруть із собою в далекі мандри, бо вона зігріває своїм теплом, мудрими порадами, щирістю. Бо книжка — твій друг, без неї як без рук. Космонавти, наприклад, брали книжку з собою в космос і вона допомагала їм у польоті.
То як книжку не любити, коли вона і навчає, і допомагає, і радить, і бажання виконує. Усе на світі людина з книжок черпає. Хороша книжка яскравіша за зірку. З книжкою не буває скучно, вона завжди розважить і звеселить.
Книга — кому розвага, а кому — навчання.
Чому? Бо наші підручники — теж книги, але вони створені не для розваги, а для навчання. І в кожного учня мають бути завжди під рукою, тому й називаються підручники. Вони діляться з нами своїми знаннями, роблять дітей тямущими й розумними. Із книгою потоваришуєш — розуму наберешся. Ми зі своїх підручників з року в рік розуму набираємося.
А скільки цікавих казок є у книжках. І кожна казка не тільки цікава, а й повчальна. І прийшли ті казки з глибини віків. У них є все, про що мріяло людство.
Колись люди мріяли, а тепер їхні мрії здійснилися і стали реальністю.
Подивимося на життя сьогодні.
Отже, мрія людей стала реальністю і в цьому величезна заслуга книжки.
А мені цікаво, чи багато казок ви знаєте.
Вікторина «З якої казки?»
Є, — каже Змій, — один такий у Києві, живе над Дніпром. (Кирило Кожум’яка)
Тепер ви зрозуміли, навіщо людям книжки?
Так. Із них люди дізнаються про все на світі, книжки допомагають людям зробити своє життя кращим і світлішим. А яку силу має книга в людському суспільстві. Правду кажуть, що золото добувають із землі, а знання — із книги.
-А хто може сказати, скільки у світі є книжок? Мабуть, їх кількості ніхто не знає, так їх багато. Є художні книжки, у яких розповідається про життя життя звичайних людей. Є наукові книжки, у яких описано винаходи й досягнення науки. А хто знає, які ще є книжки?
Є багато підручників, за якими вчаться діти і дорослі.
Є історичні книжки, у яких записано історія народів, є пригодницькі.
Є науково-фантастичні книжки, тобто ті, у яких розповідається про мрії людей. Але цікаво те, що спочатку з'являється така книжка, а буває, що згодом, через певний час ця мрія стає реальністю. І виходить, що автор наче вгадав цю майбутню подію.
А ще є найрізноманітніші енциклопедії для дорослих і дітей. У них міститься коротка інформація про все на світі. Енциклопедію і читаємо по-іншому, не так, як художню книжку, а вибиремо те, що цікавить на цей час. Хочеш — читай із самого початку, а хочеш — із кінця чи з середини. Це надзвичайно цікаві книжки, багаті на ілюстрації, малюнки, фотографії.
Є книжки для дорослих, а є для дітей. Вони відрізняються за формою і за змістом, а також за оформленням, бо книжки для дітей завжди яскраві, з малюнками, щоб дітям було цікаво читати.
А ще є багато різних словників, які допомагають навчатися. Це всім вам відомий орфографічний словник, який вказує, як правильно писати слова. А ще є фразеологічний словник. Також існують словники синонімів, словники антонімів. До них також слід частенько заглядати, щоб збагачувати й розвивати свою мову. А ще є словники, за допомогою яких ми вивчаємо іноземні мови. Наприклад, українсько-англійський, українсько-польський та багато інших. Адже мов на Землі є дуже багато, а щоб порозумітися з різними народами, треба знати багато мов. Чим більше мов знає людина, тим вона освіченіша.
А ще є тлумачний словник, який дає пояснення словам, тобто тлумачить їх зміст. Це дуже важливий словник, бо, щоб правильно вживати слово, треба розуміти його значення.
- А зараз добиратимемо останнє слово кожного другого рядочка й разом придумаємо вірш про книжку.
Книжки у світі різні є
І в кожної ім'я ... (своє).
А люди всі книжки читають
Тому і розум світлий ... (мають).
За розмірами книги є тоненькі,
Малі, великі і... (товстенькі),
Гіганти і мікроскопічні
Прозові є і... (поетичні).
Всі на Землі книжки чудові,
Є історичні й ... (наукові).
Поради є в книжках практичні.
Книжки бувають — ... (фантастичні).
З малюнками є і без них,
Й такі, що викликають ... (сміх).
Бувають енциклопедичні,
Є з нотами книжки — ... (музичні).
У книжках казки й оповідання,
І різні для дітей ... (завдання).
Книжки-розгортки є і звичні,
А в них малюнки ... (симпатичні).
Усякі є, а як інакше?
Є для дорослих, є — ... (дитячі).
Про радість є й про горе-лихо,
Є для навчання, є — для ... (втіхи).
їх для людей — силенна-сила,
Аби читати їх... (хотіла)
Якщо дитина їх читає,
Вона уже багато ... (знає).
Тож перечислим їх таки?
Бо ж є ще різні... (словники),
Тлумачні, фразеологічні,
Є словники ... (орфографічні),
Математичні, тематичні,
Фізичні є та ... (юридичні),
Літературні є чудові,
Є історичні,... (довідкові).
І кожний з них такий багатий,
Щоб більше нам з тобою ... (знати).
Читання прислів’'їв
Цікавинки :
Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці - портрет поета та зображення хати, де він народився.
примірників.
Учитель. А тепер давайте поговоримо про те, як треба зберігати книги.
Учениця.
Я- книжка! Я – товариш твій!
Ти зберегти мене умій!
Щоб я була нова щораз, оберігай мене від клякс.
Гортаєш – пальців ти не слинь,
Оцю погану звичку кинь.
Листків, гляди, не загинай –
Зроби закладки – їх вкладай.
Мене папером обгорни,
Де взяв, туди і поверни.
Запам’ятай же – я твій друг,
Та не для цих бруднючих рук,
Я – книжка! Я – товариш твій,
Тож зберегти мене зумій.
1. Необхідно берегти книжки, тримати їх у хорошому стані.
2. При користуванні книгою не слід робити поміток на її сторінках, загинати по корінцю. Треба користуватися спеціальною закладкою чи листівкою.
3. Не варто вкладати між сторінками зайві предмети.
4. Пам’ятайте, що пил, сирість і волога – запеклі вороги книги. Тому не рідше двох разів на рік книжки треба протерти сухою ганчіркою або почистити пилососом.
5. Згубно діє на книжку і сонячне проміння – вицвітають, блякнуть тексти, ілюстрації, руйнується папір. Не забувайте про це.
6. На полиці книжки мають стояти вільно. Між верхніми обрізами книжок і верхньою поличкою слід залишати вільне місце для проникнення повітря.
Вчитель: Отож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо у них мудрість, розум, знання людства, які створювалися впродовж тисячоліть. Книга – найбільший винахід людства.
Вчитель: У нас у школі проходить акція „Подаруй книгу бібліотеці”. Якщо у вас вдома є книжки, які ви вже прочитали, то з дозволу тата чи мами подаруйте їх бібліотеці, щоб їх могли прочитати інші діти.
Не викинь книгу на смітник!
Її віддай в бібліотеку,
Бо книга – скарб, у ній для тебе
Думок і висловів квітник.
У ній поета віршів море,
Кохання, радість, смуток, біль...
А ще незвідані простори
Письменник відкриває в ній.
Тож дурно книгу не змарнуй –
Бібліотеці подаруй!
Вчитель. Нехай не буде жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з книги.
І пам’ятайте слова з „Повісті минулих літ”, що книги – плоди мудрості, джерело мудрості, світло мудрості. Вчіться у героїв книжок любити нашу землю, її мову, мистецтво. Мандруйте рідною країною, пізнавайте себе і людей, знайомтеся з подіями, які відбулися у давнину, заглядайте у майбутнє.