Тема. Між нами подругами
Мета. Виховувати почуття справжньої дружби, колективізму. Формувати позитивний імідж стосунків між старшокласниками. Сприяти розвитку критичного ставлення до себе і своїх особистих якостей, терпимості й коректності в спілкуванні з друзями. Розвивати вміння працювати групами, вільно висловлювати власні думки, вміти відстоювати свою точку зору.
Обладнання. Сюжетні малюнки, таблиця «Правила дружби», плакати, мультики про дружбу https://youtu.be/aM7RCN0lIBs, https://youtu.be/h7mxGwdycZ4, відеоролик https://youtu.be/5UWygd-JZHI , поняття «подруга, псевдоподруга, приятелька, знайома».
Дівчата об’єднані в групи «Подруга», «Приятелька», «Знайома», «Інформаційний калейдоскоп»
Інформаційний калейдоскоп
Перегляд анімованого мультфільму https://youtu.be/aM7RCN0lIBs
Бесіда про дружбу і товаришування
- Як ви думаєте, для чого потрібні друзі?
- Чи можуть виникнути дружні стосунки, якщо у двох людей немає спільних інтересів?
- Які спільні інтереси можуть бути у друзів?
- Чи може бути дружба між людьми, які не допомагають одне одному?
- В чому ви, учні, можете допомагати своїм друзям?
- Чи можна стверджувати, що імідж стосунків залежить від іміджу людини?
Таким чином, дружба-це близькі стосунки між людьми на основі спільних інтересів, поглядів, взаємодопомоги.
Людина не може жити без друзів, тому правильний вибір друга – це досить важливе життєве питання. Ще у XII столітті Шота Руставелі у своїй поемі «Витязь у тигровій шкуры» стверджував: «Хто собі друзів не шукає, самому собі він ворог!». Достатньо важко собі уявити людину, яка не прагнула б знайти собі вірного друга. А тому дружні стосунки не виникають одразу, а формуються з часом і залежать від світоглядних та морально-етичних уподобань людини.
Вправа «Мої друзі»
- Візьміть папірці, обведіть свою руку. На долоні напишіть своє ім’я, а на пальчиках - імена своїх подруг.
(Дівчата виконують завдання)
- Ви писали імена подруг і подумки були поруч з ними.
- До кого ви ставитеся по-дружньому? Чому?
- Яка різниця між подругою, приятелькою, знайомою?
- На вашу думку, скільки у дівчини може бути подруг і скільки приятельок?
Відповіді учнів
Інформаційний калейдоскоп
Є кілька цікавих фактів про дружбу між жінками. Вона може переростати в химерні форми. Чи існує справжня дружба? Яку вигоду можна отримати від спілкування з подругами? Неможливо всіх знайомих жінок зарахувати до подруг: людське спілкування йде на декількох рівнях. Є подруги, приятельки, псевдоподруги, знайомі.
Хто така подруга
З подругою можна не крутити, вона знає все. З нею не треба грати. Подруга завжди підтримає, позичить грошей, наставить на істинний шлях. У таких відносинах є тільки плюси, але, на жаль, такої дружби між представницями прекрасної статі не буває – це цікавий факт про дружбу.
Псевдоподруга
Здається, дівчата залучені в життя один одного, часто спілкуються, але все одно не виникає відчуття, що вона і є справжня подруга. Доводиться весь час грати якусь роль, а її не радують успіхи своєї подруги. Така дружба відразу закінчується, коли подруги роз’їжджаються в різні сторони. Спілкування може бути зумовлена зовнішніми причинами (з-за дітей, чоловіка). Дружні контакти з такими подругами не варто активно налагоджувати.
Приятелька
Цікавий факт про дружбу між приятельками – одна з них постійно намагається сісти на шию. Між приятельками панує образливість, занудство, вимогливість, відносини поверхневі. Такі панянки спілкуються нерегулярно. Іноді приятельські стосунки можуть стати дружніми. Але нічого не вийде, якщо одна з дівчат чинить опір, а інша наполягає.
Знайома
Під подругою нерідко розуміється ціла «хмара» знайомих, яким можна зателефонувати і «перекинутися» слівцем. Плюс мати знайомих: є можливість вибрати собі гарну подругу. Нерідко жінки утворюють дружній союз, об’єднуючись проти когось: колеги, однокласниці, суперниці.
Творче завдання в групах «Давайте жити дружно»
Дослідіть якості, що допомагають бути гарними подругами. Лідери груп презентують результати пошуку: « Щоб бути гарною подругою необхідно…»
Щоб бути гарною подругою необхідно… |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Творче завдання «Давайте жити дружно»
Дослідіть якості, що допомагають бути гарними приятелями. Лідери груп презентують результати пошуку: « Щоб бути гарною приятелькою необхідно…»
Щоб бути гарною приятелькою необхідно… |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Творче завдання «Давайте жити дружно»
Дослідіть якості, що допомагають бути гарними знайомими. Лідери груп презентують результати пошуку: « Щоб бути гарною знайомою необхідно…»
Щоб бути гарною знайомою необхідно… |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Учні висловлюють свої думки щодо спільних та відмінних рис у стосунках подруга – приятелька – знайома, підтверджуючи афоризмами та статусами в соц. мережах.
Що таке друг? Обраний нами родич.
К. Гельвецій
Дружба - найнеобхідніше для життя, оскільки ніхто не побажає собі життя без друзів, навіть якщо б він мав решту всіх благ.
Арістотель
У світі немає нічого кращого і приємнішого за дружбу; виключити з життя дружбу - всеодно, що позбавити світ сонячного світла.
Цицерон
У дружби багато крил, а закон у неї один — вірність.
А.С. Макаренко
Багато хто говорить, що жіночої дружби не існує? Та брехня все це... Краща подруга - це дзеркальне відображення моєї душі. (інтернет-вислів)
Дружити - не значить знати когось дуже довго... Це означає прийняти у своє життя того, хто ніколи з неї не зникне.( інтернет-вислів)
Інформаційний калейдоскоп
Перегляд мультфільму https://youtu.be/h7mxGwdycZ4
Вправа «Імідж подруги»
- Якою би ви хотіли бачити свою подружку? Серед особистісних якостей виберіть потрібні. Поясніть вислів «Скажи, хто твій друг і я скажу,- хто ти».
розумна комунікативна
привітна лінива
заздрісна справедлива
вірна агресивна
щедра подруга надійна
хитра байдужа
чуйна пихата
жадібна відверта
спокійна глузлива
весела толерантна
Обговорення учнями вислову та морально-етичного іміджу подруги.
Інформаційний калейдоскоп
Усіх подруг психологи віднесли до п’яти типів. В ідеалі кожної з нас потрібні всі п’ять типажів.
Перший тип – “стара” подруга, ви сиділи з нею за однією партою в садочку або відчайдушно тусувалися в школі, у вас купа спільних знайомих і приємних спогадів. Вона для вас як сестра, адже ви так багато зазнали разом.
Другий тип – нова подруга, з нею ви познайомилися і інституті, в або у фітнес-центрі, її завдання привнести у ваше життя нові емоції. Психологи не радять дівчатам зациклюватися на вже наявних знайомих, рекомендують постійно розширювати коло своїх друзів.
Третій тип – подруга-жилетка. Ви звертаєтеся до неї тоді, коли на душі зовсім погано і здається, що все пропало. Подруга-жилетка готова вас вислухати, пошкодувати й навіть дати пораду. Вона просто необхідна, щоб відновити життєву рівновагу, поділитися своїми проблемами, підняти настрій після важкого дня.
Четвертий тип – подруга-тусовщиця. Легка на підйом, завжди готова супроводжувати вас в кіно, театр, на вечірку. З подругою-тусовщицею рідко виникає душевна близькість.
П’ятий тип – подруга по інтересам. Ви ходите в літературний гурток чи в школу верхової їзди. Може, ви познайомилися на якихось курсах. У будь-якому випадку вас пов’язують спільні інтереси. Ви зустрічаєтеся досить часто, можете годинами розмовляти, проте, відсутність спільних знайомих заважає вам зблизитися по-справжньому.
Щоб відчувати себе щасливішими, на думку психологів, потрібно обзавестися всіма цими подругами.
Обговорення моральних ситуацій в групах
- Що ви скажете про цю дівчину?
- Як би ви вчинили, щоб врятувати її від необдуманих вчинків?
- Чи залишить справжній друг таку ситуацію, підтримуючи уподобання дівчини?
- Рука в мене замерзла страшенно! - поскаржилась Оленка подружці.
Наталка відповіла:
-А в мене ні.
Так вони йшли до самого дому.
- Що можна сказати про Наталку?
- Як необхідно було їй зробити?
- Чи можна дівчат назвати подругами?
- А ваш друг приходить вам на допомогу?
- А ви йому?
Підсумки
Щоб не помилитися у виборі друга, треба приймати до уваги, що справжні друзі повинні бути пов’язані духовно, повинні мати почуття взаємної довіри і симпатії, почуття повної самовіддачі. Тільки справжня дружба може створити атмосферу, яка буде згубною для жорстокості, егоїзму і байдужості.
Поради для створення позитивного іміджу стосунків
Інформаційний калейдоскоп
Перегляд відеоролику https://youtu.be/5UWygd-JZHI