ВИХОВНА ГОДИНА: «Мова рідна, слово рідне»
Мета: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без
якого не може існувати ні народ, ні Україна, збагатити та доповнити наявні знання ; розвивати і корегувати логічне мислення, пізнавальні та пошукові інтереси школярів, увагу, пам`ять, фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови, поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти українською мовою.
Обладнання: плакати-вислови про мову, таблиця деформованих речень (рядок з вірша, прислів`я). Книжка «наша мова солов`їна. Тема на дошці, лялька (для колискової).
Хід заняття:
І Організація класу. Нервово-психологічна підготовка
Любе сонце ясно світить,
Посилає всім привіти,
Ніжно гріє і ласкає,
До роботи закликає.
ІІ Тема, мета.
Відгадування загадки
Є в ній вогонь калини, дзвін струмків,
Солодкий щебет ранніх солов'їв,
Твоя дитино, пісня колискова
І материнське тепле й ніжне слово
(Рідна мова)
- Сьогодні ми зібрались щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну мову, щоб зрозуміти яке значення має мова для людини.
ІІІ Головна частина.
1. – Ми живемо на мальовничій землі – в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо ми. Милуємося красою рідної мови, природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
1-й учень. Слово до слова – зложиться мова.
На білому світі, на нашій землі.
Є мова у квітів, є мова в зорі,
Є мова у бджілки, метелика,
В клена, в бузкової гілки,
В любистку зеленім.
2-й учень. І в мене є мова
Барвиста, шовкова,
Весела і ніжна
Моя рідна українська мова!
2. – Без мови немає народу.
А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої - та інших мов на землі – ще немає.
- Якою була б земля? Якими були б ми?
Навіть уявити важко, яка б це була сумна і похмура картина: немає великих міст, навіть малих сіл, немає автомобілів, не літають літаки. Стіною стоять непрохідні ліси, а в них – хижі звірі, гадюки й сови…
А хто там боязко визирає? Та то ж первісна людина!(Входить до класу учень, одягнений в первісну людину, імітує рухами те, що хоче сказати). Вчитель коментує:
Скоцюбилась від холоду й страху, сторожко оглядається. Мова дуже бідна. Слова замінювались рухами рук, рухами вказували «Піди туди», «Візьми оце!», «Допоможи підняти!» (учень уходить).
- Важко нам прийшлося б, якби не було мови через потребу спілкуватися. Письменники, поети зробили великий внесок у розвиток української мови.
3. - Любов до рідної мови розпочинається ще з колиски, з маминої пісні.
(Дівчина співає колискову пісню, колихаючи ляльку)
«Котику сіренький,
Котику біленький,
Не ходи до хати,
Не буди дитяти.
Дитя буде спати, а-а-а»
3-й учень:
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина-
Щебече соловейко на весь світ.
- Яке перше слово вимовляє дитина? (мамо).
4.Утворення прислів`я, приказок.
- Українська мова багата прислів`ями, приказками, загадками, жартами, піснями, віршами.
- Давайте утворимо речення із слів:
Буду, мова, я , золота навчатись.(Буду я навчатись золотої мови).
Від, й, слово, лід, тепле, розмерзає.
- Продовжіть прислів`я:
1.Слово до слова – зложиться мова.
2.Щире слово, добре діло душу й серце обігріло.
3.Свій розум май, але мудрих людей питай.
4.Умій сказати, умій змовчати.
5.Шабля ранить голову, а слово душу.
6.Рана загоїться, зле слово ніколи.
5. Конкурс скоромовок
Летів горобець, сів на хлівець.
Як вийшов стрілець, то й утік горобець.
6. Гра «Хто більше?»
1)Придумати синоніми до слова мова.
-глибина
Мова - скарб
-душа
2)Придумати прикметники до слова мова.
(Солов'їна, золота, кольорова, чудова…)
– Наша мова легко без зусиль сама до рук не дається. Вам, любі діти, треба наполегливо праювати, запам`ятовувати правила, нові слова й цілі речення (прислів`я та приказки), бо це збагачує вашу мову. І тоді, послухавши вас, хтось скаже: « Як прекрасно звучить українська мова!»
7. Цікаво знати
У світі налічується близько 3 тисяч мов. Одні з них перебувають між собою у близькій спорідненості, а інші – віддалені одна від одної. До близькоспоріднених мов належать українська, російська, білоруська.
Українська мова – одна з найбагатших мов слов'янства. Віками народ створював цю мову.
8. Учням пропонується прочитати з екрана висловлювання відомих людей про мову, слово.
Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна.
П. Мовчан
Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити і доглядати.
М. Рильський
Хто ясно думає, той ясно і говорить.
Буало
9. Відгадування загадки.
– Що вам допомагає у вивченні мови ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
«Язика не має, а науки навчає».
(книга)
- Молодці! Так як «Хто багато читає, багато знає».
10.Презентування книжки.
- А прочитавши цю книжечку, яка називається «Наша мова солов`їна», ви ще глибше відчуєте, який то неоціненний скарб – наша рідна мова, що її потрібно не лише любити, а й берегти (вчитель показує книжечку).
ІV Заключна частина.
−Діти, в якій країні ми живемо?
(В Україні)
−Якою мовою ми розмовляємо?
(Українською)
−Про які мови ви вже чули?
(Російську, білоруську, англійську, німецьку…)
−А яка мова вам найрідніша?
(Українська)
Чому?
Читаємо вірш, учні підказують останнє слово в кожному рядку.
Всі народи мови … (знають)
Всі пісень своїх … (співають)
Бо хто має мову … (рідну)
Той багатий, а не … (бідний).
Вірш Ю. Рибчинського «Наша мова»
Мова наша, мова −
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова −
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
Бажаємо вам любити і шанувати рідну мову. Добре її знати. А для того добре вчитися і багато читати.
(перегляд відеопрезентації про мову і вручення логотипів «Я говорю українською»)
V Підсумки.
На цьому наша виховна година «Мова рідна, слово рідне » закінчена.
ВИХОВНА ГОДИНА: «Мова рідна, слово рідне»
Мета: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без
якого не може існувати ні народ, ні Україна, збагатити та доповнити наявні знання ; розвивати і корегувати логічне мислення, пізнавальні та пошукові інтереси школярів, увагу, пам`ять, фонематичний слух; виховувати любов до рідної мови, поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти українською мовою.
Обладнання: плакати-вислови про мову, таблиця деформованих речень (рядок з вірша, прислів`я). Книжка «наша мова солов`їна. Тема на дошці, лялька (для колискової).
Хід заняття:
І Організація класу. Нервово-психологічна підготовка
Любе сонце ясно світить,
Посилає всім привіти,
Ніжно гріє і ласкає,
До роботи закликає.
ІІ Тема, мета.
Відгадування загадки
Є в ній вогонь калини, дзвін струмків,
Солодкий щебет ранніх солов’їв,
Твоя дитино, пісня колискова
І материнське тепле й ніжне слово
(Рідна мова)
- Сьогодні ми зібрались щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну мову, щоб зрозуміти яке значення має мова для людини.
ІІІ Головна частина.
1. – Ми живемо на мальовничій землі – в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо ми. Милуємося красою рідної мови, природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.
1-й учень. Слово до слова – зложиться мова.
На білому світі, на нашій землі.
Є мова у квітів, є мова в зорі,
Є мова у бджілки, метелика,
В клена, в бузкової гілки,
В любистку зеленім.
2-й учень. І в мене є мова
Барвиста, шовкова,
Весела і ніжна
Моя рідна українська мова!
2. – Без мови немає народу.
А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої - та інших мов на землі – ще немає.
- Якою була б земля? Якими були б ми?
Навіть уявити важко, яка б це була сумна і похмура картина: немає великих міст, навіть малих сіл, немає автомобілів, не літають літаки. Стіною стоять непрохідні ліси, а в них – хижі звірі, гадюки й сови…
А хто там боязко визирає? Та то ж первісна людина!(Входить до класу учень, одягнений в первісну людину, імітує рухами те, що хоче сказати). Вчитель коментує:
Скоцюбилась від холоду й страху, сторожко оглядається. Мова дуже бідна. Слова замінювались рухами рук, рухами вказували «Піди туди», «Візьми оце!», «Допоможи підняти!» (учень уходить).
- Важко нам прийшлося б, якби не було мови через потребу спілкуватися. Письменники, поети зробили великий внесок у розвиток української мови.
3. - Любов до рідної мови розпочинається ще з колиски, з маминої пісні.
(Дівчина співає колискову пісню, колихаючи ляльку)
«Котику сіренький,
Котику біленький,
Не ходи до хати,
Не буди дитяти.
Дитя буде спати, а-а-а»
3-й учень:
Із слова починається людина,
Із мови починається мій рід.
Моя ласкава, мамина, єдина-
Щебече соловейко на весь світ.
- Яке перше слово вимовляє дитина? (мамо).
4.Утворення прислів`я, приказок.
- Українська мова багата прислів`ями, приказками, загадками, жартами, піснями, віршами.
- Давайте утворимо речення із слів:
Буду, мова, я , золота навчатись.(Буду я навчатись золотої мови).
Від, й, слово, лід, тепле, розмерзає.
- Продовжіть прислів`я:
5. Конкурс скоромовок
Летів горобець, сів на хлівець.
Як вийшов стрілець, то й утік горобець.
6. Гра «Хто більше?»
Мова - скарб
(Солов’їна, золота, кольорова, чудова…)
– Наша мова легко без зусиль сама до рук не дається. Вам, любі діти, треба наполегливо праювати, запам`ятовувати правила, нові слова й цілі речення (прислів`я та приказки), бо це збагачує вашу мову. І тоді, послухавши вас, хтось скаже: « Як прекрасно звучить українська мова!»
7. Цікаво знати
У світі налічується близько 3 тисяч мов. Одні з них перебувають між собою у близькій спорідненості, а інші – віддалені одна від одної. До близькоспоріднених мов належать українська, російська, білоруська.
Українська мова – одна з найбагатших мов слов’янства. Віками народ створював цю мову.
8. Учням пропонується прочитати з екрана висловлювання відомих людей про мову, слово.
Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна.
П. Мовчан
Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити і доглядати.
М. Рильський
Хто ясно думає, той ясно і говорить.
Буало
9. Відгадування загадки.
– Що вам допомагає у вивченні мови ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
«Язика не має, а науки навчає».
(книга)
- Молодці! Так як «Хто багато читає, багато знає».
10.Презентування книжки.
- А прочитавши цю книжечку, яка називається «Наша мова солов`їна», ви ще глибше відчуєте, який то неоціненний скарб – наша рідна мова, що її потрібно не лише любити, а й берегти (вчитель показує книжечку).
ІV Заключна частина.
(В Україні)
(Українською)
(Російську, білоруську, англійську, німецьку…)
(Українська)
Чому?
Читаємо вірш, учні підказують останнє слово в кожному рядку.
Всі народи мови … (знають)
Всі пісень своїх … (співають)
Бо хто має мову … (рідну)
Той багатий, а не … (бідний).
Вірш Ю. Рибчинського «Наша мова»
Мова наша, мова −
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова −
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
Бажаємо вам любити і шанувати рідну мову. Добре її знати. А для того добре вчитися і багато читати.
(перегляд відеопрезентації про мову і вручення логотипів «Я говорю українською»)
V Підсумки.
На цьому наша виховна година «Мова рідна, слово рідне » закінчена.
Придумати прикметники до слова «мова».
Мова (яка?) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Придумати прикметники до слова «мова».
Мова (яка?) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Придумати прикметники до слова «мова».
Мова (яка?) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Придумати прикметники до слова «мова».
Мова (яка?) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Придумати прикметники до слова «мова».
Мова (яка?) __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Буду мови я золотої. навчатись
Буду мови я золотої. навчатись
Буду мови я золотої. навчатись
Від й слова лід теплого розмерзає.
Від й слова лід теплого розмерзає.
Від й слова лід теплого розмерзає.