Виховна година на тему "Наші славні земляки - Іван Виговський"

Про матеріал
Матеріал виховної години зорієнтований на учнів 8-х класів, мета якої виховувати любов до історії, мови, культури української держави, викликати інтерес до вивчення минулого нашої країни, сприяти вихованню патріотичних якостей школярів.
Перегляд файлу

Виховна година

 Тема. Наші славні земляки. Іван Виговський.

                                                           Епіграф: «Істина любить критику, від   

                                                           неї вона лише виграє,

                                                           брехня боїться критики, бо програє від неї»

                                                           Дені Дідро

 

Мета. Ознайомити учнів зі сторінками вітчизняної історії, визначити особливості обставин за яких Іван Виговський  отримав гетьманську булаву,які риси характеру сприяли авторитетності гетьмана, чому постать та діяльність гетьмана довгий час викликали неоднозначну оцінку не лише пересічного громадянина, але й істориків. Виховувати в учнів повагу до історичного минулого своєї маленької Батьківщини, давати власну оцінку діяльності гетьмана, виходячи з позиції об’єктивізму.  Сприяти  національно-патріотичному вихованню, усвідомленню ролі певної історичної особи на шляху до здобуття майбутньої державності.       

Вчитель.

 Сьогодні діти ми з вами відкриємо багаті сторінки історії нашого краю Житомирщини. Ознайомимося з найцікавішими фактами життя та діяльності наших земляків. Але спочатку давайте зазирнемо      у віконечко минулого під назвою «Сімнадцяте століття - кроки до збереження    української державності»  

Погляньте діти на зображення. Робота з ілюстративним матеріалом (додаток 1).

Бесіда з учнями.

1.Кого ми бачимо на зображенні?(Богдана Хмельницького)

2.Що ми знаємо про цю особистість? (Гетьман української козацької держави, вів боротьбу проти польського панування, намагався відстояти православ’я, розгорнув національно-визвольну війну…)

3.Які риси характеру притаманні цій людині? (сміливий, вольовий, розумний, кмітливий, справедливий,чесний.

4.Чи доречно назвати Хмельницького видатним військовим та стратегом? (так адже тактика ведення боротьби з поляками та перемоги на початковому етапі війни були справжнім успіхом козацтва та неперевершеного таланту керівника)

Вчитель.

 Але як і більшість смертних людей гетьман відчував наближення смерті, тому і скликає в Чигирині козацьку раду. На ній було вирішено, що наступником Хмельницького нас гетьманстві стане його син Юрій. Оскільки Юрію не було 16 років, то до настання повноліття йому було призначено опікуна – генерального писаря Івана Виговського.

15 вересня 1657 р. на розширеній старшинській раді Виговського обрали гетьманом з умовою, що після змужніння Ю.Хмельницького він передасть йому гетьманські повноваження. Однак вже у жовтні на козацькій раді в Корсуні Виговський став гетьманом без будь-яких обмежень. У виборах гетьмана не брали участь козаки Запорозької Січі.

Перегляд відеофільму «Гетьман Іван Виговський» робота в групах

   Бібліографічні дані                                                    Риси характеру

 

Група№1                                                                           група №2

                                                  ІВАН   ВИГОВСЬКИЙ (додаток 2)

                                                  Політична діяльність

                                         група №3

 

Представлення своїх робіт учнями класу.

Вчитель.

Приймаючи булаву Виговський у своїй промові сказав:

«Ця булава буде доброму на ласку, а злому на кару. Якщо мене гетьманом обрали, попускати я нікому у війську не буду, тому що Військо Запорозьке не може бути без страху.»

Запитання до учнів:

1.Як ви розумієте слова Івана Виговського?

2.Як це висловлювання характеризує його?

Вчитель.

На заяву московського посла, що Україна – це «гілка відламана від природного кореня Великоросії». Виговський відповів так : «Нехай Великоросія буде Великоросією, а Україна – Україною.

Питання до загального обговорення:

Якого ставлення до України з боку Москви домагався Виговський?

Вчитель.

 Наприкінці 1657 року частина козацтва виступила   проти політики гетьманам Виговського. Полтавський полковник -  Мартин Пушкар та запорозький отаман – Яків Барабаш вели переговори з Москвою та звинувачували гетьмана у зраді та зближенні з Польщею. Зібравши військо гетьман у травні 1658 року розбив війська повсталих. Кровопролитні бої прихильників Виговського з повстанцями розпалили громадянську війну в Україні. Ці події започаткували лихоліття Руїни. Іван Виговський виношував план об’єднання України з Польщею. Українська сторона розробила проект договору, за яким передбачалося включення України до складу Речі Посполитої. 6 вересня 1659 року було укладено Гадяцьку угоду. Відносно цієї угоди існує декілька поглядів істориків, ось деякі з них :

 

 

 

 

 

 

Вчитель.

Яку точку зору поділяєте ви, діти та чому? Аргументуйте власну відповідь.

Як вплинула ця угода на відносини з Москвою?

Справді відносини з Москвою стали напруженими і 21 квітня московське військо облягло Конотоп. Союзником Виговського виступив кримський хан.

Робота з документом

Російський історик Сергій Соловйов про битву під Конотопом

«Цвіт московської кавалерії загинув за один день, і московський цар більше ніколи не зможе зібрати таку чудову армію. Цар Олексій Михайлович з’явився перед своїм народом у жалобному вбранні і Москву охопила паніка… Ходили поголоски, що цар збирався перебратися до Ярославля і що Виговський наступає прямо на Москву.»

Питання до класу:

1.Чому російський цар розпочав війну?

2. Які результати мала битва під Конотопом?

3. Як надалі мав діяти Виговський?

Вчитель.

Але  гетьман в повній мірі не зміг скористатися перемогою.  Частина старшини була невдоволена Гадяцькою угодою. Кримський хан змушений був залити Україну, в зв’язку з нападами кошового отамана Івана Сірка. Тому у вересні 1659 року козацька рада позбавила Виговського булави, прихильники союзу з Москвою вдруге обрали гетьманом Юрія Хмельницького.

Заключне  обговорення

Чому на ваш погляд діти, постать та діяльність гетьмана Івана Виговського критикувалась та яка істина намагалась приховатися?

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 1

Картинки по запросу богдан хмельницький

ДОДАТОК 2

Картинки по запросу іван виговський

 

docx
Додано
4 лютого 2019
Переглядів
962
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку