Виховна година та тему "Труднощі життя тварин взимку. Вивішування годівничок та підгодовування птахів", виховна година розрахована для учнів початкових класів, містить теоретичний матеріал та практичне завдання.
Виховна година
Труднощі життя тварин узимку. Вивішування годівничок та підгодовування птахів.
Мета: допомогти учням сформувати уявлення про те, як змінюється
взимку життя комах і птахів; вчити розпізнавати зимуючих птахів
своєї місцевості; виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.
Хід уроку
Організація класу.
- А зараз усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися з завданнями, будьте старанними і слухняними.
Щоб не просто слухали, а чули.
Щоб не просто дивилися, а бачили.
Щоб не просто відповідали, а міркували.
Дружно і плідно працювали.
Актуалізація опорних знань учнів
Гра “Так чи ні?”
• Сонце стоїть низько на небосхилі. (Так)
• Річки й ставки вкрились льодом. (Так)
• Падають рясні дощі. (Ні) (Сніг)
• Небо часто вкривають темні хмари. (Так)
• Всі дерева стоять голі. (Ні) (Хвойні дерева зелені.)
• Повітря надворі тепле. (Ні) (Холодне)
• На землю падає сніг. (Так)
- Які зміни сталися в неживій природі з приходом зими? (Сонце з’являється ненадовго, піднімається невисоко, дає мало тепла і світла, похолоднішало, річки замерзли, опади — сніг.)
- Безумовно, зміни в неживій природі вплинули на життя птахів, звірів і інших тварин
Повідомлення теми і мети
- Сьогодні на уроці ми говоритимемо про життя звірів і птахів узимку иа як саме ми можемо допомогти їм подлолати холоди.
1. Розповідь учителя.
Узимку мало корму для птахів. Синиці, повзики збираються у зграйки і перелітають з місця на місце в пошуках насіння різних рослин. У такій зграйці зустрічається й дятел. Він гострим дзьобом дістає личинки комах з-під кори дерев. Буває, що личинки падають у сніг. Синиці спритно підхоплюють їх. Так і мандрує табунець пташок від одного дерева до іншого.
З далекої півночі прилітають до нас зимувати сіренькі чечітки. У них груди малинові й червона шапочка на голові. Птахи літають табунами, спритно лазять по деревах. Причепиться пташка на тонесеньку гілочку берези вниз головою і смакує насіння! Чит-чит! Чит-чит! - перемовляються чечітки.
З’являються омелюхи. У них чудові великі чубчики на голові, кінчик хвоста жовтий із червоною облямівкою, і на крилах серед жовтих пір’їнок червона смужка. Омелюхи прилітають до нас з північних ялинових лісів. Кожен омелюх з’їдає за день більше ягід, ніж важить сам. Зате і користь цим приносить. Бо насіння, що в плоді, не перетравлюється в шлунку омелюха, і пташка розсіває насіння по лісу й по садах.
З першим снігом з’являються в наших краях снігурі. їх можна впізнати по яскраво червоних грудках. Птахи ласують плодами горобини. При цьому викльовують насіння, а плоди викидають. Знайдеш під деревом покльовані плоди - це сліди снігурів.
СНІГУРІ
Подивися: у двері
В чорних шапках снігурі,
Ще й червоні фартушки
Одягли собі пташки.
Значить, сніг і холоди
Наближаються сюди,
Снігурами чере те
Їх тепер і ви звете.
Деякі осілі птахи - сороки, галки, сірі ворони, які можуть поїдати найрізноманітнішу їжу, прилітають ближче до людських осель, де знаходять поживу на смітниках, у дворах. Ночують ці птахи в захищених від вітру місцях, під дахами будинків, у кущах, на деревах.
2. Бесіда.
- Як називають птахів, які залишаються у нас на зиму? (Зимуючі)
- Яких птахів ви бачили взимку?
- Чому вони не відлетіли в теплі краї? (Птахам страшний не холод, а голод. Вони можуть знайти собі корм узимку. Ці птахи живляться насінням рослин, ягодами.)
- Як людина допомагає птахам пережити важку зиму?
- Підніміть руки, у кого є годівниці? (Дуже легко зробити з пакета, з пластмасової пляшки.)
Практична робота. Вивішування годівничок на підгодовування птахів
Допоможи птахам!
Лютої зими багато птахів потерпає від голоду. Тому найпростіша годівничка може врятувати пташине життя. На балконі, в саду, в парку, в лісі можна влаштувати пташину їдальню.
Разом з дорослим зробіть кормовий столик. Це дощечка з низенькими бортиками, яку прилаштовують на високій ніжці або підвішують на гілку. Складнішою конструкцією є кормовий столик під дашком або годівничка-будиночок.
До поручнів балкона можна боком прив’язати звичайну літрову банку. Вийде непогана їдальня. Шматочки несолоного сала можна наколоти на годівничку-голку. Її роблять з дроту й підвішують на мотузці. Ще синиці полюбляють гарбузове й соняшникове насіння, насіння динь, кавунів. Омелюхи - прив’ялі плоди горобини, калини, бузини. Снігурі - ще й насіння клена, ясена, бузку, лободи.
(Вивішування годівничок, які учні зробили заздалегідь вдома з батьками, у шкільному садку)
ГОДІВНИЦЯ
Ми завчасно, як годиться,
ледь упав легкий сніжок,
змайстрували годівницю
на зимівлю для пташок.
І сьогодні у віконці
бачать доня і синок,
як природи охоронці
прилітають у садок.
О, горобчику й синичко,
пам’ятаємо про вас:
нам — турбота невеличка,
вам — підмога в лютий час.
Підсумок
- Як ви гадаєте, чи задоволенні птахи вашим сьогоднішнім вчинком?
- Які висновки ви зробили для себе?
- Що нового дізналися про світ пташок?
- Молодці, мої малята, —
Любі хлопчики й дівчата.
Гарно ви попрацювали!
Пташки подяку вам прислали.