2 грудня о 18:00Вебінар: Предмет «Захист України» у школі: теоретичні засади, цікаві ідеї, поради для дистанційного навчання

Виховна година "Сімейний етикет - шлях до щастя родини"

Про матеріал

Що може бути важливіше, ніж затишна родина, де тебе зрозуміють, підтримують, розрадять? Сім’я - це твій справжній дім, куди ти завжди можеш повернутися після будь-якої невдачі, будь-якого потрясіння, будь-якого горя. Як побудувати добру родину? Кожного дня реєструються шлюби, створюються сім’ї. Але сімейне щастя не видається у палацах одруження, воно вибудовується подружжям поступово, практично усе життя. Сім’я народжується з почуття кохання двох людей, які потім стають чоловіком та дружиною. На їх злагоді та любові тримається усе сімейне щастя.

Перегляд файлу

Мета: 

      виховання культури сімейних відносин, почуття відповідальності за своїх близьких, створення здорового морально-психологічного клімату в сім’ї.

      формування уявлення про культуру повсякденного сімейного етикету та навичок комфортних сімейних відносин.

 

Ви уже всі зрозуміли, що сьогоднішній виховний захід ми присвячуємо родині, сім’ї, етикету та культурі сімейних відносин.

Всім нам знайоме слово «етикет». Вперше це слово було вжито при дворі короля Франції Людовика ХIV.  На одному з пишних балів гостям були роздані картки (етикетки) на яких були записані деякі обов’язкові правила поведінки. З часом  правила змінились, але багато  з них залишилися актуальними  і в сучасному світі. 

Всі ми намагаємося скласти враження на оточуючих своїми манерами, вмінням вести бесіду. Етикет (від фр. Etiquette - етикетка, напис) - норми і

правила, що відображають уявлення про належну поведінку людей у суспільстві. Але, як часто ми забуваємо про те,  що наша сім'я - це маленька суспільство, в якому теж потрібно вести себе за правилами.

У кожного з нас є самі близькі та рідні люди. Ці люди полюбили вас, коли ви тільки народилися, та будуть любити завжди.  Хто це? Звісно батьки. А яка назвати одним словом батька, мати, братів, сестер, бабусів та дідусів? Сім’я. Запитання до аудиторії: «Що для вас означає слово – сім’я?» Свої відповіді я прошу починати зі слів «Сім’я  це…»

      Сім’я це -  щастя, любов підтримка.

      Сім’я це -  місце де тепло і затишно.

      Сім’я це те, що завжди з тобою.

      Сім’я це маленький всесвіт, який потрібно берегти.

      Сім’я це місце, де можна бути самим собою.

      Сім’я це піклування та допомога.

      Сім’я це щасливі діти та батьки.

Дійсно, що може бути важливіше затишної родини, де тебе зрозуміють, підтримують, розрадять?Сім’я -  це твій справжній будинок, куди ти завжди можеш повернутися після будь-якої невдачі, будь-якого потрясіння, будьякого горя. Як побудувати гарну родину? Кожного дня реєструються шлюби, створюються сім’ї.  Але сімейне щастя не видається у палацах одруження, воно вибудовується  подружжям поступово, практично усе життя. Сім’я народжується з почуття кохання двох людей, які  потім стають чоловіком та дружиною.  На їх злагоді та любові тримається усе сімейне щастя. 

З групи обирається дві пари. Кожній парі пропонується побудувати будинок із конструктора за 5 хвилин. Потім розпочинається бесіда з учнями побудована на запитаннях. 

Що спільного у цих двох будинках? (певна послідовність побудови будь-якої будівлі – фундамент, стіни, дах).

Чому фундамент закладається у першу чергу? (тому що це основа дому).

Що буде з будинком, якщо дах побудувати в першу чергу, а потім скласти фундамент, або побудувати будинок без фундаменту? (будинок почне руйнуватися, або його споруда взагалі стане неможливою).

Процес побудови гарних взаємин і майбутньої сім’ї можна порівняти з процесом будівництва дому.

На ватмані викладач малює основу – фундамент дому.

Що служить фундаментом для побудови стосунків між людьми?

Довіра, повага, прихильність, любов, дружба.  

Яка частина дому зводиться після закладки фундаменту?

Звичайно, стіни.

Яку функцію виконують стіни в будинку?

Стіни підтримують, захищають, забезпечують безпеку і відмежовують. 

Яку роль стіни відіграють у взаєминах?

Підтримка = опора, допомого, сприяння.

Захист = безпека й упевненість в тому, що ваш партнер ніколи навмисно не задасть вам шкоди.

Безпека = у ваших стосунках присутні повага та довіра одне до одного, ви впевнені в тому, що вас кохають та ніколи не зрадять.  

Справжнім забов’язанням у стосунках хлопця і дівчини, які кохають один одного є шлюб. 

Який останній крок у спорудженні дому? Дах.

Що являє собою дах у взаєминах?

Це наповнення любов’ю, інтимні стосунки, вінець яких – діти.

А що станеться, якщо ви вирішите будувати стосунки, відразу почавши з інтимних сексуальних відносин? Як буде виглядати ваш дім?

Викладач малює перевернутий дім.

Перевернутий дім – дім зруйнований, бо дах неспроможний утримати споруду: фундамент, розвалюється, стосунки розриваються. 

Від того, яким чином ви будуєте взаємини тепер, залежить у майбутньому, наскільки успішним буде ваш шлюбний союз і сімейне життя. 

Сім’я це будинок, який постійно вимагає утримання в належному стані, а конкретніше спільного обговорення багатьох питань, важливих для його жителів.

Учням пропонується назвати якості, необхідні на їх думку, дівчині та хлопцю для створення щасливої родини.

Учням роздаються стікери, на яких вони повинні записати якості ідеальної дружини та чоловіка. Після чого ці якості «оселяються» в будиночку щасливої родини.

Ідеальний чоловік

 

Ідеальна дружина

Надійний

 

Весела

Самостійний

 

Гарна господиня та мати

Порядний

 

Жіночна та красива

Уважний та турботливий

 

Турботлива

Вірний

 

Вірна

Щедрий

 

Добра

Розумний

 

Мудра

 

 

 

Учням пропонується обрати із запропонованих якостей одну найважливішу, що необхідна для створення щасливої родини  і виставити їй один бал. Всі іншим виставляється  «0».

Краса, хазяйновитість, розум, статус у суспільстві, гроші, сердечна  доброта.

Учні виставляють свої бали, а потім разом з викладачем аналізують  отримані результати. 

 

Одного разу філософа Жан-Жака Руссо запитали, які якості потрібні людині для створення нормальної та щасливої сім'ї. Руссо відповів:  «Краса - 0, хазяйновитість - 0, розум - 0, статус у суспільстві - 0, гроші - 0, сердечна доброта - 1».

І відразу ж  розшифрували свої математичні виклади наступним чином:

сердечна доброта - якість позитивна  - він виставив одиницю.  Всі інші якості, позначені «0» виставляються поряд з одиницею, відповідно збільшуючи її  у десятки разів.

 

Доброта + розум

10

+ хазяйновитість

100

+ гроші

1000

+ статус у суспільстві

10000

+ краса

100000

 

 

На думку Руссо, будь-яка з якостей сама по собі нічого не означає, і лише доброта несе в собі цінність.

Якщо вдуматися, з цим сперечатися важко. Людина недобра не може користуватися повагою в сім'ї, в суспільстві. Людська доброта є першоосновою взаємин між людьми, головною складовою етикету вихованої людини. Сімейний етикет – це фундамент усіх стосунків, основа сприйняття світу та формування справжніх людських цінностей.

Етикет сімейних відносин дуже простий: адже кожна людина – це відлуння, як її позвеш так вона і відгукнеться. Говорять, якщо ти хочеш, щоб до тебе добре ставилися, то і сам повинен ставитися до людей так само. Нескладна думка сама по собі, але дуже влучна. Вимагати від іншого можна тільки те, що ти здатний йому дати сам. На жаль, її забувають. Особливо в сім’ї, у відносинах з близькими родичами.

 

Правила етикету між чоловіком і дружиною

Коли ми починаємо говорити про сімейний етикет, то часто стикаємося з відкритим нерозумінням. Адже які

можуть бути церемонії між своїми? Тоді виникає резонне запитання: а чому ми намагаємося здаватися вихованими та чемними із  сторонніми людьми, яких ми, цілком ймовірно, більше ніколи і не зустрінемо в житті, а з рідними та близькими не церемонимося, хоча дорожче  за них у нас нікого немає?

Грубе слово, сказане близькою людиною ранить не менше, а більше. Інша справа, коли таку поведінку в родині намагаються виправдати або віднестись з розумінням. Але так не може продовжуватись постійно. Рано чи пізно, недотримання правил спілкування та неповага  стають нестерпними, сімейне життя дає тріщину. Ось чому важливо зрозуміти, що правил етикету потрібно дотримуватися не тільки в громадських місцях і на серйозних офіційних заходах, але й у звичайному побуті, у своїй родині серед найближчих людей. Подружню галантність можна назвати найважливішою складовою сімейного етикету.

 

 

 

 

 

Вправа «Правила подружньої галантності»

Учням пропонується список тверджень, з якими вони повинні погодитися або спростувати.

 

      У спілкуванні з своєю другою половинкою дозволяється вживати слова «я так і знав…», « а я тобі казала…», «завжди в тебе так…». (Такі слова принижують гідність та занижують самооцінку).

      Дружина може без дозволу переглядати особисті записи чоловіка, читати повідомлення в його телефоні, перевіряти вміст сумки та кишень. Адже між близькими людьми не повинно бути таємниць. (Ні. Це недопустимо, оскільки це втручання в особистий простір людини. Теж саме стосується і чоловіків).

      Чоловік та дружина можуть критикувати один одного у присутності дітей або сторонніх осіб. (Ні. Коли людина чує критику на свою адресу – це викликає образу та відчуття неповаги до себе.

Критика змушує  захищатися, а похвала - стимулює).

      Чоловік та дружина можуть називати один одного ніжними словами «Сонечко»,  «Зайчик»,  «Рибка», «Котик». Проявляти ніжність та любов потрібно навіть у присутності сторонніх людей. (Ні. Кохання – це почуття дуже особисте. Демонструвати  стосунки  на людях таким чином недопустимо).

      Оскільки чоловік є головою родини, то він має право використовувати аргумент «Я заробляю і вимагаю…».            (Ні. Фінансове забезпечення родини - це обов’язок чоловіка. Якщо чоловік звинувачує дружину в тому, що вона заробляє менше, це пряма образа та приниження гідності дружини).

      Розповідати подругами чи товаришами про проблеми в родині. Скаржитися на  чоловіка чи дружину. (Коли чоловік чи дружинна скаржаться стороннім людям один на одного це говорить про неповагу та відсутність підтримки).

      Вдома чоловік може ходити з оголеним торсом, непоголеним, а дружина в халаті без зачіски та макіяжу. Адже це зручно і навколо всі свої. (За етикетом чоловік та дружина повинні бути охайно одягнені навіть вдома. Це прояв поваги один до одного та приклад для дітей).

      Дружина може займатися зачіскою, макіяжем, косметичними масками та іншими процедурами по догляду за собою в присутності чоловіка. (Ні. Всі секрети жіночої чарівності повинні бути приховані від чоловічих очей).

Нас формує не суспільство, а домашня середовище. Діти - це зменшена копія батьків, вони копіюють все - манери, мову, жести. Дивлячись на те, як дитина веде себе в дитячому садочку або в навчальному закладі, можна зрозуміти, яка атмосфера панує у сім'ї дитини. Тому й існують правила сімейного етику, які регулюють відносини між батьками та дітьми.

Не завжди буває легко знаходити спільну мову  з батьками. Особливо в критичному підлітковому віці, коли за кожним безневинним словом ввижається спроба замаху на твій суверенітет  та самостійність.

Непорозуміння можуть виникнути на рівному місці і перерости у конфлікт.

Учням пропонується назвати основні на їх думку причини конфліктів з батьками.

      Контролюють та перевіряють.

      Дають мало кишенькових грошей або не дають зовсім.

      Вимагають гарних оцінок в училищі і постійно просять про допомогу у хатніх справах.

      Нав’язують свою думку про те з ким товаришувати а з ким ні.

Поспостерігайте за собою. А чи не даєте ви батьками приводу для конфлікту?

      Ти не помічаєш, що батьки втомлюються на роботі. І факт, що тебе смачно годують, модно одягають і фінансують, сприймається  як належне. На докори мами «гордовито» відповідаєш, що не просився на білий світ, і тому ... У таких випадках гарними ліками буде поїздка в дитячий будинок та неформальне спілкування з його вихованцями. І тоді ти зовсім по-новому оціниш те, що маєш.

      Будь-яку домашню роботу, як правило, робиш з-під палки. Причому, те, що зробив ти, пам'ятаєш довго, а зусилля інших членів сім'ї не помічаєш. Якщо мама  сприймається тобою як служниця, то знай, що в усіх західних серіалах, які ти дивишся служниця отримує грошову винагороду. У випадках, якщо вона не виплачується, служниця просто звільняється! 

      Навчаєшся не на повну силу, пропускаєш уроки. Якщо батьки спробують «читати моралі», то від цього користі мало.  Вони просто не розуміють, що для тебе сама «кайфова» ціль – це носити ящики або терти підлогу шваброю. І на об’яви про роботу, в яких потрібні спеціалісти з вищою або середньою спеціальною освітою тобі плювати.

Адже є ті, кому потрібні просто гарні дівчата. 

      Ти не ділишся з батьками тим, що відбувається в твоєму житті, та примушуєш їх добувати інформацію забороненими способами.

      По-дитячи реагуєш на будь-яку критику – прирікаєшся, підвищуєш голос, маніпулюєш, брутально себе поводиш, грюкаєш дверима.

 

 

 

 

Такі вислови як «Вам все одно нічого  не доведеш»            , «Ви ніколи мене не розуміли» лише посилять конфлікт. Якщо ти завинив, то

 

краще прямо зізнайся у скоєному. За всі побрехеньки доводиться розплачуватися  дуже дорого: повагою родини, дружніми


                стосунками.  

 

 

 

                                      Ситуація

 

 

Батьки    нервують і переживають за твоє       навчанням. Вони по декілька раз на день  нагадують про уроки, ведуть

 

повчальні    бесіди    про    те,      як

 

важливо отримати гарну освіту. Вони  завжди псують твій настрій моралями  саме в той момент, коли ти робиш уроки.         

 

 

Мало хто з батьків спокійно  сприймає звістку про те, що  у  тебе з ’явився новий друг або подруга.  Вони вимагають детальної  інформації про цю людину і можуть винести св            ій вердикт: «Він (вона) тобі не  

 

пара».      І    знайдуть     яке-небудь

 

важливе завдання саме в той

 

момент,          коли         призначене

 

побачення.     

 

 

Батькам  не подобається твій одяг.  Вони критикують твій «прикид»: порвані джинси,

 

яскравий колір волосся, коротесенькі шорти та топи. Їм  так хочеться щоб ти одягався  пристойно, без тебе купують речі  

на свій смак і ображаються, якщо

 

ти їх не одягаєш.  

Порада

Не чекай, коли батьки  побачать журнал з оцінками, або  їм зателефонує майстер. Краще всього першим розпочати розмову. Поясни, чому оцінки залишають бажати  кращого, і як ти збираєшся виправити ситуацію. Ти повинен переконати батьків, що сам здатен справитися з проблемами в навчанні.  Якщо тобі вдасться  ще і виконати обіцяння, батьки почнуть тобі довіряти. Тільки  не  груби, і не звинувачуй в усьому вчителів. 

Ніколи не кажіть «Це на ваша справа з ким мені зустрічатися», «Або ви його (її) приймаєте, або я з вами не розмовляю». Краще розкажіть батькам про позитивні якості свого друга або подруги та познайомте їх ближче. До зустрічі підготуйте і свого партнера. Розкажіть про своїх батьків: що їм подобається а що ні, підкажіть, як краще вдягтися. Залишіть гарне враження і насолоджуйтесь спілкуванням.

Ні в якому випадку не заявляйте категорично: «Як хочу так і одягаюсь». Ти даєш зрозуміти батькам, що не цікавишся їх думкою. Терпляче поясни, що все, що ти одягаєш зараз у моді, і ти не хочеш виглядати у своїй компанії як біла ворона. Спробуй переконати батьків у тому, що ти експериментуєш з образами і шукаєш свій стиль. І хоч іноді одягайся «пристойно»,  щоб порадувати батьків.

 

 

Батькам  не подобаються твої друзі. Вони критикують їх  і  говорять фрази типу: «Він погано

 

на тебе впливає», «З тих пір як ти з ним зв ’язався в тебе почалися проблеми в навчанні        ». Можуть навіть сказати, що тебе немає  вдома, коли друзі завітають до  тебе у гості.     

 

 

 

 

Твої фрази «Мені краще знаки, з ким товаришувати», «Мені все одно що ви скажете, він мій друг (подруга)» лише посилять конфлікт і налаштують батьків троти тебе та друзів. Намагайся переконати  їх у тому, що твої друзі – це люди, з якими тобі цікаво, що спілкування з ними дає тобі нову корисну інформацію, статус у групі, можливість відпочити. Обов’язково познайом з друзями батьків. Вони мають право знати з ким ти спілкуєшся, що ти знаходишся в нормальній компанії.  


                  Перегляд відеоролику «Батьки та діти»

 

 

 

 

 У давнину українська народна педагогіка строго забороняла агресивну поведінку  матері. А ось від батька громадська думка, навпаки, вимагала перш за все строгості  у вихованні дітей. Чоловік, що проявляв до своїх дітей  ніжність, м'якість,  дбайливість, не міг вважатися хорошим вихователем. У обов'язки батька входило  покарання дітей: «не покараний син – ганьба батьку». Проте батьку не належало  карати сина або дочку зопалу, коли попадуться під руку. На матері ж лежала  відповідальність за емоційний клімат в сім'ї, підтримка в ній злагоди та спокою.

 Вона повинна була запобігати різним проявам насильства в сім'ї, врегульовувати сімейні конфлікти, відноситися  до всіх членів сім'ї з добротою, ласкою, бути спокійною та урівноваженою. Жінка, що постійно сварилася з чоловіком,

 

незаслужено карала              дітей, лихословила і взагалі відрізнялася          агресивною

 

поведінкою, могла, за повір'ям, привести сім'ю до загибелі»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вправа «Вчимося хвалити інших»

Дорогі учні, вам приємно чути, коли вас за що-небудь хвалять? А самі ви умієте говорити людям привітні і добрі слова? Ось зараз і спробуємо це зробити. Уявіть, що ви в Казковій країні. У журі - Баба-яга і Чахлик. Напевно, вони вам не дуже подобаються. Ви повинні підібрати такий комплімент, щоб сказати йому (чи їй) приємні, але в той же час правдиві слова.

Наприклад:

      Баба-яга, ти дуже спритна, швидка, і завжди усюди устигаєш. 

      Чахлик, ти так довго живеш на світі, і ти напевно багато бачив.

 

 

загальнолюдські норми поведінки у всіх цивілізованих людей. Знати ці правила та дотримуватися їх  повинна кожна дитина, підліток, дорослий. 

Основою родини, її мудрістю і добротою були і є дідусь і бабуся, ці невтомні трудівники, скарбничі мудрості, хранителі сімейних звичаїв та традицій. Вони люблять нас, своїх онуків, діляться з нами останньою краплею води і шматком хліба, передають нам свої знання і уміння. 

Протягом століть наш народ виробляв критерії мудрі. Вони передавали з поколінь в покоління, залишаючи по собі добру чи недобру славу. Діти знали: недобра батьківська слава перейде і на них або навпаки, звідси таке шанобливе ставлення до батьківського слова, авторитету старших. А чи дотримуємось ми сьогодні цих усталених віками норм етикету? Чи часто вживаємо ми ввічливі слова «дякую», «прошу», «будь ласка»? Чи багатьом нам спадає на думку піднести сумку жінці, пропустити старшого, жінку чи дівчину у дверях, уступити місце в транспорті? Які вчинки ми робимо, так про нас думають люди. 

      Із старшими за віком людьми в спілкуванні тримають дистанцію: поводяться стримано і чемно.

      До старших людей звертаються на «ви». Виключення: близькі родичі, члени родини.

      Молодші завжди вітаються першими.

      Якщо дорослі або старші члени родини розмовляють, діти їх не перебивають. І вже тим більше не коментують те, що вони говорять. Якщо потрібно щось запитати або сказати, варто вибачитися і запитати дозволу перервати розмову: «Даруйте, мені потрібно запитати», «Прошу вибачення, можна я вас переб'ю?».

      Діти не вступають у суперечки та конфлікти із старшими, терпляче вислуховують їх зауваження. І лише після того, як розмову закінчено, можуть ввічливо і спокійно висловити свою думку або незгоду.

      У жодному разі не можна грубити бабусі і дідусеві або сміятися над ними. Старі люди дуже вразливі, і тому їх так легко образити необережно сказаним словом. Вони набагато старші за тебе і не заслуговують на таке ставлення.

      Як і раніше гарним тоном вважається допомагати літнім людям: наприклад, поступатися місцем в транспорті, притримати двері. Якщо це члени родини, то необхідно допомагати по господарству, особливо якщо вони попросили про це.  

      Не забуваєте вітати бабусю чи дідуся з днем народження та святами. Їм буде дуже приємно почути від свого улюбленого онука чи онучки теплі і добрі слова. А дарунок, зроблений власними руками, вони берегтимуть, як найдорожче у світі.

Ми не завжди вміємо цінувати наших стареньких дідусів і бабусь, не слухаємо їх мудрих порад, добрих слів. А поціновуємо лише тоді, коли втрачаємо. Отож нам треба шанувати старість сьогодні, завтра і завжди, поки ще не пізно. 

 

У присутності літніх людей молодші ставали стриманішими.  Якщо старий

 

заходив в будинок або на збори, молодші вставали, а зустрічаючи старого на

вулиці, кланялися.  Крім того, при старших не дозволялося сидіти, палити і  говорити без дозволу. Лихословити і суперечити старшому – нечуваний злочин тих років! Неввічливо було обганяти старшого за віком – обов'язково треба було просити дозволу, щоб пройти. Варто відзначити, що  літні люди були ледве чи ні суддями: одного їх слово було достатньо, щоб вирішити будь-який конфлікт «молодих», будь то бійка або суперечка.

Перегляд відеоролику «День народження бабусі»

(Familia, Фамілія).

2.            Як звучить на італійській мові слово «сім’я»? (Мафія).

3.            Сімейна ікона, на якій зображено три сестри та їх мати. Молитва перед цією іконою допомагає побудувати міцну родину та знайти сімейне щастя. Вона символізує основні християнські чесноти. Назвіть імена  святих, що на ній зображені. 

(Віра, Надія, Любов та мати їх Софія. Софія у перекладі з грецької - мудрість).

4.            Як звучить українська «фруктова» приказка про дітей, що успадкували погані риси характеру та непристойну поведінку від своїх батьків. 

(Яблуко від яблуні недалеко падає).

5.            Назвіть саму сімейну геометричну фігуру. (Коло).

6.            Яка рослина втілює в собі одночасно рідну та нерідну людину. (Матий-мачуха).

7.            Продовжить думку: «Кажуть є три біди у людини: смерть, старість і ….» (погані діти).

8.            Назвіть геометричний символ шлюбу… (Два кільця).

9.            Як відомо, грецька богиня Афіна була богинею мудрості, і її птахом вважалася сова. А ось богиня Гера, дружина Зевса, вважалася покровителькою сім'ї  та материнства. Здогадайтеся, який птах вважався «птахом Гери»?(Лелека).

10.       Багатство прикрас      та      вишивки     на вінчальній       сукні тендітної

Маргарити Наваррської породило новий весільний звичай. Який? 

(Носіння нареченої на руках.)

11.       Вона буває і театральною, концертною та сімейної? Що це?

(Сцена. Сімейна сцена -  з'ясування стосунків у сім'ї.)

12.       Назвіть самі сімейні гриби  (Опеньки).

13.       Яким буває і патрон, і чоловік? (Холостим).

14.       В який травневий день відзначається Міжнародний день сім'ї?

а) 1 травня;        б) 8 травня;      в) 15 травня;

15.       Жінка - берегиня вогнища, в якому спалюється сімейний... Закінчіть  жарт одним словом.   (Бюджет).

Сім'я - це найрідніше слово у нашому житті, оплот стабільності у занадто динамічному світі. Ви, молоді люди, головні «проектанти, конструктори, будівельники» свого майбутнього, яким за кілька років будувати власні родини і нашу державу. Ми живемо в різних сім’ях: багатодітних і малодітних, заможних і бідних, благополучних і неблагополучних. Саме тут ми отримуємо поняття про радість, злість, довіру, любов. Але ми хочемо взяти у свої майбутні сім’ї лише кращі традиції і звичаї, а всі гірші — забути, хоч це й не так легко. Якщо упродовж років люди не вчаться ефективній взаємодії в такому маленькому колективі, як сім'я, то вони навряд чи будуть успішними у майбутньому. Адже у будьякому колективі  цінується  уміння слухати та поважати один одного, знаходити спільну мову з людьми і досягати результатів за допомогою колективної роботи.

Де ж цьому вчитися, як не в сім’ї?

 

Захід підготували та провели:            Класний керівник Прокопчук В.В.

Майстер в/н Савчук Т.П.

 

 

Використані джерела

1.     https://naurok.com.ua/trening-buduemo-schaslivu-rodinu-2929.html

2.     http://etuket.com/home-family/113-simya-simejnij-etiket.html

3.     http://mama-tato.com.ua/article/a-1625.html

4.     https://infourok.ru/vneklassnoe-meropriyatie-semeyniy-etiket-991382.html

 

 

Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку