Виховна година
Тема. Світ професій навколо нас
Мета: дати загальні уявлення про професії;
ознайомити з типами професій;
допомогти учням у виборі майбутньої професії;
розвивати цілеспрямованість, працелюбність, наполегливість,
навички з метою орієнтації їх на свідомий вибір майбутньої професії;
виховувати ціннісне ставлення до праці,повагу до людей
різних професій .
Обладнання: мультимедійна презентація, ілюстрації
Епіграф : Вдало вибери професію,
Вклади в неї свою душу,
Тоді щастя само тебе відшукає.
К. Д. Ушинський
Хід заходу
(Слайд 1)
Відеоролик «Вибір професії»
Учитель.
Шановні учні! Як ви вже здогадалися, сьогодні мова піде про вибір професій. Вона актуальна, тому що праця завжди була, є і буде основою життя. І від того як людина працюватиме, буде залежати майбутнє не тільки сім'ї, а й держави.
А почну я з притчі.
Якось один народ вів нелегку боротьбу проти загарбників. І коли всім стало ясно, що вони програють битву, вояки вже не вірили своєму воєначальнику, пішла паніка, тоді люди обернулися до Господа і попросили: «О, Господи, допоможи нам, покажи, де та людина, яка поверне військо і надихне його на перемогу над ворогом!» Господь змилувався й показав дім, де жила така людина. Це був дім шевця. Отже, людина, яка могла бути генералом, шила не дуже гарне взуття, а бездарний генерал вів військо до поразки.
- У чому ж суть притчі?
Діти. Правильний вибір професії. (Людина повинна робити те, до чого має здібності).
Учитель.
Так! Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії.
Український філософ Григорій Сковорода вважав, що якщо людина усвідомлює для чого народжена, працює з приємністю, тоді вона щаслива «Ори землю або носи зброю, займайся купецькою або мистецькою справою – роби те, для чого народжений»
Людина повинна робити те, до чого має хист і здібності. Таку працю вона виконуватиме залюбки й найкраще. Це принесе користь людині й усьому суспільству.
І щоб вибрати те хороше діло, професію до душі, ми сьогодні помандруємо у світ професій.
-А як ви думаєте, чи можна прожити без професії?
1-й учень.
-Я вважаю, що без професії людині прожити не можна, людині, яка поважає себе, бо в усі часи славилися хороші майстри своєї справи.
2-й учень.
-Я теж думаю, що не можна, бо улюблена праця звеличує людину.
3-й учень.
-А на мою думку, без професії, без улюбленої справи, людина існує, а не живе.
«Дерево очікувань» (Слайд 2)
Кожен з вас уже зараз мріє обрати певну професію. Тож запишіть ,будь ласка, на стікерах ,ким би ви хотіли стати , і прикріпіть листочок до «Дерева очікувань».
Учень1. Вибір професії – це друге народження людини. Це питання досить складне й серйозне.
Учень2. Адже вибір професійного шляху багато в .чому визначає нашу долю.
Учень1.Кожна окремо взята професія – це цілий світ, цікавий і незвичайний.
Учень2. Існує багато різних спеціальностей, тому вибір професії – це задача з багатьма невідомими.
Минає рік, минає два,
Минає одинадцять літ –
І школа двері відчиня
І виряджа у світ.
І ти, мій друже,
З того дня
Не безпорадне пташеня,
А соколя , якого жде
Незвіданий політ.
Як тільки вийдеш за поріг,
Лишивши рідний клас,
Чимало сонячних доріг
Тобі укаже час –
Яку завгодно вибирай,
Професій безліч з краю в край.
М.Упеник
Вікторина «Відгадай професію» (Слайди 3-21)
1. Фарбує приміщення, будівлі. (муляр)
2. Виготовляє вироби з металу. (токар)
3. Виховує й навчає дітей. (педагог)
4. Збирає й налагоджує механічне обладнання (слюсар)
5. Кує метал (коваль)
6. Спеціаліст з вищою технічною освітою (інженер)
7. Розводить фруктово-ягідні культури (садовод)
8. Спеціаліст по духовим та клавішним інструментам (музикант)
9. Власник сільськогосподарського підприємства з використанням земельної ділянки (фермер)
10. Спеціаліст по технології з’єднання деталей конструкції способом їх сплавлення (зварювальник)
11. Спеціаліст, який володіє ножицями й гребінцем (перукар)
12.Вивчає процеси , які відбуваються в земній атмосфері (метеоролог)
13.Спеціаліст з обробки дерева (столяр)
14.Обслуговує електромережі й електричне обладнання (електромонтер)
15.Вирощує сільськогосподарські культури (агроном)
16.Працівник торгівлі. (продавець)
17.Займається видавництвом газет, журналів. (редактор)
18. Надає допомогу хворим людям (лікар)
Учитель.
Бесіда про професію батьків
У світі налічується близько 40 000 професій. Одні виникають , інші зникають з нашого суспільства.
Усі професії об’єднують у 5 груп-типів: (Слайди22-27)
Головною ознакою класифікації обрано предмет праці.
1. «Людина-природа»( головний предмет праці – рослини, тварини, мікроорганізми).
2. «Людина- знакова система» (вивчає цифри, знаки, ноти, мови)
(працює з технічними засобами)
3. «Людина – людина» (робота з людьми).
4. «Людина-техніка» (працює з технічними засобами)
5. «Людина-художній образ» (художній образ)
Гра «Хто перший»
У майбутньому кожен із вас буде обирати професію певного типу. Вам необхідно до вашого типу професії підібрати приклади професій, згідно їх виду діяльності,
(Професії надруковані на картках, необхідно розподілити)
Тваринник, електрик, лікар, математик, художник, фотограф, програміст, журналіст, водій, лісник, ветеринар, інженер, адвокат, касир, перукар.
(Слайд 28)
Повідомлення учнів
І тип : «ЛЮДИНА-ПРИРОДА»
До професій типу «Людина-природа» належать професії, пов’язані
1.Вивченням живої і неживої природи (мікробіолог, агрохімік,геолог);
(ветеринар).
Професії типу «Людина - природа»
Флорист Лісник Г еодезист Гідролог Зоотехнік Агроном Ветеринар Бджоляр Геолог Біолог Агрохімік Плодоовочівник Мікробіолог Садівник Рибовод Інженер паркового господарства
II тип: «ЛЮДИНА-ЗНАКОВА СИСТЕМА»
Умовно роботу зі знаковими системами можна розділити на декілька
груп:
Професії типу «Людина - знакова система»
Оператор зв'язку Листоноша Коректор Діловод Програміст
Юрист Кресляр Маркетолог Перекладач Телеграфіст
Фармацевт Лінгвіст Бухгалтер Економіст Топограф
Диспетчер
Фізик
Оператор
комп'ютерного набору
III тип «ЛЮДИНА-ЛЮДИНА»
До професій типу «Людина-людина» відносяться професії, пов’язані з:
Адвокат Учитель |
Офіціант Лікар |
Стюардеса Правоохоронець |
Екскурсовод |
Адміністратор |
Кореспондент |
Продавець |
Тренер |
Менеджер |
Виступ батьків
IV тип «ЛЮДИНА-ТЕХНІКА»
До професій типу «Людина-техніка» належать професії, пов'язані з:
1.Винаходом, монтажем, комплектацією і наладкою технічних засобів (монтажник, зварювач, інженер-конструктор);
2.Експлуатацією технічних засобів (водій, оператор котельної, кранівник, токар, шваля);
3.Ремонтом техніки (слюсар-ремонтник, механік, електромонтер по ремонту устаткування).
Професії типу «Людина-техніка»
Бетоняр
Закрійник
Арматурник
Формувальник
Коваль
Токар
Тракторист-машиніст
Слюсар
Тесляр
Машиніст крана Водій
Електромонтер
Столяр
Інженер-конструктор
Пресувальник
Слюсар-інструментальник
Слюсар-сантехнік
Фрезерувальник
Монтажник
Електрогазозварник
Пожежник
Учень демонструє модель аероплана
V тип: «ЛЮДИНА-ХУДОЖНІЙ ОБРАЗ»
До професій типу «Людина - художній образ» відносяться професії.
пов'язані з:
1.створенням, проектуванням, моделюванням художніх виробів
(художник, модельєр, композитор);
2.відтворення, виготовлення різних виробів по ескізу, зразку
(ювелір, актор, закрійник, флорист, декоратор).
Професії типу «Людина - художній образ»
Декоратор |
Живописець |
Скульптор |
Ювелір |
Дизайнер одягу інтер'єру |
Перукар |
Гравер |
Фотограф |
Кухар |
Музикант |
Кондитер |
Флорист |
Письменник |
Композитор |
Художник |
Актор |
Архітектор |
Мистецтвознавець |
Виступ учня
Гра «Швидко та влучно»
Учитель. Чи може бути слідчим неуважний, акробатом — людина, яка страждає запамороченнями голови, художником — той, що не вміє образно мислити, а перекладачем — людина, яка погано запам’ятовує? Ні!
-Що ж необхідно враховувати при виборі професії?
(Учні відповідають: «Стан здоров ‘я, власні можливості, особисті й суспільні інтереси, розумові здібності».)
Учитель. А зараз спробуйте обрати із перерахованих якостей ті, які, на вашу думку, є професійно важливими для фахівців певного типу .(Прикріпити на дошці)
«Людина-природа»
-спостережливість;
-здатність орієнтуватися в умовах непередбаченості й відстрочення результатів;
-здатність змінювати мету залежно від умов;
-витримка і терпіння в умовах недостатнього комфорту.
«Людина-знакова система»
-здібність до абстрактного мислення;
-здатність оперувати числами; тривала і стійка концентрація уваги;
терпіння, уміння з цікавістю працювати з цифрами, формулами, хімічними символами, схемами.
«Людина-людина»
-уміння спілкуватися, контактувати з навколишніми, добиватися взаєморозуміння в процесі виконання професійних функцій.
«Людина-техніка»
-високий рівень розвитку наочно-образного мислення; просторової уяви;
- технічного мислення і кмітливості;
-спритні і точні рухи;
-сенсомоторна координація (координація рухів);
-добре розвинені особливості уваги.
«Людина-художній образ»
-розвинений художній смак;
-високі естетичні відчуття;
-багата і яскрава уява;
-образна пам'ять;
-образне мислення;
-естетичні відчуття.
Ознайомлення з новітніми професіями. (Слайд 29)
«Що це за професії?»
За останній час з'явилося багато нових і модних професій. Чи знаєте ви їх? Зараз ми перевіримо. Тільки одна відповідь правильна, знайдіть її. (Учні дивляться на картинку)
1. Логіст –(Слайд 30)
1) Займається логікою;
2) Спеціаліст по управлінню транспортування продукції;
3) Організує конференції та наукові саміти.
Логіст - спеціаліст по управлінню транспортування продукції.
2. Веб – майстер - (Слайд 31)
1) Працює на комп’ютері;
2) Розробляє програми;
3) Працює з мережами, розробляє проекти сайтів.
Веб – майстер - працює з мережами, розробляє проекти сайтів
3. PR- агент - (Слайд 32)
1) Пов’язаний з політикою;
2) Спеціаліст у галузі реклами та зв’язків з громадськістю;
3) Виконує посередницькі послуги між організаціями та людьми.
PR- агент - Спеціаліст у галузі реклами та зв’язків з громадськістю. Часто називають «прес-секретар»
4.Маркетолог(Слайд 33)
1)Той, хто збирає марки;
2)Займається рекламою товару.
3)Складає комп'ютерні програми.
Маркетолог — займається рекламою товару.
5. Фандрайзер(Слайд 34)
1) займається пошуком коштів і можливостей для організації;
2) лідер фанатів, який організовує зустріч зіркам шоу-бізнесу;
3) спеціаліст, який організовує шляхи розвитку організації.
Фандрайзер - займається пошуком коштів і можливостей для організації.
Пазли «Мудрі перли» (Слайд 35)
Життя постійно ставить людину перед вибором. У дитинстві у багатьох з вас була улюблена іграшка, у школі ви надаєте перевагу найцікавішим на ваш погляд предметам, обираєте товаришів, друзів. І в основі вибору кожного із вас свої критерії, своє уявлення про добро і зло, правду і кривду. Обираючи ж професію, ви маєте зважити всі за і проти того чи іншого заняття. Обов’язково, радитися з батьками, прислухатися до свого серця. І не забувати народну мудрість «Хочеш їсти калачі – не сиди на печі». Адже, щоб отримувати задоволення від роботи і заробляти гроші треба працювати. Тому, зараз ви спробуєте скласти пазли, у яких сховані справжні дорогоцінні перли народної творчості, і пояснити їх зміст.
Справа майстра величає
Без труда – нема плода
Бджола мала, а й та працює
Не одяг прикрашає людину, а добрі діла
Роботящі руки гори вернуть.
Учитель.
Діти, професій поганих не буває. І яку б ви не обрали, скажу вам, що глибоку вдячність і пошану викликає завжди той, хто чесно працює.
Повертаємося до «Дерева рішень» (учні зачитують професію,про яку мріють ,і пояснюють, чому вона подобається , до того типу професій належить) (Слайд 36)
Учень. 1Вибір професії—це справа не одного дня.
Учень2.Сьогодні ми зробили початок, а вдалий вибір залежить від вас.
Учень1. Звичайно,усі галузі й професії ми сьогодні не згадали.
Учень2. Але я впевнена, що виберете собі професію до душі .
Учень1. І завжди пам’ятайте: остаточний вибір тільки за вами, тому що вибираючи професію, ви обираєте долю.
Хай летить, як птах крилатий, мрія з краю в край.
Час спливе і життя скаже: «шлях свій вибирай!»
І винось з уроку перли – професії різні
прислухайсь до свого серця, повір своїй мрії.
Мені здається, що саме час зачитати вислів великого педагога
Костянтина Ушинського : Вдало вибери професію,
Вклади в неї свою душу,
Тоді щастя само тебе відшукає.
К. Д. Ушинський(Слайд 37)
Діти, шукайте своє щастя, думайте, учіться, робіть вибір. І найголовніше – повірте у себе. Ви все зможете, вам все вдасться. Дякую вам за підтримку, за активну роботу на занятті, бажаю здійснення ваших мрій та досягнення в майбутньому успіхів.
Хочу закінчити заняття і послухати напутні слова пісні.
Пісня «Повір у себе»