Тема. Виховна година «Великдень - світле свято Воскресіння»
Мета: навчальна: : поглибити знання учнів про найдавніше церковне свято, традиції нашого народу щодо святкування Великодня; активізувати пізнавальну діяльність учнів; формувати навички дослідницької діяльності, вчити працювати у команді;
розвивальна: сприяти розвитку уявлення, мислення, творчих здібностей; розвивати цікавіть до свят та їх традицій;
виховна: виховувати духовність, любов та повагу до традицій свого краю, культурних скарбів українського народу та зберігати моральні цінності.
корекційна: збагачувати активний словник дітей, корегувати звуковимову.
Обладнання:
Словник: паска, писанка, крашанки, дряпанки, крапанки.
Хід заняття:
I.Підготовча частина
Сіли, діти, всі рівненько,
Усміхнулись всі гарненько,
Усмішка сьогодні потрібна всім,
І чудовий настрій нам усім!
II.Основна частина
Великий день нас на гостини просить,
Малює сонце полотно небес,
І крашанку, як усмішку підносить.
Христос воскрес! Воістину воскрес!
- Тож з чим асоціюється в українців свято Великодня? (З писанками, паскою).
- Давайте з’ясуємо чи знаєте ви значення цих слів.
- Що таке паска?
- А що таке писанка? (Писанки – це декоровані яєчка, розмальовані різними візерунками. Ці візерунки можна виконувати різними способами і різними кольорами).
- Але є різні види писанок: писанки, крашанки, дряпанки та інші.
- Давайте перед початком нашої роботи з’ясуємо значення цих слів
2. Словникова робота
Паска - це хліб, який випікають на свято Великодня в ім'я великого Воскресіння Христового.
Писанка – це яйця,на поверхню яких за допомогою розтопленого воску і сцеціальних інструментів наносять візерунок.
Крашанки - яйця, пофарбовані одним кольором, без узорів.
Дряпанки - на пофарбованій одним тоном поверхні яйця гострим предметом видряпують узор.
Крапанки: на фарбоване яйце краплями воску наносять візерунок іншого кольору чи кольорів
3.Вправа "Великодній асоціативний кущ"
- Діти на дошці записане слово "Великдень", я показую вам слова ,ті слова які відносяться до цього свята (писанка, паска, свічка, весна, дзвони, верба, кошик, рушник тощо) ви підходите до дошки та кріпите до слова «Великдень», утворюючи "асоціативний кущ".
4. Розповідь про Вербну неділю
(Вихователь показує дітям гілочку верби)
Неділя за тиждень перед Великоднем називається Вербною. Саме в цей день Ісус востаннє увійшов до храму божого . Дорогу йому встеляли пальмовими вітками (його вітали, як справжнього Царя). В Україні пальми не ростуть, тому люди , щоб відзначити цей день , ставили у своїх оселях вербові гілочки. .У вербну неділю освячують вербу. Свячену лозу дуже шанують і закладають у хаті за ікони . Першими зацвітають верби, лози. Перші котики - символ молодості. Повертаючись додому, били зустрічних, промовляючи…
Не я б’ю, верба б’є,
за тиждень – Великдень.
5.Дидактична гра «Знайди вербову гілочку»
У кошику розміщено гілочку різних дерев. Дітям необхідно віднайти саме вербову гілочку.
«Білий тиждень» саме так називають тиждень перед Великоднем. Ще його називають Страсним або Великим.
На початку цього тижня в понеділок та вівторок зазвичай приводять до ладу подвір’я та оселю зовні (фарбують стіни, вікна, двері).
В середу облаштовують будинок всередині: прикрашають великодньою символікою, рушниками.
Четвер має назву «Чистий четвер», бо в цей день з самого ранку всі члени родини повинні скупатися в чистій воді, підготувавшись до свята.
П’ятниця носить назву «Страсна п’ятниця». В цей день господині вдосвіта прокидаються, щоб приготувати паску, яку вони в неділю понесуть до церкви.
В суботу господині з дітками прикрашають різними орнаментами писанки, та готують Великодній кошик.
Час настав всім нам відпочити
І фізкультхвилинку в гості запросити.
Найперше ми маємо розділитися на дві команди. Тому прошу вибрати яйце. Яке число виберете в ту команду попадаєте. (Вихователь в кошику має яйця з фольги в яких є номера. Діти по черзі вибирають яйце.)
Ви всі знаєте, що головний атрибут Великодня – це кошик. Тому кожна команда отримує свій кошик. Він пустий. Ваше завдання назбирати як найбільше крашанок. За кожне виконане завдання команда, яка впорається швидше буде отримувати крашанку. Тому, команда яка назбирає найбільше крашанок - та і отримає подарунок!
Тож розпочинаємо!!!
Завдання №1 – «Командна лотерея»
Вихователь приносить кошик із писанками (пластиковими яйцями).Всередині кожного яйця – запитання про Великдень.
Команди по черзі висилають одного учасника до кошика. Учень витягує яйце та читає запитання. Якщо команда дає правильну відповідь – отримує бал. Якщо відповідь неправильна – можливість відповісти переходить іншій команді.
Запитання до гри:
1.Як по іншому можемо називати ще Великодень?(Пасха)
2.Якими словами ми вітаємось на Великдень? (Христос воскрес! Воістину воскрес!)
3.Як називається неділя, яка йде за тиждень перед Великоднем?(Вербна)
4.У який день тижня завжди святкують Великдень? (неділя)
5. Яка різниця між писанками і крашанками? ( Писанки пишуть, а крашанки фарбують).
6.Бувають крашені, дряпані, мальовані, писані, крапані. (Крашанки, писанки, драпанки, крапанки)
7. Яку назву має великодній хліб? (паска)
8. Релігійне свято на честь воскресіння Ісуса Христа?
(Великдень)
9.Продукт із м’яса, без якого немає свята. (Ковбаса)
10. Хто добровільно йшов на смерть і Сам поніс Свій хрест? Хто був розп’ятий і воскрес? (Христос)
11. Великий перед Великоднем.(Піст)
Завдання №2 «Цікаві факти про Великдень»
Завдання №3. Дидактична гра « Зберемо Великодній кошик»
В кожнім місті і селі
На Великдень головна
На столі. (паска)
- А що ж символізує паска? (Паска – символ Царства Небесного та воскресіння, хліб вічного життя, яким став для людей Ісус Христос).
Продукт із м’яса,
Без якого немає свята (ковбаса)
- Що символізує ковбаса? (Освячення м’ясних страв сягає коренями ще до старозавітної Пасхи: на це свято споживали жертовне ягня. Ягня – це прообраз Ісуса Христа, який своєю жертвою відкупив наші гріхи)
Молоко в казан налили,
Довго парили, варили,
Аж поки притомилося
І твердим зробилося (сир)
- Добре, а тепер наступна загадка.
Воно у каші розтає –
І та смачнішою стає. (масло)
-Що символізують сир і масло? (сир і масло є символами жертовності та ніжності Бога. )
Приправа ця до страв корисна,
Хоч саму не сила їсти,
З очей сльози пустить він,
Такий їдкий пекучий. (хрін)
Що символізують часник і хрін? ( символізує міцність, яку може дати людині віра у Воскресіння Господа Ісуса Христа. )
Що то за гість,що сам себе їсть? (свічка)
- Що ж тоді символізує свічка? (свічка символізує просвітлення розуму,душі)
Разом з перцем на столах. (Сіль)
Барвисте яйце
По столу котилось.
З ковбасою подружилось,
Біля хрону покрутилось
І в храмі освятилось. (писанка)
Що символізує писанка і яйце? ( писанка символізує життя, достаток, вічний рух; крашанка – побажання усякого добра. Яйце – символ зародження життя, знак життя нового, воскресіння)
А зараз давайте спробуємо створити свій, особливий орнамент писанки та доповнити наш кошик нашими писанками. В кожного з вас на парті є заготовка для виготовлення писанки. Розмалюйте її так, як би вам хотілося.
А чи знаєте ви, що означають орнаменти на писанках? Ось деякі з них:
Колесо — знак безперервного відродження життя.
Сонце — символ світла й життя.
Хрест — символ Всесвіту, 4 пір року, 4 сторін світу.
Дерево життя — символ природи.
Зоря — знак неба.
Голуб – символ душі.
Гілка — охорона проти хвороб.
Крапочки - символ родючості.
Риба — символ води, життя і здоров’я.
ІІІ. Заключна частина
Давайте підрахуємо крашанки у ваших кошиках.( визначення переможців та нагородження призами).