Виховна година "Як виникло твоє ім`я та прізвище"

Про матеріал
Ознайомити з історією виникнення імен, прізвищ. Розвивати кмітливість, допитливість. Виховувати дисциплінованість, повагу до товаришів, до свого роду та родоводу як історії свого народу.
Перегляд файлу

                                                                                              Отечко Марія Степанівна,

                               вчитель початкових класів Циблівського ЗЗСО І-ІІІст.

                                                                         Бориспільського р-ну Київської обл..

 

 

Як виникло твоє ім’я та прізвище

(Позакласний захід)

 

Мета: Ознайомити з історією виникнення імен, прізвищ. Розвивати кмітливість, допитливість. Виховувати дисциплінованість, повагу до товаришів, до свого роду та родоводу як історії свого народу.

 

    На дошці напис ― твоє ім’я.

                                     «Немає між живих людей та й не може    

                                       бути безіменних.» (Гомер)

                                                                

                                                                 Перебіг заходу

   Вступне слово вчителя. Сьогодні ми з вами здійснимо подорож у країну. А що це за країна, ви довідаєтесь, якщо відгадаєте загадку.

 

                                           А відгадайте-но, що я таке?

                                           Всі хочуть, як народиться дитина,

                                           Щоб я було красиве і дзвінке,

                                           Бо носить все життя людина. (Ім’я)

 

   Отже, ми з вами здійснимо подорож у країну імен та прізвищ.

   Історія людства не знала епохи, коли б у людей не було імен. У старовинних документах знаходимо імена Рудий, Кривий, Забіяка. Бажаючи мати сильну, розумну, гарну дитину, батьки називали її Лев, Вовк, Веселка, іноді за днем народження ― Субота, порою року ― Зима, Літо. Щоб обдурити «злу силу» і не дати їй забрати дитину, називали малят Павук, Кобиляча Голова, Поганка. Суспільна верхівка пишалася своїм багатством, тому до складу імен можновладців входили корені ― слав, волод: Ярослав, Мстислав, Всеволод, Володимир.

    У Х століття у нас з’явилися Марини, Олени, Зої,Валентини.  А що вони означають, вам допоможе дізнатися ось такий вірш:

 

 

Допитлива дівчина наша Наталка ―

Її називають Наталка ― питалка.

Питає Наталка: «Чому я так звуся?

І чому Мариною зветься мамуся?

 

Найкраща подружка моя ― Катерина,

А в класі у нас і Оксана, й Ірина,

І Зоя, і Соня, і Клара й Галина,

Лариса, Олена та ще й Валентина?»

 

«Імення ці давні, ― вчителька каже, ―

Із Греції й Риму, із Заходу й Сходу

Вони нам дістались від різних народів.

А що вони значить, ― послухай дитино:

 

Галина ― спокійна, міцна Валентина,

Наталія ― рідна, морська ― то Марина.

А Зоя ― життя, чистота ― Катерина.

Оксана ― чужа, ну, а мир ― то Ірина,

 

Олена ― то світло, Лариса ― то чайка.

Усе зрозуміла, мала запитаймо?

Софія ― премудра, а Клара ― ясна

Ось що означають дівчат імена».

                                                                                                А. Свашенко

 

   Евристична бесіда.

― Хто впізнав імена знайомих дівчаток? Яке їх значення?

А тепер подумайте і скажіть, що означають імена:

Віра, Надія, Любов, Людмила, Світлана.

 

   Учитель. А зараз розглянемо зміст хлоп’ячих імен.

 

   Інсценізація вірша.

 

Незнайко у Знайка спитав ненароком:

― Чи все,що ти знаєш, ти взяв на уроках?

― Ні, ― Знайко промовив, ―  книжки я читаю,

У різних гуртках після школи буваю.

 

― Ти знаєш і те, як ім’я виникає?

І звідки походить, і що означає?

― Так, знаю, ― відказує Знайко спокійно, ―

― Ось Костя, наприклад, це значить спокійний.

 

Кирило ― господар і мужній Сашко.

Степан ― це вінок, а бадьорий ― Гришко.

А Петрик ― то камінь, хоробрий ― Андрій,

Найбільший ― Максим, захисник ― Олексій .

 

Не наші слова в цих звучать іменах,

Дали імена нам чужі племена.

А наші ти знайдеш із коренем ― слав ―

Дивись: Святослав, Владислав, Мирослав.

 

Незнайко зрадів: «ось тепер і я знаю,

Чому тебе Знайком усі називають.

А в мене, Незнайка, погане ім’я:

Назву я себе ― і всі знають, хто я.

 

Тепер я вже інший, я хочу все знати,

Мабуть мені треба ім’я поміняти.

Не хочу, щоб всі ми звали Незнайком,

Нехай буде в класі іще один Знайко».

 

   Учитель. Про значення своїх імен можна дізнатись із книжок, що є своєрідними довідниками, зокрема це – І. Глинський «Твоє ім’я ― твій друг», А. Бєлий «Ім’я для дитини в українській родині», Л. Успенський «Ти і твоє ім’я», Л. Масенко «Українські імена та прізвища», Л. Скрипник, Н. Дзятківська «Власні імена людей», Г. Лозко «Іменнослов». Саме з цими книжками ми і попрацюємо зараз.

 

   Робота у групах (по 5 осіб).

   Дидактична гра № 1.  Записати значення імен, скориставшись наданою довідковою літературою.

   Імена для проведення лінгвістичного практикуму:

Ігор – охоронець, захисник.

Галя – спокійна.

Валентин – міцний.

Аліна – німецьке.

Олександр – мужній.

Світлана – світла Лана.

Сергій – служитель.

Яна – дар богів.

Іра – мир.

Оля – свято.

 

Віктор – переможець.

Ярослав – славить рід.

Юля – кучерява.

Вікторія – переможниця.

Роман – римлянин.

 

   Дидактична гра № 2.  Пояснити значення слов’янських імен, скориставшись підказками.

   І варіант: Богдан – Богом даний, Борис – войовник, Владислав – влада і слава, Володимир – володар світу, В’ячеслав – славніший за інших, Всеволод – володар усіх, Любомир – той, хто любить мир, Мирослав – слава миру, Ростислав – рости і слава, Святослав – святий і слава, Ярополк – весна (сила) і полк (похід), Ярослав – весна (сила) і слава.

   ІІ варіант: Богдана – Богом дана, Божена – від слова Бог, Віра – від дієсл. вірити, Зореслава – слава зорі, Зоряна – зірка, Любов – від дієсл. любити, Любомира – любов миру (чи світу), Людмила – мила людям, Мирослава – слава миру, Надія – від дієслова надіятися, Світлана – від слова світло, Ярослава – слава весни.

 

                                                              Загадка-жарт.

                                         Рвав Борис у корзину Барбарис,

                                         Рвав Тарас і Роман,

                                         Гриць, Панас і Степан,

                                         Гліб, Овсій, Стас, Павло,

                                         Скільки їх усіх було?

 

   Риторичний практикум.

 – Діти! Пригадайте скоромовки, в яких є імена людей

 

У Параски гарна праска,

Бо працює все Параска.

 

Ніс Гриць пиріг через поріг,

 Став на горі, упав на поріг.

 

В горішнику горішина горішками обвішана.

Ти мішко і Яринка струшують горішки.

 

Старий Семен сказав синам: «Скосіть сіно!».

Сина скосили сіно, старий Семен сказав : «Спасибі».

 

Мусію, Мусію, муку сію,

Печу паляниці, кладу на полиці.

 

   Створення асоціативного грона. Сонечко «Твоє ім’я».

   Діти на промінчиках сонечка записують асоціацію зі своїм іменем.

 

   Читці 6-7. «Ймення з прізвищем у парі» (Д. Білоус)

 

Ймення з прізвищем у парі

не є штучністю

й полонить у дивнім чарі

милозвучністю.

 

Наче спів – Григорій Квітка-

Основ’яненко,

Гнат Юра, Климентій Квітка,

Йван Мар’яненко.

 

І не видасться незвичним

анітрохи це вам –

Лесь Танюк, Іван Світличний,

Ада Роговцева.

 

Є й химерні, своєрідні

різні прізвища.

Таж і їх зродили рідні

наші гніздища.

 

Важко жити – й це не диво –

важко  й дихати.

Звідси йдуть і Непийпива

Й Нетудихати…

 

Що я хочу, друзі, нині

вам порадити?

Знати прізвища родинні

з діда-прадіда.

 

 

   Учитель. Ви вже здогадалися, що розмова наша буде про прізвища. Колись їх зовсім не було. У людей, крім імен, були прізвища, що давались за якимись зовнішніми чи внутрішніми ознаками людини: Губань, Чубань, Бородань, Бровко (люди з великими губами, чубами, бородою, бровами).

   Значення деяких назв сьогодні вже забулося і пояснити їх можна лише за допомогою спеціальних словників. Наприклад: Легейда ― неповороткий, Гмиря ― нерішуча людина, Хандога ― мудрий.

   Згодом прізвиська закріпились як родові прізвища і стали переходити від батька до сина. Це були найменування за професією людини, її національність, місцем проживання, зовнішніми і внутрішніми ознаками.

   Багато прізвищ утворилось від імен, до яких добавились українські суфікси -енко, чи російські -ин, -ов. Їх значення ― син. Отже, Іваненко, Іванов ― син Івана, Петренко, Петров ― син Петра.

 

   Питання до класу: Чи є в нас такі прізвища?

( пояснюємо значення прізвищ Миколаєнко, Іваненко і т. д.)

 

   Робота у групах (по 5 осіб). Гра на уважність, кмітливість та спостережливість.

 

   Учитель. А зараз, діти, ми з вами пограємось. Я прочитаю вірш, а ви повинні  розкрити значення згаданих прізвищ.  Переможцем буде та команда, яка представить найбільш змістовну та оригінальну відповідь.

 

Ким нині прадіди були,

Нам прізвища розповіли.

У кожнім класі, в кожній школі

Кравців і Гончарів доволі.

 

 

Шевців, Ткачів і Бондарів,

Килимників і Снісарів,

Кушнір є, Липник, Золотар

Котляр, Тютюнник і Ківтар,

 

 

Хто краяв сукні ― став Кравець,

Хто шив взуття ― прозвали Швець,

Котли виготовляв Котляр,

А ківшик для води ― Ківтар.

 

Кушнір кожухи добре шив,

А снісар дерево різьбив,

Для сала бодню збив Бодняр,

Горшки випалював Гончар.

 

Для суден линви чи канати

Робили Линники, мій брате.

Цирульник бороди голив,

Калачник калачі ліпив.

Трудились з ранньої зорі

Землі твоєї трударі.

 

Завдання. Поясніть значення прізвищ Килимник, Золотар, Тютюнник.

 

Читець 8.

 

Яких тільки прізвищ на світі нема:

І Вечір, і Ранок, Мороз і Зима.

Хоробрий мисливець із вовком змагався,

На все життя потім Убийвовком звався.

 

Сміливий Орел, а чи Сокіл, чи Тур,

Якщо полохливий ― то Заєць чи Щур.

Був добрий ― то Голуб, Добрій, Добродій,

А хитрий ― то Лис, чи Хитрук, чи Крутій.

Індик ― гордовитий, а Півень ― хвастун,

Був хлопець смішливий ― назвали Чмихун.

 

 

   Творче завдання. Пояснити назви прізвищ Журавель, Соловей, П’явка, Вовк.

   Учитель. А дехто з учнів намагається з прізвищ утворити прізвиська. Ось послухайте вірш Г. Бойка «Жартун»

 

   Читець 9. 

 

В нас жартун у класі є,

Всім він прізвиська дає,

Каже: ― я мастак до жартів ―

Та чого ті жарти варті?

Зве він «Савою» Савенка,

«Головою» ― Головенка,

А Саченкову ― «Сачок»

Маслаченка ― «Маслачок».

Зве Зарудного ― «Заруда»…

А його всі звуть «Зануда!»

 

 

   Учитель. А послухайте ще один вірш Г. Бойка і скажіть, яке б прізвище ви дали хлопчикові Толі:

 

Толі в класі не сидиться,

Непосиді все б крутиться.

То щипа свого сусіда.

То поглядує навкруг.

То під партою обіда,

То на парті ловить мух… (Крутій).

 

 

Етичний практикум. Які етичні настанови дає нам Д. Білоус?

 

Читець 9. «Так і ти скажи дівчатку» (Д. Білоус)

 

 

Не для того, щоб була

бійка, суперечка,

з діда-прадіда до нас

перейшли словечка,

ніжні та любовні,

лагідності повні.

 

Чуєш знак любові

у сердечнім слові? –

Людо, Людочко, Людусю,

Ніно, Ніночко, Нінусю,

Любцю, Любочко, Любусю, –

так дідусь гукав бабусю

і татусь гукав матусю.

 

А сьогодні для початку

так і ти скажи дівчатку –

Женя, Ксеня, Таня, Маня,

чи Наталя, чи Меланя,

чи Орися, чи Марися –

словом лагідним озвися.

 

Хто ж буває грубим,

ми того не любим.

Не для того, щоб була

бійка, суперечка,

з діда-прадіда до нас

перейшли словечка,

ніжні та любовні,

лагідності повні.

 

Для вас таке явище не дивина,

стрічали не раз і не двічі.

Тепер ви, дівчатка, назвіть імена

пестливі, але – чоловічі.

 

Підбиття підсумків заняття.

Вільний мікрофон.

Що означає мати добре ім’я?

 

   Учитель. Ось і закінчується наша подорож у країну власних імен. Я впевнена, що вам сподобалось. Ви дізналися, що означає ваше ім’я, прізвище. А воно у всіх вас різне – своє, найкраще, неповторне.

   Але пам’ятайте: найкраще, наймилозвучніше ім’я чи прізвище можна забруднити поганими вчинками і, навпаки, звичайне ім’я, прізвище можна зробити дорогим для людей. Бережіть чистоту свого імені та роду, прославляйте його славними ділами і ніколи не забувайте народну мудрість: «Не ім’я прикрашає людину, а людина прикрашає ім’я».

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
1683
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку