Мета:
- формувати в учнів мотивацію до здоров’я та його значення для повноцінного життя, праці, відпочинку, навчання та спілкування;
- розширити набуті знання про складові здоров’я: фізичну, соціальну, психічну і духовну;
- збагатити уявлення про чинники, які впливають на стан здоров’я;
- розвивати бажання бути здоровим, щоденно піклуватися про здоров’я, своє та інших людей, вести здоровий спосіб життя;
- сприяти виховуванню гуманного ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.
Матеріали: презентація PowerPoint до уроку, картки з завданнями для груп, м’яка іграшка.
Хід заняття
І. Вступна частина
Здоров’я
Здоров’я — розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Тоді є радість, щастя, диво,
Краса у крапельці роси.
Тоді людина йде щасливо
Серед безмежної краси.
Вона — здорова! Це чудово,
Бо їй нічого не болить.
Вона добро творить готова.
І це прекрасно! Можна жить! (Надія Красоткіна)
— Як ви зміцнювали своє здоров’я впродовж тижня?
— Як ви це робили?
3. Визначення поняття "здоров’я”.
4. Вправа “Мозковий штурм”
— Можна бездумно витрачати гроші, марнувати багатство. А чи можна змарнувати здоров’я? Як?
— Що таке здоров’я, ви вже маєте певне уявлення. А щоб його зміцнювати і не втратити, треба знати його складові та чинники, які на нього впливають.
5. Бесіда-опитування
— Підніміть руку ті, хто цього року зовсім не хворів.
— А хто хворів?
— Підніміть руки ті, хто вважає, що захворів з власної провини.
— Які причини призвели до хвороби?
— Від чого залежить здоров’я людини?
6. Хвилинка здоров’я. Вправа для постави «Погріємося»
II. Основна частина
— Пропоную гру, в якій ви маєте підтвердити, що знаєте чинники, які впливають на стан здоров’я. Відповідайте швидко, але будьте уважні.
• Промочивши ноги, можна легко застудитися. (Так).
• Ранкова гімнастика та вітаміни зміцнюють організм. (Так).
• Від грипу допоможе вберегтися ватно-марлева пов’язка. (Так).
• Поганий настрій зміцнює здоров’я. (Ні).
2. Вправа “Чинники здоров’я” (робота в групах).
1 група «Харчування»
2 група «Фізичні заняття» .
3 група «Правила гігієни»
4 група «Загартування»
5 група «Корисні і шкідливі звички»
— Чи можна займатися самолікуванням?
— Що може статися, якщо займатися самолікуванням?
— Як ти чинитимеш, якщо почуватимешся погано?
— Перевірмо, чи знаєте ви, у яких випадках слід звертатися до лікаря.
• Болить голова. (Так)
• Поганий настрій. (Ні).
• Не хочеться йти до школи. (Ні).
• Болить зуб .(Так)
— Відгадайте, які емоції виражено у поданих висловлюваннях. Якими є ці емоції: позитивними чи негативними?
• Як добре, що я дружу з цією дівчинкою! (Захоплення).
• У мене все добре! Люди прекрасні! (Радість).
• Він завжди все робить краще, ніж я. (Злість, заздрість).
• Мені не подобається ця оцінка! (Гнів, обурення).
• Мама похвалила мене за допомогу. (Спокій, задоволення).
6. Гра “Тренуймо емоції” (робота в групах)
Учасники груп по черзі демонструють емоції іншим, а спостерігачі мають назвати їх.
I група: насупитися, як осіння хмара; як сердита людина.
II група: усміхнутися, як кіт на сонці; як хитра лисиця.
III група: розсердитись, як дитина, у якої забрали улюблену іграшку; як людина, яку вдарили.
IV група: показати переляк дитини, що загубилася в лісі.
III. Заключна частина.
«Сліди здоров’я»