Виховна година "Жити в світі де є ВІЛ"

Про матеріал

Це заняття присвячено проблемі профілактики ВІЛ/СНІДу. СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя (на допомогу класному крівникові, педагогу - організатору).

Перегляд файлу

 

 

Виховна година

присвячена

І грудня – Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими,

 

 

„Жити в світі, де є ВІЛ".

 Це заняття присвячено проблемі профілактики ВІЛ/СНІДу. Але не тільки. СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя. Та головна проблема навіть не в тім, що наразі Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) офіційно зареєструвала понад 40 мільйонів ВІЛ-інфікованих та 16 мільйонів померлих. Ми вже звикли, що 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо в світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується кожного. Саме тому 1 грудня – „День боротьби зі СНІДом” перейменовано в „Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими”.

Отже сьогодні, І грудня – Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими, який донедавна називався Міжнародним днем боротьби з ВІЛ/СНІДом.

2. Що ми знаємо про ВІЛ і СНІД?

 

1 сторінка ТРОХИ З ІСТОРІЇ

 •  Перші випадки захворювання на СНІД було діагностовано в 1981 р. у США. Спочатку хвороба видавалася вельми загадковою. У Франції, як тільки з'явилися перші повідомлення про таємничу хворобу, сформували групу дослідників під керівництвом ученого-вірусолога Люка Монтеньє для її вивчення.
 • Протягом двох років (починаючи з 1981 р.) було з'ясовано загальну картину хвороби, виявлено її збудника - вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), розроблено методи, за допомогою яких знаходять вірус хвороби в організмі людини, встановлено механізм негативної дії вірусу на організм.
 • Вперше ВІЛ був виділений та індефікований у 1983 р. французькими вченими на чолі з Монтеньє в Пастерівському інституті в Парижі. Водночас про факт відкриття вірусу, котрий спричиняє СНІД, повідомили американські вчені з Національного інституту здоров'я на чолі з Робертом Гало.
 • Таким чином, успіхи у вивченні ВІЛ та СНІД насправді великі, але невідомого в дослідженні цієї проблеми ще багато.
 • ВІЛ - це вірус імунодефіциту людини, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІД.

 

 

3 сторінка ЯКА РІЗНИЦЯ МІЖ ВІЛ ТА СНІД

В - «Вірус» - збудник захворювання.

І - «Імунодефіциту» - відсутність захисної реакції системи організму, яка забезпечує захист від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Л - «Людини»

 

С - «Синдром» - ряд симптомів, що вказують на наявність якоїсь хвороби чи стану

Н - «Набутого» - такого, що набутий протягом життя, а не від народження.

І - «Імунного» - стосується імунної системи, яка забезпечує захист людини від мікроорганізмів, що спричиняють хворобу.

Д - «Дефіцит» - в даному випадку відсутність захисної реакції імунної системи людини на наявність в організмі шкідливих бактерій.

 

 

4 сторінка ЧОМУ ТАК ВАЖКО ВИЛІКУВАТИ СНІД, ВІЛ

(перегляд відеоролику)

 

 

 

 

 

 

 

5 сторінка СТАТИСТИКА

  На сьогодні ситуацію у світі характеризують як пандемію ВІЛ-інфекції. За даними програми ООН-СНІД, число інфікованих у світі перевищило 433 млн людей. Щорічно у світі реєструється 5 млн ВІЛ-інфікованих, помирає з млн. людей. Щодня у світі заражається ВІЛ 16 тис. людей. За даними фонду ООН, кожні 14 секунд у світі вірусом імунодефіциту людини заражається одна людина у віці від 15 до 24 років.

  Нині Україна посідає перше місце по кількості ВІЛ-інфікованих серед країн Східної Європи. Серед молоді перше місце з усіх причин смертності – СНІД.

 За весь період реєстрації ВІЛ-інфекції/СНІДу  в Україні вмерло 11 822 людини, з них 233 дітей.

 

6 сторінка ОЗНАКИ ХВОРОБИ (лікар-лаборант)

  ВІЛ-інфекція розвивається поступово, після зараження людина тривалий час може не  відчувати ознак хвороби. Цей період може тривати до 10 років і більше й закінчується СНІДом, який дотепер залишається невиліковною хворобою. Установити ВІЛ можна через один-три місяці після проникнення вірусу до організму людини з допомогою спеціального аналізу крові, який виявляє антитіла до вірусу.

Ознаки:

 • постійна втома;
 • підвищена температура, озноб, сильне нічне пітніння;
 • зменшення ваги;
 • опухлість лімфатичних вузлів, що триває понад два місяці;
 • поява плоских та випуклих виразок рожевого кольору на поверхні шкіри чи під шкірою;
 • постійна діарея;
 • постійний сухий кашель, що супроводжується задишкою.

 

7 сторінка ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ

(показ слайдів, а учні називають шляхи зараження)

   ВІЛ живе лише в організмі людини. Потрапляючи в повітря, він швидко гине. Єдиним місцем, де вірус добре "почувається” і має спроможність рухатися, є біорідини людини: Вірус може знаходитися і в інших рідинах: сечі, слині, поті, але його концентрація в них дуже низька. Від концентрації вірусу залежить і об’єм рідини, що повинен попасти в кров іншої людини для того, щоб відбулося зараження. Наприклад, необхідна для зараження кількість вірусу міститься в краплині крові, яка поміщається на кінці швейної голки. Об’єм слини з такою ж кількістю вірусу складає 4 літри.

  У результаті вивчення декількох тисяч хворих у світі, установлено, що вірус СНІДу передається:

 • у разі статевого контакту із хворим або зараженим вірусом СНІДу;
 • у результаті використання для ін’єкцій нестерильних шприців;
 • при переливанні інфікованої крові;
 • від вагітної жінки, інфікованої ВІЛ, новонародженій дитині;
 • заразитися можливо під час манікюру, педикюру – за цих процедур часто бувають поранення;
 • татуювання чи криваві ритуали.

Вірус імунодефіциту людини сам по собі дуже нестійкий. Він швидко гине під впливом простих дезінфікуючих засобів: спирту, марганцівки, хлораміну, високої температури, під час кип’ятіння гине миттєво. Але якщо потрапляє в організм, знищити його вже не можливо. Захворювання розвивається повільно, але впевнено.

 

8 сторінка ЯК УБЕЗПЕЧИТИ СЕБЕ ВІД СНІДУ

 

1. Лист дівчинки хворої на СНІД

Ми ще живі, але нас уже нема

Шановна редакціє, пишу вам, тому що ви ще не залишили таких як я. Прошу мій лист надрукувати. Мені край потрібно, щоб його прочитали дівчата та хлопці. Хочу їм сказати, щоб подумали й зрозуміли. Я й інші з мого оточення багато чого раніше не розуміли.

 Мені 18 років. Звати Ульяна. Прізвище не повідомляю. Ось уже 2 роки, як я хвора СНІДом. У лікарні я не одна, тут  у мене такі ж подруги й друзі. Тепер на все дивлюся інакше, чім раніше.

Навіщо ви, дорослі, нас, власних дітей, під «танк» кинули? Ми були ще дітьми, а ви вже отримали за нас гроші. ВИ, ви винні у наших хворобах і наших смертях!

Четверо моїх друзів, учорашніх школярів, померли. У моргах лежать молоді. Ми вже хоронимо один одного. Чому ви нас не попереджали з вашим «безпечним сексом»! Нам хочеться жити! Краще б нам працювати, вчитися, ніж помирати, а СНІД та сифіліс стали у молоді, щось на кшталт нежиті.

У нас не буде кохання, не буде сім’ї, ми не народимо дітей. Ви розумієте, що відбувається з нами, поколінням, котре прийшло після вас?!

Ми ще живі, але нас уже нема. Нас залишили без дитинства й відібрали наше майбутнє.

Як би  я була вдячна тому, хто вирвав би мене з рук цигарку, хто витяг мене з під «танка», коли можна було спасти.

Допоможіть тім, хто небайдужий до цієї проблеми, зупиніть те, що відбувається навколо. Допоможіть зупинити. Допоможіть прийняти закони й заборонити порнолітературу, фільми, наркотики, горілку. Ми гинемо…

Хто там на «танку»? – «Вільні» від сорому й відповідальності?!

А ми під ними… нас проїхали. Все!

                                                                              Ульяна Р.

Вчитель

2. «Дискусія»

 - хто винен, ваша думка?

 - чи можете сказати «Ні», коли це потрібно?

 - політика не лікувати, а попереджувати.

3. Висновки:

 • уникати випадкових незахищених статевих зв’язків
 • не користуватися випадковими шприцами для ін’єкцій
 • не використовувати багаторазово голки
 • за будь-яких підозр звертатися до лікаря

Важливо пам’ятати, що від вашої поведінки залежить запобігання СНУДу!

Боротьба проти СНІДу – це  соціальна проблема, яка має поведінковий характер і залежить від профілактичних заходів.

 

9 сторінка ПЕРЕВІР СЕБЕ

2. Вікторина

Вчитель: „Один мудрець сказав: „Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці". Під супротивником мається на увазі ВІЛ/СНІД, і ми повинні знати якомога більше про свого супротивника. Зараз ми перевіримо, що ви знаєте про ВІЛ-інфекцію та СНІД.

(Клас ділиться на 2 групи. )

Вчитель: Я зачитуватиму твердження по черзі кожній групі, а ви будете, відповідати, що це – факт, чи вигадка. За кожну правильну відповідь групі зараховується бал. Якщо група не відповідає або дає невірну відповідь – надається спроба (і бал) іншій групі.

В разі потреби вчитель доповнює і виправляє відповіді учнів. Якщо учні не знають вірної відповіді, вчитель більш детально пояснює незрозуміле питання.

 

 

Твердження

Правильна

Відповідь

Коментар для вчителя

1.

ВІЛ і СНІД – одне і те ж саме.

Ні

ВІЛ – це вірус, який руйнує імунну систему людини, а СНІД – комплекс симптомів (синдром), які виникають на останній стадії розвитку інфекції.

2.

За зовнішнім виглядом ви можете припустити, що особа-носій вірусу ВІЛ.

Ні

Зовні ВІЛ-інфікований нічим не відрізняється від інших людей. Характерні симптоми виникають лише на пізніх стадіях  захворювання і можуть бути  розпізнані лише медиками.

3.

Поцілувавши ВІЛ-позитивного, ви теж заразитесь.

Ні

Концентрація вірусу в слині недостатня для зараження (випадків не зафіксовано). Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена

4.

ВІЛ інфікуються тільки повії, наркомани і гомосексуалісти.

Ні

ВІЛ може заразитися будь-хто. Ймовірність зараження пов’язана з поведінкою людей.

5.

Постільна та натільна білизна ВІЛ-інфікованого не є заразною.

Так

Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом.

6.

Ви можете заразитися ВІЛ у школі, де навчається хвора або інфікована людина.

Ні

Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ-інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності вимагає тільки контакт з кров’ю.

7.

Якщо ви здорові та дужі, то не можете заразитися ВІЛ.

Ні

ВІЛ може заразитися будь-хто.

8.

Можна заразитись ВІЛ через рушники, мило, мочалку

Ні

Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. Але так можна „підхопити” багато інших інфекцій.

9.

Особи, які вживають наркотики, можуть передати вірус ВІЛ іншим особам, якщо вони користуються спільною голкою або шприцом для ін’єкції наркотиків.

Так

В крові вірус знаходиться у високій концентрації. Для інфікування при ін’єкції достатньо крапельки крові в голці. В шприц при проколюванні вени, як правило, потрапляє невелика кількість крові, достатня для зараження.

10.

Можна відразу після інфікування визначити, чи відбулося зараження

Ні

Має пройти певний час (період вікна – 3-6 місяців), поки в організмі з’являться антитіла, які зможе виявити тест. Щоправда останнім часом з’явилися тести, які виявляють частинки вірусу, але вони на сьогодні недоступні із-за високої вартості.

11.

Вітаючись за руку, можна заразитись ВІЛ.

Ні

Шкіра є природнім бар’єром для ВІЛ. Навіть потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру цілком безпечне.

12.

Людина може бути інфікованою ВІЛ і не знати про це.

Так

Більшість людей не підозрюють, що інфіковані і дізнаються про це випадково.

13.

Спільне користування фонтанчиком для питної води небезпечне.

Ні

Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена

14.

Оскільки ВІЛ невиліковний, краще і не знати, інфікований ти, чи ні

Ні

Незнання має кілька негативних наслідків:
1 – людина не отримуватиме своєчасного лікування (розвиток СНІДу);
2 – піддає ризику зараження партнерів;
3 – не вживає необхідних заходів для запобігання іншим інфекціям, які для ВІЛ-інфікованого є серйозною загрозою.

15.

Домашні тварини не переносять ВІЛ.

Так

Вірус імунодефіциту людини не виживає в організмі домашніх тварин.

16.

Без лікування від інфікування ВІЛ до розвитку СНІДу минає від 2 до 15 років.

Так

Приблизно такий час потрібен ВІЛ, щоб зруйнувати опір імунної системи І викликати появу симптомів, що складають синдром набутого імунодефіциту людини.

17.

Вірус ВІЛ може передаватися при переливанні крові.

Так

Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не виключене інфікування в разі термінового переливання неперевіреної крові.

18.

Є ліки від СНІДу.

Ні

На сьогодні немає ліків, здатних подолати СНІД. Але є препарати, здатні значно знизити вірусне навантаження на організм і продовжити життя хворому.

19.

Комахи, які смокчуть кров, переносять ВІЛ.

Ні

Вірус гине в шлунку комах-кровососів.

20.

ВІЛ-інфікований – це той, у кого тести виявили ВІЛ.

Ні

Інфікованою ВІЛ може виявитись людина, яка про це не підозрює, якщо у неї були незахищені статеві контакти, контакт з інфікованою кров’ю тощо.

21.

ВІЛ – інфікований повинен повідомляти про свій статус в школі/на роботі

Ні

Закон захищає права ВІЛ+ людей. Ніхто не має права розголошувати факт інфікування чи вимагати довідки, “на СНІД”, окрім самого ВІЛ+ за його бажанням.

22.

Існує аналіз крові, що визначає, чи заражені ви ВІЛ.

Так

Більшість тестів можуть визначити лише наявність в крові антитіл, які з’являються через 3-6 місяців після Інфікування. Нові тести показують наявність власне часток вірусу. Проте вони не є доступними.

23.

Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом може призвести до зараження.

Ні

Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Не зафіксовано жодного випадку зараження при контакті зі слиною, сльозами чи потом.

24.

ВІЛ передається при обіймах.

Ні

 

25.

Чхання та кашель поширюють ВІЛ.

 

Ні

Небезпеку може становити тільки кровохаркання, яке виникає при запущеному туберкульозі, інших патологіях легень.

26.

Розвиток СНІДу в організмі інфікованого можна значно сповільнити спеціальними препаратами.

Так

Існують антиретровірусні препарати, які значно сповільнюють розвиток інфекції і знижують концентрацію

вірусу.

27.

Вірусом ВІЛ можуть заразитися лише чоловіки.

Ні

ВІЛ вражає людей незалежно від статі.

28.

Плаваючи в басейні, можна заразитись ВІЛ.

Ні

Концентрація вірусу в воді буде замалою, навіть якщо у неї потрапить кров ВІЛ-інфікованого.

29.

Проколюючи вуха чи наносячи татуаж спільною голкою, можна інфікуватись ВІЛ.

Так

На кінчику голки міститься достатня кількість крові з ВІЛ для інфікування при проколюванні шкіри. До того ж є ризик передачі інших інфекцій.

30.

Монети та паперові гроші можуть стати джерелом зараження ВІЛ.

Ні

Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій.

31.

Можна заразитись ВІЛ, беручись за дверні ручки чи користуючись унітазом разом з ВІЛ+.

Ні

Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій.

32.

Годування немовляти груддю ВІЛ-інфікованою матір’ю приводить до зараження ВІЛ.

Так

 

Вірус проникає в грудне молоко. Хоча відомі випадки, коли інфікування не відбувалося. Антиретровірусна терапія знижує ризик зараження.

 

Вправа «Ситуації ,в яких ми ризикуємо» (5 хв.)

Мета: розглянути ситуації з життя людей, їхній ризик інфікуватися ВІЛ і можливі дії щодо запобігання його поширення.

Матеріали: 6 ситуацій на окремих аркушах.

Хід вправи: учасники поділяються на 2 групи. Кожна група отримує по дві картки з описом ситуацій. Обговорюють і пропонують свій варіант поведінки в даній ситуації.

І група.

1. Твоя найкраща подруга зробила татуювання і пропонує тобі зробити теж саме (в неї залишилась голка та фарби). Але попередила, що у разі відмови ваші стосунки зіпсуються.

2. 2. Ви завжди купували пресу в одному й тому ж кіоскові, але дізнались, що продавець ВІЛ-інфікований. Чи є ризик заразитися? Чи будете ви далі купувати там газети і журнали?

 

II група. 

1. У парку є фонтанчик для питної води. Чи можлива передача через нього ВІЛ-інфекції?

2. Ви завжди з подругою плавали в басейні. Потім дізналися, що там займалися ВІЛ-інфіковані. Чи є ризик заразитися?

 

 

 

 

 

10 сторінка

1 ГРУДНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СОЛІДАРНОСТІ З ВІЛ ПОЗИТИВНИМИ ЛЮДЬМИ

ЧЕРВОНА СТРІЧКА

 

1988 р. — 1 грудня оголошено Всесвітнім днем боротьби зі СНІДом. Зареєстровано першу смерть від СНІДу в Україні.

 

 Жоден захід в області СНІДу зараз не обходиться без "червоної стрічки" - шматочка шовкової стрічки, складеної в особливий спосіб. Червона стрічка - міжнародний символ боротьби зі СНІДом, який використовують як логотип і ВООЗ, і агентства ООН і незлічена кількість добродійних фондів.

  Американському художнику Франку Муру було призначено увійти до історії як "творцеві червоної стрічки". Саме так його згадували в некрологах, коли він помер в 2002 році в результаті лімфоми - раку, пов'язаного зі СНІДом. Треба відзначити, що до цього він жив з ВІЛ-інфекцією більше 20 років. Те, що головною справою його життя всі до цих пір вважають шматочок шовкової стрічки, може видатися досить дивним.

  Своє "відкриття" Франк Мур зробив, працюючи в асоціації художників "Візуальний СНІД", яка об'єднала в 1980-х роках ВІЛ-позитивних людей мистецтва, і продовжує успішно діяти і понині. Захворювання наносило сильну утрату культурі - вже багато талановитих художників, музикантів і інших людей мистецтва померли від СНІДу. Активісти вирішили привернути увагу саме до цього факту, щоб хоч якось "розворушити" суспільство.

Святогорськ 824  Ідея Мура була проста, і, як будь-яка геніальна думка, вона вже давно "витала в повітрі". Справа була в 1991 році, і Мур звернув увагу на те, що сусідня сім'я носила жовті стрічки - на знак надії, що їх дочка-військовослужбовець благополучно повернеться з Персидської затоки. Стрічки складалися так, що нагадували перевернену букву "V" - символ перемоги. Для природженого активіста, Франка Мура, боротьба зі СНІДом теж була війною, хай і "внутрішньою" - битвою, якій не видно кінця, а втрати все продовжуються. "Стрічка може бути метафорою і для СНІДу теж", - вирішив він.

  Був вибраний червоний колір - колір крові, однієї з рідин людського тіла, в якій міститься вірус, але так само і символ "кровного братерства", і пристрасті, яка завжди рухала Муром. Художники з "Візуального СНІДу" на якийсь час залишили мольберти, зосередившись на складанні стрічок - їх робили сотні і сотні тисяч, оскільки проект потрібно було зробити популярним в найкоротші терміни.

 

Справжнє визнання проект отримав тільки під час церемонії вручення нагород "Tony Awards" в 2000 році. Всіх номінантів і учасників переконали надіти червоні стрічки. У прес-релізі проекту йшлося: "Червона стрічка (перевернене "V") стане символом нашого співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДУ. Найбільша надія, яка пов'язана з цим проектом, - це те, що до 1-го грудня, Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, ці стрічки носитимуть у всьому світі". З тих пір стрічки стали просто частиною дрес-коду на Оскарі і подібних "тусовках". Художники добилися бажаної мети - СНІД почав, хай і неявно бути присутнім в центрі суспільної уваги. Проста стрічка порушила "обітницю мовчання" відносно епідемії.

 

Пісня О Білозір «Свіча»

11 сторінка ПІДТРИМКА ХВОРИХ

 

 1. «Коло побажань» На паперових долоньках написати слова підтримки ВІЛ-інфікованим

Святогорськ 867

 Ніхто не застрахований від зараження. Але люди кажуть: "Береженого – Бог береже”. Тому здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною гарантією від зараження СНІДом.

  Отож, ця проблема — це проблема кожного!

  Який вихід?  Здоровий спосіб життя!

  Ми не повинні бути байдужими до власного життя та життя інших людей. Яким же повинно бути наше майбутнє? Чи є в ньому місце для СНІДу? (Діти роблять висновок.)                                                                      

 

 

 3. Діти співають пісню  «Бережи любов»

 

Ти можеш завжди повернутись в мить,

В дитячий, чудовий  казковий світ,

Ти пам’ятай життя летить,

Час не повернеш,

Стежку ти нову знайдеш.

 

І поруч ті кому потрібен ти,

Із щирим серцем - швидше до мети,

Незгодам всім наперекір,

По житті крокуй, тільки пам’ятай і вір…

 

Приспів ;

Бережи любов,бережи цей світ,

Тільки зрозумій, що стали ми уже дорослими людьми.

Бережи свій дім,душі і серця,

Дитинство вже назад не повертається…

 

2.Промінчик сонця грає на стіні

Усмішки щирі однокласників,

І наші добрі вчителі,друзі і батьки

Душу грітимуть мені.

 

Нові бажання мрії і стежки

Не бійся краху  і вперед іди,

Крокуй ти вперто до мети

З шляху не зійди, віру в себе віднайди.

docx
Додано
2 лютого 2019
Переглядів
384
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку