Виховна година на тему:
«Подорож країною Казок».
1 клас
Мета: розширити знання дітей про казки; розвивати бажання читати і знати більше казок; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, спостережливість, акторські здібності, вміння дітей працювати у парах; виховувати прагнення до добра і справедливості, почуття взаємодопомоги, товариськість, доброзичливість, працелюбність, любов до усної народної творчості.
Форма проведення: уявна подорож.
Обладнання: презентація, малюнок-пазл, колосок, мішок, кошик.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Добрий день, діти!
До нас на заняття завітали гості, тож привітайтеся з ними.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети заходу.
- Сьогодні у нас буде незвичне заняття, на якому ми відправимось у подорож до чудової країни. А як же називається ця країна, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Є дивна країна,
Де все чарівне,
Там звірі розмовляють,
Дерева мову мають,
Добро і правда завжди
Зло долають.
Яка це країна?
Діти, а що таке казка?
Казка – це коротка розповідь про вигадані, фантастичні події та їх героїв, де завжди добро перемагає зло.
Казки бувають різні: написані автором або складені народом. У світі є багато народів, і кожен з них має свої казки. Наш український народ також попридумував багато казок. Проте у всіх казок є одна спільна риса — мудрість( тобто казка завжди чомусь навчає).
Казка — вигадка, всяк знає,
Але казка — дивина.
В ній усе не так буває
І потрібна нам вона!
Нас вона навчає жити
І поради нам дає.
Все в ній вміє говорити
І у казці — правда є.
До роботи нас привчає
І гостинності нас вчить.
Той, хто казочки читає,
Потім буде добре жить.
Бо умітиме радіти
І сміятись в добрий час.
Вмітиме добро творити.
Казка мудрим робить нас.
Н. Красоткіна
Тож, діти чому нас вчать казки? (як жити, доброти, мудрості, працелюбності)
«Першокласникам від Королеви казок»
(- Давайте ж швидше його прочитаємо.)
ІІІ. Основна частина.
1 зупинка «Загадкова».
Жасмін і Аладін приготували нам загадки, відгадки до яких будуть назвами казок, які зникли. І якщо ми їх відгадаємо, то вони обов’язково повернуться до казкової країни.
Маленьке, сіреньке,
Біди наробило:
Щось біле, кругленьке,
Хвостиком розбило.
Сумує і плаче бабуся,
Дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче:
«Я вам золоте знесу». («Курочка Ряба»)
Ця хатинка,така мила,
Всіх у себе приютила:
Мишку, зайчика,лисичку,
Вовка, жабку невеличку
І кабанчика іклана,
І ведмедя великана.
Це хатинка невеличка
Зветься просто — ... (Рукавичка). В'ється річка невеличка
Хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя
Справа зовсім нескладна.
Казка ця усім відома
Про кого вона? («Івасик-Телесик »)
Сидить півник на печі.
їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає.
Мерщій півника хапає.
Біжить котик рятувати,
В лисиці півника забрати.
(«Котик і півник»)
Ця брехуха — і рогата
І баньката, й бородата.
Обдурила свого діда,
Принесла в родину біди,
Хату в зайчика украла,
Жити в домі цьому стала. (Коза-Дереза.)
Із соломи цей дружок,
В нього смоляний бочок.
Зловив зайця, лиску й вовка,
Ще й ведмедя приволок!
Від ножа щоб врятуватись,
Постаралися вони:
Для дідуся і бабусі
Подарунки принесли.
(«Солом’яний бичок»)
Дівчина, хоч і кривенька,
Роботяща, моторненька,
Як гніздо її спалили,
То з качками полетіла.
Всі ви знаєте цю казку,
Тож назвіть її,
Будь ласка! («Кривенька качечка».)
(робити добро і завжди добром віддячувати за добро).
2 зупинка « Мультляндія».
- Чому від хлопчика втекли іграшки, речі, посуд?
Чого нас вчить казка? (бути охайним)
Як ви вважаєте, чому Герда не побоялася Снігової Королеви і відправилася рятувати Кая? Що врятувало Кая? Який вчинок ми можемо взяти за приклад?( добре відношення до оточуючих, завжди розтопить лід у їхньому серці)
Яка мудрість казки? (зроблене добро завжди повертається).
Якою була Попелюшка?(доброю, лагідною, ніжною). А якими були її сестри, матір? (злими, жадібними, грубими).
Гра «Так чи ні?»
(бути добрими, доброзичливими, чемними, допомагати в біді) .
Отже, діти, пам’ятайте, що ми маємо бути добрими і лагідними, незважаючи на те, що до нас можуть відноситись зі злом, і тоді добро переможе зло.
А нам час продовжувати подорож.
3 зупинка «Плутанина».
Діти, а чому будинок Наф–Нафа вовк не зміг зламати? (будинок був надійним.)
А щоб зробити такий будинок, як треба було працювати? (Старанно).
4 зупинка «Загублені речі».
Червона Шапочка зібрала до свого кошику загублені речі з різних казок і нам треба відгадати з якої казки і кому належать ці речі. Готові?
мука
тарілка
рукавичка
шкаралупа горіха
стріла
бинт
Буквар
Кленовий листочок
Тож, чого нас вчить казка?(бути чесним, говорити правду і бути скромним).
Фізкультхвилинка
1. Ось їде Попелюшка в кареті з гарбуза
І роги наставляє Коза їй Дереза.
Юнак Котигорошко врятує цілий світ,
Царівна-несміяна усіх нас розсмішить.
П р и с п і в(двічі).
2. Ось море синє-синє, там-рибка золота
І біла скатертина чарівна, непроста.
Тікає від бабусі маленький Колобок.
Замовкли всі звірята - напевно, близько вовк.
П р и с п і в (двічі).
5 зупинка «Знавці казок».
Завдання: «Вгадай, хто сказав?»
( слухати дорослих, дбати про свою безпеку)
6 зупинка «Павутина», де нас вже чекають справжні друзі. Впізнали їх? Так, це Муха-Цокотуха і Комар.
Отже, і вашим завданням буде допомогти сплести павутину, знайшовши друга казковим героям.
Діти, а кому ж не дісталося друга? Так, лисичці. Як ви гадаєте, чому?
А чого нас навчили ці казкові друзі? Якими нам треба бути?
(бути справжнім другом)
Тож, пам’ятаймо, щоб мати друзів треба бути і самому другом.
7 зупинка «Казковий пазл».
Щоб виконати це завдання, попрацюємо в парах як справжні друзі.
На кожній парті знаходиться конверт, в якому частинки ілюстрації до казки.
Завдання: зібрати ілюстрацію до казки і назвати її.
Так, це казка «Лисичка і журавель».
А нам час зустрітися з Королевою казок.
Королева казок:
«Я – Королева казок.
Вітаю вас, друзі, у моїй країні.
Щиро дякую за допомогу.
І в знак подяки
Я дарую вам казочку!
Сядьте, дiти, вci, будь ласка,
Розпочнетъся зараз казка.
Вона, кажуть, дуже гарна
І цiкaвa, i повчалъна.
Хто тихесенъко сидить,
Не nyстує, не шумить,
Той найпершим зрозумiє,
Чого казка нас навчитъ».
Бесіда
Тож чому нас вчить ця казка?(бути працьовитим, не лінуватися)
ІV.Підведення підсумків виховного заняття.
Сьогодні на занятті мені
сподобалось…
запам’яталось…
Казка
вчить
Вчитель
Тож, діти,
Казок на світі є багато.
І веселих , і сумних.
То ж чи можемо
Прожити ми без них?
Учні:
Не можем без казки у світі ми жити,
Бо казка нас вчить, як потрібно дружити,
Як зло подолати, як хитрих провчити.
Як чуйних і добрих, й сміливих любити.
Як добре, що казка усіх нас зібрала,
Дорослих і діток разом поєднала.
Тож, читайте, любіть казки і навчайтесь як жити по правді і робити добро у казкових героїв.
Дякую вам за увагу. Наше заняття закінчилось.