ВИХОВНИЙ ЗАХІД
ДО ДНЯ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
( літературно-музична композиція)
МЕТА: формувати в учнів розуміння того, що рідна мова – духовна та
культурна скарбниця народу;
поглибити знання про красу і багатство української мови;
виховувати в учнів любов до рідної мови та рідного краю.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна дошка, відеопрезентація, музичний
центр.
Перебіг заходу
На фоні тихої музики
(слайд 1)
Учитель
Зі святом Вас, діти, зі святом, шанувальники рідного слова!
Корені українського слова проросли з найдавніших діалектів праслов'янських племен, рясними пагонами розвинулися в часи Давньоруської держави. Древнє слово квітами-перлами розцвітало у найдавніших пам'ятках культури Київської Русі, у полемічних творах , у красному письменстві різних часів.
(слайд 2)
1 учень
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова. Ота жива схованка людського духу. Його багата скарбниця, в яку народ складає і своє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
(слайд 3)
2 учень
Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, яка пов'язує людину з її народом, попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.
(слайд 4)
3 учень
Коли забув ти рідну мову,
Яка б та мова не була –
Ти втратив корінь і основу,
Ти обчухрав себе дотла.
(слайд 5)
4 учень
9 листопада 1997 року був виданий указ Президента України «Про День української писемності та мови».
У ньому сказано про те, що за ініціативою громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця.
(слайд 6)
5 учень
Преподобний Нестор-Літописець – киянин, у 17 років прийшов у Києво-Печерську лавру послушником. Прийняв його сам засновник монастиря преподобний Феодосій. Молитвою та послухом юний подвижник невдовзі перевершив найвидатніших старців. Під час постригу в ченці Нестор був удостоєний сану ієродиякона. Книжкова справа стала змістом його життя.
(слайд 7)
1 учень
Найвизначнішою працею Нестора-Літописця є «Повість временних літ» - літописне зведення, складене у Києві на початку ХІІ століття. Це перша у Київській Русі пам'ятка, в якій історія держави показана на широкому тлі світових подій. Преподобний Нестор довів розповідь з літописних зведень кінця ХІ століття до 1113 року. Всі наступні літописці лише переписували уривки з праць преподобного Нестора, наслідуючи його. Але перевершити так і не змогли. «Повість временних літ» була і залишається найвидатнішою пам'яткою слов'янської культури. Тому преподобного Нестора-Літописця можна по праву вважати батьком не лише вітчизняної історії, а й словесності.
(слайд 8)
2 учень
Ще Вольтер писав, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну треба вивчати все життя. Тому в 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській
мові статусу державної.
(слайд 9)
3 учень
Українська мова – державна мова України. Вона також є рідною мовою українців, які проживають за межами України: у Росії, Білорусії, Казахстані, Канаді, США, Австралії… Українською мовою розмовляє близько 45 мільйонів людей і вона входить до другого десятка найпоширеніших мов світу.
(слайд 10)
4 учень
Впродовж кількох століть український народ привчали до думки про нібито «вторинність»української мови, ретельно приховуючи від українців великий масив української ж писемності, історії та культури, яка сягає глибокої давнини і нараховує багато тисячоліть.
(слайд 11)
5 учень
У день української писемності та мови стартує щорічний Міжнародний конкурс знавців рідної української мови імені Петра Яцика. Цей унікальний мовний марафон був зініційований великим українським меценатом і громадським діячем Петром Яциком, який усе життя прожив у Канаді, але пам’ятав про рідну землю.
(слайд 12)
1 учень
Одна вона у нас така –
Уся співуча і дзвінка,
Уся плакуча і гримуча,
Хоч без лаврового вінка.
(Т.Шевченко)
(слайд 13)
2 учень
Вперше українську національну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці ХVІІІ ст. з виходом у 1798 році першого видання «Енеїди» Івана Котляревського, який вважається зачинателем нової української літературної мови.
(слайд 14)
3 учень
Т. Шевченко своїм величезним талантом розкрив невичерпні багатства народної мови, осягнув її, і як ніхто, розкрив чудову, чарівну музику українського слова.
(слайд 15)
4 учень
Нетлінним скарбом століть називають національну мову і літературу – скарбом , що передається від покоління до покоління, що об'єднує минуле й прийдешнє. Мова – живий організм, вона розвивається за своїми законами , а тому треба у чистоті берегти цей нетлінний скарб.
(слайд 16)
5 учень
Сила слова безмежна. Особливо, коли воно живе, іскристе, емоційно виважене. Коли воно сліпуче, «як проміння ясне», а могутнє «як хвилі буйні». Коли слова – палкі блискавиці. Тоді воно здатне робити чудо і хвилювати найтонші струни людського серця. Століттями мова народу була тією повноводною річкою, яку ми називаємо поезією.
(слайд 17)
Учитель
Людині визначено Богом місце народження, країна, небо; вона не може нічого поміняти, як не може поміняти саму себе. А якщо щось із того призначеного їй, поміняє, то не на краще, бо чуже ніколи не буває кращим. І куди б ти не пішов – твоя Батьківщина, твоя земля, твоя мова, твій народ завжди будуть із тобою