КЗ «Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №13 Луцької міської ради»
Виховний захід
«Книга – твій найкращий друг
і порадник»
Підготувала та провела
Вихователь ГПД
Талашко О.А.
Тема: «Книга – твій найкращий друг і порадник»
Мета: викликати в учнів почуття поваги і любові до книги; прищеплювати знання та вміння бережливого поводження з нею; розвивати спостережливість, увагу, пам’ять, логічне мислення; вміння поважати один одного.
Обладнання: презентація, картки.
Хід заняття
I.Вступна частина.
1. Привітання.
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
2. Перевірка готовності робочих місць.
3. Оголошення теми виховної години.
Відгадайте загадку.
Дуже я потрібна всім:
І великим і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. (Книга)
II. Основна частина
Слайд 2-3.
У стародавні часи на землі не було книжок, бо люди не вміли їх робити. Отож, сторінками найдавніших книжок ставали камені, стінки печер. Записи замінювали малюнки.
Слайд4
Пізніше люди почали писати на глинi, яку потiм сушили та випалювали на вогнi. Проте, такi «книжки» були дуже важкими i незручними.
Слайд5
Згодом люди навчилися робити книги з тонкої телячої шкiри. На виготовлення такої книги потрiбнi були шкури з цiлої череди телят. Тому такi книги були дуже дорогими i їх могли собi купити тiльки багатi люди. Отже, потрiбно було шукати дешевий та простий матерiал для книг.
Слайд6
Книги на сухих стеблах папірусу – болотяної рослини з берегів річки Нілу, придумали стародавні єгиптяни ( ІІІ тис. до н.е. ). Відтоді з’явилася книжки, а краще сказати – сувої з папірусу. Писати на папірусних сувоях було зручно, але через кілька років такі книги ламалися і розпадалися.
Слайд7
І лише у ХІІІ столітті в Європі навчилися виготовляти папір, схожий на той, яким ми користуємося сьогодні.
В античному світі й у середні віки книги розмножували шляхом переписування.
Слайд9
Першим способом множинного репродукування книги була ксилографія ( гравюра на дереві ). Першою друкованою книгою вважають тексти, відтворені ксилографічним шляхом у Кореї в період з 704 до 751 року. Друкарство виникло на Далекому Сході в ХІ столітті.
У Європі друкарство почало поширюватися в середині ХУ століття, коли Іоанн Гутенберг усередині ХУ століття в м. Майнус у Німеччині надрукував так звану 42 - рядкову Біблію – перше багатооб’ємне друковане видання в Європі, визнане шедевром раннього друку. Датою народження друкарського верстату був 1440 рік.
У нашій країні за часів князівства Ярослава Мудрого у Києві, при Софійському соборі було засновано першу на Київській Русі бібліотеку.
Діти, якось один хлопчик, почувши, що книжка може відкривати різні таємниці, приклав її до вуха і довго й уважно вслухався. Але нічого, звичайно ж, не почув і вирішив, що з ним пожартували. А як ви гадаєте?
Вікторина
1. Знайди письменника. Слайд11
2. Хмаринка слів. «Назви казкових героїв» Слайд12
3. Фізкультхвилинка. Слайд13
Руки вгору, руки вниз!
На сусіда подивись!
Руки вгору, руки в боки!
Поскачи на місці трохи!
Руки ззаду покладемо,
Головою поведемо!
Дружно всі присядемо і за парти сядемо!
Діти, які правила поводження з книгою ви знаєте?
1. Обгорни книгу в папір – не бруднитиметься обкладинка.
2. Не читай книгу під чай їжі – можеш забруднити її.
3. Не клади в книгу олівців, ручок та інших товстих предметів – від цього рветься палітурка.
4. Не загинай ріжків на сторінках книги – ріжки відриваються і псується книга – зроби собі для книги закладку.
5. Не рви сторінок, не малюй і не пиши нічого в книзі, не роби в ній ніяких поміток.
6. Не перегинай книгу – від цього вириваються сторінки.
7. Перегортаючи прочитану сторінку, держи її за верхній край.
5. Гра «Так чи ні». Слайд15
Діти, я буду говорити твердження про книгу, якщо воно правильне, то ви плескаєте в долоні, якщо ні, то мовчите.
1. Книги – це наші друзі.
2. Під час читання книги можна їсти та пити.
3. Книги розвивають нас.
4. Книги розширюють словниковий запас.
5. У книгу можна покласти олівець чи ручку.
6. У книзі можна робити помітки.
7. Книги треба обгортати.
8. Для книг потрібні закладки.
6. Гра Знайди пару (https://learningapps.org/display?v=p7sjdmuot23) Слайд16
7. Творча майстерня. Створення палітурки улюбленої книги. Слайд17
IІІ. Заключна частина. Слайд18
1. Підсумкова бесіда.
- Любі діти! Шануйте, бережіть, любіть книжки! І тоді весь розум, мудрість і людська доброта переходитимуть до вас через книги. Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки нової книги! Запам’ятайте: «Книга – джерело знань»!
2. Запитання за змістом виховної години
- Вам подобається читати книжки?
- Які книжки ви читали?
- Яка ваша найулюбленіша?
- А що вам більше подобається читати книгу, чи дивитись телевізор?
- Що таке бібліотека?