Виховний захід "Куріння, пияцтво або здоров’я – вибирайте самі!"

Про матеріал
Розробка допомагає класному керівникові пояснити учням про куріння, пияцтво. Та обрати шлях до здорового способу життя.
Перегляд файлу

Тема: Куріння, пияцтво або здоров’я – вибирайте самі!
Мета: Домогтися того, хоча б хтось замислився над тим чи варто палити і безмірно випивати.

Хід виховної години


     І. Організація классу.

    ІІ.     Розповідь вчителя.

     Чому люди йдуть до театрів, на стадіони, кіно, в сільській місцевості в клуби? “Щоб відпочити, дістати задоволення”, - скажете ви. А що таке задоволення? Усе, що подобається, викликає позитивні емоції, але ж заради “задоволення” випити вина деякі люди ладні пожертвувати здоров’ям, навчанням, родиною, роботою. Як це пояснити?
Білоруський психолог Ю.А. Мерзляков поділяє умовно всі задоволення на задоволення поповнення нестачі і задоволення надлишку.

ІІІ. Розгляд ситуацій
              Уявіть, що ви дуже голодні, або вас мучить спрага. Якщо вам у цю хвилину дати поїсти або напитися джерельної води, ви напевне відчуєте задоволення. Але до якого часу? Доти, поки не наїстеся або не нап’єтеся. Це задоволення нестачі. Однак людині треба більшого. Ви хочете зустрітися з друзями, піти в бар, одним словом відпочити за столиком з пивом чи кавою. Це вже задоволення надлишку.
Серед останніх багато корисних (відвідування музеїв, спортзалів, колекціонування та інші), але є і шкідливі. Найпоширеніші з них і найбільш згубні для здоров’я – куріння та вживання алкоголю.
              Уявіть собі, що два товариші – курець і некурець – поїхали на риболовлю. Другий милуючись природою, ловить рибу, з насолодою вдихає свіже повітря. А курець забув удома сигарети. І йому не до рибної ловлі. У середині смокче щось, це неприємне відчуття заважає насолоджуватися природою, і клювання його вже не цікавить. Він страждатиме цілий день, а повернувшись додому, кинеться до заповітної пачки сигарет. Закурив, затягнувся димом і … відчув себе здатним уже оцінити принадності природи.
               Що ж сталося? Він дістав “задоволення”, пов’язане з великою шкодою для здоров’я, і втішився. Але чи варто вигадувати для себе штучні муки, зайві турботи? Та чи й зодоволення це?
               Замисліться, хто курить, з чого це почалося? Хіба з’являлося бажання, подібне до відчуття спраги чи голоду? Чи потребував організм сигарети? Ця потреба виникла вже потім, коли організм звик до нікотину. Та чи не краще взагалі не закурювати?
             Або інший випадок. Ви гуляєте по місту. Поруч симпатична вам людина. Ви захотіли пити, зайшли до бару, взяли сік. Він холодний, приємний. Чудово! “А чи не взяти ще коктель? ” І ось уже соломинка в роті: задоволення надлишку.
Чи такий уже був потрібний вам коктейль? Вас мучила спрага, але організм зовсім не відчував потреби в алкоголі. Ви навіть і не думаєте про вино… Та ось наступного разу (за звичкою!) вам знову закортіло побачити себе з боку схожим на кінозірку – з соломинкою в роті. Потім – келих шампанського, потім чарка горілки, а пізніше, коли на дорогі напої грошей не вистачає, ви п’єте, що завгодно, у тому числі й найдишевше, гидке на смак вино. Ви й не помітили, як організм звик одержувати певну дозу алкоголю. Як сташно це, особливо для підлітків, які звикають до спиртного дуже швидко.
   І V. Бесіда про алкоголь.

           Сп’яніння – замінник природних радощів, утіх. І поступово алкоголь із задоволення надлишку перетворюється на потребу організму, на задоволення поповнення нестачі – на рівні з утамуванням спраги і голоду. Але скільки б не пив п’яниця алкоголю йому все одно мало…
І про це можна говорити ще досить багато, але ви й самі вже дуже багато чули, знаєте про шкідливість тієї чи іншої звички, тої чи іншої речовини.
Тому нікому б з вас не помішало б замислитись над тим чи варто, чи не варто починати курити чи пити. Це не завадило б усім з вас: тим хто це вже робить і тим хто ще зберігся.
           Подумайте про те, що чекає на вас попереду, якщо ви будете курити і пити спиртне. Пригадайте образи тих старих курців, яких ви знаєте: один із жовтим, сухим, зморшкуватим обличчям, згорбленим, постійно кашляє і задихається; інший змушений раз у раз зупинятися через болі в ногах, що виникають під час ходьби; третій – скаржиться на болі в ділянці серця; четвертий – його недавно відвезла “швидка” до лікарні з виразковою кровотечею.
           Як кажуть краще раз побачити, ніж сто разів почути. Дуже добре сказав про почуття лікаря щодо крців професор В.Т. Бахур: “Коли мені доводиться бувати в палатах, де лежать хворі на рак легенів, які занедужали після багаторічного куріння, бачити їхні виснажені обличчя, чути кашель, бачити, як вони буквально зидихаються, у мене іноді виникає бажання вийти на вулицю, взяти за руку будь-якого молодика, що з таким смаком покурує сигарету, привести його сюди і сказати: “Дивися, ось чим усе це може закінчитися!” Я певний, що після таких відвідин навряд чи знайшовся б хоч один курець, який би негайно не кинув курити… “
             Цікаво, чи влаштовують такі перспективи тих хто курить? Шкода, що такі експерименти не проводяться і єдиним доводом служать брошурки, лекції з даної теми, тобто все на словах. Та краще б повірити на словах ніж переконатися на собі. Лікарі просять щоб їм повірили наслово, що це дуже і дуже серйозно! Підступність алкоголю і тютюну полягає в тому, що розплата готується поволі, непомітно. Але вона неминуча.
            Тепер стало очевидно, що куріння завдає величезної шкоди не тільки курцеві, а й усім оточуючим, тому його забороняють у громадських місцях, у транспорті, у столовах і на превиликий жаль і шкоду цього не забороняють у барах.
Зараз все людство пичинає усвідомлювати усі ці біди які воно створило своєю ж діяльністю, своїм небажанням розуміти що воно робить. Тому все більше і більше країн світу приймають програми покращення екологічного стану, та оздоровлення людства на усій планеті.
            А це говорить про те, що в перспективі куріння вважатиметься вершиною безкультур’я і для курців будуть відводити спеціальні місця і лише в них можна буде курити. Буде, щось на подобі того, як створюють спеціальні клуби для людей з специфічними сексуальними напрямленностями, і діяльність яких в нас викликає насмішку і огляд.

Тема: «Куріння велике лихо»
Мета: довести учням шкідливість куріння та негативний його вплив на організм людини.

Хід виховної бесіди


І. Організація класу.

ІІ. Розповідь вчителя.

Куріння – велике лихо. Доведено, що куріння тютюну призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняються до передчасної смерті людей.
          Кожні чотири хвилини , заявив Террі, у США помирає людина, смерть якої зумовлено курінням сигарет. Курець живе на 6 – 8 років менше, ніж його ровесник, який не курить. Причина одна: куріння – надзвичайне лихо і велика небезпека для здоров’я.
Нервова система
Куріння викликає безперервне збудження, що ослаблює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової системи. Англійське прислів’я каже: «Курець пускає ворога в свої уста, який викрадає його мозок». У мене погіршилась пам’ять. Я став побити в 1,5 паза помилок більше, ніж до куріння. Тепер я трієчник, а в молодших класах вчився лише на «11» і «12». Я став вразливий, нервовий, у мене знизилася працездатність. Конфліктую з вчителями, сперечаюсь з товаришами. Я зовсім змінився, порушився перебіг психічних процесів.
Опорно – рухова система
Мій господар став втомлюватись під час бігу або навіть від тривалої ходьби. З’явилися сильні болі в ногах.

Травна система
 Мій господар втратив апетит. Подивіться, як він схуд, як пожовк, які в нього погані зуби. Систематично пропускає уроки, бо їздить до стоматолога лікувати зуби. А йому лише 15 років. А все через те, що нікотин із слиною попадає в організм. Після кожної викуреної сигарети різко підвищується кислотність шлунку. Їжа вчасно не перетравлюється. Можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. Куріння притуплює почуття голоду, бо порушується дія ферментів, її розщеплення та всмоктування в тонких кишках. Він дуже погано їсть, через те так і відстав у розвитку від своїх ровесників.
Кровоносна система
          Поки я не одержувало згубної отрути нікотину, я було здорове. Могло скорочуватись 100 тис. раз за добу і перекачувати 100тонн крові. Мій серцевий2 м.яз працював легко, ритмічно, не втомлюючись, забезпечуючи клітини організму достатньою кількістю кисню, піддержуючи тиск крові 130/70 мм рт. ст. але поганий зло псисько почав курити. І в останній час я відчуваю, що число серцевих скорочень під впливом куріння збільшилося на 30 – 40 ударів за 1 хв. Це відбилося на моєму серцевому м.язі, він став гірше працювати. І я за добу стало одержувати на 2-3 тонни крові менше. Я стало зношуватись, втомлюватись, старіти.      
Слух
          Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової порожнини і носової, дихальних шляхів. Мій господар став вранці кашляти, на уроках фізкультури не може пробігти 3 круга. Через те, що знижуються захисні властивості слизових оболонок, він часто хворів на простудні захворювання. Подивіться у класний журнал, скільки він пропустив уроків, і ви відчуєте мою правоту.
         Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запалення Євстахієвої труби. Пошкоджуються слухові рецептори. З.явився біль у вусі. Я став трохи недочувати. А товариші глузують, що я став глухий.
Зір
         Нікотин порушує білковий обмін і зменшує відкладання жиру. Значна частина амінокислот іде на покриття енергетичних затрат, а менша – на ріст і відновлення клітин. Знешкоджується нікотин у печінці, легенях, нирках. Протягом 10-15 годин після куріння нікотин і продукти його обміну виділяються через нирки з сечею і потом. З часом вникає цероз (зморщення) печінки. В 40% курців розладнується рухова функція жовчних шляхів, що призводить до застою жовчі. Ось що чекає мого господаря, а винен в усьому нікотин.
         Нікотин пошкоджує органи чуття, знижується функція зорового нерва, порушилась гострота зору, здатність розпізнавати кольори.
        Це приходить поступово: зникає сприймання зеленого, червоного, синього кольорів. А зовсім недавно я попросив свого господаря пересісти на передню парту поближче до дошки – я став недобачати написане на дошці, пошкодився зоровий нерв.
Смертельна доза нікотину для людини 50-75 мг. Викурюючи 20-25 сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. Внаслідок куріння в організмі руйнується значна частина вітаміну С. Встановлено, що 1 викурена цигарка позбавляє організм 25 мл аскорбінової кислоти. Така кількість цієї кислоти є в одному апельсині. Отже людина, яка викурює 20 цигарок на день, повинна з»їсти 4 кг апельсинів.
        Боротьба з курінням тютюну передбачає збереження здоров’я людини і забезпечення його довголіття. Будемо сподіватися, що в майбутньому всі люди усвідомлять шкідливість «тютюнового зілля» і відмовляться від його вживання в ім’я цієї благодійної мети.
Підведення підсумків

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала: класовод 1 класу

Віценко Ю.Я.

docx
Додав(-ла)
Віценко Юлія
Додано
6 травня 2021
Переглядів
449
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку