“Куріння чи здоров’я – вибираємо самі”
Мета: довести учням шкідливість куріння, пропагувати серед учнів здоровий спосіб життя, поглибити практичні вміння учнів, необхідність збереження свого здоров’я, коригувати увагу, мову, мислення, виховувати бажання бути здоровим, почуття гідності і відповідальності, турботливість, взаємоповагу.
Форма проведення: круглий стіл.
ХІД ЗАХОДУ
Слово вчителя.
— Сьогоднішня наша зустріч присвячена найактуальнішій проблемі сучасності – здоровому способу життя. Давайте поміркуємо, на яких засадах формується здоровий спосіб життя?
Бесіда (актуалізація попередніх знань)
Зверніть, будь ласка, увагу на вислови, які записані на дошці.
«Люди впускають ворога в свої вуста, і він викрадає їх мозок»,— говорив великий Шекспір про спирт і тютюновий дим.
«Тютюн приносить шкоду тілу, руйнує розум, отупляє цілі нації.» (Оноре де Бальзак).
- Про що йде мова в них?
- Що засуджується?
- Як ці вислови пов’язані з нашою зустріччю?
- Чому люди починають палити та пити?
- З чого починаються пияцтво та тютюнопаління?
Цільова настанова у формі дискусії
Учень 1: Армія курців поповнюється в основному за рахунок підлітків. Курці “зі стажем” зізнаються в тому, що почали палити цигарки, ще навчаючись у школі. Ні для кого не секрет, що зараз широко рекламуються різні марки сигарет на величезних бігбордах, по телебаченню, “попереджають” про шкідливість куріння, у фільмах показують розкутих жінок із сигаретою, які пускають легкий димок зі своїх вуст. Це стало “нормою” для нашого життя. Лікарі, педагоги б’ють на сполох, попереджають, що “куріння – бомба повільної дії”.
Учень 2: Тютюн – трав’яниста рослина. До її складу входить нікотин, який викликає залежність. Під час куріння нікотин швидко всмоктується в слизову оболонку рота, проникає в легені, досягає певних рецепторів у мозку, звільняючи речовину-стимулятор норадреналін.
Останнім часом виникає питання « Чому люди курять?» Тому що, молоді люди вважають, що виглядають дорослішими, коли тримають цигарку. Деякі курці культивують цю звичку для того , щоб схуднути, замінюючи їжу цигаркою. Інколи стрес штовхає людей до цієї звички. Вони курять , щоб заспокоїтись, компенсувати невдачу, нудьгу чи незадоволення. Постає таке питання «Звідки прийшла звичка курити?»
Учень 3: Відкриття Америки в 1492 році подарувало людству дві знаменитих рослини – картоплю і тютюн. Гете зазначив, що картопля стала для людини - благословінням , а тютюн – карою. Ще з давніх часів люди почали спостерігати негативі наслідки куріння і проводили боротьбу зі шкідливими звичками.
В кінці 16 столітті в Англії за куріння страчували, а голови страчених з трубкою в роті виставляли на майдані. В Турції курильщиків саджали на кіл.
В теперішній час – заборонена реклама тютюну, а за куріння в громадських місцях ввели штраф.
Паління та алкоголь одні із шкідливих звичок. Статистичні данні говорять, що 1/ 2 населення – палить, 1/ 4 населення – наркомани, а алкоголіків з кожним роком стає все більше. Тривалість життя людини, що курить становить – 62 роки, але людина могла б прожити ще 20 років.
Учень 4: Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті сигарету. Ніхто не може докурити першої сигарети до кінця. Цьому заважають запаморочення й нудота, а часом і ще не приємніші відчуття, такі як інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль, серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє.
Дослідження довели, що шкода паління в диму тютюну міститься понад 30 отруйних речовин: нікотин, ціаніди – миш’як, аміак, вуглекислий газ, оксид карбону, синильну кислота; смолисті речовини – пошкоджують верхні дихальні шляхи та легені; органічні кислоти, радіоактивні речовини – полоній – 210, радій, стронцій; канцерогенні речовини.
Вчитель:
- Як ви думаєте, чи знає курець, як впливає куріння на його здоров”я?
- Активне та пасивне куріння. ( Пояснення різниці)
(продемонструвати дослід куріння цигарки)
- Що зараз курять підлітки? ( цигарки, вейпи, кальян)
Чи знали ви, що Україна знаходиться в рейтингу найбільшої кількості курців.
Давайте ми порівняємо складники яких найбільше міститься у цих видах паління та їх вплив на організм людини.
|
сигарети |
кальян |
вейпи |
Нікотин |
+ |
- |
+ |
Чадний газ |
+ |
+ |
- |
Смоли |
+ |
- |
- |
Бензпірен |
+ |
- |
- |
Нікотин - оліїста рідина. Діє на центральну нервову систему. Викликає звикання і розлади нервової системи, серцево-судинні захворювання, інфаркти, інсульти. Збільшує ризик викиднів під час вагітності, порушує внутрішньоутробний розвиток плода.
Смоли – масткі, тягучі речовини які відкладаються в легенях ( 4000 різних видів ). Змінюють колір емалі зубів та ведуть до її руйнування. Смоли містять різні канцерогени , серед яких найбільше бензпірену, що викликає рак легень.
Дослід: в стакан наливаємо чисту воду – це легені. Коли курять добавити чорну маслянисту рідину.
Чадний газ – газ який з’єднується легко з гемоглобіном крові. Викликає кисневе голодування, імпотенцію.
Електронна сигарета (вейп ) – пристрій який має батарейку, нагрівний елемент, вата з гліцерином. Тут відбувається нагрівання і випаровування гліцерину. Горіння не має тому нема чадного газу, бензпірену і смолів, а от нікотин є або може бути відсутній (залежно від наповнювача). Але пар що виділяється подразнює дихальні шляхи , вони звужуються і кисню потрапляє в організм менше. Такі сигарети курять довше і частіше. Ароматизатори які в них використовують не розраховані на те щоб їх вдихати багато і тому можуть викликати алергії, астми. Розрізняють 500 видів вейпів, 8000 рідин для вейпу.
Статистика пов’язана з куріння вейпу ( місяць)
- 8 смертей
- 450 випадків захворювання органів дихання
- 3000 звернень з раптовими ураженнями легень
Кожен 5-й підліток вживає вейп. Підлітки не розрізняють вміст випарів. Є суміші які містять наркотики – канабіс. В Україні це стало епідемією.
Також через вейпінг можна заразитися туберкульозом і гепатитом
( коли використовують одну цигарку кілька людей )
Симптоми захворювань після вживання вейпів.
- Важкість під час дихання:
- Лихоманка;
- Задишка;
- Біль у грудях;
- Блювота або діарея.
Наслідки вейп куріння
- Хронічні хвороби легень
- Серцево – судинні захворювання
Завдання для учнів:
Обєднати учнів в дві групи.
- Перша група прораховує скільки витрачає людина коштів під час викурювання однієї пачки цигарок на день за рік.
- Друга група має створити антирекламу тютюнопаління.
Висновок:
Багато хто вважає, що вживання тютюну не приносить шкоди здоров’ю . це одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність від неї і курець надовго залишається у полоні своєї пристрасті. Людина , яка звикла до тютюну, після кожного куріння відчуває наркотичний
«комфорт»: поліпшується настрій, знімається нервове напруження, дещо підвищується працездатність. Такий період триває недовго. Після короткочасного збудження настає тривога, втома і самопочуття стає гіршим, ніж було до куріння. Для того, щоб підняти бажаний рівень бадьорості і відновити самопочуття, курець знову хапається за цигарку. Це і є тютюнова наркоманія – той «комфорт», за який доводиться розраховуватися власним здоров’ям.
Шкідлива звичка – це властивість поведінки людини та залежність організму, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріше вона контролює її. Варто лише сформуватися шкодливі звичці і вона керує людиною. Відповідно на це йде частина її грошей, часу, енергії. Людина втрачає самоповагу, душевні сили, фізичне здоров’я. Тому варто не піддаватися під вплив шкідливих звичок, або знайти в собі сили і побороти їх заради свого здоров’я.