Виховний захід на тему : «Лікарські рослини»
Мета : ознайомити учнів із лікарськими рослинами своєї місцевості та їх значенням для людини, формувати інтерес до лікарських рослин, ознайомити із правилами збору лікарських рослин, навчити використовувати їх у харчуванні; розвивати спостережливість, увагу, пізнавальний інтерес, естетичний смак; виховувати бажання вивчати та охороняти лікарські рослини своєї місцевості, екологічну культуру.
Обладнання : картки індивідуальні, презентація на слайдах , таблиці для колективної роботи
Хід роботи
Ця рослина дуже часто зустрічається у наших краях. Подорожник має широкі овальні листочки зеленого кольору. Багато довгих прожилок на ньому. Коли цвіте, вистрілює одне стебельце з дрібним зеленим цвітом. Ця рослина має цілющі властивості. При порізах ЇЇ листочки прикладають до ран.
Подорожник невибагливий, як кожний бур’ян. Його зустрінеш на полях, в садах, лісах. Люди вважають, що називається він так тому, бо багато його росте навкруги і при дорогах.
Шипшина
Шипшина – багаторічний чагарник, сімейства трояндових. У народі її називають “дикою трояндою”. Зростає цей кущ в помірному і теплому кліматі Північної півкулі. Зустрічається на узліссях лісу, в заростях чагарників, на лісових галявинах, на берегах річок, струмків, вологих і степових луках, на схилах і кам’янистих розсипах. Шипшина – це колючий чагарник висотою від 1 до 2 м. Листя складаються з 5-7 яйцевидних, гострокутних листочків. Квітки великі і запашні від 1 до 12 см в діаметрі, що складаються з 5 пелюсток рожевого, червоного, білого або жовтого кольору. Плоди – м’ясисті ягоди жовтого, червоного або чорно-бурого забарвлення, що мають цілющі властивості. У цього чагарнику багато різновидів: понад шістдесят росте в Україні. Окремі сорти цієї рослини культивуються як декоративні, медоноси, застосовуються для отримання лікарської і харчової сировини. У хід йдуть пелюстки квітків, плоди, насіння, листя, коріння. Шипшина служить сировиною для приготування вітамінних напоїв, настоїв, відварів, екстрактів, сиропів.
Кропива
Кропива – квіткова рослина, яку часто можна побачити в лісі, біля дачі. Всього існує більше 40 видів кропиви. У нашій країні можна знайти 2 види – пекуча і дводомна. Чому кропива пече? Стебла і листя кропиви покриті пекучими волосками. На верхівці кожного волоска є «головка». Вона легко відламується при зіткненні зі шкірою людини або тварини. Гостра частина волоска подібно голці проколює шкіру і впорскує пекучу речовину. Виникає опік. Але опік кропиви не шкідливий для людини, адже вона жалить нас мурашиною кислотою – а ця кислота для нас нешкідлива. Кропива – дуже корисна рослина. Вона входить в склад багатьох вітамінних і та лікувальних зборів. Кропиву використовують в медицині і вживають в їжу. Може застосовуватися на корм худобі (особливо свиням) і домашній птиці. А ще в деяких східних країнах з неї роблять тканину і шиють одяг. Також листя кропиви застосовують при виготовленні багатьох косметичних засобів.
Квітень жовту фарбу взяв,
Все довкола розмалював,
І з-під пензлика розквітли,
Наче сонце, диво-квіти.
(Кульбаба)
* * *
Перший раз цвіла—
Жовтою була,
Як дозріла—побіліла,
Схопилася, полетіла
Знову десь рости
Й жовто зацвісти
(Кульбаба)
* * *
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Потім стало біле-біле
І за вітром полетіло
(Кульбаба)
4. Робота над легендою про ромашку
5. Вивчення віршу про калину
6 . Робота над малюнком про лікарську рослину.
Підсумок уроку :