Тема. Птахи – наші друзі.
Мета. Формувати уявлення про світ птахів. Вчити дітей вдумливо, дбайливо ставитися до навколишнього середовища, замислюватися над наслідками своїх дій.
Розвивати спостережливість, інтерес до пізнання тваринного світу, допитливість.
Виховувати кращі людські якості, любов до природи.
Хід заняття
І. Організаційна частина.
1. Привітальне слово вчителя.
Встаньте, діти, усміхніться
І до сонця потягніться,
До сусіда поверніться,
Один одному всміхніться.
Гостей наших привітаймо
(Добрий день!)
Та у подорож рушаймо!
2. Виступ дітей.
1. Гуляють білі сніговиці,
Тріщить мороз. Гудуть вітри.
Сидять зажурені синиці,
І повзики, і снігурі…
2. Зима… зима. Не те, що влітку –
Біліє далеч снігова,
І на малесеньку чечітку
Колючий острах навіва.
Дзьобатий дятел працьовито
У кору стука – не дарма.
Але тепер йому не літо –
Кругом зима, кругом зима!
3. А сніг лежить, а вітер злиться.
І навіть щиглик на біду,
Хоч звичка в нього – бадьориться,
Притих під кущиком в саду.
3. Вступне слово вчителя.
- Дорогі друзі! Сьогоднішній ранок присвячений природі. Адже природа – це багатство народу. Її необхідно берегти, як ми бережемо життя людини.
(Запис голосів пташок.)
- Птахи – дивовижні створіння природи. Чи можемо ми уявити собі життя лісів, полів, луків без пташок? А скільки користі приносять птахи людині!
- Люди здавна спостерігали за польотом пташок і мріяли піднятися в повітря. Тепер ця мрія здійснилася. Стрімкі стальні птахи-літаки підкорили небесний простір.
- Сильних і сміливих людей прийнято називати соколами, орлами, коханих людей ласкаво називають «журавкою», «лебідкою», дітей ніжно називають чижиками, горобчиками, а задирикуватих і дратівливих – півниками.
- Давайте ж і ми сьогодні віддамо птахам дань пошани і любові.
- Здійснемо з вами подорож у Країну пташок. Подорожувати будемо по зупинках.
Орнітологів Загадкова
(цікавинки)
Скоромовна Ігрова
Ерудитів Народознавча
ІІ. Основна частина.
1. Зупинка «Загадкова».
- Перша наша зупинка «Загадкова».
На зупинці «Загадковій»
Загадки пташок чудових.
(Діти тримають в руках малюнки птахів і читають загадки.)
1. Не стулить і на мить очей -
Вночі полює на мишей,
Зате удень відпочива.
Ні, це не кішка, а … (Сова)
2. Що воно за птиця?
Все життя співати
В півня вчиться,
Але й досі зна вона всього
Лише половину пісеньки його. (Зозуля)
3. Відгадайте, друзі, хто
Має носик-долото?
Ним комах з кори виймає,
Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)
4. Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів – обід приніс:
Малих жабеняток
Для своїх дитяток. (Журавель)
5. Гриць дивується, питає,
Що за пташка так співає:
Як горобчик цвірінчить,
Мов сорока стрекотить,
А ще інколи бува,
Що кричить немов сова!
Хто ж виспівує отак? (Шпак)
6. Біло-чорна скрекотуха
Забалакала нам вуха,
Бо новини непрості
Є у неї на хвості…
Хто ж ця пташка білобока?
Здогадалися? (Сорока)
2. Зупинка «Ігрова».
- У пташині ігри радо
Ми пограємо, малята.
1. Гра «Знайди зайве слово»
РОНАВО КИГРА КАШП ШИНАМА ЦЯСИНИ
(Ворона, граки, шпак, машина, синиця).
- Яке слово зайве? Чому?
2. Гра «Анаграма». (Робота в групі)
У К Р А В О С Ш П
1 2 3 4 5 6 7 8 9
2 3 1 2 (крук) 761024 (сойка)
7 6 5 4 (сова) 7611651210 (соловей)
8 9 4 2 (шпак) 8138243 (шишкар)
3. Зупинка «Народознавча».
- З покоління в покоління передавалися спостереження за птахами та їх зв’язок із різними явищами природи. На низку пам’яті добиралися народні прикмети, допомагали завбачувати погоду.
- Які народні прикмети ви дібрали?
(Складання квітки-первоцвіту. Дитина читає прикмету, прикріплює пелюстку.)
4. Зупинка «Ерудитів».
- Щось відоме і нове
Зустрічає скрізь тебе.
Все уважно розглядай,
Точну відповідь шукай.
Щоб помилок уникати,
Треба розум розвивати,
Гостре око, слух, терпіння.
І тоді прийде уміння.
- Ось і на нашій зупинці вам потрібно відгадати цікаві загадки і задачки.
5. Зупинка «Скоромовна».
- Діти, вам необхідно, якомога швидше промовити скоромовку.
Жатку жайвір дожене.
6. Зупинка «Орнітологів».
- Орнітологія – наука, що вивчає птахів. Орнітолог – це та людина, яка вивчає життя пташок.
- Наші початківці-орнітологи підготували цікаві відомості про пташок. Давайте вислухаємо їх.
(Виступ дітей)
лебідь – символ вірності і любові;
ворона і сова – символ мудрості;
голуб – символ миру.
ІІІ. Заключна частина.
- Діти, заплющіть очі і уявіть себе пташками. Про що ви б попросили людей, щоб зберегти природу?
(Діти висловлюють думки)
2. Слово вчителя.
- Ну ось, діти, і завершилася наша подорож до країни пташок. Але не слід забувати про наших пернатих друзів. Любіть і бережіть природу, будьте природі другом!