Місце народознавчого фольклору у вихованні дитини.
Виховний захід
Тема “Рід, родина, рідне”
Мета: Дати дітям визначення понять рідна земля, рідна мова, рідна пісня, рідне село (місто). Виховувати патріотизм, любов до свого, народного. Розвивати бажання зберегти традиції українського народу,своїх предків.
Обладнання: рушники, інші символи України, композиції з квітів, колосків і калини, малюнки художників - картини рідної природи і т. ін.
Хід уроку
І.Налаштування
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько.
Настрій радісний взяли
Й працювати почали.
- Виберіть настрій на сьогоднішній урок:
ІІ.Оголошення теми
1.Розшифруйте ребуси:


+ї
2.Мозковий штурм
-Що таке родина?
- Яке значення для вас у житті є родина, сім’я , родичі?
-Якою ,на вашу думку, має бути ідеальна родина?
-А Україна для вас – це що?
3.Вчитель:
- Діти, сьогодні ми з вами поведемо мову про нашу рідну землю. Давайте вдумаємось з вами у саме слово рідний. Що воно означає? - Близький, дорогий?
- Так. А від якого слова воно утворилося? - Від слова рід.
- Рід! Вдумаємось у це слово! Слово рідний - пов'язано з родом, з народженням.
Рідний тобі - це не лише близький, дорогий тобі, а ще й одного роду. А скажіть, хто для нас є ріднею?- Рідна мама, рідний батько, - Рідний брат. - Рідна бабуня...
- Так, ми кажемо “Мої рідні”, коли говоримо про сім'ю. У кожного з нас є своя родина. Це найдорожчі нам люди, які нас найбільше люблять, жаліють, тому що ми теж для них - рідні. І ми їх також найбільше любимо, ми без них не уявляємо свого життя.
А тепер скажіть мені, чи можемо ми назвати рідними якусь хату, вулицю, якесь село чи місто?
- Можемо!
- А от яку хату ми назвемо рідною?
- Ту, в якій ми народилися.
Правильно! Рідна хата, рідна домівка - кожен з вас її має. Вона найкраща, найтепліша; як би важко нам не було чи сумно, чи хто скривдить, але прийдеш додому - і відразу стане затишно. Правду люди кажуть: “У гостях добре, а вдома найліпше”. А яку ж вулицю, село (місто) ми назвемо рідними?
- Ті, де ми народились, зробили перші кроки, де були перші радощі і сльози, перші друзі і перша вчителька.
- От бачите, які ми з вами багаті! Маємо рідних: найрідніших людей, рідну хату, рідну вулицю. рідне село. Все це і є наша з вами рідна земля - земля, на якій ми народились. Вона для нас найсвятіша, найкраща. Ось послухайте, будь ласка, вірш, який написав наш поет Дмитро Павличко:
Де зелені хмари яворів
Заступили неба синій став,
На стежині сонце я зустрів,
Привітав його і запитав:
- Всі народи бачиш ти з висот,
всі долини і гірські шпилі.
Де ж найбільший на землі народ?
Де ж найкраще місце на землі?
- А тепер подумаємо, що б сонечко відповіло поетові? (Діти відповідають.) Саме так відказало і сонечко. Послухайте:
Сонце усміхнулося здаля:
- Правда, все я бачу з висоти.
Всі народи рівні., а земля там найкраща,
Де вродився ти.
(Д. Павличко. Де найкраще місце на землі)
4.Практична робота : намалюйте той куточок нашого міста, який вам найдорожчий.
Виставка малюнків
Але ця земля нам, діти, рідна ще й тому, що тут народилися наші батьки, бабусі і дідусі, тобто в цій землі - коріння нашого роду. А що ж ми знаємо про цю святу землю? Якою вона була в минулому, чим славилась? Про це ми дізнаємося:
https://www.youtube.com/watch?v=BhuWhgS_HlA
- А чим ви прикрасите цю землю, коли виростете, якими справами? (Діти розповідають)
Є і ще, діти, велике багатство у кожного з нас. Ми його можемо не помічати, але без нього не можемо жити. Це - рідна мова. Ви ніколи над цим не замислювались? Чому українську мову ми називаємо рідною?
Ось послухайте, що я вам скажу. (Учитель каже кілька фраз іноземною мовою) Зрозуміли мене?
- Ні.
- А чому? Тому що я говорила чужою мовою. А тепер:
Котик ранком уставав,
Хвостом хату замітав,
А як хатку вимів,
То хвостика вимив.
Доки хвіст його сушивсь.
Без обіду кіт лишивсь.
- Усе вам зрозуміло? А чому?
- Тому що я говорила рідною мовою. Отже, рідна мова - та, якою ми думаємо, і яку чули змалку, якою говорять наші батьки, якою і ми сказали перше слово. Ця мова зрозуміла і рідна всім українцям так само, як польська - полякам, чеська - чехам. Бо кожен народ має свою рідну мову, і так само, як мама, мова в нас одна. Її не можна ні вибрати, ні купити, бо вона дається нам разом з народженням на все життя. І ще, діти,її, як і маму, не можна ніколи зрадити, проміняти на чужу.
5.Робота в групі: склади прислів’я про мову.
|
Хто мови своєї цурається, |
а людину по мові. |
|
Птицю пізнати по пір'ю, |
мовиться мова |
|
Рідна мова – не полова: |
хай сам себе стидається. |
|
Слово до слова, |
там нема і життя. |
|
Де нема мови, |
її за вітром не розвієш. |
-А ще, діти, наша рідна земля багата і славна своїми піснями; кожен народ, крім мови, має свою рідну пісню. А чи є у нас рідна пісня? Що це за пісня?
- Та, яку співали мама, бабуся. Та, з якою ми ростемо.
- Давайте ж заспіваємо таку пісню.
(Діти співають пісню про рідний край.)
https://www.youtube.com/watch?v=VouDm1IiZPE
Ця пісня, діти, як і ви, народилась в Україні, бо кожна пісня, так само, як і людина, має свою Батьківщину. А ще - вона має свого творця. Хто ж він. цей творець?
- Це наш рідний народ.
- Народ, який створив і мову, і пісню, і казку, і дивовижні рушники, і все, що зараз у вас перед очима. А ви спитаєте: хто ж це такий прекрасний і мудрий, чиє ім'я народ?
-Давайте знову вдумаємось у це слово. Кожен про себе тихенько скажіть : народ. Що воно вам нагадує, які ще слова?
- Народжуватися.
- Родина, родичі.
- Рід, рідний.
- Отже, бачите, слова народ, рід - близькі. Народ - це люди, багато-багато людей. Вони розмовляють одною мовою, співають одні пісні, живуть на одній землі. Це ніби великий могутній рід.
https://www.youtube.com/watch?v=nwlDZ7uE9Sg
Але подумайте над таким. Ось ви сидите в класі. Ви також говорите однією мовою, співаєте одні пісні, любите однакові ігри. Але чи можете всі назвати себе народом?
- Ні!
- Чому?
- Тому що нас дуже мало.
Справді, вас мало, і ви маленькі. Але кожен з вас - маленька частинка великого українського народу.
- А чи можемо ми жити без свого рідного народу?
- Ні.
- Так! Адже і маленька краплина відразу висихає, а коли їх багато, коли вони разом - тоді вони могутні, як море.
-А як ви думаєте, ви, такі маленькі, потрібні своєму народові?
-Звичайно. Бо якби не було окремих краплинок, не було б і дощу. І кожна дощова краплина потрібна землі, щоб напоїти її. Отже. кожний з нас потрібний своєму народові, своїй рідній землі. Ми - їхнє майбутнє.
- А тепер, діти, я скажу вам найголовніше. Рідна земля, рідна мова. рідний народ - це найсвятіше, що є в кожного з нас. Людина, яка відцуралася своєї землі, мови, народу, - сирота; вона не знаходить собі місця у цілому світі. Це людина без роду, без Батьківщини. То ж ростіть добрими, вмійте любити і берегти своє, найрідніше.
(Звучить пісня П.Пашкевича на слова В.Симоненка “Синові”)
https://www.youtube.com/watch?v=VjcTUxCl4AE
ІІІ.Підсумок уроку. Технологія Ц»Мікрофон»
-Що таке родина?
-Чи є родиною наш клас?
-Які цінності в родині ти бережеш?
- Україна – це…?
Рефлексія
сьогодні я дізнався…
мені було цікаво…
я зрозумів, що…
я спробую...
Валентина Онищенко
учитель-методист,
вихователь групи
продовженого дня
Кременчуцької гімназії № 1