Виховний захід
до Міжнародного дня толерантності
« Школа етикету. Мовний етикет »
4 – В клас
вчитель: Мусатенко В. Б.
2020 – 2021 н. р.
Мета: Познайомити учнів з поняттям «толерантність». Формувати правильне уявлення щодо толерантної поведінки людини. Виявити основні риси толерантності.
Розкрити поняття «етикет», «мовний етикет», «ввічливість», «дружелюбність», «доброта».
Вчити дітей уникати правопорушень і конфліктів. Пояснити, що таке «цькування» (булінг) і засоби захисту від нього.
Розвивати терпимість до відмінностей між людьми.
Глибше розкрити поняття «успіх», «чинники успіху». Продовжувати знайомитися з успішними людьми світу.
Виховувати повагу один до одного, комунікативну культуру спілкування та взаєморозуміння.
Оформлення кабінету: лаксики, , «дерево Добра», картинки до теми, кубик Блума, робочий журнал № 9, листівка «Що я роблю, щоб досягти успіху!», мультимедійний супровід.
Хід заняття
Діти:
Пробудилось сонце вранці
й одягло на нас всіх ранці.
Листопад! Краса навколо!
І ми всі прийшли до школи!
Йдем сюди не тільки вчитись
і старатись, і трудитись
А на крилах щоб злітати
і майбутнє будувати!
Вчитель:
Тільки разом, тільки так! Доброзичливий в нас клас.
Ми вчимось у колективі бути справжніми ЛЮДЬМИ.
Толерантними зростаєм, ЛАКСИКІВ цьому навчаєм
І мудрієм повсякчас!
толерантність, ввічливість, етикет, дружелюбність, доброту, успіх і спробуємо дізнатися, чому інколи у суспільстві, чи, навіть, у маленькому колективі можуть виникати конфлікти, правопорушення, а інколи і цькування людей.
Тож, давайте по порядку!
Учень:
Толерантність – що за слово? – Невідоме, якесь нове.
Та в перекладі з латини означає «Будь терпимим»!
І, звичайно, витривалим, сильним – і таких немало!
Ну, а ще, будь милосердним добрим, чуйним,
Дружелюбним і найкращим в світі другом!
(Кліп про толерантність)
Вчитель:
- Хочу познайомити вас з одним хлопчиком, який народився з рідкісною хворобою шкіри. Йому потрібно завжди поводитися дуже акуратно, щоб не нанести подряпини своїй шкірі, тому що його шкіра буває дуже ВРАЗЛИВОЮ до будь-яких пошкоджень.
(Мультфільм про вразливість)
Пояснення слова «Вразливість» за допомогою фразеологізму:
Учениця:
Тож будьмо толерантними
І завжди пам’ятайте,
Що жити у суспільстві
Потрібно гідно, гарно!
Учениця:
Для цього просто треба
Всім ввічливими бути
Дотримуватись правил,
Пристойно говорити.
Всі діти декламують вірш «Ведуть уроки вчителі» - (Ж. 1-2, ст. 12)
Вчитель:
Ну, а далі наша мова піде вже про «Етикет»
Це - французьке давнє слово
Ввів його один король!
Учениця:
«Етикет» - (Ж. 1-2, ст. 12):
Вчитель: Є багато видів етикету:
Та особливий вид етикету – мовний!
Хочете дізнатися чому?
Та про це краще розкажуть наші діти!
Гумореска Павла Глазового «Вилупок»
(Ж. № 5, ст. 8)
Та не всі такі бувають
Отакі оратори.
Бо ми всі живем в сім’ї,
А не в інкубаторі.
Вчитель:
Давайте трішки відпочинем
І розігнемо свою спину
Доброта не залежить від зросту
Зрозуміти це дуже вже просто!
Фізкультхвилинка
«Доброта не залежить від зросту»
(під музичний супровід)
Вчитель:
Ну, а далі вам покажем
випадок «В автобусі»
(Ж. № 5, ст.. 9)
Не хотілося б на старість,
Щоб когось штурхали.
Та і з місць людей стареньких
Просто випихали.
Та на жаль, таке буває навіть на екрані.
Подивіться – ці «герої» трішки недоспали….
(Перегляд Єралашу «Йшов автобус № 5»)
Вчитель:
Не забувайте про повагу до стареньких.
Про те, що старість вас наздожене.
І пам’ятайте – краще поступитись,
Інакше совість зовсім пропаде!
Робота в Журналі - № 9, ст. 34 – 35:
Так – це – КОНФЛІКТ
Ліпше переконати словами, ніж кулаками.
Сварка до добра не доводить.
Де злагода, там перемога!
Згода будує, а незгода руйнує.
Лайкою та криком нічого не доб’єшся.
Як гукнеться, так і відгукнеться.
Діти, є особлива поведінка у людей.
Вона страшна, негідна, агресивна.
Про це подивимось тепер
Наш кліп по телевізору.
(Перегляд мультфільму «Цькуванню – НІ!»
Тож краще бути дружелюбним,
Любити світ і всіх людей.
Добро творити і співати
Хороших, лагідних пісень.
(Звучить пісня про добро: «Добро починається з тебе».)
Як добре, коли у тебе є половинка, з якою завжди поділишся добром.
Фіззарядка «Половинка»
Ну, а тепер поговоримо про Успіх і про успішних людей.
Завдання 10.
Чим знамениті ці люди?
Доповніть речення іменами і прізвищами зображених на світлинах успішних людей українського походження.
Вчитель:
Життя прожить – не поле перейти,
Ще стільки треба нам всього зробити…
Та ці слова носи в своїй душі,
Щоб жити так, творити і радіти!
Вислови Марії Терези – (Ж. 3, ст. 19) - у виконанні всіх дітей класу.
Вчитель:
Життя – це уміння за будь-яких умов залишатися Людиною!
Вірш «Ти знаєш, що ти людина?» - Ж. 5, ст. 6
(у виконанні дітей)
Підсумок заняття
Рефлексія
Робота з «Кубиком Блума».
Чому кожна людина, яка живе у суспільстві повинна бути толерантною?
Назви відомих всьому світу людей українського походження.
Поясни, що таке «Цькування» (Булінг) і чому це неприпустимо у будь-якому колективі?
Придумай свою «мирилку» на погашення конфлікту.
Запропонуй дітям погратися у нову гру.
Поділись з кожним добрим словом!
Вчитель:
Ну от, про все поговорили
І зміст величний ми розкрили
Вже знаєм, як у світі жити.
Звичайно - тільки, щоб любити!
Бо без любові все ніщо.
І жить не треба як в кіно.
Тому давайте побажання
напишемо сьогодні гарні.
Нехай співа у всіх душа
Від щастя радості, добра!
(Діти записують побажання на аркушах-стікерах і прикріплюють до «дерева Добра»)
Домашнє завдання
Селфі-трек : написати, що ти робиш для того, щоб досягти успіху.
Фото галерея заняття