Мета заходу формувати в учнів уявлення про морально-етичні відношення у навколишньому середовищі; вчити виявляти шанобливе ставлення до батьків, старших, піклування про молодших; розвивати почуття чуйності і доброзичливості; узагальнювати знання про правила поведінки вдома, в школі, в громадських місцях; виховувати людяність, чесність, милосердя в душах дітей.
Твори Добро!
Виховний захід
«Твори Добро!»
Мета: Формувати в учнів уявлення про морально-етичні відношення у
навколишньому середовищі; вчити виявляти шанобливе ставлення до
батьків, старших, піклування про молодших; розвивати почуття чуйності і
доброзичливості; узагальнювати знання про правила поведінки вдома, в
школі, в громадських місцях; виховувати людяність, чесність, милосердя в
душах дітей.
Об ладнання: презентація до теми: «Що таке добре, а що таке
погане», ілюстрації, плакати, музичний супровід.
План заходу
Хід заходу
У нас сьогодні справжнє свято,
Гостей зібралося багато.
А ну ж, на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
а). - Врятує світ краса —
Завжди так говорили.
Тепер врятує світ лиш доброта.
Бо однієї вже краси занадто мало,
Бо стільки всюди зла — людина вже не та.
Тож, люди на землі!
Спішіть добро творити,
Щоб нам не згинути у морі зла,
Щоб кожен міг серед краси прожити
У царстві справедливості й добра.
Вправа «Очікування»
Оголошення теми і завдань заняття:
Починається з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка.
Хліб — з маленької зернини,
Дощ — із чистої краплини.
Учитель: - Здавна на землі люди цінували чесність, щирість, відкритість,
вчили своїх діток утримуватися від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як
відомо, породжує зло. А от добро породжує добро і обов’язково
повертається до людини у сто крат більшим добром. Не давайте злу взяти
над вами перевагу. Щоб люди вас
поважали, приязно ставилися до вас, ніколи
не забувайте і завжди дотримуйтесь
золотого правила вихованості: ставтеся до
людей так, як би ви хотіли, щоб люди
ставилися до вас.
а) Учитель: - Мудрець сказав:
Живи, добро звершай Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вишу правду віра
. Людину відрізня від мавпи й звіра.
Нехай ця істина стара:
Людина починається з добра.
Учитель: - Людина не може жити одна. Найбільше щастя і радість людини
Є ключики малі.
І кожен легко підбере.
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам'ятать неважко —
Маленькі ключики твої —
«Спасибі» і «Будь ласка».
Як почує «Добрий день».
Коли згасає сонце у росі Й зоря лягає лагідно на плечі,
Серед знайомих рідних голосів Ми чуємо привітне «Добрий вечір».
Щоб знову зустрітись в годину призначену,
Щиро кажу я усім: «До побачення».
Слова необхідні й корисні у мові.
Приємно їх чути і в школі, і вдома,
Від мами, учителя й просто знайомих.
Тож радьмо: частіше їх, друзі, вживайте,
Даруйте сміливіше радісний настрій.
І кожен свій день, як завжди, починайте
Зі слів «Добрий вечір», «Вітаю» і «Здрастуй».
б) Складання «асоціативного куща» « Вітання». ( Робота в групах)
( Опора на таблицю з перекладом на українську мову).
в) Учитель: - «Добрий день» — так вітається людина не раз упродовж
дня. Ми, мабуть, здивувалися б, якби замість «Добрий день» почули: «Ви
сьогодні їли?». Або: «Чи здорова ваша худоба?». Але саме так у давнину
віталися в Китаї, Монголії, Єгипті.
Це запитання про худобу стосувалося добробуту в домі, адже основою
життя монгола-кочівника було стадо. От вони і бажали здоров'я худобі та
родині.
Мир вам і достаток — у цьому був первісний зміст вітання.
Не привітатися, або не відповісти на привітання в усі часи, в усіх народів
вважалося невихованістю та неповагою.
Привітний той, хто виявляє доброзичливість. Бути привітним — означає
радіти іншому, бути доброзичливим — бажати добра.
в) Обговорення ситуацій
■ Ти сидиш в автобусі, а на зупинці до салону ввійшов дідусь (бабуся).
Т вої дії?
г) Гра «Ввічливо — неввічливо»
д) Учитель: - Ви знаєте, кого називають лицарем? Чому ?
Відповіді учнів: - Лицарем називають людину, котра здатна на подвиг заради іншої людини.
а) Учитель: - Цінуйте справжню дружбу. Будьте тактовні, ввічливі. А що таке такт? (Такт — це результат виховання, в його основі повага до тих, хто тебе оточує.)
Неввічливим вважається той, хто, поводиться нетактовно: галасує в громадських місцях, читає чужі листи, підслуховує чужі розмови, нав'язує свої думки, втручається в чужі справи...
А отже, доброті служити. За слабких заступатися І дарма не битися.
Дружбу шануйте,
Не ображайте їх словом лихим.
Радість даруйте,
В ногу крокуйте
Із другом щирим, вірним, палким.
Учитель: - Послухайте поради, якими ми всі повинні користуватися.
Хлопчик:
Для хлопців завжди дуже радий
Я дати ось які поради:
Увагу, щоб звернуть на себе,
Як слід навчитися нам треба
Не смикати дівчат за коси,
Робити все, що вони просять.
Не будь хвалько і задавака,
Не змушуй меншого заплакать.
Коли врахуєш ці поради,
Вона дружить з тобою рада.
Дівчинка:
У дівчат свої секрети.
Слід їм знати ці куплети,
Чисті руки, одяг, шічки,
В косах гарні білі стрічки.
Все важливе для дівчаток
З голови до самих п'яток.
Так віддавна й дотепер
Цінять правильні манери.
А грубити, з кимось битися
Для дівчаток не годиться.
Хлопчик: - Найбільше хлопці не люблять ябід і плакс.
Будеш все це пам'ятати, зможеш гарним другом стати.
б) Гра « Так чи не так»
Учитель: - Якщо ви виховані, то знайдіть у реченнях помилки.
в) Розв’язання морально-етичних задач
Вони вітають її, вручають подарунки. Побачивши
книгу, Таня засмучено відповідає: «У мене вже є
така!». Взявши коробку цукерок, каже: «Я такі не люблю». (Як вона мала
вчинити?).
а). Конкурс « Знавців усної народної творчості»
б). Острів «Народної мудрості» (Слайд острова)
Учитель: - У характері нашого народу доброта й чуйність,
співпереживання і милосердя, уміння розділити чужий біль, вчасно
підтримати у важку хвилину, розрадити у горі й біді.
З давніх-давен гарні стосунки між людьми, взаємопідтримка, були
основними у житті. І про це говорить народна мудрість:
(Учні читають вислови на плакаті.)
Народ скаже, як зав'яже.
Добро довго пам'ятається.
Хто людям добра бажає, той і собі має.
Роби добро, не кайся, робиш зло — зла й
сподівайся.
Перший крок до добра — не роби зла.
Все добре пам'ятай, а зла уникай.
Добре серце, як сонечко в небі.
Які ще ви знаєте народні вислови про добро і зло?
( За добро добром платять.
Стережися злого, чини добре.
Із добрим дружись, а лихих стережись.
Як хочеш, щоб з тобою чинили люди, так і ти вчиняй з ними.
Життя дано людині на добрі справи.)
Учитель: - Людина прийшла в цей світ, щоб робити добро і добру пам'ять
залишити по собі. Якими ж позитивними моральними якостями повинна
володіти людина, щоб бути доброчинною? ( Відповіді учнів)
в). Вправа «Сонце доброти» (Робота в групах)
Порядність
Тактовність
Учитель: - Діти, перед вами квітка. Давайте на її пелюстках розмістимо правила поведінки, які ми завжди виконуємо.
(Учні складають ромашку, на пелюстках якої пишуть правша моральної поведінки)
Учитель: -
Доброта Благородство
Великодушність Делікатність Співчуття Совість
Чуйність
Чесність
Правильно,
це:
ям
Учитель: - Сьогодні ви протоптали стежку доброти, бажаю вам діти,
щоб ця стежка перетворилась на широкий шлях, яким ви будете йти
впевнено, даруючи усім радість і любов.
На доброті існує світ,
Із добротою пахне хліб,
І мирне небо.
В школу йти, це також вияв доброти.
І до людей любов свята -
Це чистота і доброта.
(Д. Павленко )
Література:
«Основа», 2007