Вчити дітей використовувати слова ввічливості, розвивати зв'язне мовлення школярів;
виховувати шанобливе ставлення до старших, бажання піклуватися про молодших, слабших.
Тема. У країні добрих і ввічливих людей.
Мета. Вчити дітей використовувати слова ввічливості, розвивати зв’язне мовлення школярів;
виховувати шанобливе ставлення до старших, бажання піклуватися про молодших,
слабших.
Обладнання: лист професора Будьласка, ключ, розрізаний на 5 частин, карта подорожі із
зупинками, посвідчення ввічливих людей, таблиця «Чарівні слова».
Хід заняття
І.Організація класу.
ІІ.Оголошення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Перш ніж вирушити у мандрівку, що ми повинні зробити? (Привітатися.)
Треба дружно привітатись:
«Добрий день».
Дружно й голосно сказати:
«Добрий день».
Вліво, вправо поверніться,
Туди-сюди посміхніться.
Вчитель. «Добрий день!» (Тричі.)
- Ми отримали листа від професора Будьласка. Він прислав нам карту Країни Ввічливості та Доброти. Чи бажаєте помандрувати до цієї країни? Як туди дістатися? Про це ми дізнаємося із листа професора Будьласка.
Зачитування листа.
«Любі діти! Шлях у мою країну буде нелегким, та його треба подолати, а для цього підтримати один одного. Сподіваюсь, ви зможете отримати ключ від Країни Ввічливості та Доброти (ключ намальований на цупкому папері і розрізаний на 5 частин)».
Зупиняючись на кожній станції, ви здобуватимете частину ключа, а в кінці подорожі зможете скласти з цих частин ключ від Країни Ввічливості та Доброти.
- Отже, вирушаємо у подорож!
1. Станція «Скринька народної мудрості».
- Нам потрібно прочитати прислів’я і пояснити їх.
Слово до слова – складеться мова.
Пташку пізнають по пір’ю, а людину – по мові. (Подивившись на пташку, ми можемо визначити її назву, а людина мусить говорити, щоб упізнали її.)
Діти отримують першу частину ключа.
2. Зупинка «Словник чемної дитини».
Гра «Хто назве найбільше «теплих» слів?
Діти називають слова. Вчитель вивішує таблицю «Чарівні слова»:
Доброго ранку, світлої днини, доброго здоров’я, добрий день, будь ласка, вибач, спасибі, дозвольте, прошу.
Діти отримують другу частину ключа.
3. Зупинка «Містечко вихованих людей».
Робота за малюнком. Скласти речення, в яких будуть слова ввічливості.
Учні отримують третю частину ключа.
4. «Творча зупинка».
Вірш В. Кириленка «Запам’ятала».
Діти отримують четверту частину ключа.
ІІІ.Валеологічна пауза. Музична пісня «Якщо добрий ти».
Щось не хочеться сидіти,
Треба трішки відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
5.Станція «Галявина вихованих звірят».
Загадка.
Довгі вуха, куций хвіст,
Невеличкий сам на зріст. (Зайчик)
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий,
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Влітку любить полювати,
А зимою – в лігві спати. (Ведмідь)
Робота за малюнками.
Розігрування ситуації між дітьми.
Додатково. В автобусі. Сидить хлопчик. Заходить бабуся. Дії хлопчика.
Дівчинка приїхала в гості до бабусі і дідуся. Що треба сказати?
ІУ.Підсумок заняття.
- Діти, подивіться, чи повністю ви склали ключ. Так, тепер ви маєте ключ від Країни Ввічливості та Доброти і можете відкрити її для себе.
- Молодці, ви здолали всі перешкоди, пройшли складний шлях і тепер ви – жителі цієї країни. А це означає, що ви отримуєте звання ввічливих, вихованих, добрих. Сподіваюсь у майбутньому ви залишитесь такими ж.
Вручення посвідчення ввічливих людей.