Виховний захід "Україна вражає"

Про матеріал
Мета виховного заходу у формі усного журналу «Україна вражає» передбачає ознайомлення учнів з результатами Всеукраїнської акції "Сім чудес України", яка проходила в 2007 році. Знання історико-культурних пам’яток нашої держави та історії їх виникнення сприяє розвитку в учнів загальнолюдських цінностей, морально-психологічних якостей громадянина – патріота, формує почуття гордості за нашу Батьківщину. Матеріал може бути використаний класними керівниками для проведення виховної роботи.
Перегляд файлу

Виховний захід у формі усного журналу «Україна вражає»

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення історико-культурних пам’яток нашої держави, які отримали статус «чудес України», розвивати  в учнів загальнолюдські цінності, національну гордість, морально-психологічні якості громадянина – патріота, розширювати світогляд учнів, знайомлячи їх з розмаїттям природного ландшафту, багатовіковою історією та самобутніми культурним пам’ятками України.

Обладнання: фізична карта України, мультимедійна презентація, фотографії історико-культурних пам’яток України.

Хід заходу

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація.  

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води…

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов'їну. (В. Сосюра)

 Що для вас означає слово Україна? Якими є ваші очікування від заняття?

 Вікторина «Як я знаю Україну?»

  1. Яка з областей України вважається її географічним центром?
  2. З якою кількістю країн межує наша держава на суходолі?
  3. Який острів на території України є найбільшим?
  4. В якій з областей розташовані Олешківські піски, так звана українська пустеля?
  5. Яка ріка України раніше носила назву "Борисфен" та "Славутич"?
  6. Найглибше озеро України.
  7.  В якому районі країни знаходиться географічний центр Європи?
  8. Яка  печера вважається найдовшою в Україні та Європі?
  9. Яка станція метро в столиці України знаходиться на глибині 105 м під землею і є найглибшою в світі?
  10.  Який навчальний заклад вважають найдавнішим у Східній Європі?
  11.  Який український музичний інструмент є найдовшим у світі?
  12.  Якому українському письменнику встановили близько 1200 пам’ятників в різних країнах?
  13. Якої корисної копалини в Україні найбільші запаси в світі?
  14. Скільки разів з часів незалежності Україна вигравала в пісенному конкурсі Євробачення?

ІІІ. Повідомлення теми і мети заходу.

            Наш захід присвячений Україні. Україна – це наша Батьківщина, і ми її громадяни, бо живемо на цій землі. Україна – це безмежні колосисті поля, вишневі та яблуневі сади, повноводні ріки та синьоокі озера, різнобарвні луки та затишні гаї, мальовничі села та великі міста. Сьогодні ми з вами відвідаємо  історико-культурні пам’ятки нашої держави, які за підсумками Всеукраїнської акції «Сім чудес України» заслужили на почесне звання Чуда України. Подорожуючи картою України дізнаємось, де знаходяться ці об’єкти. Наявність величезної кількості замків, палаців, фортець, храмів, античних руїн спонукало до бажання організувати Всеукраїнську акцію, завдяки якій було визначено найбільш цінні історико-культурні пам’ятки України. Всеукраїнська акція Сім чудес була ініційована Миколою Томенком і стартувала у травні 2007 року. За його словами акція «7 чудес України» мала на меті пізнати Україну з її неповторними краєвидами та цікавою історією, а також привернути увагу громадян до найбільш популярних природних та історико-культурних пам’яток України. За підсумками соціальних опитувань та голосувань 21 серпня 2007 року було обрано «7 чудес України», а точніше історико-архітектурних пам’яток України. Оргкомітети виставили близько 1000 різноманітних об’єктів на розгляд експертної ради. Учасниками відповідальної експертної ради стали сотні осіб (історики, культурологи, провідні фахівці туристичного бізнесу). Спочатку було обрано 100, а потім 21 об’єкт для загального голосування, що проводилося в мережі Інтернет. Зокрема, було зафіксовано 77 тисяч осіб, що взяли участь в Інтернет-голосуванні. Сім чудес України — це сім пам’яток історії і культури України, які своєю красою і культурною цінністю завоювали визнання  не тільки українців, але й  іноземних туристів, які відвідують щорічно територію нашої країни.

Виступи учнів про історико-архітектурні пам’ятки України.

1.Києво-Печерська Лавра, Київ ...

У 1051 році два монаха Анатолій і Феодосій з іншого міста прибули до Києва. Оскільки жити було ніде – почали рити печери і використовувати їх в якості житла. По правді кажучи, у ті далекі часи практично все населення Києва жило в печерах і землянках, за винятком, звичайно ж, знаті. З часом все більшу кількість ченців з’їжджалися в тутешні краї. Підземне місто продовжувало зростати, а пізніше – і надземні кам’яні споруди з храмами. Були зведені могутні стіни, що закривали собою собори, церкви, дзвіниці, входи в безліч печер. У стінах Києво-Печерській Лаврі похований Нестор Літописець, автор відомої «Повісті временних літ», і засновник Москви – Юрій Долгорукий. Зараз Лавра – найбільший православний монастир України.

2.Софія Київська, Київ ...

 Мало що збереглося від Київської Русі на території сучасного Києва. Спалили завойовники, зруйнув час, не вберегли наступні покоління. Софія Київська – один з багатьох пам’яток архітектури, який зберігся до наших днів. На початку XI століття вона була закладена князем Ярославом Мудрим. Софія ще й відома коронацією Володимира Мономаха. Свого часу Софія була зруйнована сином Юрія Долгорукого. Її спалював хан Менглі-Гірей, грабував хан Батий. Відновлював гетьман Іван Мазепа. Але цим випробування не закінчилися. Храм розграбували більшовики, а трохи пізніше – гітлерівці. Але Софія Київська з гордістю вистояла! Цим місцем можна справді пишатися, тому що воно зберігає 260 кв. метрів мозаїки і 3000 кв. метрів фресок. Це найбільша і унікальна колекція подібного живопису епохи раннього Середньовіччя Європи!

3.Дендропарк «Софіївка», Умань, Черкаська область ...

 Ви в курсі, звідки взялася пірамідальна тополя в Україні? Сам граф Станіслав Потоцький доставив їх до нас з Італії. А ще він створив чудовий парк «Софіївка» для своєї чарівної дружини Софії. На будівництво парку пішло 6 років, і в далекому 1802 графиня вже насолоджувалася своїм подарунком. У Софії було грецьке коріння, тому невід’ємною частиною основних мотивів парку була еллінська міфологія: давньогрецькі топоніми; річка Стікс; Іонічне море; підземна річка Ахерон; статуї грецьких мислителів і богів. Відмінний стан парку приваблює сюди щороку велику кількість туристів. В уманському парку кожен знайде собі заняття до душі: пішохідна екскурсія, водна прогулянка на човні або на невеликому пароплаві, катання на конях …

 

4.Заповідник «Кам'янець», Кам'янець-Подільський, Хмельницька область ...

Прекрасний пам’ятник фортифікаційного архітектурного інтернаціоналізму – Кам’янецька фортеця. Ніхто не проходив повз фортеці, через це вона отримала за роки свого існування впливу не одного народу: турки, українці, поляки, росіяни, вірмени. Зараз в стінах фортеці проводять безліч лицарських турнірів і фестивалів. Так само Кам’янець-Подільський полюбили учасники повітряних видів спорту, щороку в травні десятки повітряних куль пролітають над могутніми стінами заповідника «Кам’янець».

5.Хотинська фортеця, Хотин, Чернівецька область ...

 Усі, напевно, пам’ятають фільм «Три мушкетери» з Боярським у головній ролі!? Так ось зйомки його проходили в прекрасній Хотинській фортеці. У XIII столітті в стародавньому місті Хотині на березі Дністра спорудили фортецю. І хто володів фортецею, той ставав володарем тутешніх територій. Правителями фортеці за всі вісім століть побували як українці, так і турки, і поляки, і молдавани, і австрійці, і росіяни, і знову українці. Як і Кам’янецька фортеця, в Хотині проходили зйомки багатьох фільмів радянських часів. У стінах фортеці знімали такі кінокартини: «Стріли Робін Гуда», «Балада про доблесного лицаря Айвенго».

6.Острів Хортиця, Запоріжжя ...

Найбільший острів на Дніпрі (довжина в 12,5 км) – Хортиця. Але не цей факт став причиною внесення його до списку 7 Чудес України. У XV-XVIII століттях на острові утворилися козацькі укріплення Запорізької Січі. На Хортиці жили запорізькі козаки, готувалися до бойових походів, займалися будівництвом своїх знаменитих кораблів – «чайок». У 1709 році Запорізька Січ була зруйнована московськими військами. Лише через 300 років, вона частково була відновлена. Тепер вона виступала в ролі історико-культурного комплексу «Запорізька Січ» на острові Хортиця.Тепер кожен може потрапити в атмосферу тодішньої незалежної республіки козаків, подивитися, як жилося нашим мужнім предкам в куренях, зайти до церкви, побачити роботи козацьких ремісників, поспостерігати, якими умілими вони були наїзниками.

 

7. Херсонес, Севастополь

2000 років тому Чорне море вони називали Понтом Евксинським. Ними були древні греки, які населяли Крим, Приазов’я і Південь сучасної України. Греки були великим народом, який будував міста, воював і успішно займався торгівлею. На пам’ять про колишні часи греки залишили нам руїни Херсонеса. До наших днів збереглося багато давніх споруд. Серед них елліністичний театр, римська цитадель, середньовічні християнські храми, житлові квартали, вулиці, гончарні майстерні,  колодязі.

Вчитель. А зараз я пропоную вам виконати інтерактивну вправу «Сім чудес України» за посиланням, яке  з’явиться у ваших смартфонах після зчитування QR – коду. Бажаю вам успіхів!

 ІV. Підведення підсумків заняття. Рефлексія.

 Вчитель:

Ось і підійшла до завершення наша  мандрівка.

    - Чи задоволені ви сьогоднішнім уроком? Чи здійснилися ваші очікування?

- Що найбільше зацікавило вас?

    - Яке почуття у вас викликав цей захід?

    - З’явилась у вас думка відвідати одне із запропонованих місць? Яке саме? Чому?

- Як ви розумієте значення вислову «Берегти, примножувати надбання української культури - обов'язок кожного»?

- Тож, підсумовуючи все сказане вами можна зробити такий висновок: «Людина, яка не знає минулого свого народу, не варта майбутнього».

Написати на аркушах свої мрії, побажання та прикріпити до карти України.

1. «Якою я хочу бачити Україну в майбутньому?»

2. «Що я можу зробити, щоб Україна стала кращою?»

 

 

 

 

docx
Додано
12 грудня 2021
Переглядів
697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку