Я - українець, творець себе, держави і нації
Мета: пеpевірити знання учнів про Україну; продовжувати знайомити дітей із державними і народними символами, розвивати мовлення, їхній світогляд, пізнавальний інтеpес до історії свого народу, своєї країни; сприяти вихованню творчої особистості; виховувати повагу до української культуpи, почуття гордості за свою Батьківщину, патріотизм, людяність, любов до України.
Обладнання: карта України, глобус, національна символіка: герб, прапор, гімн; картки із завданнями.
Форма проведення : патріотичний квест
Хід уроку
Учитель. Дорогі діти! Сьогодні ми поговоримо з вами про нашу Батьківщину - про Україну. Ми живемо у великій гарній країні. Моя Україно!.. Скільки в цьому слові тепла, ніжності , любові. Це отча земля, рідний край, де ми народилися. Це тихі озера, калинові гаї, народні пісні. , яких співали наші діди, наша рідна мова. Не можна уявити себе без України, без її колосистих нив, які ти хенько розмовляють з вітром;без її зелених лугів, що вражають своїми барвами. А небо? ніде у світі немає такого блакитного неба, як над нашоюУкраїною.
Учитель. (Читає вірш Ліни Kостенко)
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, –
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Учитель. Батьківщина - це те місце, де народилася людина, де промай2нуло її дитинство із дивом-казкою, матусиною піснею, батьківською ласкою . Батьківщина - це рідний дім, де з любов'ю чекають нас наші рідні. Батьківщина - це стежка, якою ти пішов до школи.
Пісня "Мій рідний край"
-1-
Учитель. Сотні видатних українців були та залишаються творцями світової історії . Художники та науковці, політики та композитори, актори та письменники - всі вони дають нам можливість , за кордоном чи в себе вдома з гордістю сказати "Я - українець, творець себе, держави, нації"
Саме така тема нашого уроку " Я - українець, творець себе. держави, нації". Сьогодні наш урок проходитиме у формі квесту.
(Діти з літерами стоять біля дошки і читають вірш про Україну)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Учитель. А зараз я пpопоную вам дуже цікаві завдання. Попрацюймо в групах.
Наш клас – це великa територія для твоpчості, отримання нових знань, дружньої поради та підтримки, ви об’єднаєтесь у 2 групи. (Перед початком квесту відбувається жеребкування. Отримавши ![]()
синього та жовтого кольорів, діти поділяються на дві команди.
(На парті маршрутні листи із назвами зупинок).
-2-

![]()
![]()
![]()
![]()
Ведучий. На першій зупинці ви зможете перевірити себе, нaскільки добре ви знаєте країну, в якій ми живемо.
Ведучий.
-3-
команда,
команда. Ваше завдання: скласти ментальну карту України, презентувати її (діти заповнюють зразок шаблону карти).
Ведучий.
Учитель. Україна! Це золото безмежних полів, бездонна синь зачарованих небес. Тихі плеса річок, сині очі озер і ставків. Це безмежні степи і ліси, зелені долини і луки, Карпатські верховини і донецькі простори, біленькі полтавські хати і київські каштани. Кожен народ, маючи свою історію, має і свої прекрасні міста. Тому для мандрівника важливо вміти користуватися картою, щоб подорожувати Україною.
Завдання: ви маєте вказати назву міста, що описується у вірші та відшукати його на карті України.
Для команди
1. Славне місто у Карпатах – мусим, діти, добре знати: в межиріччі Бистриць двох –
славних і швидких річок, що зливаються в одну…
Місто це у давнину звалось просто Станіслав.
Тут поет Франко бував.
Його йменням й зветься місто –
гарне, світле, добре, чисте. (Івано-Франківськ)
-4-
2. Походження назви три версії має.
Нумо, друзі, хто перший вгадає!
Перша назва: від назви річки,
Друга - від назви першого поселення Шарукань,
Третя – від прізвища першого поселенця Харка.(Харків)
3. Герб місто – то гроно винограда,
А назва – теж смачний продукт,
Давним –давно для захисту країни
Козацький був заснований редут (Ізюм)
Для команди
:
1.Де колоситься жито - там буде мир,
Там сонце сяє на весь обшир.
Це славне місто! Княже ім’я
хлібом і миром під сонцем сія.
Чи ж зрозуміли ви, про що ми?
Жито і мир – це місто...! (Житомир)
2. Це місто–
Культурний, науковий центр.
Король Русі Данило назвав його
На честь свойого Лева-сина (Львів)
3. Син сотника. За вільну Україну
Боровся він із зброєю в руках.
І прізвище його усім відоме:
Уславився ділами у віках (Хмельницький)
Ведучий.
Учитель. Неможливо уявити україночку без яскравого віночка на голові. Сплетений із пахучих трав та ніжних квітів, прикрашений барвистими стрічками і наділений магічним змістом, український вінок — один з найдавніших символів нашої країни.
Квіти-символи, які традиційно вплітають у вінок:
-5-
У кожної команди на столі зображення 5 квітів, що вплітають в український віночок. Їм потрібно визначити назви цих квітів. Ведучий
а) Кожна команда повинна розгадати ребуси
-6-


5=А
3. Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ дівочої вроди. (Калина)
-7-
б)
команда
Ваше завдання: скласти сенкан до слова Україна.
Україна
Рідна, незалежна.
Бореться, вирішує, згуртовує.
Україна – це мій рідний край.
Батьківщина.
команда. Ваше завдання: підібрати слова до кожної букви слова Україна.
У- унікальна
К- красива
Р- родюча
А- актуальна
Ї- історична
Н- незалежна
Зупинка «Грошова»
Завдання: встановити відповідність між історичними постатями та грошовими купюрами
|
1. Григорій Сковорода |
а. 50 гривень |
|
2. Михайло Грушевський |
б. 100 гривень |
|
3. Іван Франко |
в. 20 гривень |
|
4. Тарас Шевченко |
г. 200 гривень |
|
5. Леся Українка 6. Володимир Вернадський |
д. 500 гривень
е. 1000 гривень
|
Зупинка «Співоча»
Завдання: повинні згадати 5 пісень пов’язаних з українським козацтвом.
Зупинка «Загадок»
1.Літописи доносять людям:
«Хай місто матір’ю всім буде…»
Своїм дружинникам й колегам
Так було сказано…
(Олегом)
2. І на Царград, і на Кавказ
Господар цей ходив не раз.
Орел. Та кляті вороги
Роздерли князя на шматки.
(Ігор)
3.Як на кого йшов війною,
То казав: «Іду на вас!»
Ненадійно на ворога
Не нападав він ані раз.
(Святослав)
-8-
4. Як сестрицю рідну звали
Тих братів, що Київ заснували?
(Либідь)
5.Красним сонечком мене народ прозвав,
У казках, легендах і билинах оспівав,
Поділив усю країну я на 8 округів.
На чолі яких поставив я своїх синів.
А крім того. Знищив я поганство,
Замість нього запровадив християнство.
(Володимир Великий)
6.Щоб жили ви в мирі й дружбі, мої діти,
Згідно складеного заповіту,
Свою спадщину таким я чином вам заповідаю
Ізяслава в Києві старшим серед вас лишаю
Всеволода в Переяслав направляю,
Де Деснянські луки, сіверян земля,
Туди Святослава княжить посилаю я.
(Ярослав Мудрий)
7.Комусь батьки дарують гроші,
Хтось своїм дітям хату заповів,
Та мій татусь зробив для мене подарунок
найдорожчий,
В честь імені мого назвав він місто Львів.
(Лев Данилович)
Зупинка «Монументальна»
Завдання: Визначити, яким подіям вітчизняної історії приурочені пам’ятники
1.
2..
3.
-10-
4.
5.
6
Відповідь: 1-Годомору 1932 – 1933рр.;2 – бою під Крутами 29.01.1918р.;3 – участю українців в другій світовій війні 1939 – 1945рр.;4 –Героям Небесної Сотні – революція Гідності 2013 – 2014рр.;5 – незалежності України 24.08.1991р. 6. Пам'ятник Володимиру Кульчицькому - пешому директору школи с. Угерська
Зупинка "Історичні постаті"
Завдання для блакитнихЗупинка " Історичні постаті"
Команда синіх
Учні по опису повинні назвати історичну постать.
1. Походив із давнього українського князівського роду. Замолоду покинув батьківський дім задля лицарської слави. Рано виявив хист полководця. У 1550 р. призначено старостою черкаським і канівським. Затим він отримав посаду прикордонного стражника на Хортиці. Там, на Малій Хортиці, за його ініціативою запорожці збудували фортецю. (Дмитро Вишневецький).
2. Своє прізвище отримав за надзвичайну силу, бо не просто гнув підкови, а ламав чи розривав їх, наче папірці. У 1577 р. здійснив похід до Молдавії, де й став молдавським господарем. Схоплений поляками у 1578 р.страчений у Львові. (Іван Підкова).
3.Як називалися воїни, що майже 300 років боронили Україну від зовнішніх ворогів? (Козаки)
-11-
Команда жовтих
3. Видатний друкар і книговидавець. Працював у друкарні в Москві, потім у друкарні білоруського магната Г. Хоткевича. Останні роки працював на Україні, де видав перші друковані книжки "Апостол" і "Буквар". Заснував Острозьку друкарню, де під його керівництвом надруковано Острозьку Біблію. (Іван Федорович).
4.Назвіть Київського князя, який помер від укусу гадюки?
Зупинка "Вгадай героя"
Учні повинні назвати діячів по фото.
Б. Хмельницький Т. Г. Шевченко Пилип Орлик
-12-

Петро Могила Михайло Грушевський Софія Ротару
Зупинка "Розгадайте кросворд"
Кросворд «Україна»
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
6 |
|
|
|
|
|
||||||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
(Ключове слово – Україна)
|
К |
о |
н |
с |
т |
и |
т |
У |
ц |
і |
я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
К |
и |
й |
|
|
|
|
|
|||
|
Х |
о |
Р |
т |
и |
ц |
я |
|
|
||||||
|
Ж |
о |
в |
т |
А |
|
|
|
|||||||
|
С |
х |
і |
д |
н |
о |
Ї |
|
|||||||
|
Х |
р |
и |
с |
т |
и |
я |
Н |
с |
т |
в |
о |
|
||
|
|
О |
л |
ь |
г |
А |
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Основний закон України. (Конституція)
Засновник столиці нашої держави. (Кий)
Острів, на якому знаходиться історично-культурний заповідник «Козацька Січ»(Хортиця)
На якій річці розташоване українське місто Жовті Води? (ЖОВТА)
До якої гілки слов’янських народів належать українці? ( Східної)
Віра в триєдиного Бога, Бога-Отця, його Сина – Ісуса Христа та Святого Духа.
(Християнство)
Єдина жінка, якій випало тримати держати кермо за тисячолітню історію держави. (Ольга)
Зупинка "Розв'яжіть історичні задачі".
Задача на встановлення віддаленості полій від сьогодення. (Скільки років тому відбулася подія?)
А)В 988 р. Володимир Великий хрестив Русь. Скільки років тому сталася ця подія?. -14-
Рішення: 2017 -988 = 1029 р.
Б) В 1648 р. розпочалася Національно-визвольна війна. Скільки років тому відбулася ця подія?
Рішення: 2017 - 1648 = 369 р.
2) Задачі на встановлення віддаленості подій одна від одної.
А) В 1991 році Україна стала незалежною державою, а в 1996 році Україна прийняла Конституцію. Скільки років минуло між цими подіями?
1996-1991 = 5 років
Б) Перша Світова війна розпочалася в 1914 р., а Друга Світова війна закінчилася в 1945 р. Скільки років минуло від початку Першої Світової війни і до кінця Другої Світової війни?
1945 - 1914 = 31 рік.
Учитель. Ми дуже часто чуємо з екранів наших телевізорів такі слова, як «Європа. Європейський союз. Майбутнє України.” Але що вони значать? Що таке Європа? Де вона знаходиться? (висловлювання дітей)
А що ж таке «Європа»? Хто підкаже?
Куди ж ми курс омріяний взяли?
Хто нас спрямує? Шлях легкий покаже?
Хто скаже: «Зупиніться! Вже прийшли!»?
Я вам скажу: іти не доведеться,
Бо в серці ми Європи споконвік!
Та, все ж, без нас усіх не обійдеться:
Без нас усіх і разом, і повік!
Європа – не лише частина світу,
То – цілий світ, в якому навіки
Всі люди миром впевненим зігріті…
Погляньте-но! Ось бачите зірки?...
Це – стяг Європи. Прапор миру й волі…
Його в нас відбирають на війні…(А. Ткаченко)
Учень . А на моїй землі іде війна,
Стріляють танки і ревуть гармати.
Сповита горем, в чорному вбранні,
Сльозами вмилась не одна вже мати.
Найкращі з кращих падають від куль,
Грудьми своїми землю прикривають.
Сумним набатом в селах і містах,
Звучать слова: « Герої не вмирають!»
Учень .Вони живуть навіки у серцях
І в пам’яті народу України.
І не дозволять нашим ворогам
Перетворить Вітчизну на руїни.
Ми вистоїм. Здолаємо катів,
Як маків – цвіт розквітне Україна!
На тих місцях, де йдуть тепер бої,
В земнім поклоні схилиться калина.
Ведучий 2. 23 роки Україна не знала війни . Але війна не обійшла нашу державу тепер. Ще два роки тому ми з вами не знали дуже багатьох слів, пов’язаних з війною, тепер же майже кожну родину так чи інакше опалило полум’я військових дій. Раніше ми не особливо звертали увагу на слова «Слава Україні – Героям слава», а тепер ці слова набули нового змісту. Вони перестали бути просто вітанням, це вже віддання шани найкращим, котрі у найважливіший момент нашої держави не злякалися і пожертвували собою заради своєї Батьківщини, а також є засвідченням справжнього патріотичного подвигу.
Ведучий 1. Сьогодні твориться історія, учасниками якої є ми самі. І від кожного з нас залежить доля нашої Батьківщини. Від нас залежить, чи Україна і надалі буде незалежною державою, чи буде під владою Росії. Сьогоднішні події в Україні не дають спати кожному свідомому українцю. Знаємо, що на сході нашої держави проходить антитерористична операція, неоголошена війна. Сьогодні, як ніколи, ми повинні допомагати своїй державі, щоб вона була нероздільною, щоб ми мали свою Батьківщину. Ми повинні допомагати своїм воїнам, які гинуть від кулі ворога, захищаючи нас і нашу Україну. Словом підтримки, невеликим сувеніром, маскувальною сіткою, продуктами харчування, дитячою молитвою за захисника.
Учень. Мій любий солдате, пишу я до тебе
З подякой від щирого серця,
Що маю сьогодні я мирнеє небо,
Й надію, що лихо минеться.
Ти зараз на Сході — мене захищаєш,
Щоб мирним у мене був сон,
І те, що молюсь я за тебе — не знаєш,
На це не потрібно ікон.
Я просто у небо звертаюсь до Бога,
Щоб він тебе скрізь боронив,
Безпечною всюди була щоб дорога
І стало на все тобі сил.
Щоб ти повернувся вцілілим, благаю,
Молюся за тебе щодня,
І хоч особисто тебе я не знаю,
Мені відтепер ти — рідня!
Ведучий 1. Та , на жаль, не обійшлося в цій страшній і підступній війні без втрат. Загинуло понад 2600 воїнів. Серед них і наші земляки .
Учень .
…Ваш син –герой….Ви, що не бачите…
Ще цей хлопчина і он той…-
Героєм… був мені завжди…
З тих пір коли почав… іти…
з тих пір… коли сказав він мама…
я так раділа… так ридала…
Від щастя сльози проливала…
Так ніби знала…ніби відчувала…
Я так його тримала…Так оберігала…
Та все ж пішов… за іншу битись маму…
Мені ж залишив вічну рану…
А я дзвонила, кажу : «Сину , іди додому… бо там гинуть…
«А він: «Неправда… тут все мирно…
«Мені від того було дивно…І я його чекала…
Він вернеться … я вірила .. я знала…
І він приїхав не колись… а нині…
Виходжу я… дивлюсь… моє дитя у домовині…
«як справи синку? Ну кажи як справи?...
Чого мовчиш… не хочеш подивитися на маму?
Відкрий же очі… вставай… ти хочеш так лежати?
Втомивсь, певно … вирішив поспати…
Боже… я тебе укрию… ти ж такий холодний…
живіт запав… напевно, ще й голодний…
ходи, я вже на стіл накрила…
Ходи, тебе чекає вся родина».
…А люди кажуть, що здуріла…
що мертву так трясу дитину…
Та , що ті люди… що вони там знають…
Мій син герой… Герої не вмирають!
(Розмова з сином-ангелом – голос за кулісами)
ДУША СИНА: Мамо, знаєш як хочеться жити, вірив, що боремося не даремно.
Не хотілося бути убитим , бездиханним упасти на землю.
З останніх я сил намагався, як люблю тебе розказати,
Та вони не залишили шансів, щоб життя моє врятувати.
За країну, за честь, за свободу ми прийшли відстояти,
І прийшлося простому народу у нерівнім бою воювати.
Що покинув тебе, пробач, ненько, така в мене життєва дорога.
Помолися за мене рідненька, бо тепер я у Бога.
МАМА: Вставай, ходімо, сину мій, додому. До тебе йшла, а вслід собака вив.
Віддай мені і біль, і втому. Я витримаю все, лиш ти би ,рідний, жив.
Пробач, синочку, любий мій, Іванку. Щось мої мислі не туди як слід.
Я твоє фото гладила до ранку, а потім вість страшну приніс сусід.
Йому не вірю, ти казав,що повернусь, ще дід малим учив тримати слова.
Коли ти виріс? Вчора ще ж не було в твоїм волоссі й нитки сивини.
А знаєш, синку, моє серце чуло, як ти поранений просив води.
Святої трошки принесла з Йордану, тряслися руки, хлюпала вона.
Ти пий, синочку, любий мій, Іване. Вона врятує, то ж свята вода.
Вставай, ходімо, сину мій, додому. Я знову хустку в ружах одягну,
Забудемо про бої і про утому. Благаю, не лишай мене одну.
пісня «Мамо, не плач…»)
Ведучий 1. Загибель бійців -- це велика кривава рана, яка залишиться назавжди в нашій памяті , в історії України.А зараз Команда жовтих називає героїв Небесної сотні, а команда блакитних блакитних - загиблих воїнів АТО - наших земляків. Давайте хвилиною мовчання вшануємо пам'ять загиблих воїнів та героїв Небесної Сотні.
(Хвилина мовчання. Звучит метроном.)
Ведучий 2. Без усякого сумніву, мине зовсім небагато часу і про цих героїв писатимуть книги, зніматимуть кінофільми. Бо вони – справжні герої, які у нерівному бою показали свій патріотизм, безмежну любов до України та її людей. І саме за це їм наша безмежна вдячність і низький уклін!
Учень. Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди.
І орди завойовників—заброд!
Учень. Є нація! Хай знають всі у світі:
Ми є! Народ піднявся із колін!
І переможно сонце правди світить,
Співає гордо наш Державний гімн.
Учень. Нехай ніхто не половинить,
Твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
Учень. Одна від Заходу й до Сходу
Володарка земель і вод -
Ніхто не ділить хай народу,
Бо не поділиться народ.
Учень. Від крові захлинається земля.
Від болю сльози навертаються на очі…
Ми ж українці, ми – одна сімя!
Й ганьба тому, хто це забути хоче!
Учень. За всіх Українців молюсь, що страждають,
Воюють за волю дочок і синів:
Хай кулі ворожі далеко минають
Всіх захисників наших праведних снів.
Ведучий 2. Ми всі мріємо про те, щоб війна залишилася в минулому, щоб всі воїни повернулися до рідних домівок з перемогою.
Ведучі разом. Слава Україні!
Учитель .Саме з тебе, з нас починаєься Україна! Саме ми з вами робимо нашу державу відомою, європейською. Саме ми з вами можемо розповісти через соціальні мережі державам-сусідам про нашу унікальну країну, про її природні багатства, про мальовничі куточки, де поєднується колорит багатьох народів.
Сьогодні ми організуємо подорож «КОРАБЛЕМ СПОДІВАНЬ», яка відкриє Україну з різних ракурсів для європейців. Але, щоб наш корабель швидше плив, потрібно виконати завдання.
На дошці зображений «КОРАБЕЛЬ СПОДІВАНЬ», кожна з команд по черзі виконують завдання.
команда. Ваше завдання: написати на картках-хвилях із клейкими аркушами свої прагнення і дії щодо кращого майбутнього України.( «Що я можу зробити, щоб Україна стала кращою?»)
команда . Ваше завдання: написати на картках-вітрилах із клейкими аркушами свої мрії, побажання.( «Якою я хочу бачити Україну в майбутньому?»)
Учитель. Діти, побажаємо нашому кораблику цікавої подорожі без перешкод країнами Європи.
Звучить пісня Тіни Кароль «Україна – це ти» .
Учитель. Усі ви сьогодні були активними, кмітливими, спритними. Тож усі ми маємо об’єднатися в одну команду – українців, які багато знають про рідну країну, шанують її символи, завжди підтримують одне одного! Як заповідав великий Тарас, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими. Усі ми, громадяни України, не байдужі до долі своєї Батьківщини, маємо пам’ятати: саме в єдності наша си
Вірш " Любіть Україну"
Любіть Україну, як сонце любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Без неї — ніщо ми, як порох і дим,
розвіяний в полі вітрами…
Любіть Україну всім серцем своїм
і всіми своїми ділами.
Для нас вона в світі єдина, одна,
як очі її ніжно-карі…
Вона у зірках, і у вербах вона,
і в кожному серця ударі,
у квітці, в пташині, в кривеньких тинах,
у пісні у кожній, у думі,
в дитячій усмішці, в дівочих очах
і в стягів багряному шумі…
Як та купина, що горить — не згора,
живе у стежках, у дібровах,
у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,
у хмарах отих пурпурових,
в огні канонад, що на захід женуть
чужинців в зелених мундирах,
в багнетах, що в тьмі пробивають нам путь
до весен і світлих, і щирих.
Юначе! Хай буде для неї твій сміх,
і сльози, і все до загину…
Не можна любити народів других,
коли ти не любиш Вкраїну!..
Дівчино! Як небо її голубе,
люби її кожну хвилину…
Коханий любить не захоче тебе,
коли ти не любиш Вкраїну.
Любіть у труді, у коханні, в бою,
в цей час коли гудуть батареї
Всім серцем любіть Україну свою,
і вічні ми будемо з нею!
Всі разом: Ми - це держава, велика, єдина
Ми - українці, наш дім - Україна.
-20-