Виховний захід "Живи і міцній наша юна держава"

Про матеріал

Виховний захід до Дня Захисника України. Під час заходу пригадуешь з учнями події виникнення історичного явища – козаччини. На основі дослідження козацького життя, побуту, традицій є можливість сприяти формуванню здорового способу життя, толерантності, розвивати комунікативні навички учнів, формувати вміння логічно, аргументовано висловлювати власну думку, розвивати допитливість. Виховуються почуття гідності, шани до України-неньки.

Перегляд файлу

Мета: пригадати з учнями події виникнення історичного явища – козаччини; на основі дослідження козацького життя, побуту, традицій сприяти формуванню здорового способу життя, толерантності;

-розвивати комунікативні навички учнів, формувати вміння логічно, аргументовано висловлювати власну думку,  розвивати допитливість;

-виховувати почуття гідності, шани до України-неньки.

Вчитель:

Яка ж вона довга, у століття, у цілі віки,

Година негоди, що люд український гнітила.

Із сивої пам’яті сміливо ідуть козаки,

А шаблі, мов блискавки, сині жупани, мов крила.

Закличний марш: агов, козацтво, в путь!

І, як струна, душа правдива кожна,

З глибин історії вони ідуть, ідуть.

“Гей, долиною, гей, широкою, козаки йдуть”

 

  .День защитника Украины, фото 3

Сьогодні, у переддень великого релігійного свята – Покрова,  ще раз  повернемося  до наших національних витоків, духовної пам’яті, ще раз при відкриємо славну сторінку нашої історії та поговоримо про … козаків, їхнє життя, звідки вони черпали сили, наснагу, міць… І, як не дивно, поговоримо…. про здоровий спосіб життя.

14 жовтня – День Пресвятої Богородиці та День Козацтва.

Чому Свято Покрови повинно бути Днем захисника України?

Учень1. Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, котрі будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови.

      День защитника Украины, фото 4

Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана. В одній з найвідоміших козацьких пісень співається: “Нам поможе Святий Юр ще й Пречиста Мати турка звоювати»

Учень2. Наші славні запорожці мали на Січі церкву на честь Покрови Пресвятої Богородиці з іконою, на якій містився напис «Збавлю і покрию люди моя», а від гурту запорожців — протягнута стрічка вгору до Божої Матері з благанням «Молимо, покрий нас чесним твоїм покровом і збави нас од всякого зла». Збираючись у похід на ворога, козаки здійснювали молебень до своєї Покровительки і ревно співали «Під твою милість прибігаємо». Щасливо повернувшись із походу, поспішали до Неї зі щирою подякою. У часи всенародного лихоліття Її свята ікона знаходилася у кожній українській хаті

   . D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\IMG_1221.JPG

Учень3. У ХХ столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія. Саме тому днем офіційного створення УПА було обрано 14 жовтня – Свято Покрови.

На уроках ми вивчали унікальне явище в історії людства – козацтво. Козак – це лицар-трудівник, це особливий тип воїна.

День українського козацтва встановлений Указом Президента України в 1999 році Це свято відзначається щорічно 14 жовтня – у день Покрови Пречистої Богородиці.

   Казак. Испытание

Учитель. Ідея козацтва щільно переплелася з історією українського народу. І сьогодні козак – це не той, хто одягнений у шаровари. Козак, це перш за все, воїн за духом, але воюватиме він тільки за одне – свободу.

     D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\CIMG4047.JPG

Учень4. З ХІV століття в житті України з’явилися козаки, які з кожним роком набували більшого значення. Початок козацтва, як окремої групи населення, важко встановити.       У ті часи, коли Україна знемагала від татарських нападів, енергійні, сміливі люди вирушали в степ, на “уходи” – полювати на дикого звіра, займатися рибальством, збиранням меду диких бджіл. Життя у степу, серед різного роду небезпек їх манило більше, ніж життя у селах та містах. Ці люди поволі об’єднувалися у ватаги, групи, які спільно полювали, а в разі потреби нападали на татар, відбиваючи в них “ясир” і награбовану худобу. Добре знаючи степ з його стежками, криницями, ярами, вони стали небезпечним для татар ворогом.   На зиму “уходники” поверталися до своїх осель і там розпорошувалися серед тих груп, з яких вийшли. Походили вони з різних станів: селян, бояр, міщан; були серед них навіть князі-магнати, яких приваблювала стихія степу з його пригодами. Уходники перетворювалися на постійних оборонців України.

Запорожская Сечь

Учень5. Згодом “уходники” перестають вертатися до своїх осель, пограбованих, спустошених татарами. У ХІV столітті вперше з’являється назва “козак”. У словнику половецької мови з 1303 року “козак” – це значить вартовий, вояк. У кількох словниках турецької мови “козак” означав розбійника, незалежну людину, волоцюгу. Так розуміли стан козацтва сусіди-турки. Можливо, спочатку слово “козак” означало не лише українця.

Учень6. У ХV столітті термін “козак” вживають вже відносно українців. Перша письмова згадка про козаків датується 1492 роком, коли на скаргу татарського хана Великому князеві Олександрові на киян та черкасців, що напали на татарський корабель під Тягинею, останній обіцяв “потрусити” козаків.

Запорожское Войско

У ХVІ столітті починається об’єднання козаків у військову організацію.     Визначним організатором козацтва був князь Дмитро Байда Вишневецький, який у 1540-х роках об’єднав розпорошені групи козаків і почав будувати для них твердиню на Дніпровому острові Хортиці, нижче порогів. Так було покладено початок Запоріжжю.

Учитель: Пригадайте та назвіть найвідоміших козаків.

Сьогодні ми будемо говорити не скільки про мужність і відвагу козаків, скільки про здоровий спосіб життя, що був притаманний козакам, адже ця проблема є досить актуальною в наш час.  Козак – хвалькуватий гультяй чи відважний лицар?

 Козак став у наші часи  синонімом лицарської доблесті та високого благородства. Для мене, перш за все, козак – це міцна людина, яка жила в гармонії з природою

Я з особисто не вважаю спосіб життя запорожців здоровим. Згадаймо свідчення Д.Яворницького  «Запорожці – як малі діти, дай багато, все з’їдять»

Учень8. А як же інакше! Чи могла б ним оволодіти фізично слабка людина? А що вже говорити про труднощі козацьких походів! Та й харчування козаків було здоровим. Згадайте, як Д.Яворницький писав про козаків: «А молодці ж які були! Він сів на коня не струснувшись, не здригнувшись. Тронув ногами – і пішов, і пішов! Запорожці жили весело й довго!». Середня тривалість життя тогочасного європейця становила 60-70 років. Це значно поступалося тривалості життя запорожців, яких оминула смерть у боях. Їх вік сягав 80-90 років. І нерідко траплялося, коли козак жив більше за сто років, навіть до глибокої старості зберігав дієздатність і піклувався про себе самостійно.   

D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\CIMG4051.JPG

Учень9. За часі запорізьких козаків не було лікарень, діагностичних центрів, не працювали й аптеки. Але люди без цих благ цивілізації все ж таки мали міцне здоров’я. Чому ? Тому що, я вважаю, козаки жили в гармонії з природою. І це головне. Вони з повагою ставилися до рослинного світу. Саме з нього добували українські воїни життєві сили. Після ранкового купання в річці козак ще мокрим заходив у хащі квітучих рослин (в основному злакових) і перебував там деякий час, щоб пилок укріпив шкіру і наділив організм силою та здоров’ям.

Учитель. Зверніть увагу й на те, що крім фізичного здоров’я, є здоров’я душі. У цьому відношенні козаки були здоровісінькими. Навіть тривоги й постійна небезпека козацького життя не могли завадити цьому. Запорізька організація була заснована на бойовому братстві, свободі, рівності, справедливості. Це була справжня республіка: виборність керівників, рівні права усіх козаків на участь у виборах, можливість вільно висловлювати свою думку, переобрання з посади у разі невиконання обов’язків. Як писав Д.Яворницький, «Запорожець не знав ні «цоб» ні «цабе», тому був здоровим, вільним від хвороб, помирав більше на війні, ніж удома»

І волелюбний, здоровий козацький дух виявився незламним. На сьогодні в Україні діють більше десяти всеукраїнських козацьких організацій.

Козацькі організації зацікавлені у вихованні здорової молоді, загартованої фізично й духовно. Тому члени організації відроджують козацьке бойове мистецтво.

 

 

 

 

 

 

Виступ завідуючої дитячої бібліотеки Збандут І.П.

D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\CIMG4053.JPG

Учитель: Нині в Ялті зареєстровано козацька організація «Азовські козаки». В нашій бібліотеці є книга, яка присвячена історії виникнення козацтва у Приазов’ї, прочитайте її та дізнайтесь ще більше цікавого про козаків.

  Що ж, я думаю, ви погодитесь із тим, що козак – це людина здорова та сильна, смілива, відважна, а ми дійсно козацького роду.

Отже, завжди пам’ятаймо слова із Статуту Українського козацтва:«Український козак – душа правдива, справедлива і незрадлива. Український козак – це лицар України, морально чиста, високодуховна людина, яка вміє панувати собою, володіє своїми емоціями, розумом, волею…»

Хай непереможний козацький дух допоможе вам гартувати тіло й долати життєві труднощі. А зараз ми проведемо змагання серед наших хлопців.

D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\IMG_1231.JPG

D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\IMG_1234.JPG

 

D:\ШКОЛА\5 кл-фото\13.10\IMG_1228.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D:\ШКОЛА\моя\моя папка\IMG_0300.JPG           

 

               Такаджі Тетяна Іванівна

  Вчитель математики, класний керівник

             5 класу, вища категорія

      Ялтинська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1
 

 

 

 

 

 

Живи і міцній наша юна держава

Виховний захід

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2018 рік

docx
Додано
14 вересня 2018
Переглядів
617
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку