Мета уроку: відпрацювати навички класифікації виразів та застосування формул скороченого множення для розкладання многочленів та цілих виразів на множники та розв’язування вправ, що передбачають виконання цих дій; повторити способи дій у разі використання формул скороченого множення для перетворення цілих виразів у многочлен стандартного вигляду; узагальнити та систематизувати набуті знання та вміння і способи дій перед тематичною контрольною роботою.
Тип уроку: урок комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Учитель налаштовує учнів на роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Як і на попередньому уроці, щоб охопити якомога більше учнів роботою, пропонуємо їм для виконання
|
Варіант 2 |
|
|
№ 1. Подайте у вигляді добутку
1)
2)
3)
№ 2. Розкладіть на множники
1)
3)
№ 3. Подайте у вигляді добутку |
№ 1. Подайте у вигляді добутку
1)
2)
4)
№ 2. Розкладіть на множники
1)
3)
№ 3. Подайте у вигляді добутку |
Після виконання роботи перевіряємо якість виконання та, у разі необхідності, виконуємо корекцію знань та вмінь.
ІІІ. Формулювання мети й завдань уроку
Учитель, підбивши підсумки виконаної роботи, нагадує учням, що наступний урок (про це учні мають дізнатись заздалегідь) — тематична контрольна робота з теми «Формули скороченого множення». Тому основна мета уроку — відпрацювання навичок застосування формул скороченого множення для розкладання многочленів на множники та систематизація й узагальнення знань і навичок, здобутих у ході вивченої теми.
IV. Актуалізація опорних знань та умінь
Цей вид роботи є логічним завершенням роботи із формулами
при їхньому застосуванні для розкладання многочленів на множники. Тому один з можливих варіантів — розглянути (якщо буде час) на уроці № 48. Але оскільки часу на уроці може не вистачити, розглянемо це питання зараз (або перенесемо на наступну тему й виключимо № 5 із тематичної контрольної роботи).
Завдання 1. Замість
підставити такі одночлени, щоб даний вираз можна було подати у вигляді квадрата двочлена:
;
;
;
.
Яких значень набувають при цьому дані вирази?
Завдання 2. Число, записане у
, подайте у вигляді суми таких чисел, щоб можна було виділити квадрат двочлена у вигляді:
;
;
;
.
Яких значень набувають при цьому вирази?
V. Відпрацювання навичок
Виділіть квадрат двочлена у виразах:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
.
Виходячи з відповідей, що дістали, визначте знак даного виразу (якщо це можливо).
VI. Систематизація та узагальнення знань
! Оскільки зміст навчального матеріалу цієї теми складається з формул скороченого множення, то бажано для економії часу цей етап уроку організувати як роботу з головною схемою, що учням нагадує:
а) формули скороченого множення та різні способи їх застосування; б) місце теми в курсі алгебри та її зв’язок із вивченим навчальним матеріалом.
VII. Систематизація та узагальнення вмінь
Виконання усних вправ
1. Подайте у вигляді многочлена:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
; 5)
;
6)
; 7)
; 8)
; 9)
;
10)
; 11)
; 12)
.
2. Розкладіть на множники:
1)
; 2)
; 3)
; 4)
;
5)
; 6)
.
1)
; 2)
;
3)
; 4)
;
5)
.
1)
; 2)
; 3)
;
4)
; 5)
.
1)
; 2)
; 3)
.
4. Якого найменшого значення набуває вираз
?
VIII. Підсумок уроку
IX. Домашнє завдання