Вірші - картини природи. ІВАН ФРАНКО. «ДИВУВАЛАСЬ ЗИМА...» «ДРІМАЮТЬ СЕЛА...»

Про матеріал

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Івана Франка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, здатність відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до рідної мови.

Перегляд файлу

Літературне читання 4 клас

Тема: Вірші - картини природи. ІВАН ФРАНКО. «ДИВУВАЛАСЬ ЗИМА...» «ДРІМАЮТЬ СЕЛА...»

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю Івана Франка; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, здатність відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:портрет І.Франка,ілюстрації до творів,картки зі словами

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок!..

ВПРАВА «ОЧІКУВАННЯ»

Вчитель : Діти, чого Ви очікуєте від нашого уроку читання?

- Я очікую від Вас плідної праці. Сподіваюсь, що Ви будете уважними та активними.

II АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Вчитель : Пригадайте, який розділ ми почали вивчати?

(видатні українські письменники).

- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з видатними українськими майстрами поетичного слова.

АРТИКУЛЯЦІЙНІ ВПРАВИ:

Вчитель : А зараз виконаємо вправи, які допоможуть нам підготувати наші мовні органи до роботи.

1. ДИХАЛЬНА ВПРАВА «Задування свічки»

(вдих через ніс, видих через рот на свічку)

2.МОВНІ ВПРАВИ. ЧИСТОМОВЛЕННЯ

Шу – шу – шу - чистомовки я пишу,

Ят – ят – ят - їх пишу для всіх малят,

Ки – ки – ки - промовляєм залюбки,

Ло – ло – ло - щоб чисте мовлення було.

ТАБЛИЦЯ 1. «СКОРОМОВКА»

(вголос, повільно; вголос з прискоренням)

Ніс сміхунчик сміху міх –

        Сміх розсипався на сніг.

Вчитель:  Знайдіть спільнокореневі слова.

ТАБЛИЦЯ 2. «РИМИ» 

                   Добери рими.

           вітерець папірець

          ялинка стежинка

    сонце віконце

                 застелились похилились

    вродливі   щасливі

                обізвалась дивувалася

 

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще?»

Конкурс на краще виразне читання вірша Романа Завадовича «Поет- Каменяр».

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з творчістю І. Я. Франка, ще раз поринемо у чарівний світ його поетичних творів.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання вірша І. Франка «Дивувалась зима...»

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Який настрій викликав у вас прослуханий вірш?

— Які картини ви уявляли, слухаючи його?

— Хто є головним персонажем вірша?

2) Словникова робота.

     скресли на         ледяних           цвіт

      посміли              широкій          уст

      дунула з              дрібній            ріці

      нема на               запахущі          квітки

а) Читання колонок слів ″луною″за вчителем.

б ) Читання ″буксиром″ у парі.

 - Прочитайте спочатку всі іменники, а потім – прикметники й дієслова.

- Доберіть синоніми до слів дунула, запахущі.

- Поясніть значення слів замклись, скресли.

( Замклись -  замкнулись, стулились″, скресли - ″покрилися льодом″)

3) Гра «Рибки».

Самостійне мовчазне читання вірша учнями

— У якому темпі, яким тоном і з якою силою голосу будете читати вірш?

— Якою інтонацією передасте здивування зими, що наростає?

4) Виразне читання вірша учнями″ланцюжком″.

5) Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Чому дивувалась зима?

— Як зима хотіла розправитися з першими весняними квітами?

— Чи вдалося їй це зробити?

— Звідки ви про це дізналися?

— Знайдіть і зачитайте слова, за допомогою яких поет змальовує зиму як живу істоту.

— Зачитайте, що сталося з квітами, коли зима дмухнула на них вітром.

6) Вправи на розвиток швидкості читання

а) Вправи на правильне інтонування речень.

- Прочитайте всі питальні речення.

б) ″Прочитай рядок до кінця″

Гру проводять учні: один називає перше слово будь- якого рядка, інший  -дочитує рядок і продовжує гру.

7) Мовно – логічне завдання

- Із роз сипанки складіть словосполучення із вірша( слова зі  словникової роботи)

8) Виразне читання вірша

- Із якою інтонацією треба читати  перші три строфи? ( З подивом, здивуванням, питальною інтонацією)

- А наступну строфу?( Перші рядки читати сумно, а далі – бадьоро, весело)

9) Гра «Добери рими».

Ледяних — ... зима — ...

Замклись — ... всі — ...

2. Фізкультхвилинка

Раз — підняти руки вгору, 
Два нагнутися додолу. 
Три, чотири — прямо стати. 
Будем знову починати. 
Руки в боки, руки так, 
Руки вгору, як вітряк. 
Вище руки підніміть 
І голівки потрясіть. 
Нахил вліво — раз, два. три 
Нахил вправо — раз, два, три. 
Нахилились, розігнулись. 
Навкруг себе повернулись. 
Раз присядьте. 
Два присядьте. 
І за парти тихо сядьте. 
 

3. Опрацювання вірша І. Франка «Дрімають села...»

1) Виразне читання вірша вчителем.

— Що найбільше вас вразило у цьому вірші?

— Який день описав поет?

— Яка картина постала у вашій уяві?

2) Словникова робота. Гра «Блискавка».

Слова на картках: село, ясен, сонце, хатки, зеленіє, потягає, довгим, тоном, в’ється, над загоном.

3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.

Учні обговорюють, де необхідно зробити паузи, в якому темпі читати вірш, домовляються, хто яку строфу буде читати, а потім напівголосно читають одне одному.

4) Читання вірша учнями за строфами. Аналіз змісту вірша.

Читання мовчки (1-ша строфа)

— Яка картина постала у вашій уяві? Доведіть словами вірша, що це осінь.

— Що означає слово «дрімають»? Хто може дрімати? Поясніть вислів «дрімають села».

— Які зміни в природі відбулися?

Читання вголос (2-га строфа)

— Прочитайте наступні 4 рядки вголос.

— Яку картину вони змальовують?

— Прочитайте опис садків. Коли так буває?

— З чого видно, що це саме рання осінь?

Читання вголос (3-тя строфа)

— Що сказано про ліс?

— Що поет пише про політ ластівки?

5) Вправа «Дочитай далі».

Учитель читає слова з вірша, а учні, відшукавши їх, дочитують рядок до кінця.

... ясно... (ще осіннє сонце сяє);

та холодом... (осіннім вже в повітрі повіває);

темно-зеленії... (садки дрімають вже без плоду);

... тихо... (гріються хатки).

6) Гра «Диктор телебачення».

Учні мають виразно прочитати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на «глядачів».

7) Робота в групах. Гра «Акваріум».

Учні вголос обговорюють завдання, ухвалюють спільне рішення та озвучують його.

1-ша група

Вибрати з вірша строфу, яка найбільше сподобалася. Виразно прочитати її. Обґрунтувати свій вибір.

2-га група

Віднайти у вірші слова-рими. Зачитати їх.

Сяє — потягає.

Садки — хатки.

Без плоду — в воду.

Тоном — загоном.

(За можливості, самостійно дібрати рими за темою «Осінь».)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи цікавим був урок?

—Який із прочитаних творів вам сподобався найбільше? -----   _Чому?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

      -  вивчити напам’ять вірш «Дрімають села...»

      - виразне читання вірша «Дивувалась зима»

- малюнок зими;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
18 квітня 2018
Переглядів
5127
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку