Урок " Г. Тютюнник "Ласочка"

Про матеріал

Розробка даного уроку містить різноманітний пізнавальний матеріал. На уроці використані різні форми роботи, інтерактивні вправи. Застосовано багато завдань та вправ, які підвищують інтерес до читання творів природничого змісту; формують навички швидкого, свідомого читання, розвивають мислення та мовлення учнів; виховують любов до природи, дбайливе ставлення до тварин.

Перегляд файлу

1

 

 

Тема: Г.Тютюнник «Ласочка». Незвичайна дружба

Мета: ознайомити дітей з біографією і творчістю Г. Тютюнника, представити пригоду, змальовану Г.Тютюнником в оповіданні «Ласочка»,  як взірець прекрасного в житті, як приклад гармонійних стосунків у природі, розкрити причинно - наслідкові зв'язки дружніх стосунків людини і звіра; вдосконалювати вміння швидко орієнтуватися в тексті, ділити його на частини, складати план,

удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, доводити, працюючи в парі чи групі; удосконалювати навички зв'язного мовлення та логічного мислення.

виховувати спостережливість, чуйність, любов та дбайливе ставлення до тварин, вчити бачити прекрасне в житті і дорожити ним.

Хід уроку

       І.Організаційний момент

       ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.Презентація малюнків за прочитаним твором.

2.Опис крота.

3.Стислий переказ тексту «Кріт-неборака».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

         1. Відгадати загадку.

В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?...
(Лисиця)

2. Гра «Цікаве перетворення»

- Перетворіть слово сад у лис, змінюючи в кожному слові лише одну букву.

 

3. «Асоціативний кущ»

                    рудий                хитрий                     спритний

 

його боїться заєць               ЛИС                      живе у норі

- Спробуйте об’єднати ці слова у речення.

4. Інформація про лисичку - тваринку.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми  будемо читати про пригоди тварини і людини, грати в ігри, працювати в групі, парі.

- Пограємо в гру «Шифрувальник» і прочитаємо назву твору, з яким ми сьогодні ознайомимось.

ПРЛЛДАТЬСРНОКУЧДЖКГША

- А з яким автором познайомимося, дізнаєтеся, пройшовши лабіринт.

 

Р                            І                                        Т            Т               К              Н

                Г                     И                           

                            Р                  Г                            Ю            Ю         Н                И

V. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з життєвим і творчим шляхом письменника

1) Самостійне читання статті про Г.Тютюнника.

2) Вибіркове читання

- Де народився письменник ?

- Яким він був у дитинстві ?

- Для кого писав Г.Тютюнник ?

- Які в нього є збірки для дітей ?

 3) Розповідь вчителя.

Гри́гір Миха́йлович Тютю́нник — український письменник.

Народився 5 грудня 1931року в селі Шилівка, Полтавська область — помер 6 березня 1980 року).

На 48 років життя доля приготувала Григору багато випробувань, починаючи з раннього дитинства. Голод 33-ого забрав старенького дідуся, а півторарічний хлопчина  Григір перестав ходити, говорити, навіть сміятися.

Коли Григору було 6 років він залишився без батька. Але усе своє життя письменник з теплотою і ніжністю згадував його. Хлопчика забрав до себе жити дядько, який дбав про освіту хлопчика.

Почалася Друга світова війна, знову голод. Письменник згадував: "Я їв тоді картопляну зав'язь, жолуді, пробував конину". В одинадцять років хлопчик пішки пішов додому з Донбасу на Полтавщину, у своє село. Добирався два тижні, довелося від голоду навіть просити милостиню. А вдома,хату, в якій жили Тютюнники, зруйнувала бомба, і вони опинилися в чужих людей.

Потім було навчання у ремісничому училищі на слюсаря, куди Григір пішов тому, що там давали сяку - таку одежину і 700 г глевкого хліба в день. Цей хліб допоміг вижити їм з мамою. А потім ще й важка хвороба - туберкульоз легенів. Всі ці випробування тягарем лягли на його зболену душу.

Починав писати Григір Михайлович російською мовою, а коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався.

Майже більше половини написаного Григором Тютюнником - про дітей, яких він любив по-особливому. Сьогодні ми прочитаємо одне з його оповідань.

2. Передбачення за назвою твору.

- Прочитайте назву твору. Про кого, на вашу думку, буде йти мова в ньому?

3.Опрацювання оповідання Г.Тютюнника «Ласочка».

1)  Словникова робота

Читання колонок слів «луною» за вчителем,

а тоді «буксиром» у парі.

пасовисько                      ожеледь                      рибалити

підзолочений                  облизнулося               вудочці

закортіло                         вудити                        скімлення

прокинувся                     куняв                           засипав   

  •                  Які слова спільнокореневі ? А які – синоніми ? Знайдіть антоніми.
  •                  Поясніть значення слова ожеледь(тонкий шар льоду на поверхні землі і на деревах), скімлення (протяжне, жалібне звучання).

2) Тлумачення слів.

     -     Прочитайте тлумачення слів після оповідання. Яке з них ви почули вперше ?

Дрібушить -                         тонкий шар льоду на поверхні землі, на деревах.

Туркотіли припутні -        витанцьовує, швидко перебирає лапами.

Вепри з виводками -         пискливо тихенько гавкає.

Скімлення -                        дуже захотілося.

Закортіло -                         протяжне, жалібне звучання.

Рибалка -                            дикі кабани зі своїми малятами.

Нажива -                             воркували лісові, дикі голуби.

Дзяволить -                        людина, яка ловить рибу.

Ожеледь -                           принада для ловіння риби, наживка.

3) Первинне читання тексту.

Вчитель. Чи доводилося вам бути на рибалці? (Спостерігати…).

- Зараз ми прочитаємо, як завдяки риболовлі потоваришували людина з твариною.

Читання мовчки.

- Про кого цей твір ?

- Хто така Ласочка ?

- Яку пригоду описав автор?

 Перевірка перших вражень

Визначення теми тексту.

Фізкультхвилинка

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1.Повторне читання тексту вголос «ланцюжком»

2. Аналіз змісту . Вибіркове читання

           1) Робота експертних груп

І група – «художники» - Знайдіть опис ранку. Які кольори та  звуки сповіщали про прихід ранку?

ІІ група – «мовознавці» - Коли Арсен вперше зустрів лисеня? Знайдіть його опис. Чому дід назвав його Ласочкою?

ІІІ група – «рибалки» - Чого навчилося лисеня у діда? Як Ласочка допомагала рибалити?

 ІV група – «зоологи»  -  Опишіть зовнішність Ласочки, коли Арсен її зустрів навесні. Як дід упізнав її в дорослій лисиці?

Опишіть зовнішність і характер рибалки Арсена. Які почуття він переживав під час спілкування з Ласочкою?

  2) Презентація робіт експертних груп

3. Поділ оповідання на частини, складання плану. (Колективна робота)

- Знайдіть у тексті зачин, основну частину і кінцівку.

- Про що розповідається в кожній частині?

         4. Перевірка сприймання прочитаного. (Робота в парі)

 КАРТКА

Пронумеруйте пункти плану відповідно до послідовності розгортання подій.

   Довга зима.

- Незвичайне знайомство.

   Друзі – рибалки

   Ранок.

   Ласоччина сімя.

- Перевіримо. На дошці план.

1. Ранок.

2. Незвичайне знайомство.

3. Друзі – рибалки.

4. Довга зима.

5. Ласоччина сімя.

- До якої частини підходить ілюстрація в підручнику?

5. Характеристика героїв оповідання

Робота в групах

Встановіть відповідність між рисами характеру і героями. Які спільні риси у Арсена і Ласочки.

Арсен                                                                             Ласочка

                                 Спокійн (-ий, -а)

                                 мудр (-ий, -а)

                                 розумн (-ий, -а)

                                 спостережлив (-ий, -а)

                                 ненабридлив (-ий, -а)

                                 привітн (-ий, -а)

                                 кмітлив (-ий, -а)

                                 здібн (-ий, -а)

                                 щедр (-ий, -а)

                                 небайдуж (-ий, -а)

                                 трудолюбив (-ий, -а)

                                 стриман (-ий, -а)

                                 терпляч (-ий, -а)

 (На дошці запис – підсумок характеристик героїв оповідання).

Арсен                                               Ласочка

небагатослівний                             розумна

мудрий                             стримана

спостережливий                             кмітлива

привітний                                       ненабридлива

щедрий                                           спостережлива

небайдужий                                    терпляча

турботливий                                   здібна

добрий                                          

VII. Узагальнення і систематизація знань учнів

1) Узагальнююча бесіда. Аналіз ідейної спрямованості тексту.

Вчитель. То які ж стосунки склалися між Арсеном і Ласочкою? (Дружні, товариські)

- Отже, Арсен і Ласочка подружилися, більше того, стали співпрацювати, рибалити разом.

- Які риси вдачі допомогли їм налагодити дружні та товариські стосунки?

- А чи хочете ви, щоб ваші стосунки з іншими теж були такими?

- То чого ж навчає нас автор, яка головна думка оповідання? (Товаришувати і дружити зі звірами. У добрій справі виявляти терпіння і наполегливість).

Підсумок робить вчитель.

Описуючи добрі стосунки людини і звіра, автор вказує нам на один із шляхів до прекрасного і доброго у житті: шануйте природу – товаришуйте і дружіть з «братами нашими меншими», і такі стосунки стануть окрасою нашого життя.

2) Творча робота                                                                                                                               

- Пофантазуйте, як можна продовжити цю історію ?

V. Підсумок уроку. Оцінювання

Інтерактивна вправа «Незавершені речення»

  •                  Який твір читали ?
  •                  Чому в нього така назва ?
  •                  Яка головна думка твору ? 

VІ. Домашнє завдання

Переказ за планом. Ілюстрація до твору.

 

doc
Додано
21 квітня 2018
Переглядів
3863
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку