Мета екскурсії: ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб прісних водойм Проблема: У риб особливе середовище - вода. Діти порівняно рідко бувають біля будь-яких водойм і практично не мають можливості спостерігати риб у їх природному середовищі. Навіть влітку, відпочиваючи на морі або річці, тобто на пляжах, неможливо побачити риб і красу підводного світу. Треба допомогти дітям дізнатися, «побачити» «царство» риб.
Номер слайду 3
Судак - це риба чистих річок. Він дуже болісно переживає всі забруднення, скиди неочищених стічних вод і прагне поплисти в більш чисті ділянки водойми. Відомо багато випадків, коли після аварій на промислових підприємствах, наслідком яких був скид забруднюючих речовин в річку, гинула майже вся популяція судака.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
На дні, де тихо і темно, лежить вусате поліно.
Номер слайду 6
Короп це одна з перших риб, штучно виведена людиною. Його Батьківщина - Древній Китай. Рибу вживали в їжу ще за тисячу років до н. е. Його ближнім родичем вважається сазан.
Номер слайду 7
Лящ – це риба з високим і сильно сплюснутим з боків тілом. Може досягати в довжину 60 см і вагу 3-5 кг. Любить спокійну воду з намулистим і не дуже зарослим дном, в озерах зазвичай тримається поруч з очеретом і на перевалах між глибокою і мілкою водою. Молодь ляща до другого року життя годується переважно планктоном, а їжею для більш дорослих особин слугують дрібні донні тварини.
Номер слайду 8
Налим або як його ще називають Минь - один з найпоширеніших серед прісноводних риб світової фауни. У першу чергу він населяє всі ріки басейну Північного Льодовитого океану як Євразії, так і Північної Америки, а в ряді регіонів зустрічається у водоймах та інших басейнах. Риба водиться в річках, що впадають у Чорне і Каспійське моря, але південніше 40 ° пн. широти не заходить. Населяє практично всі великі озера Євразії та Північної Америки.
Номер слайду 9
Річковий окунь - риба роду окунів, широко розповсюджений в річках Європи та Північної Азії. Вид відноситься до хижих риб: в раціоні дорослої особини значну долю складають прісноводні риби. Риба осіла, навіть перед нерестом не здійснює далеких мандрівок, часто в ставках і озерах живе цілий рік.
Номер слайду 10
Йорж - зграйна риба живе у великих ставках, річках, озерах, кар'єрах. Любить чисті місця з піщаним дном, хоча його можна зустріти в будь-якому місці водойми. Йорж - невелика рибка, її середні розміри складають 7-10 см., вага не більше 100 гр. Дійсно, він дуже схожий на йоржик, особливо коли його вийнятий з води, риба відразу прийме позу залякування - підніме колючий спинний плавець, розправить плавці в різні сторони і загне свій хвіст набік. Риба роздувається, коли йому загрожує небезпека.
Номер слайду 11
Річковий вугор, або європейський вугор. У 2008 році був занесений до Червоної книги МСОП як вид «на межі зникнення». Вугор довгий час обходиться без води. Він може перебиратися з однієї водойми в іншу по суші, може прожити на повітрі протягом декількох днів за умови збереження у вологому стані шкірних покривів. У цьому випадку обмін газів через шкіру цілком забезпечує йому дихання. .
Номер слайду 12
Піскарь – мирні стайні рибки, які люблять чисту, багату киснем воду. Охоче стоять над ґрунтом проти течії.
Номер слайду 13
Жерех – сильний, хижий і беззубий представник родини коропових риб. Прекрасна риба, заради якої спінінгісти багато уваги приділяють маскуванню і тиші на рибалці.
Номер слайду 14
Карась - існує два основні види карася: золотий і срібний. Золотий - це той самий, з якого японці вивели першу акваріумну золоту рибку. У карася прекрасно розвинений нюх: він здатний уловлювати мільйонні долі хімічних речовин, які виділяють усі без виключення водні організми.
Номер слайду 15
Краснопірка – дуже близький родич плотви. Вона засиляє переважно стоячі води з великою кількістю прибережних рослин, в яких і розташовується на літо. Весною і восени її можна знайти в більш глибоких шарах води, біля дна.
Номер слайду 16
Линь тіло покриває дрібна луска, яка міцно і глибоко закріплена. Всі плавники заокруглені. Хвостовий плавник має неглибокий виріз. Водиться в мілких озерах з намулистим дном і тихих місцях на річках. Це типова донна риба, ляклива, яка уникає сонця і рідко з’являється на поверхні води. Тримається в невеликих зграях, в одному і тому ж місці.
Номер слайду 17
Піранії – прісноводні риби, які живуть в річках та водоймах Південної Америки. Назва риби походить від коренів двох слів мови гуарані «піра» - риба і «аніа» - зуб. Натуралісти минулих століть, задовольняючись найчастіше лише розповідями моряків і тубільців, записали безліч свідчень про те, які ненажерливі і небезпечні ці риби. Так виникли легенди про хижого людожера, лютого до неподобства, який не щадить нікого на своєму шляху. Але які ж піраньї насправді?
Номер слайду 18
Ненажерливість піраній, яких називають річковими гієнами, перевершує всяку ймовірність, вони нападають на різних тварин, які з'являються на їх території, навіть на риб, що перевершують їх у 10 разів за величиною. Дуже часто крокодил втікає перед дикою зграєю цих риб, причому перевертається черевом вгору. Хижість їх доходить до того, що ці риби не щадять навіть своїх поранених товаришів.