Вищі карбонові кислоти. Мило, його склад, мийна дія Карбонові кислоти, у яких кількість атомів Карбону становить 10 і більше, називають вищими. Вищі карбонові кислоти поділяють на насичені і ненасичені
Номер слайду 2
Вищі карбонові кислоти Насичені : пальмітинова C15H31СООH стеаринова C17H35СООH Це тверді речовини білого кольору, нерозчинні у воді, жирні на дотик, без запаху і смаку.
Номер слайду 3
Вищі карбонові кислоти Ненасичені : олеїнова C17H33СООH В молекулі олеїнової кислоти всередині карбонового ланцюга є один подвійний зв’язок. Ненасичені кислоти — це зазвичай рідкі оліїсті речовини, нерозчинні у воді.
Номер слайду 4
Мило, його склад, мийна дія Мило – мийний засіб, що застосовують для очищення забруднених поверхонь як у побуті, та і в промисловості/ Натрій стеарат – тверде мило Калій стеарат – рідке мило
Номер слайду 5
Натрій стеарат(мило) - натрієва сіль стеаринової кислоти 2500 р.до н.е. – вода і деревна зола(поташ), а потім додавали жир. Поташ добували із деревини, тому ціни на мило залишалися висо- кими. XIX ст. фр. Леблан винайшов соду.
Номер слайду 6
Історія миловаріння в Україні У ХVІІ ст в Києві біля своїх казанів чаклували три миловари. Ремесло було не із легких. Свіже яловиче, свиняче або бараняче сало необхідно було подрібнити й варити на слабкому вогні п’ять днів, додаючи сіль і попіл. Зварену масу розкладали на так зване творило, давали вистигнути, потім різали на шматки.
Номер слайду 7
Історичні пам’ятки засвідчують, що в 1783-1785 р.р. три купецькі миловарні діяли в Чернігівському намісництві; В кінці 17 ст. такі “заводи” були в Полтавській і Таврійській губерніях; До 1845-1848 р.р. миловарна промисловість України була представлена 109 заводами.
Номер слайду 8
Мило одержують: Лужним гідролізом(омиленням) нейтральних жирів їдкими лугами Утворюється мильний клей Обробка клею розчином хлористого натрію(відсолювання) викликає його розшарування на верхній шар – концентрований розчин мила, а нижній – підмильний луг
Номер слайду 9
В мильну масу вводять барвники, антиоксиданти(рідше – пахучі, дезінфікуючі, лікувально-профілактичні, піноутворюючі добавки. У дешеві сорти мила іноді додають мінеральні наповнювачі – бентонові глини, очищений каолін
Номер слайду 10
Мило (за призначенням) господарське; Туалетне; Технічне
Номер слайду 11
За агрегатним станом: Тверде – одержують із твердих жирів і саломасів; Рідке – одержують із рослинних олій; Порошкоподібне – одержують розпилювальним сушінням мильних розчинів.