Літературне читання 4 клас
Тема: Висловлюємо свої міркування. Олег Буцень «Айстри».
Мета: Ознайомити учнів з творчістю українського письменника О.Буценя; вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів,вчити учнів уявляти описані картини, розмірковувати над текстом,розвивати спостережливість,творчу уяву,мовне чуття;
виховувати любов до природи.
Обладнання : план уроку, малюнки дітей, вірш про квітку, портрет письменника, сигнальні картки, прислів’я.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Яким ви хочете бачити наш урок? (цікавим,повчальним,…)
- А для чого людина повинна читати?
- Почнемо наш урок з читання « Я тобі – ти мені»
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Яке оповідання ви читали вдома?
(«Хлопчик Івасик і дідусь Тарасик» Дмитра Чередниченка)
- Чим вам запам ’ ятався Івасик?
(Задавав дідусю багато загадок, був допитливим)
- З чого це було видно?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Це квітка осені. Вона буває білою, рожевою, бордовою, фіолетовою, червоною. Буває маленькою та великою, з гострими пелюстками. А середина – яскраво – жовта. Її пелюстки можуть пишно стирчати, наче голки в їжака, а можуть охайним віночком оточувати серцевинку.
Повідомлення теми і мети
Читання учнем вірша про айстру.
Назва перекладається – зірка. До Європи айстра приїхала з Китаю. У Франції її назвали «Царицею маргариток» ( дати дітям)
IV. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями
Портрет на екран
— Про що змалечку мріяв майбутній письменник?
V. Робота над текстом
1. Ознайомлення з прислів’ями.
- Діти, прочитайте прислів’я . В кінці уроку ви скажете, яке з них відповідає темі уроку.
Діло майстра величає!
На дерево дивись, як родить, а на чоловіка, як робить.
Суди про людину по його праці.
Який майстер, така й робота.( на екран)
2.Читання « Учитель – учень»
Значення якого слова вам незрозуміле?
3. Перевірка сприйняття прочитаного
- Чи сподобалось вам оповідання ? Чим?
Хто дав насіння айстр Сергійкові?
Що запропонувала Юля Сергійкові за насіння?
4.Читання « ланцюжком»
- Хто виростив квіти, а хто про них забув? Доведіть словами з оповідання.
- Як би ви вчинили в подібній ситуації , якби ви були Сергійком чи Юлею?
5. Вибіркове читання
1. Знайдіть слова, в яких букв більше , ніж звуків.( посаджу, стебельця, схотілось, візьмись). Звуків більше , ніж букв.
2. Знайти речення ,в якому є слово…
3.- Яку частину мови вчимо на мові? Знайдіть дієслова.
• Підбір синонімів до слів:
Схотілось - закортіло
Пестило - голубило
• Підбір антоніма до слова:
Посаджу - викопаю
6. Гра « Кореспондент»
- Уявіть , що ви кореспонденти і задайте питання товаришу.
7 . Робота на вибір
1. « Знайди іменник»
2. Описати квітку ( слайд)
3. Встановити послідовність
8. Читання в особах . Інсценізація уривку
9. Гра « Так чи ні» ( сигнальні картки)
- Я читатиму речення, деколи навмисне замінивши слово. Якщо я прочитала правильно, ви сигналізуєте зеленим, , якщо речення неправильне, - червоним.
(+) Побачив Сергійко у дворі Юлю.
(-) Дивись, які насінинки, і розкрив (розтулив) кулак.
(-) Дядько Петро (Семен) мені дав.
(+) Хочеш - запропонувала вона братові, бери за них мої кольорові олівці.
(-) А як з’явилися стебельця – ящик (горщик) на балкон поставила.
(+) Чудові в неї виросли айстри!
(-) А Сергійкові насінинки так і лишились лежати в столі (коробочці).
(-) Побіліла (почервоніла) Юля від похвали і зніяковіло усміхається
VI. Підсумок уроку
VII.Домашнє завдання
Читати і переказувати оповідання : дівчатка – від імені Юлі, хлопчики – від імені Сергійка.